Ηχεία για Τσακιρίδης Απόλλωνες plus και Αλέξανδρο pro

doctorgrind

New member
23 February 2012
58
Γειά σας. Είναι η πρώτη μου φορά, ελπίζω να μην πονέσει!
Λοιπόν έχω τα μηχανήματα του τίτλου και τώρα βρίσκομαι σε αναζήτηση ηχείου. Βασικά χωρίς να τα έχω ακούσει, έχω φάει ένα ψιλοκόλλημα με τα PMC twenty 24. Περισσότερα λεφτά δεν θέλω να δώσω. Ακούω σχεδόν αποκλειστικά από βινύλιο, σχεδόν αποκλειστικά μη audiophile ηχογραφήσεις, αρκετές είναι κακές, από είδη garage, punk, hardcore, rock(όχι δεινοσαυρικό τύπου deep purple), dark wave, post punk, και πιό ατμοσφαιρικά κομμάτια τύπου dead can dance. Καθόλου κλασσική, σπανιότατα jazz και όχι big band. Ο χώρος γύρω στα 30 τετραγωνικά με θέση ακρόασης περί τα 3 μέτρα. Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από το rega p3 24 με κεφαλή την sumiko black pearl που σκεύτομαι να αλλάξω αργά ή γρήγορα,ίσως με την benz micro ace, phono το lehmann audio black cube decade και το dacmagic μπάς και ακουστούν καλύτερα οι μουσικές από το laptop.
Εσείς λοιπόν τι θα μου προτείνατε? Δεκτές όλες οι απόψεις εκτός από Ελληνικές εταιρείες μιας και ζώ στην Σουηδία οπότε μου είναι αδύνατο να ακούσω τα ηχεία τους.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

doctorgrind

New member
23 February 2012
58
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Αν κατάλαβα καλά εννοείς το Allegretto v4 της Mulidine.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,621
Kως
Σωστά!!! Πολύ καλή εναλλακτική στα PMC.

Επίσης και τα νέα δαπέδου της QUAD είναι καλά και της Leema
Λίγο δύσκολο να γεμίσουν το χώρο σου τα PMC με του Τσακιριδαίους. Θέλουν περισσότερη ισχύ τα ηχεία που σκέφτεσαι.Πριν κάτι ώρες έκανα ακρόαση ηχεία της ίδιας εταιρίας.Θα σου έλεγα να ακούσεις τα AMPHION ,μιας και τα άκουσα με τους ενισχυτές αυτούς.Τα ηχεία αυτά κυκλοφορούσαν στα σουηδικά καταστήματα,άκουσε και από Q Acoustics,νομίζω έχουν καλές τιμές εκεί ,αλλά και τα XTZ ιδίως αν βρεις το μεγάλο σε μτχ.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μην το πάρεις σαν promotion, αλλά πέρνα μια βόλτα από Πειραιά ν' ακούσεις τι έχει και ο Νίκος ο Μπουλαμάτσης. Έχει και σχεδόν τα πάντα από Τσακιριδαίους στο χώρο του, οπότε θ' ακούσεις με τα ενισχυτικά σου. Πιστεύω ότι θα βρεις κορυφαία σχέση απόδοσης/τιμή.

http://www.geometricharmony.com/
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν καταλαβαίνω καλά με βάση τη μουσική που ακούς, χρειάζεσαι κάτι σαν γλυκειά συνταγή που να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά και να έχει και δύναμη. Σωστά;

Θέλει λίγη σκέψη...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Μην το πάρεις σαν promotion, αλλά πέρνα μια βόλτα από Πειραιά ν' ακούσεις τι έχει και ο Νίκος ο Μπουλαμάτσης. Έχει και σχεδόν τα πάντα από Τσακιριδαίους στο χώρο του, οπότε θ' ακούσεις με τα ενισχυτικά σου. Πιστεύω ότι θα βρεις κορυφαία σχέση απόδοσης/τιμή.

http://www.geometricharmony.com/

+1.

στην εκθεση πολυ καλο αποτελεσμα και κατ οικον που τα ειχα ακουσει επισης εντυπωσιακο
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ξαναδιαβασα το αρχικο ποστ, ο φιλος δεν θελει ελληνικα ηχεια γιατι ζει σουηδια

ακυρο για τα geometric harmony
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Έχω ακούσει πολλές φορές triangle να παίζουν με Τσακιρίδης και όλες τις φορές παίζαν εξαιρετικά! Πάντως τα PMC που σκέφτεσαι είναι εξαιρετικά. Μέχρι τα 3000 έχεις πολλές εναλλακτικές! Βέβαια θα ήταν καλό να ακούσεις κάτι στον χώρο σου. Βέβαια δεν ξέρω αν οι ''εκεί'' αντιπρόσωποι παρέχουν αυτή την δυνατότητα. Δηλαδή να πάρεις κάτι σπίτι σου και να το ακούσεις.

Και επειδή είναι τα πρώτα σου ποστ καλώς όρισες!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Ηχεία για Τσακιρίδης Απόλλωνες plus και Αλέξανδρο pro

+1.

στην εκθεση πολυ καλο αποτελεσμα και κατ οικον που τα ειχα ακουσει επισης εντυπωσιακο


Σε σχέση με ηχεία που ξέρω καλά...
+1

Εναλλακτικά τα εύκολα σε οδήγηση δίδρομα δαπέδου Proac Responce D18.Επιπλέον,παίζουν θαυμάσια με λάμπες .
Φυσικά,υπάρχουν κι άλλες πολλές αξιόλογες προτάσεις μέχρι τα 3000...τις οποίες αδυνατώ ν' ακούσω όλες σε διαφορετικά συστήματα και να συγκρίνω κατόπιν απο μνήμης...
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πολύ ωραία θα παίξουν και οι μεμβράνες με τους Απόλλωνες. Το λέω από προσωπική εμπειρία μιας που τους είχα μαζί με τα Vista.
 

doctorgrind

New member
23 February 2012
58
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Βασικά θέλω ένα ηχείο που να μην είναι ´´χειρουργικό´´ αλλά να μπορώ να χαρώ και πιό άσχημες ηχογραφήσεις. Γι' αυτό και απορρίπτω τα ATC χωρίς βέβαια να τα έχω ακούσει. Οι Απόλλωνες βγάζουν 90w ανά κανάλι.Ο Σταματάκος τα μετρησε 84. Τα PMC Twenty 24 σύμφωνα με την εταιρία έχουν 90db ευαισθησία και 8ohm αντίσταση. Διάφορες 'αλλες μετρήσεις τα βγάζουν το λιγότερο 86 αν θυμάμαι καλά, αλλά όλοι συμφωνούν ότι η αντίστασή τους είναι ''πολύ σταθερή'' εκεί γύρω στα 6 με 8οhm οπότε ευκολοοδήγητα. Ο εδώ αντιπρόσωπος λέει στη σελίδα του ότι δίνει στο σπίτι προιόντα για ακρόαση.Βέβαια εγώ μένω 4 ώρες μακρυά...Σχετικά κοντά για Σουηδία! Είναι και το θέμα της εμφάνισης ρε γαμώτο! Με κολάσανε τα άτιμα...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Προσωπικα αν και με ενδιαφέρει πολύ η συντεχνία τσακιριδαιων και pmc νομίζω πως τα proac είναι πιο σίγουρη επιλογή
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αφού βρίσκεσαι στη Σουηδία, θα έχεις σίγουρα την δυνατότητα να δοκιμάσεις κι' αυτά:
XTZ Divine 100.49

Review γι' αυτά μπορεί να διαβάσεις εδώ:

Περιγράφονται ως εύκολα φορτία, έχουν μεγάλες δυνατότητες ρύθμισης και προσαρμογής και πιθανόν να ταιριάξουν καλά με τις λάμπες σου και τις μουσικές που ακούς.

Δεν ξέρω σε ποιά τιμή μπορείς να τα βρεις εκεί. Μία ιδέα ακόμα είναι να τα δουλέψεις σε ημιενεργή κατάσταση, όπου οι λάμπες θ' αναλάβουν την οδήγηση των μεσοϋψηλών και κάποιος άλλος ενισχυτής τα χαμηλά.