PS3 ως BLUE RAY PLAYER

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια σχετικα με το PS3

1) Η ποιοτητα εικονας του ως BLU RAY player πως ειναι? (συγκριτικα με αλλα BR η HD-DVD players)

2) Για να συνδεθει μεσω HDMI με το μεσο προβολης απαιτει ειδικο καλωδιο της Sony η παιζει και με αλλα καλωδια του εμποριου

3) To χειριστηριο που το συνοδευει αρκει για τον ελεγχο του ως BR player η χρειαζεται να αγοραστει το ειδικο τηλεχειριστηριο της Sony?

4) To χειριστηριο που το συνοδευει ειναι ασυρματο?

5) Εχουν παρατηρηθει ασυμβατοτητες στην συνδεση του μεσω HDMI με τηλεορασεις, προβολεις και γενικα εχει βγαλει προβληματα?

6) Τελικα ποια ειναι καλυτερα τα Ιαπωνικα η τα Κινεζικα PS3?

7) Χρειαζεται τσιπαρισμα οπως τα παλιοτερα PS2 για να παιξει "αντιγραφα ασφαλειας" η εχει βρεθει τροπος μεσω software?

8) Η Εκδοση που πωλειται αυτη την στιγμη στην ελληνικη αγορα τι περιεχει στην συσκευασια της? (Καλωδια κλπ)
 
Last edited by a moderator:

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Όλες οι απαντήσεις θα σου δοθούν αν διαβάσεις σχετικό thread στην κατηγορία Ειδική κατηγορία / Gadgets / Games - Games Consoles.
Αν μετά έχεις και άλλες ερωτήσεις μπορείς να επανέρθεις αλλά στην σωστή (παραπάνω) κατηγορία.
Φιλικά
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Οκ αλλα ρωταω πως και τι σχετικα με την ιδιοτητα του ως BR player, λιγο εως καθολου με ενδιαφερει ως game console
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Οκ αλλα ρωταω πως και τι σχετικα με την ιδιοτητα του ως BR player, λιγο εως καθολου με ενδιαφερει ως game console

techie, κι εγώ σαν player το πήρα. Ίσως είμαι ο μοναδικός κάτοχος PS3 χωρίς ούτε ένα παιχνίδι.
Σε γενικές γραμμές είναι ένα πάρα πολύ καλό player και σε SD και σε Βlue Ray.
Τα ελαττώματά του είναι οτι δεν κλειδώνει στα 24Hz με αποτέλεσμα λίγο κακή κίνηση στο Blue Ray, οτι δεν έχει αναλογικές εξόδους ήχου 7.1 και οτι-ακόμα-δεν κάνει upscaling στα SD δισκάκια.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια σχετικα με το PS3

1) Η ποιοτητα εικονας του ως BLU RAY player πως ειναι? (συγκριτικα με αλλα BR η HD-DVD players)
Δεν έχω άλλο blu-ray player για να συγκρίνω αλλά αυτό που βλέπω στα 1080p με την ΑΜΟΙ 37" είναι να σου πέφτει το σαγόνι στο πάτωμα!
2) Για να συνδεθει μεσω HDMI με το μεσο προβολης απαιτει ειδικο καλωδιο της Sony η παιζει και με αλλα καλωδια του εμποριου
Δεν χρειάζεται ειδικό καλώδιο. Εγώ το σύνδεσα με καλώδιο hdmi HAMA από mediamarkt των 10 ευρώ.
3) To χειριστηριο που το συνοδευει αρκει για τον ελεγχο του ως BR player η χρειαζεται να αγοραστει το ειδικο τηλεχειριστηριο της Sony?
Εγώ δεν έχω πάρει το ξεχωριστό remote που πουλά η Sony. Με το χειριστήριο κάνω την δουλειά μου αλλά θέλει λίγο να το μάθεις. Το remote που πουλά είναι bluetooth κ δεν χρειάζετε να σημαδεύεις το ps3!
4) To χειριστηριο που το συνοδευει ειναι ασυρματο?
Ναι είναι ασύρματο, bluetooth δλδ είναι. Μπαταρία εσωτερική επαναφορτιζόμενη διάρκειας περίπου 30 ωρών.
5) Εχουν παρατηρηθει ασυμβατοτητες στην συνδεση του μεσω HDMI με τηλεορασεις, προβολεις και γενικα εχει βγαλει προβληματα?
Εμένα δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Μόλις το άνοιξα βρήκε μόνο του την μέγιστη ανάλυση της τηλ μου(1080p).
6) Τελικα ποια ειναι καλυτερα τα Ιαπωνικα η τα Κινεζικα PS3?
Δεν ξέρω να σου πω. Εγώ έχω Ιαπωνικό αγορασμένο από carrefour Αλίμου Αθήνας.
7) Χρειαζεται τσιπαρισμα οπως τα παλιοτερα PS2 για να παιξει "αντιγραφα ασφαλειας" η εχει βρεθει τροπος μεσω software?
Μέχρι στιγμής δεν παίζει με κανέναν τρόπο αντίγραφα ασφαλείας.
8) Η Εκδοση που πωλειται αυτη την στιγμη στην ελληνικη αγορα τι περιεχει στην συσκευασια της? (Καλωδια κλπ)
Περιέχει καλώδιο ethernet, καλώδιο s-video, καλώδιο φόρτισης χειριστηρίου κ 1 ασύρματο χειριστήριο. Θα χρειαστείς σίγουρα καλώδιο είτε hdmi είτε component.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. -bye-
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Βοηθησες παρα πολυ
σας ευχαριστω πολυ ολους-bye-
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

3) To χειριστηριο που το συνοδευει αρκει για τον ελεγχο του ως BR player η χρειαζεται να αγοραστει το ειδικο τηλεχειριστηριο της Sony?

Εγώ το αγόρασα. Με βολεύει πάρα πολύ.
Επίσης αναγνωρίζει εύκολα οποιαδήποτε συσκευή bluetouth. Το δοκίμασα με το mouse και το keyboard Dinovo και δουλεύει μια χαρά. Εννοείται βεβαίως οτι δεν μπορεί να δουλέψει ταυτόχρονα και το δικό του. Ή το ένα ή το άλλο.
 
Last edited:

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Εγω εχω παρει και το remote. Μου κοστισε 24 ευρω και αξιζει μεχρι την τελευταια δεκαρα. Ειναι bluetooth και μπορεις να κανεις pause και απο την τουαλετα αμα σου την βαρεσει. Εχει πολυ περισοτερα πληκτρα απο το απλο χειριστηριο και θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για προβολη ταινιων. Βασικα σου λυνει τα χερια. Με το απλο χειριστηριο δεν μπορεις να κανεις ουτε τα μισα απο αυτα που σου παρεχει το dvd remote. Θα το χρειαστεις
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Πιθανότατα πράγματι να είναι πολύ εύκολο κ χρήσιμο το bluetooth remote για τις ταινίες αλλά πατώντας ένα κουμπάκι με το sixaxxis χειριστήριο, βγαίνει μενού στην οθόνη την ώρα που παίζει η ταινία κ κάνεις τα πάντα.
Βέβαια 24-25 ευρώ είναι αυτά, οπότε το αγοράζεις κ τελειώνεις...
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Re: Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Τα ελαττώματά του είναι οτι δεν κλειδώνει στα 24Hz με αποτέλεσμα λίγο κακή κίνηση στο Blue Ray

Εχω παρατηρησει και εγω λιγο κακη κινηση σε συγκεριμενες περιπτωσεις. Γνωριζει κανεις εαν το προβλημα θα λυθει με καμια μελοντικη αναβαθμηση?
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Originally Posted by Μπάμπης Κολέζας
Τα ελαττώματά του είναι οτι δεν κλειδώνει στα 24Hz με αποτέλεσμα λίγο κακή κίνηση στο Blue Ray
Εχω παρατηρησει και εγω λιγο κακη κινηση σε συγκεριμενες περιπτωσεις. Γνωριζει κανεις εαν το προβλημα θα λυθει με καμια μελοντικη αναβαθμηση?
Κάτι ακούστηκε ότι αυτό θα φτιάξει με την επόμενη, ή την μεθεπόμενη αναβάθμιση λογισμικού, και ότι το ψάχνουν ακόμα ....
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις ! Sony είναι αυτή ... :grandpa:
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Όμηρε, το καινούργιο HITECH ήρθε χθες Χίο και πρέπει να έχει εκτενή αναφορά στο PS3 καθώς και ένθετο βιβλιαράκι για το BLUE RAY γενικά και περί αντιγραφών του. Δεν το αγόρασα αλλά σκέφθηκα ότι ίσως σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τεύχος.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Ευχαριστω Μιχαλη

Μολις το αγορασα, ριχνοντας μια ματια στα γρηγορα κατονομαζει το PS3 ως το κορυφαιο BR player αυτη την στιγμη (δεν ξερω αλλα μου κανει για προωθηση)
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Με χαλανε διαφορα πραγματακια με το PS3

Δεν εχει scaler οποτε τα SD DVD's σε 576ι (αρα κανει παιχνιδι ο scaler της TV που στην περιπτωση μου ειναι κακος)

επισης και τα Blu ray μονο σε 1080i,p

Δεν υποστηριζει Xvid,Divx

Απο την αλλη παιζει Linux αρα αργα η γρηγορα τα παραπανω δεν θα ισχυουν

και ρωταω

σε περιπτωση που κοστιζει το ιδιο με ενα consumer BR player τι θα διαλεγατε?
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

και ρωταω

σε περιπτωση που κοστιζει το ιδιο με ενα consumer BR player τι θα διαλεγατε?
Και πάλι το Ps3, γιατί εκτός από BR player είναι και μια κορυφαία παιχνιδομηχανή τρίτης γενιάς, και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να το αγνοήσει αυτό, ακόμα και αν ΔΕΝ πρόκειται να το χρησιμοποιήσει ποτέ για να παίζει παιχνίδια.

Το PS3 δεν είναι μόνο BR player, (μάλιστα αυτό το έχει σε δεύτερη μοίρα,εξού και οι ατέλειες που έχει μέχρι στιγμής), αλλά πρόκειται για ένα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ σύστημα ψυχαγωγίας, που μπαίνει στο internet, παίζει παιχνίδια, παίρνει Linux, κλπ.....

ΠΟΙΟ Consumer BR player τα κάνει ΟΛΑ ΑΥΤΑ ??? :antlers:
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Συμφωνω κατ'αρχας

αλλα

δεν εχει την ευκολια χειρισμων ενος dedicated BR player

επισης νομιζω οτι η τιμη του θα πεφτει με μεγαλη δυσκολια (απο οτι διαβαζω η Sony πρεπει να το πουλαει με ζημια για να προωθησει το BR)
 
Last edited:

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Όπως είπα και παραπάνω, οι δυνατότητές του σαν BR player, έρχονται σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με ένα consumer μηχάνημα, αφού πρόκειται κυρίως για μια multimedia συσκευή που συνδυάζει πολλά πράγματα μαζί ! :antlers:

Εξού και κάποιες ατέλειες μέχρι στιγμής που αναφέρεις και εσύ :
Με χαλανε διαφορα πραγματακια με το PS3

Δεν εχει scaler οποτε τα SD DVD's σε 576ι (αρα κανει παιχνιδι ο scaler της TV που στην περιπτωση μου ειναι κακος)

επισης και τα Blu ray μονο σε 1080i,p

Δεν υποστηριζει Xvid,Divx

Αυτά όμως με τον καιρό θα διορθωθούν, και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα έχεις στην κατοχή σου και μια κορυφαία multimedia συσκευή που παίρνει και LINUX! :antlers:

Όσο για την τιμή, ΔΕΝ πέφτει τόσο εύκολα όπως και στις consumer συσκευές, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ δεν είναι απλά μια συσκευή αναπαραγωγης ταινιών, αλλά κάτι πολύ παραπάνω από αυτό ..... :grandpa:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

Δεν μπορείς να θεωρείς το ps3 ως consumer br player, γιατί πολύ απλά δεν είναι έτσι. Το βασικό του μέλημα είναι τα παιχνίδια. Απλά η Sony θέλησε να προωθήσει το br οπότε το έβαλε κ αυτό στο πακέτο κ έχεις ήδη 2 σε 1. Από εκεί κ πέρα όμως, κ χωρίς linux ήδη μπορεί να κάνει πολλά, βλέπεις φωτογραφίες, είτε από δίσκο, usb, κάρτες μνήμες, ακούς μουσική mp3, wav, wma, atrac, βλέπεις βίντεο, μπαίνεις ίντερνετ, εμαιλ κτλ, μετά αν θες βάζεις linux, οπότε έχεις κ υπολογιστή κ ΦΥΣΙΚΑ παίζεις παιχνίδια, γιατί αυτό είναι ο σκοπός της συσκευής άλλωστε. Όταν πρωτοβγήκε κάποιοι το δοκίμασαν ως br player κ διαπίστωσαν ότι είναι πάρα πολύ καλό. Όμως έχει ατέλειες, όπως ότι δεν κάνει downscale τις ταινίες στα 720p, δεν έχει αναλογικές εξόδους ήχου, δεν κάνει upscale sd σε ανάλυση πάνω από 576p που δείχνει εμένα η τηλ μου, ΈΧΕΙ όμως hdmi 1.3, βγάζει από εκεί 7.1 κανάλια ήχου με όλα τα νέα φορμά κ δίνει 1080p σήμα εικόνας με απίστευτη ανάλυση, λεπτομέρεις κ χρώμα, ενώ αγοράζοντας το bluetooth χειριστηριό του κάνεις ότι κάνει κ ένα consumer br player...οπότε διαλέγεις κ παίρνεις.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

οταν λεμε οτι δεν κανει downscale sta 720p τι εννοουμε ?


εμεις των 32'' με 720p αναγκαστικα

δε μπορουμε να δουμε απο PS3 ?

τι θα γινει δηλαδη αν το συνδεσω στην 1366*768 ? δε θα παιξει η η τηλεοραση θα κανει τη μετατροπη ?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Ερωτησεις σχετικα με το PS3 ως BLU RAY player κλπ

οταν λεμε οτι δεν κανει downscale sta 720p τι εννοουμε ?


εμεις των 32'' με 720p αναγκαστικα

δε μπορουμε να δουμε απο PS3 ?

τι θα γινει δηλαδη αν το συνδεσω στην 1366*768 ? δε θα παιξει η η τηλεοραση θα κανει τη μετατροπη ?
Αυτό που σημαίνει είναι ότι το σήμα 1080p που δίνει το blu-ray δεν μπορεί να το 'κατεβάσει´στα 720p για να το δεις αλλά το 'κατεβάζει' ακόμα πιο χαμηλά στα 576p. Του λείπει το ενδιάμεσο σκαλοπάτι.
Αν η τηλ σου δέχεται σήμα όμως 1080i τότε του δίνεις αυτό από το ps3 και αναλαμβάνει η τηλ να το 'κατεβάσει´ στην αναλυσή της.