SAMSUNG Vs LG

left80

New member
6 December 2012
46
Καλησπερα σε ολη την παρεα.....σκεφτομαι την αγορα μιας τηλεορασης με budget στα 500..40-42 ιντσες,full HD,100 Ηz ή και παραπανω αν γινεται,3D επιθυμητο........θα συνδεθει με dreambox και PS3 για παιχνιδια.....Η αποσταση ειναι στα 3 περιπου μετρα..μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας κατεληξα στα δυο αυτα μοντελα http://www.skroutz.gr/s/1808301/LG-42LM3400.html?keyphrase=+42LM3400+3D+LG και http://www.skroutz.gr/s/1948758/Samsung-UE40EH6030.html .....επειδη ειμαι λιγο ασχετος με μερικα απο τα χαρακτηριστικα που διαβαζω θελω να ρωτησω:

1) Η διαφορα των 100 Ηz που εχουν οι δυο τηλεορασεις παιζει τοσο σημαντικο ρολο?
2) Tι ειναι το DLNA?
3) Mπορω να επιλεξω τα γυαλια που θα παρω και αν ναι ποια να προτιμησω (απο αποψη εικονας,υγειας κτλ)?

Συμπερασμα: την τηλεοραση την θελω για αθλητικα,παιχνιδια και λιγοτερο για ταινιες....αν και δεν εχει MPEG-4 η LG υπερτερει σε αρκετα σημεια της SAMSUNG εκτος απο το γεγονος οτι εχει 100 Ηz εναντι 200 Ηz της αλλης......
επειδη εχω μπερδευτει για τα καλα θα ηθελα την γνωμη σας....Ευχαριστω
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Κατ´αρχάς και οι δύο είναι μικρές για την απόσταση θέασής σου. Αν δεν θα χρησιμοποιείς την τηλεόραση εντατικά για gaming, κοίτα καλύτερα για κάποια 50" plasma.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Συμπερασμα: την τηλεοραση την θελω για αθλητικα,παιχνιδια και λιγοτερο για ταινιες....αν και δεν εχει MPEG-4 η LG υπερτερει σε αρκετα σημεια της SAMSUNG εκτος απο το γεγονος οτι εχει 100 Ηz εναντι 200 Ηz της αλλης......
επειδη εχω μπερδευτει για τα καλα θα ηθελα την γνωμη σας....Ευχαριστω

Η LG είναι 50 Hz και η Samsung 100 (πραγματικά μιλάω όχι MCI , CMR κτλ. που είναι "μαϊμού").

Και οι δυο τηλεοράσεις έχουν δέκτη MPEG4 (όπως όλες οι τηλεοράσεις που κυκλοφόρησαν το 2012).
 

arial

Established Member
17 February 2011
214
Μεταξύ των 2 εγώ θα σου πρότεινα την Samsung, κυρίως λόγω των 100Hz. Όπως λέει και ο Υπερίων πλέον όλες οι καινούργιες τηλεοράσεις έχουν Mpeg4. Αν μπορέσεις να ανέβεις λίγο σε ίντζες δεν θα το μετανοιώσεις....
 

left80

New member
6 December 2012
46
μαλιστα...δηλαδη εσεις τι μου προτεινετε? γιατι δεν εχω ακουσει και πολυ καλα λογια για τις τηλεορασεις plasma..σιγουρα οι παραπανω ιντσες ειναι καλοδεχουμενες ομως δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 600 ευρω...αν γνωριζετε καποιο μοντελο με καλυτερα χαρακτηριστικα στα λεφτα που προανεφερα θα με βοηθουσατε...ευχαριστω εκ των προτερων.....
 

left80

New member
6 December 2012
46
πολυ καλη η Panasonic λεν λεω αλλα δεν ειναι 3D......απο την αλλη οπως ειπα πιο πανω ειμαι λιγο διστακτικος για τις plasma τηλεορασεις
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ποια Panasonic ? :smile: Όσο για το 3D στα τρία μέτρα με 40"-42", μάλλον σαν αστείο ακούγεται.
 

left80

New member
6 December 2012
46
LG ηθελα να πω :) πολυ καλη τηλεοραση οντως απλα επειδη οπως σου ειπα εχω τις επιφυλαξεις μου για τις plasma συν το γεγονος οτι δεν ειναι 3D δεν θα την προτιμησω.....απο εκει και περα εχω ξανακουσει οτι στα 3 μετρα χρειαζονται μεγαλυτερες ιντσες....ομως για το budget που διαθετω μου ειναι λιγο απαγορευτικες :) εχω βρει ενα μοντελο επισης της LG με 47 ιντσες http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10103672&cmicc=skroutz ..ξεφευγει λιγο στην τιμη αλλα μοιαζει ιδανικη για την περιπτωση μου....υπαρχει καποιο αλλο μοντελο που να μου προτεινεις στην τιμη αυτη? ... μεχρι τωρα ειχα μια PHILIPS 37'' και δεν ειχα κανενα προβλημα με το μεγεθος...τι να πω μπερδεμα :(
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Την EH6030 σε 46" ή αν πετύχεις την Panasonic ET5 στις 47" σε καμμιά προσφορά. Η πιο πάνω LG είναι στα 50 Hz.
 

left80

New member
6 December 2012
46
λοιπον φιλε Μιχαλη μετα απο μελετη 3-4 ημερων :) κατεληξα στα εξης μοντελα: http://www.skroutz.gr/s/449542/LG-42LM615S.html?keyphrase=+ +LG+42LM615S και http://www.skroutz.gr/s/446557/Panasonic-TX-L42ET5E.html?keyphrase=panasonic+TXL42ET5 ..αν βρω καμμια προσφορα στις γιορτες σιγουρα θα προτιμησω αυτα με τις 47 ιντσες....(LG,PANASONIC,PHILIPS λογω passive 3D) .....μπορεις να μου πεις τις διαφορες των μοντελων της LG (615,620,640,660 κτλ?) αυτο που βλεπω ειναι μονο στο smart tv,σε κατι συνδεσεις παραπανω και στα Hz Pου ομως πρεπει να ειναι πλασματικα...λογικα ολη η σειρα 600 πρεπει να εχει το ιδιο πανελ.....

υπαρχει καποιο site που μπορω να παρακολουθω τυχον προσφορες?
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πάνω κάτω όλη η σειρά 6 της LG έχει την ίδια εικόνα. Για προσφορές μπορείς να ενημερώνεσαι και μέσω του forum, αλλά ταυτόχρονα να ρίχνεις και ο ίδιος μια ματιά στις τιμές.
 

left80

New member
6 December 2012
46
βασικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο κατοχους LG ..μπαινοντας στο forum ομως ειδα αρκετα αρνητικα κυριως οσον αφορα τα πανελ της....γι'αυτο και ειδα εναλλακτικα μοντελα οπως της panasonic....οι 47 ιντσες ειναι super ομως ανεβαινει η τιμη αρκετα (200 ευρω περιπου)..αποφασισα να περιμενω τις γιορτες και αν αντεξω λιγο ακομα τις εκπτωσεις του ιανουαριου μηπως και πεσουν λιγο οι τιμες...

και κατι τελευταιο γιατι σε εχω ζαλισει :) επειδη σκεφτομαι να βλεπω ταινιες μεσω ενος εξωτερικου σκληρου δισκου..η τηλεοραση θα μπορει να τον αναγνωριζει και να τις παιζει? χρειαζεται κατι αλλο μηπως?
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Θα μπορεί, αλλά η αγορά ενός εξωτερκού player είναι σχεδόν επιβεβλημένη.
 

left80

New member
6 December 2012
46
οταν λες εξωτερικος Player? bluray player εννοεις ή κατι τετοιο?.....μεσω ps3 δεν ειναι το ιδιο?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Είτε blu ray είτε κάποιο άλλο media player. Οι δυνατότητες του PS3 είναι επίσης περιορισμένες.
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
βασικα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο κατοχους LG ..μπαινοντας στο forum ομως ειδα αρκετα αρνητικα κυριως οσον αφορα τα πανελ της....γι'αυτο και ειδα εναλλακτικα μοντελα οπως της panasonic....οι 47 ιντσες ειναι super ομως ανεβαινει η τιμη αρκετα (200 ευρω περιπου)..αποφασισα να περιμενω τις γιορτες και αν αντεξω λιγο ακομα τις εκπτωσεις του ιανουαριου μηπως και πεσουν λιγο οι τιμες...

και κατι τελευταιο γιατι σε εχω ζαλισει :) επειδη σκεφτομαι να βλεπω ταινιες μεσω ενος εξωτερικου σκληρου δισκου..η τηλεοραση θα μπορει να τον αναγνωριζει και να τις παιζει? χρειαζεται κατι αλλο μηπως?

Ολες οι τηλεορασεις με παθητικο 3D (PANASONIC,TOSHIBA,PHILIPS) φορανε πανελ της LG , Tωρα οσον αφορα τον media player νομιζω οτι νομιζω οτι στην lg ειναι λιγο καλυτερος (mkv ,dts )
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ολες οι τηλεορασεις με παθητικο 3D (PANASONIC,TOSHIBA,PHILIPS) φορανε πανελ της LG...

Η διαφορά είναι στην επεξεργασία εικόνας όπου Panasonic και Toshiba είναι καλύτερες από την LG ενώ οι Philips με Pixel Precise είναι χειρότερες.
 

left80

New member
6 December 2012
46
δηλαδη φιλε Yperion μου προτεινεις την Panasonic TX-L42ET5 απο την LG 42LM615S? .....Η διαφορα στην τιμη ειναι 150 ευρω...αξιζει λες? επισης σχετικα με αναπαραγωγη ταινιων απο εξωτερικο σκληρο δισκο θα εχω καποιο προβλημα με καποια απο αυτες τις τηλεορασεις?