Απώλεια φωτός σε πολυ ανοιχτά διαφράγματα

19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Διαπίστωση .. http://www.dxomark.com/index.php/Publications/DxOMark-Insights/F-stop-blues

Συζήτηση ... http://forums.dpreview.com/forums/thread/2850256#forum-post-36025858

Θεωρητική αιτία 1 ... H αδυναμία του συστήματος πιξελ-μικροφακών να "δουν" πολυ ανοιχτά διαφράγματα
"So first, the theory - you can find it in this paper:
http://www.imageval.com/public/Papers/EI 5678-01 Peter Catrysse.pdf
the relevant bit being section 3.3, page 9."
"In a system comprising several stages, such as the imaging lens and the pixel optics, light throughput is limited by the
system component with the smallest geometrical extent. Generally for CMOS imagers, pixel optics is the limiting
factor, . The microlens is intended to increase the geometrical extent of the pixel optics to that of the
imaging optics, . For a pixel with a linear fill-factor of 50% (
Gpixel Gimaging
Gpixel Gimaging / 2 detector pixel w w ), the numerical aperture
of the microlens should satisfy 2 or micro imaging NA NA /# /# / 2 micro imaging f f . In summary, the microlens should
have an f/# that is smaller than that of the imaging lens by a factor that depends on the desired concentration"

Θεωρητική αιτία 2 ...ο υπολογισμός που συνήθως γίνεται για την ποσοτητα φωτός που περνάει απο ενα διάφραγμα δεν ισχύει για πολυ ανοιχτά διαφράγματα και αν υπολογισθεί σωστά βγαίνει λιγότερο..

http://forums.dpreview.com/forums/post/36774693
"Where the aperture is small compared to the focal length, high marked f/#, sin(theta) is very close to tan(theta), which is D/2f. Hence the effective f/# is very close to the marked f/# of f/D. However when the aperture is close to the focal length, the difference between sin and tan becomes significant.

A 50mm lens marked as f/1.2 has an aperture stop that is 41.6mm in diameter. Thus the Numerical Aperture, sin(theta), is 0.384 (compared with 0.416 if we used the tan approximation). Consequently the f/1.2 marked lens is effectively only f/1.3. That is about 0.25EV and a significant portion of the "error" that DXO Labs are reporting (more than 1/3rd of the error on the 5DII) although by no means the whole story. Similarly, the error is about 0.17EV at f/1.4 and also more than 1/3rd of the error reported by DXO Labs for the 5DII."

Συνημμένα οι μετρήσεις σε Black Frames του Ilias που δείχνουν οτι η Canon 40D αντισταθμίζει την απώλεια φωτός ανεβάζοντας (κρυφα) ISO.
Φαίνονται τα κενά στο ιστόγραμμα, δείγμα οτι έχει γίνει ψηφιακή ενίσχυση (software ISO) τα οποια κενά μειώνονται οσο κλείνει το διαφραγμα.
Εκτος απ'αυτο μπορεί να υπάρχει και αναλογική ενίσχυση που δεν φαίνεται στο ιστογραμμα...
Ομως μπορούμε να "πιασουμε" την συνολική αντιστάθμιση απο το πόσο μεγαλώνουν οι τιμές θορύβου ... είναι οι τιμές κατω απο το σ πάνω στη μέση.
Περιπου to 0.4 στοπ διαφορά απο f/1.4 σε f/2.5 ... 0,47 στοπ βρηκε η DxO ...

Κανονικά για να βρεθεί ποση είναι η απώλεια φωτός χρειάζονται και flat field frames με σταθερό φωτισμό και ανεστίαστα για να δούμε και την αποκριση του αισθητήρα στο φως. Αν παρόλλη την αντιστάθμιση σκοτεινάζει και η φωτο στα ανοιχτά διαφράγματα σημαίνει οτι η απώλεια είναι μεγαλύτερη απο την αντιστάθμιση, αν φωτίζει το ανάποδο .
 

Attachments

  • 100f28.png
    100f28.png
    47.4 KB · Views: 169
  • 100f25.png
    100f25.png
    47.8 KB · Views: 169
  • 100f20.png
    100f20.png
    49.2 KB · Views: 169
  • 100f18.png
    100f18.png
    48.8 KB · Views: 167
  • 100f16.png
    100f16.png
    49 KB · Views: 167
  • 100f14.png
    100f14.png
    48.4 KB · Views: 167

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Εδω που πηγες και το καταχωνιασες και τοσοι που το ειδαν θαυμα ειναι... παιζει, να μπηκα πρωτη φορ στην κατηγορια... :Banane0::Banane0:





Συνημμένα οι μετρήσεις σε Black Frames του Ilias που δείχνουν οτι η Canon 40D αντισταθμίζει την απώλεια φωτός ανεβάζοντας (κρυφα) ISO.
Φαίνονται τα κενά στο ιστόγραμμα, δείγμα οτι έχει γίνει ψηφιακή ενίσχυση (software ISO) τα οποια κενά μειώνονται οσο κλείνει το διαφραγμα.


Εκτος απ'αυτο μπορεί να υπάρχει και αναλογική ενίσχυση που δεν φαίνεται στο ιστογραμμα...



Ομως μπορούμε να "πιασουμε" την συνολική αντιστάθμιση απο το πόσο μεγαλώνουν οι τιμές θορύβου ... είναι οι τιμές κατω απο το σ πάνω στη μέση.
Περιπου to 0.4 στοπ διαφορά απο f/1.4 σε f/2.5 ... 0,47 στοπ βρηκε η DxO ....


0,4 στοπ ψηφιακη ενισχυση μου φαινεται λιγο... εως αμελητεο... ειναι ετσι? αν ναι, γιατι το κανουν? για να κερδιζουν 0,4EV σε ταχυτητα κλειστρου?




Ο θορυβος που λες οτι αυξανεται στα ανοιχτα διαφραγματα, πρακτικα, φαινεται? Πόσο και σε τι μεγεθυνση ειναι ορατος στα πχ. 200iso και ποσο στα 1600 (αν τραβαμε με f1,4) ?



Τι διαφορες λες μπορει να υπαρχουν απο αισθητηρα σε αισθητηρα (πχ. μπορει να βγαλει τα ιδια frames με τον ιδιο φακο και ο Beavis με την 5Dμκ2 και να τα δεις και αυτα) ? Να φτανει και το 1 στοπ μου φαινεται απιθανο...


η ψηφιακη ενισχυση που λες, ειναι ισοποση σε ολα τα iso ?


Λες να γινεται και κρυφη αποθορυβοποιηση και τελικα η ψηφιακη ενισχυση να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που φαινεται τελικα ή τα κενα στο ιστογραμμα ειναι ικανος δεικτης?
 

AlexΝik

Established Member
9 April 2011
227
Τελευταία διαβάζω εντατικά τεχνικά θέματα περί φωτογραφίας και μιάς και το επαγγελματικό πεδίο μου είναι η μηχανική των... ρευμάτων βρίσκω ενδιαφέροντα στο πεδίο της λειτουργίας των αισθητήρων. Με αναφορά στην τεχνολογία CCD, η οποία όμως όπως φαίνεται έχει ισχύ και στους CMOS αισθητήρες και ενισχύει την άποψη του ορίου των μικροκαθρεπτών, παραθέτω το παρακάτω κείμενο μαζί με το paper απ'το οποίο αντλήθηκε..

"Broad angular response
A camera’s ability to collect images at low light levels is determined by the aperture stop (f/#) of the lens as well as the sensitivity of the imager. As the f/# is decreased, the exposure increases, but so does the breadth of the angular spectrum of rays incident upon the CCD. If the angular response of the CCD is too narrow, the oblique rays will be lost, and the sensitivity increase that would be expected from a decreased f/# will not be obtained. "

kilopixel.net/publications/CCDW99b.pdf
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Εδω που πηγες και το καταχωνιασες και τοσοι που το ειδαν θαυμα ειναι... παιζει, να μπηκα πρωτη φορ στην κατηγορια... :Banane0::Banane0:

Απο πότε μετράς ??

Μεχρι και δικό σου θέμα έχεις εδω
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/72911-Sharpening-στο-φωτοσοπ

Παίζει να είσαι και το μέλος με τα ποιο πολλά ποστ εδω αν και αφορούν πιο πολύ την επεξεργασια.


0,4 στοπ ψηφιακη ενισχυση μου φαινεται λιγο... εως αμελητεο... ειναι ετσι? αν ναι, γιατι το κανουν? για να κερδιζουν 0,4EV σε ταχυτητα κλειστρου?

0,4 στοπ είναι ο θόρυβος ανεβασμένος. Οχι μόνο λόγω ψηφιακής ενίσχυσης .. Για να δούμε τί ακριβώς συμβαίνει θα χρειαστεί τουλάχιστον μια σειρά φωτο μια ομοιογενούς επιφάνειας με ομοιογενή σταθερό φωτισμό και εντελώς ανεστίαστη σε ταχύτητα ότι σου βγάλει η σποτ φωτομέτρηση για το πιο κλειστό διάφραγμα και μετά ανοιγεις διάφραγμα και μεγαλόνεις ταχύτητα ταυτόχρονα ώστε να έχεις ίδια έκθεση σε όλες τις λήψεις.

Βρε τι αμελητέο, εδω στο 1/3 στοπ (0,33) φαίνεται καθαρά η διαφορά φωτεινότητας αλλά και ο θόρυβος αν δείς σε σκοτεινές περιοχές.

Προφανώς το ξεκίνησαν απο την εποχή που ακόμα πάλευαν αισθητήρες - φιλμ και δεν ήθελαν να φανεί μειονεκτική η νέα τεχνολογία.

Ο θορυβος που λες οτι αυξανεται στα ανοιχτα διαφραγματα, πρακτικα, φαινεται? Πόσο και σε τι μεγεθυνση ειναι ορατος στα πχ. 200iso και ποσο στα 1600 (αν τραβαμε με f1,4) ?

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή, τράβα 1/400 f/1.4 vs 1/100 f/2.8 και σύγκρινε στο ACR με μηδεν denoise



Τι διαφορες λες μπορει να υπαρχουν απο αισθητηρα σε αισθητηρα (πχ. μπορει να βγαλει τα ιδια frames με τον ιδιο φακο και ο Beavis με την 5Dμκ2 και να τα δεις και αυτα) ? Να φτανει και το 1 στοπ μου φαινεται απιθανο...

Δες τα διαγράμματα της DxO στο f/1.2 πλησιάζουν το 1 στοπ, φαίνονται και οι διαφορές απο αισθητήρα σε αισθητήρα.
Ο Beavis και ιδίως ο Τάσος μπορεί να δώσει στοιχεία για σύγκριση συμπεριφοράς και απο αισθητήρα σε αισθητήρα με ίδιο φακό και σε ίδιο αισθητήρα φακούς Canon vs μη Canon .. ειδικά φακοί που δεν συνεργάζονται ηλεκτρικά με την μοντούρα θα δώσουν χρήσιμες μετρήσεις.

η ψηφιακη ενισχυση που λες, ειναι ισοποση σε ολα τα iso ?

Απότι θυμάμαι ναι ... θα το ξαναδώ ..


Λες να γινεται και κρυφη αποθορυβοποιηση και τελικα η ψηφιακη ενισχυση να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που φαινεται τελικα ή τα κενα στο ιστογραμμα ειναι ικανος δεικτης?

Στα μέχρι τώρα μοντέλλα της Canon δεν εχω δει να υπάρχει αποθορυβοποίηση σε RAW.

Τα κενά στο ιστόγραμμα δείχνουν αυτο που συμβαίνει σε μηδενικό φως. Πάντως ταιριάζει με την αυξηση του θορύβου που σε μηδενικό φως είναι καθαρά ηλεκτρικός. Σε φωτισμένο δείγμα όπου μπαίνει και ο φωτονικός θόρυβος θα έχουμε καλύτερη εικόνα και συμπέρασμα. Επειδή ήδη τα χαρακτηριστικά του αισθητήρα είναι γνωστα απο μετρήσεις ακριβώς ο φωτονικός θόρυβος θα μας δείξει και πόσο φώς δέχθηκε ο αισθητήρας.
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Τελευταία διαβάζω εντατικά τεχνικά θέματα περί φωτογραφίας και μιάς και το επαγγελματικό πεδίο μου είναι η μηχανική των... ρευμάτων βρίσκω ενδιαφέροντα στο πεδίο της λειτουργίας των αισθητήρων. Με αναφορά στην τεχνολογία CCD, η οποία όμως όπως φαίνεται έχει ισχύ και στους CMOS αισθητήρες και ενισχύει την άποψη του ορίου των μικροκαθρεπτών, παραθέτω το παρακάτω κείμενο μαζί με το paper απ'το οποίο αντλήθηκε..

...

Thanks για το λινκ.

Υπάρχουν πολλές αναφορές για αυτο το κουσούρι, αν κάποιος θελήσει με λιγο ψαξιμο θα το διασταυρώσει.

Πάντως επειδή δεν φαίνεται να γίνεται μαχαίρι η αποκοπή αλλά κάπως βαθμιαία, πρέπει να παίζουν και η ακρίβεια του μοντέλλου που χρησιμοποιείται για τους υπολογισμούς (αυτό με το Numerical apperture στη θεωρία 2) όπως και μια ανομοιογένεια φωτεινότητας στον δισκο-οπή του διαφράγματος μια βινιέτα (σκοτείνιασμα της περιφέρειας σε σχέση με το κέντρο)
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
ειδικά φακοί που δεν συνεργάζονται ηλεκτρικά με την μοντούρα θα δώσουν χρήσιμες μετρήσεις.


Θυμαμαι οτι φακοι τριτων κατασκευαστων, πχ. zeiss, samyang σε καποιες μοντουρες εβγαιναν με ηλεκτρικες επαφες και σε καποιες οχι... γιατι ?


Αν η μηχανη δεν ξερει τι διαφραγμα εχουμε, πως αντιλαμβανεται αν πρεπει να ενισχυσει ψηφιακα το σημα ή οχι? Θα εχει καποια default ενισχυση μαλλον...? Ισως για το λογο αυτο μεγα προβλημα παλιων legacy φακων ηταν το βινιεταρισμα? Δεν μπορουσαν οι παλιοτερες μηχανες να ισοσταθμισουν ηλεκτρικα το επιπλεον φως?

Εχω εναν φακο zenit με μηχανικο διαφραγμα... οτι πρεπει για τα ανεστιαστα φωτεινα... λες να δοκιμασω να βγαλω κανενα τοιχο κανα δυο frames στο 1,4 και στο 2,8 ?
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς αυτό είναι, χωρίς επικοινωνία με τον φακό η μηχανή δεν αντισταθμίζει τίποτα και βλέπεις την πραγματική απόδοση και στο παραγώμενο αρχείο.

Αφού έχεις τον Zenit καντο. Κατ αρχήν το εύκολο που είναι η σειρά των BlackFrame ISO 100 είναι αρκετό. Mετά οταν βολέψει το flat field. Μόνο προσοχή ο φωτισμός να είναι σταθερός, δεν μπορείς να βασίζεσαι στην σταθερότητα των ηλεκτρικών πηγών. Φυσικός διάχυτος φωτισμός είναι ΟΚ. Με την τακτική συννεφιά σας μια χαρα θα βρείς ευκαιρία.

Καλύτερα βάλε στόχο ενα λευκό χαρτί (ενα ματσάκι δηλαδή για να είναι εντελώς αδιάφανο). Για το φαινόμενο που εξετάζουμε μας χρειάζεται μόνο το κέντρο του κάδρου το πολύ 1000 πιξελ φάρδος. Αν θέλεις να μετρηθεί και η βινιέτα τότε βάλε και περιφερειακά. Κάνε το τέστ και με τους 2 φακούς.

Kαι μια και φαίνεται οτι θα προχωρήσει το πράγμα να αναφέρουμε οτι ενα πλήρες τέστ εκτος απο BlackFrame/flat field περιλαμβάνει και φωτογραφίσεις του διαφράγματος απο μπρός και απο πίσω για να φανεί αν ανοιγοκλείνει κανονικά. Χρειάζεται απλά να κρατηθεί σταθερή απόσταση και καθετότητα ωστε να μπορεί ακόμη και να μετρηθεί. Χμμμ λιγο μπελαλίδικο καταλήγει.

Ενα άλλο που μπορεί να τεσταριστει εύκολα είναι ο δισκος oof σε τελείως ανεστίαστο μακρινό σημειακό φως πάλι με προσοχή στην σταθερή απόσταση. Επιπλέον προσοχή ο δίσκος να μην είναι καμμένος. Μια σειρά με όλα τα διαφράγματα 1,4 - 2,8.

Σου βγάζω δουλεια για τον χειμώνα ...:ernaehrung004:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Σου βγάζω δουλεια για τον χειμώνα ...:ernaehrung004:

Και γιατι να κανω εγω...? Να κανει η μανα... εεεεε, να κανει ο send ηθελα να πω, που εχει και πιο πολλες παλιατσαριες... εεεε, legacy φακους ηθελα να πω...

:Banane0::ernaehrung004:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Μια και ανεφερες το DxO εδω, πρεπει να λεει ενδιαφεροντα πραγματα, αλλα... δεν καταφερνω να το διαβασω ρε γμτ....
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Μια και ανεφερες το DxO εδω, πρεπει να λεει ενδιαφεροντα πραγματα, αλλα... δεν καταφερνω να το διαβασω ρε γμτ....

Σε δυο απόπειρες να το διαβάσω και εγώ με κούρασε και το σταμάτησα.

Με κούρασε και λόγω εμφάνισης αλλά και λόγω περιεχομένου.

Δεν βρήκα κάτι καινούργιο σε ότι διάβασα σε σχέση με το documentation της DxO, αλλά έχω ασχοληθεί αρκετά, ίσως κάποιος που πρώτη φορά ασχολείται να το βρή ενδιαφέρον.

Εχω και τις αντιρρήσεις μου στο κομμάτι που γράφει για την ανάλυση ..
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
http://www.mediafire.com/?hskharj6n...048uq03h9820z,6mmiqwvvq37b1ib,aji7jepw977f77q

Εδω τα black frames απο τον ζενιτ, αλλα το προβλημα ειναι οτι αυτος ανοιγει μεχρι το f2 και παει ανα μισο στοπ, οποτε εβγαλα 5 ληψεις απο το 2 εως το 4...

Οπως αναμενόταν ... καμμία αντιστάθμιση με τον Zenit. Ολα τα αρχεία είναι ίδια χωρίς ενίσχυση.

Τι εστιακό μήκος έχει ο Zenit ??

Αντε να δούμε και τι διαφορές θα φανούν στο Flat Field μεταξύ f/2.8 - f/1.4 και Canon και Zenit.

Η το πιο ευκολο, συγκριση του Out Of Focus δίσκου σε σημειακό φώς, ενα λεντάκι, εντελώς ανεστίαστο π.χ. Δεν ξέρω με σιγουριά τι είναι καλύτερο, αλλά θα προτιμούσα εστίαση στο άπειρο (για να μην εχουμε focus breathing) και το σημειακό φώς αρκετά κοντα αλλά οχι πολύ ώστε το "σημειακό φως" να αντιστοιχεί σε μέγεθος περίπου ενος πιξελ.

Συννημένα μόνο τα ακραία και το μεσαίο (λογικά f/1.4, f/2.0, f/2.8) για να είναι μονό σεντόνι ..
 

Attachments

  • 1215.png
    1215.png
    48.8 KB · Views: 75
  • 1213.png
    1213.png
    48.3 KB · Views: 76
  • 1217.png
    1217.png
    48.5 KB · Views: 75

AlexΝik

Established Member
9 April 2011
227
Δεν βρήκα κάτι καινούργιο σε ότι διάβασα σε σχέση με το documentation της DxO, αλλά έχω ασχοληθεί αρκετά, ίσως κάποιος που πρώτη φορά ασχολείται να το βρή ενδιαφέρον.

Εχω και τις αντιρρήσεις μου στο κομμάτι που γράφει για την ανάλυση ..

Πράγματι, κάτι ιδιαίτερα νέο δεν έχει. Κυρίως αναλύει γιατί οι αισθητήρες της Canon έχουν χειρότερη απόδοση στο δυναμικό εύρος από αυτούς της Nikon/Sony. Αναλύει λίγο την τεχνολογία, με την οποία έχουμε χαμηλότερο read noise, λόγω ενσωματωμένου στον αισθητήρα ADC. Σε αυτό το σημείο προσπαθεί να εξηγήσει στους δύσπιστους τι πραγματικά συμβαίνει με την δυναμική περιοχή, ενώ δείχνει και λίγο λάδι στη φωτιά σχετικά με το overall score που πρακτικά αμφισβητεί.

Το όλο θέμα του dynamic range μπορεί να παραλληλιστεί με ό,τι είναι γνωστό και από τις τηλεοράσεις (ελπίζω να το ερμηνεύσω σωστά):
Μπορούμε να έχουμε πολύ μεγάλο contrast ratio (στις κάμερες dynamic range) πετυχαίνοντας πολύ χαμηλά επίπεδα μαύρου (στις κάμερες πολύ χαμηλό read noise, άρα και περισσότερα χρήσιμοποιήσιμα επίπεδα κοντά στο μαύρο), χωρίς όμως να έχουμε απαραίτητα και υψηλά επίπεδα φωτεινότητας (στις κάμερες full well capacity/saturation capacity και μεταφράζεται σε πιό γρήγορο κάψιμο των λευκών, αν έχω αντιληφθεί σωστά, ενώ σε πιό μεγάλα επίπεδα υπερέκθεσης πίξελ, παρουσιάζεται και blooming effect (διαρροή ηλεκτρονίων σε γειτονικά πίξελ)).

Η αναφορά του στην απόδοση των μικροκαθρεπτών γίνεται σε επίπεδο χρωματικής απόδοσης και πρακτικά μιλά για τα μικροχρωματικά φίλτρα των bayer αισθητήρων και το πώς θα βοηθούσαν ή όχι στην χρωματική απόδοση και στην φωτεινότητα τέτοια φίλτρα χαμηλότερου κορεσμού. Δεν είδα κάπου να αναφέρει vignette σε επίπεδο πίξελ, αν και πολύ πιθανό κάπου να υπάρχει κάποια υποψία αναφοράς, αλλά μετά από τόσο διάβασμα πολύ πιθανό να μου ξέφυγε..
 
Last edited:

AlexΝik

Established Member
9 April 2011
227
ενώ δείχνει και λίγο λάδι στη φωτιά

Ποιός ξέρει τι έδειχνα.. "Ρίχνει", το σωστό..

Στο μεταξύ, βρήκα ακόμη ένα πάρα πολύ καλό pdf το οποίο αναφέρει κάποιες λεπτομέρειες ακόμα που ξεθολώνουν το τοπίο και συνάδουν με τις δοκιμές του κ. Γιαρίμη και του ilias πιό πάνω.

Στο κομμάτι που παραθέτω, εξηγείται η χρήση των μικροκαθρεπτών (που έχουν ως σκοπό την αύξηση της χωρητικότητας κορεσμού (να κι ένας όρος που δεν έχω ξαναδεί στα ελληνικά - saturation capacity) και το πώς μπορούν να δημιουργήσουν diffractions και άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες, ενώ αναφέρεται και η παρεμβολή λογισμικού/PP για διόρθωση τέτοιων λαθών - καλή ώρα όπως βρήκατε πιό πάνω.. Interesting!

"To compensate for lower fill factor (typically 30-50%), most ILT sensors use microlenses, individual lenses deposited on the surface of each pixel to focus light on the photosensitive area. Microlenses can boost effective fill factor to approximately 70%, improving sensitivity (but not charge capacity) considerably. The disadvantage of microlenses (besides some additional complexity and cost in fabrication) is that they make pixel response increasingly dependent on lens aperture and the angle of incident photons. At low f-numbers, microlensed pixels can suffer from vignetting, pixel crosstalk, light scattering, diffraction (Janesick, 2), and reduced MTF—all of which can hurt their resolving power. Some of these effects can be minimized by image processing after capture (which is what happens in most digital still cameras using microlensed sensors)"

Πηγή
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Πολυ ενδιαφερον, αποτι καταλαβα ομως το βαθος παιδιου δεν επιρεαζεται ομως ε?
Δηλαδη αγοραζω τον 50/1.2 , απο αποψη του φως εχω 1.4 αλλα το βοκεχ ειναι του φ1.2?
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Δεν το έχω ξεκαθαρίσει αυτό με το βάθος πεδίου αλλά πιστεύω πως ναι θα επηρρεάζεται και αυτό.

Γιαυτό τσιγκλάω τον Ilias να κάνει το τεστ με το ανεστίαστο σημειακό φώς. Αν ο δίσκος που θα πάρουμε είναι μικρότερος απο το υπολογισμένο (κανονικά π.χ. θα πρέπει να είναι διπλάσιας διαμέτρου στο f/1.4 vs f/2.8) σημαίνει ότι έχουμε και εκεί απώλεια.

Πάντως επειδή διαφέρει η απόκριση απο μηχανή σε μηχανή τα τέστ πρέπει να γίνουν σε δεδομένα σώματα του ενδιαφέροντός μας.

Παύλε αν μπορείς να κάνεις τα εύκολα τεστάκια με την Olympus και του φωτεινούς σου φακούς θα βοηθήσει ...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
εγω τον πιο φωτεινο που εχω ειναι ο σιγμα 30/1.4, και μετα ο 50/2....
αν κανει πες μου τι πρεπει να κανω, και το κανω και σημερα το βραδυ αν ειναι
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Εδω τα καλα αρχεια για καθε ειδους τεστ....

http://www.mediafire.com/?4st6aa81p...25jm3f93ky629,4u5qy4w6pwe5ffd,6lju9uppvp648dc


Λιακο, επειδη τα ελληνικα σου ειναι λιγο δυσκολονοητα :music-smiley-005:, δεν τα θυμομουν καλα και εβγαλα ψιλολαθος αυτα που ζητησες...

Απο τα ονοματα των αρχειων θα καταλαβεις τι ειναι τι...




Εχω 2 αρχεια black frames απο τον ζενιτ στο f2 και f4 στα 1600iso... ειναι 58mm...

...δεν εχω καταλαβει αν ο θορυβος που αυξανεται με την ψηφιακη ενισχυση του iso κατα 1/3 στα ανοιχτα διαφραγματα ειναι αναλογος του εκαστοτε παραγομενου θορυβου απο τα συγκεκριμενα iso ή σταθερος (ουτε εγω καταλαβα τι ειπα, αλλα θελω να μου πεις ποσο αυξανεται ο θορυβος στα 1600iso οταν χρησιμοποιω ανοιχτο διαφραγμα, που ειναι και ο λογος για τον οποιο χρυσοπληρωνω και θελω να χρησιμοποιω τον 1,4 φακο)....