Vu+ Solo2 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Παρέλαβα τον VU+ Solo2. Αναλυτικό review στο Digital TV Info που θα κυκλοφορήσει κατά τις 20/12, αλλά ως τότε θα σας δώσω μερικές πρώτες εντυπώσεις. Αναμείνατε ...


Εdit:


VU-Solo2-Front-Side-01.jpg



VU-Solo2-Rear.jpg




Αναλυτική παρουσίαση του δέκτη απ' το μέλος vaflas, στην σελίδα 21 του παρόντος:


http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/102545-Vu-Solo2?p=1056685432&viewfull=1#post1056685432


 
Last edited by a moderator:

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
Απάντηση: Vu+ Solo 2

malakudi και κυρίως τις διαφορές σε σχέση με τον απλό Solo και αν αξίζει τελικά ολοι εμείς με τον Solo να τον αλλάξουμε.
Βλέπει κάποιος εμφανείς διαφορές σε ταχύτητα?
Δεν μ' ενδιαφέρει αν έχει υποδοχή για εσωτερικό δίσκο ή διπλο δέκτη.
 
Last edited by a moderator:

alexca

Established Member
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Παρέλαβα τον VU+ Solo2. Αναλυτικό review στο Digital TV Info που θα κυκλοφορήσει κατά τις 20/12, αλλά ως τότε θα σας δώσω μερικές πρώτες εντυπώσεις. Αναμείνατε .....

Δώσε μας μερικά στοιχεία please. Ανοιπομονώ να πάρω τον Δέκτη και προφανώς και το Περιοδικό. Οι μέρες όμως δεν περνούν. Μερικά hints του solo2 σε σχέση με τη σειρά xtrend 4000, 5000, 6500?
 
Last edited by a moderator:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Παρέλαβα τον VU+ Solo2. Αναλυτικό review στο Digital TV Info που θα κυκλοφορήσει κατά τις 20/12, αλλά ως τότε θα σας δώσω μερικές πρώτες εντυπώσεις. Αναμείνατε ...

Παναγιώτη τα τουνερ του είναι αποσπωμενα?
 
Last edited by a moderator:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Πράγματι περιμένουμε με αγωνία...
Μη μας σκάς.. Φαντάζομαι πως φοβάσαι πως εάν γράψεις, θα αρχίσουν οι ερωτήσεις..
Όπως η πολυ σωστή ερώτηση για την σύγκρουση με xtrend.. Ιδίως με το 4000 που τους χωρίζει κιόλας ένα 150ευρω... Δικαιολογείται η καταβολή αυτου του ποσού;;;;;;

Πες μας εντυπώσεις...... Είσαι η ελπίδα μας.. Ιδα ιδα ιδα μας...

Επεξεργασία:
Το να αφαίρεσω τον σκληρό απο τον 800αρη, ώστε να τον κανω δεύτερο, μου δίνει την δυνατότητα εύκολα να τον τοποθέτησω στον vu?
Μιας και δεν θα το χρειάζομαι, λέω μήπως το γλίτωσω... Αλλα και βάζοντας τον στον vu να μπορω να βλέπω ο,τι κατά καιρούς έχω γράψει επι εποχής 800? (newnigma)
 
Last edited by a moderator:

gllafas

Senior Member
20 October 2007
321
Re: Vu+ Solo 2

όντως Παναγιωτη περιμενουμε τα σχολια σου αν και θα ηθελα να αναφερω πως απο καποια βιντεο που εχουν κυκλοφορησει στο νετ δειχνουν τον δεκτη να πεταει πραγματικα.οπως εγινε και πριν σχεδον 3 χρονια που "αναγκαστηκα" να αναβαθμισω τον 800αρι σε vuduo μετα απο το review σου για τον τελευταιο,μαλλον και τωρα ειναι ωρα να κανω τη 2η αναβαθμιση
και επισης κατι που ηθελα να ρωτησω:
Στα αρχικα σχεδια της vu+ προβλεποταν θυρα e-sata(εφτασα να κατεβαζω αρχεια στο εσωτερικο δικτυο μεχρι 5mbps).Στα specs του ομως δεν υπαρχει τετοια θυρα.
Είναι μεγαλη η διαφορα ταχυτητας μεταφορας των δεδομενων μεταξυ e-sata και usb 2.0?Ή με την μη επιθυμητη λυση για για μενα του εσωτερικου δισκου, η ζημια είναι μικρη?
Ευχαριστω
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Παιδιά ψυχραιμία, είναι και Σ/Κ, έχουμε και οικογένειες!

Προς το παρόν μπορώ να πω πως ο δέκτης δεν συγκρίνεται με κανέναν από τους προηγούμενης γενιάς. Είναι απίστευτα γρήγορος, dual core στα 1300MHz, έχει Gigabit lan, κάτι που είναι πολύ σημαντικό αν θες να μεταφέρεις τις εγγραφές γρήγορα. Η δυνατότητα video transcoding δεν αναφέρεται πουθενά στο συνοδευτικό υλικό του δέκτη.

Το βασικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι πως δεν υπάρχει ακόμα κανένα 3rd party image. Ούτε Blackhole, ούτε VIX, ούτε OpenPLI ούτε τίποτα. Παραείναι "φρέσκος"!.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Vu+ Solo 2

7GB μεταφορά σε 100 sec, καθόλου άσχημο το Gigabit, αν και δε τερματίζει (περίπου στα 600Mbit παίζει).

Επεξεργασία:
Μερικές απαντήσεις σε αυτά που ρωτήσατε: τα tuner είναι ενσωματωμένα στο chipset, όπως στον VU+ DUo. eSATA δεν υπάρχει, μόνο εσωτερικό SATA.

Μερικά ακόμη στοιχεία εδώ: http://www.digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=93&func=view&catid=6&id=8954&lang=el
 
Last edited by a moderator:

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Το βασικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι πως δεν υπάρχει ακόμα κανένα 3rd party image. Ούτε Blackhole, ούτε VIX, ούτε OpenPLI ούτε τίποτα. Παραείναι "φρέσκος"!.



Για ποιο λόγο είναι καλο να υπάρχει και λογισμικό από τρίτη πλευρά;

Δεν έχω καταλάβει τι κάνει περισσότερο ένα λογισμικό από τρίτη πλευρά, εκτος βεβαια την πειρατεία, σε σχέση με το αυθεντικό;

Αλλάζει η ταχύτητα στο zapping;
Αλλάζει προς το καλύτερο η εικόνα και ο ήχος;
Γίνετε πιο γρήγορο στο ψάξιμο των καναλιών;
Δουλεύει τις modules πιο καλά;

παραμένει η εγγύηση εάν μας χαλάσει ο δεκτης και έχουμε περασμένο επάνω ξένο λογισμικό;

Δικαιολογεί τα 330 που ζητάνε για να βλέπω κανάλια free το air;
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Ο δέκτης δεν είναι FTA, έχει και CI module.
Τα unofficial images έχουν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία από πρόσθετα. Μπορείς φυσικά να τα βάλεις manually και στο original image, αλλά είναι πιο δύσκολο να μπουν.
 
Last edited by a moderator:

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Απάντηση: Vu+ Solo 2

Παιδιά ψυχραιμία, είναι και Σ/Κ, έχουμε και οικογένειες!

Προς το παρόν μπορώ να πω πως ο δέκτης δεν συγκρίνεται με κανέναν από τους προηγούμενης γενιάς. Είναι απίστευτα γρήγορος, dual core στα 1300MHz, έχει Gigabit lan, κάτι που είναι πολύ σημαντικό αν θες να μεταφέρεις τις εγγραφές γρήγορα. Η δυνατότητα video transcoding δεν αναφέρεται πουθενά στο συνοδευτικό υλικό του δέκτη.

Το βασικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι πως δεν υπάρχει ακόμα κανένα 3rd party image. Ούτε Blackhole, ούτε VIX, ούτε OpenPLI ούτε τίποτα. Παραείναι "φρέσκος"!.
Το δικό του sw διαθέτει τα δημοφιλή emu;
 

gllafas

Senior Member
20 October 2007
321
Απάντηση: Vu+ Solo 2

υπομονη μεχρι μεθαυριο που θα κυκλοφορησει το image της blackhole
 
Last edited by a moderator:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Re: Vu+ Solo 2

Το έχω ξαναρωτήσει, αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση αν και νομίζω την ξέρω την απάντηση, κάνοντας συνάμα κατάχρηση του χώρου και του χρόνου σας
Τον εσωτερικό σκληρό του 800αρι μου, θα δουλεύει στον vu? βάζοντάς τον, θα δει ο,τι είναι γραμμένο, ή θα ζητήσει format??
Είναι σημαντικό για να ξέρω την τύχη των εγγραφών..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Vu+ Solo2

Θα δουλεύει και θα δει τις εγγραφές. Βέβαια με τον Solo2 είναι προτιμότερο να τον φορμάρεις ext4 που είναι πολύ πιο γρήγορο.
 
Last edited by a moderator:

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Απάντηση: Vu+ Solo2

Ευχαριστώ πολύ!!
Ισως, "βγάλω" όποιες εγγραφές έχω σε εξωτερικό σκληρό usb που έχω (δεν ξέρω εάν γίνεται) και αφού βγάλω τον σκληρό από τον 800αρι, θα τον βάλω πρώτα στον σόλο, θα του κάνω format και μετά θα.. ξαναρίξω τα αρχεία!!!
Σωστός και thanx a lot to malakudi.....

Επεξεργασία:
Να ρωτήσω επίσης για το φυσικό μέγεθος του δέκτη.. Μου φαίνεται αρκετά μεγαλύτερος (σχεδόν διπλάσιος) από τον 800αρι. Ιδέα μου??
Στην συσκευασία έρχεται με καλώδιο HDMI ? Είναι CEC compliant (Μας καίει γιατί έχουμε καει με τον 921 της Pionner....) :)
 
Last edited by a moderator: