Ήρθε η ώρα για λάδι??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Καλησπέρα.Τι λάδι να βάλω στο ΜΚ2 και στο dual μου?Το μκ2 το έχω 7 χρόνια με χρήση λίγες σχετικά ώρες.Μάλλον χρειάζεται....
Το dual μια και είναι μεταχειρισμένο απο e-bay ο τύπος που το είχε μου είχε πεί σε mail ότι το το είχε λαδώσει μια φορά.Καταρχήν τι λάδι να βάλω?Κάτι άκουσα για συνθετικό 5/50-10/40.Άν βάλω λάδι απο ένα μικρό μπουκαλάκι απο ραπτομηχανή θάχω κανα πρόβλεμ??:Banane0:
 

stavrospet

Established Member
30 November 2007
117
Νεα Παλατια Ωρωπος
Το πλατω περνει 33 1/3 στροφες ανα λεπτο. Τι ειδους εξωπραγματικο λαδι πρεπεινα βαλουμε οταν στο αυτοκινητο π.χ. ο κινητηρας περνει χιλιαδες στροφες ανα λεπτο;
Γι' αυτο λοιπον μην τρελενομαστε με περιεργα λαδια-ξυδια.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν εχει να κανει με την ποιοτητα όσον αφορα την αντοχη στις θερμοκρασιες και τον αριθμο στροφων/λεπτο αλλα οσον αφορα τα υλικα με τα οποια ερχεται σε επαφη, καθως και με το ιξώδες του εκάστοτε λαδιου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Μπορω να πω οτι τα εχω δοκιμασει ολα.Επωνυμα και μη.
Αυτο που ανεφαρα και πιο πανω ηταν απολυτα αποτελεσματικο σε ολα τα τεστ σε ολα τα πικαπ που το δοκιμασα.Η πυκνοτητα του φαινεται ιδανικη και φαινεται και στην ευκολια περιστροφης του αξονα στο πηγαδι, ιδιαιτερα σε πικαπ οπως rega, Thorens/plastic hub κλπ...ακομη και το sondek δουλευε αψογα σε σχεση με το φημισμενο "μαυρο λαδι" του.
Για το singer ακουσα οτι με τον καιρο προκαλει μικροοξειδωσεις.Δεν το δοκιμασα παρα πολυ παλια αλλα δεν εχω ουτε λογο να ρισκαρω.
Για αυτοκινητου ακομη και συνθετικα, δοκιμασα μερικα αλλα μαλλον οχι για τους λογους που λεει ο Παναγιωτης,αλλα και λογω αχρειαστα μεγαλης πυκνοτητας για ενα πικαπ.Η τιμη αυτου στο λινκ ειναι πολυ χαμηλη και εχει αρκετη ποσοτητα για μια ζωη.
Βεβαια αν καποιος θελει να παρει επωνυμο στις αναλογες τιμες ........ ας κανει μια αναλογη συγκριση τιμων ας πουμε των επωνυμων ηλεκτρονικων ζυγαριων με την τιμη του ΟΕΜ κατασκευαστη ,τα λεει ολα , οπως και για πολλα αλλα παρομοια στον χωρο.
http://www.ebay.co.uk/itm/THE-BEST-...rd_Player_Turntable_Parts&hash=item4cf1832bac
 
Last edited:

stavrospet

Established Member
30 November 2007
117
Νεα Παλατια Ωρωπος
Τα υλικα με τα οποια ερχεται σε επαφη το λαδι μεσα στο "πηγαδι" ειναι ο μεν αξονας απο χαλυβα βαμενος (σκληρημενος) ο οποιος καταληγει σε κωνο ή σε μπιλια (απο ρουλμαν) στο δε πηγαδι σε δακτυλιδια ορυχαλκινα. Οσον αφορα την ρευστοτητα του δεν θελει ουτε πολυ λεπτο το οποιο θα κατσει στον πατο, ουτε πολυ χοντρο που θα δυσκολεψει την περιστροφη του πλατω. Ευτυχως στο εμποριο υπαρχουν πολλα ειδη λαδιων που μπορει ο αγοραστης να διαλεξει.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα πιθανα υλικα για την κατασκευή ειναι πολυ περισσότερα απο αυτα που αναφερεις Σταυρο. Ακομα και με τα ιδια υλικα παιζει ρολο και ο σχεδιασμος του bearing (ανάστροφο, κλασσικό, μαγνητικά υποβοηθουμενο, με μεταλλικές, κεραμικές, κρυσταλλικές μπιλιες κτλ). Οι συνδυασμοί που βγαίνουν ειναι πολλοί και το καθε πικαπ ιδανικα θελει το δικο του λαδι.

Καλο θα ηταν να μην γενικολογουμε, ειδικά σε θεματα που ισως να μην γνωρίζουμε σε βαθος.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Συνηθως σε bearings οπου ο αξονας/πηγαδι ισως "παιζει" λιγο χρησιμοποιειται λαδι μεγαλυτερης πυκνοτητας και το αντιθετο.
Τα πολυ "λεπτα" η πολυ "χοντρα" μαλλον δεν βοηθανε καλυτερα.
Ειχα δοκιμασει παλια ενα που ο κατασκευαστης ονομαζε "like water" . Eνω στην αρχη φαινοταν μια χαρα,μετα απο λιγες ωρες χρησης οντως κατεληξε σαν νερο. Θα μπουμε σε συζητηση αν "ακουγονται" τα λαδια και ....... δεν θελω.....χαχαχα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Τα υλικα με τα οποια ερχεται σε επαφη το λαδι μεσα στο "πηγαδι" ειναι ο μεν αξονας απο χαλυβα βαμενος (σκληρημενος) ο οποιος καταληγει σε κωνο ή σε μπιλια (απο ρουλμαν) στο δε πηγαδι σε δακτυλιδια ορυχαλκινα. Οσον αφορα την ρευστοτητα του δεν θελει ουτε πολυ λεπτο το οποιο θα κατσει στον πατο, ουτε πολυ χοντρο που θα δυσκολεψει την περιστροφη του πλατω. Ευτυχως στο εμποριο υπαρχουν πολλα ειδη λαδιων που μπορει ο αγοραστης να διαλεξει.

Υπαρχουν πηγαδια οπως αυτα που λες, αλλα με δακτυλιους τεφλον, αλλα χωρις καθολου δακτυλιους , αλλα με μπρουντζο, ατσαλι,.
Κανενας δεν λεει τι πυκνοτητας ειναι το λαδι που πουλαει,για μενα για ευνοητους λογους αν μιλαμε για "special oil........"επωνυμων.Οι ανοχες αξονα/πηγαδιου κυριως καθοριζουν την "σωστη πυκνοτητα" και με απλο πειραματισμο ειναι ευκολο να το βρει καποιος.
Μερικοι κατασκευαστες πικαπ χρησιμοποιουν teflon grease η αλλα παρομοια.
Σε inverted bearings οπως λεει ο Παναγιωτης π.χ
Kαι κατι ακομη,πολυ σημαντικος ειναι και ο τροπος ποθα λαδωσουμε τον αξονα/πηγαδι για καλυτερο αποτελεσμα.Δεν ριχνουμε απλα 5-6 σταγονες και τελειωσε.
 
Last edited:

stavrospet

Established Member
30 November 2007
117
Νεα Παλατια Ωρωπος
Kαι κατι ακομη,πολυ σημαντικος ειναι και ο τροπος ποθα λαδωσουμε τον αξονα/πηγαδι για καλυτερο αποτελεσμα.Δεν ριχνουμε απλα 5-6 σταγονες και τελειωσε.


Σ' αυτο το θεμα εχω εντρυφησει πολυ αξια θα 'λεγα καθως "λαδωνω" το Thorens μου απο το '87 χωρις κανενα προβλημα. Μαλλον εχω μεινει πισω στο θεμα κατασκευης
"αξωνων-πηγαδιων"... Εξ' αλλου εχω πολλα χρονια που σταματησα την αγορα ειδικων περιοδικων ηχου, οσον αφορα την πληροφορηση.
 
Last edited by a moderator:

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Ειδικά για το Technics, καθώς η εταιρεία δεν πουλάει πια το λάδι του ΜΚ2 (Admiral oil), μια επιλογή με ακριβώς το ίδιο είναι η αγορά από KABUSA (https://www.kabusa.com/frameset.htm?/). Αν και έχει αναφερθεί και παλιότερα, ας το επαναλάβω μιας που μόλις έκανα παραγγελία. Δύο συσκευασίες μαζί με τα ταχυδρομικά βγαίνουν περίπου 19$.
 

funkia

Established Member
27 August 2006
133
Πω πω τι μαθαινει κανεις! Εγω εχω το MK II καμμια 20αρια χρονια και τωρα διαβαζω πως θελει και λαδωμα! Το μηχανημα παιζει καθε μερα.
Δε μου λετε, ελαιολαδο (εξτρα παρθενο) κανει;
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Ατσάλινος άξονας σε μπρούτζινο (ορειχάλκινο) κουζινέτο είναι μια χιλιοδοκιμασμένη και χιλιοφορεμένη λύση σε πάρα πολλές μηχανές παντός είδους (όχι μόνο πικάπ) όπου οι πιέσεις δεν είναι μεγάλες ούτε υπάρχουν κραδασμοί, ώστε ο χάλυβας να μη "φάει" τον μαλακότερο μπρούτζο. Η λογική πίσω από αυτή τη λύση είναι α) το απλούστερο άμα δουλεύει είναι το καλύτερο, β) οικονομία, εφόσον i) αποφεύγεις το ρουλεμάν και ii) ένα φθαρμένο κουζινέτο αλλάζεται ευκολότερα και φθηνότερα από έναν φθαρμένο άξονα π.χ. μοτέρ.
Το πικάπ εμπίπτει σ' αυτή την κατηγορία (όχι πιέσεις / κραδασμοί) και τα περισσότερα εφαρμόζουν αυτή τη λύση, η οποία δουλεύει άριστα με απλό ορυκτέλαιο. Εφόσον δεν υπάρχουν ούτε ψηλές θερμοκρασίες, τα λεπτόρευσατα λάδια των ραπτομηχανών (SAE 5) είναι μια χαρά.

ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. Αυτά λεπταίνουν μόνο στις θερμοκρασίες του μοτέρ (70 βαθμούς και βάλε).
Το πικάπ, σε θερμοκρασία δωματίου, θα τα βλέπει σαν... γράσα.


________________
edit: Τα παραπάνω ισχύουν όταν δεν εμπλέκονται άλλα υλικά (τφλόν κλπ.), για τα οποία δεν έχω άποψη.
 
Last edited:

NEKTARIOOOS

New member
30 July 2013
58
θα συ μφωνισω με των asvestos 1157 ο κ σακης ειχε πει σε καπιο νημα του ακριβως αυτο . λαδι ραπτομηχανης .σε θερμοκρασια δωματιου εχουμε γρασο.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Λαδι castrol 10-40 ημισυνθετικο που βαζω στο cbr και για οσους διατηρουν αμφιβολιες αλλαγή πριν τα 4500 χλμ.
Χωρίς πλάκα το εχω βάλει ο ιδιος σε πολλα πανάκριβα πικάπ και μονο θετικά σχολια ακουσα.
Η σωστη τοποθέτηση- ποσοτητα - καθαρισμός του προηγουμενου ειναι τα πιο σημαντικά βήματα.