Φθορά δϊσκων λόγω βελόνας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Καλημέρα παιδιά.Ήρθε για τα καλά ο χειμώνας.Έχω λοιπόν ένα ΜΚΙΙ(technics) με μιά όρτοφον κονκόρντ προ(ασημί).Ο κατασκευαστής ορίζει μέγιστο βάρος στα 4 γραμμάρια.Εγώ έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις του πικάπ αλλά με βάρος στα 2 γραμμάρια και με αντι-σκέϊτινγκ στο 4.Υπάρχει πρόβλημα αν θα βάλω 4 γραμμάρια όσον αφορά τη φθορά δίσκων?.Έχω άσχημες αναμνήσεις αφού πριν 15 χρόνια το πρώτο μου πικάπ(ένα BSR με βελόνα και για αναπαραγωγή δίσκων 78 στροφών),μου είχε χαράξει κάτι δίσκους.Βέβαια εκεί το βάρος και το σκέϊτινγκ ήταν στάνταρ ρυθμισμένα.

Υ.Γ:Το σκέϊτινγκ το έβαλα στο 4 με 5 γιατί σε προσεχτική ακρόαση με ακουστικά κατάλαβα οτι ανεβάζοντάς το ο ήχος είχε σημαντικά βελτιωμένο όγκο.Άν δεν τα πούμε πάλι καλές γιορτές σε όλους!!:2thumb22sup::music-smiley-005:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Με βελονες που χρειαζονται ψηλο βαρος αναγνωσης ειναι πιο πιθανο να κανεις ζημια στους δισκους αν βαλεις χαμηλοτερο παρα αυτο που λεει ο κατασκευαστης.
Στην περιπτωση σου,ακομη περισσοτερο με το δυσαναλογο anti-skating.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Φθορά δϊσκων λόγω βελόνας

Με βελονες που χρειαζονται ψηλο βαρος αναγνωσης ειναι πιο πιθανο να κανεις ζημια στους δισκους αν βαλεις χαμηλοτερο παρα αυτο που λεει ο κατασκευαστης.
Στην περιπτωση σου,ακομη περισσοτερο με το δυσαναλογο anti-skating.

+1
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
ΟΚ αλλά η ανάρτηση της βελόνας(λάστιχο) δεν θα πιέζεται περισσότερο??Οπότε με βάση το αντι-σκέϊτινγκ που όταν το έχω στο 4 και είμαι ευχαριστημένος με τον όγκο,άρα να βάλω και το προτεινόμενο βάρος στα 4 γραμμάρια και να τελειώνω??
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Το λαστιχο θα πιεζεται σωστα,οπως το εχει υπολογισει ο κατασκευαστης.
Αφου βαλεις το σωστο βαρος αναγνωσης,τοτε παιξε λιγο με το anti-skating και ασε το εκει που προτιμας,αλλα να προσεξεις την ωρα που η βελονα θα προσγειωνεται στο πρωτο αυλακι του δισκου,να καθεται ομαλα και οχι με "βια" προς τα μεσα η προς τα εξω.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Εννοείται γιατί οι ''καγκουριές'' έχουν οδυνηρά αποτελέσματα(απο 16 χρονών που έχω πικάπ έχω χαλάσει άπειρες βελόνες......μια φορά είχα δυο εφεδρικές και μέσα σε μισή μέρα τις είχα "τελειώσει"...).Πάντως όλα τα χρόνια άκουγα λάθος γιατί δεν έβαζα ποτέ το βάρος του κατασκευαστή.Αλλά πάλι για την μικρότερη φθορά του δίσκου πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα ελλειπτικές βελόνες παρά σφαιρικές?Αν βγαίνω απο το θέμα μήπως έπρπε να ανοίξουμε ένα θρέντ ''περι βελόνας ο λόγος''????
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Η φθορα στους δισκους ωφειλεται κυριως στην κακη/λανθασμενη χρηση και οχι στο σχημα της.

Ολες μπορει να προκαλεσουν ζημια οταν τους "δοθει η ευκαιρια" :eek:
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Επίσης μεγάλη προσφορά στα καταστήματα της γειτονιάς γιατί φέρνουν βελόνες για κεφαλές συνήθως ημιτασιον.Και η φθορά στο δισκο έρχεται μια ώρα αρχύτερα εκτός του οτι η διάρκεια ζωής είναι πάρα πολύ μικρή.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Πάντως όλα τα χρόνια άκουγα λάθος γιατί δεν έβαζα ποτέ το βάρος του κατασκευαστή.

Συνηθως οι κατασκευαστες δινουν ενα ευρος σχετικα με το βαρος αναγνωσης.

Αν π.χ λενε 1-2 γρ, οτι βαλεις μεταξυ θεωρητικα ειναι μεσα στα ορια της βελονας και της αναρτησης.

Το ακριβες βαρος,θα το βρεις με ακουστικες δοκιμες , και παλι συνηθως ειναι μεσα στο ευρος που λεει ο κατασκευαστης.
 

havanapd

Established Member
24 January 2011
262
Θεσσαλονίκη
Κάποιος γνωστός μου είχε πει (δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά μου είχε φανεί λογικό) ότι όσο είναι καινούρια η βελόνα και δουλεύει σωστά η ανάρτηση τότε βάζουμε το μίνιμουμ βάρος ανάγνωσης που δίνει ο κατασκευαστής. Όσο περισσότερες ώρες χρήσης έχουμε τότε επειδή η ανάρτηση χάνει την ελαστικότητα της τότε αυξάνουμε σταδιακά το βάρος ανάγνωσης, πάντα όμως στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής.
Πάντως βελόνες με μεγάλο βάρος ανάγνωσης μάλλον είναι ειδικού σκοπού και όχι για καθημερινή οικιακή χρήση.
Εκτός όμως από τα βάρος ανάγνωσης φθορά στους δίσκους προκαλούν και λάθος ρυθμισμένες κεφαλές...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Οταν ο βραχιωνας εχει καλα bearings με πολυ χαμηλες τριβες και γω προτιμω βαρος αναγνωσης κοντα η στο μινιμουμ που συστηνει ο κατασκευαστης,ιδιως οταν αυτο ειναι σχετικα χαμηλο , π.χ κοντα στο 1.0 γρ.

Πολυ σωστη η παρατηρηση για την φθορα που θα προκαλεσουν κακοστημενες κεφαλες.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
οι περισοτερες concorde δουλευουν στα 2-4 γρ. αυτο σημαινει οτι και με 2-2,5 μπορει να εισαι οκ αν δεν κανεις scratch-ακια..

για να ειχες BSR μαλλον δεν εισαι ενεργος dj οποτε γνωμη μου ειναι πως μπορεις να παρεις μια αλλη κεφαλη, και χωρις πολλα χρηματα να εχεις καλυτερο ηχο και ταυτοχρονα πιο λογικο βαρος αναγνωσης.
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Ποτέ δεν ήμουν ενεργός DJ.Περισσότερο σε ραδιόφωνα έπαιζα και όχι σε μαγαζιά.Αλλά για το BSR σου μιλάω όταν ήμουν 15 χρονών με 16.Μου το έδωσε ένας θείος μου με κάτι κακοπαιγμενους και κακοχαραγμένους δίσκους.Απο τότε ξεκίνησε το μικρόβιο της συλλογής-ακρόασης βινυλίων.Πάντως η βελόνα του BSR τους δίσκους τους "όργωνε" κυριολεκτικά!Τη γυαλάδα που έχει ο δίσκος έτσι όπως τον κοιτάμε στο φώς,την έχανε με 2-3 παιξίματα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Νομίζω πως καλά θα κανείς. Η κεφαλή σου δεν είναι σχεδιασμένη για μουσικό ήχο. Λίγο πολύ ότι και να πάρεις θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Εάν θες λες σε τι πόσο θα κινήσεις για να γίνουν και ποιο συγκεκριμένες προτάσεις.

Κοιτά και τα αλλά παραπλήσια νήματα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,723
Νομίζω πως καλά θα κανείς. Η κεφαλή σου δεν είναι σχεδιασμένη για μουσικό ήχο. Λίγο πολύ ότι και να πάρεις θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Εάν θες λες σε τι πόσο θα κινήσεις για να γίνουν και ποιο συγκεκριμένες προτάσεις.

Κοιτά και τα αλλά παραπλήσια νήματα.

Παναγιώτη που έριχνες τις οξείες ;;;;; :flipout:
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Είμαι διακοπές και γράφω με το iPad...δεν έχεις ιδέα τι μλκ μηχάνημα είναι...
 

themisperi

Established Member
28 November 2011
113
Re: Απάντηση: Re: Φθορά δϊσκων λόγω βελόνας

Προσανατολίζομαι σε ένα ποσό περίπου στα 100 ευρώ.Μου είπαν για την ορτοφον om5e που είναι και ελλειπτική και σε καλή τιμή για αυτά που προσφέρει.