Ώρα για νέο AV ενισχυτή!

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Ήρθε η ώρα να αναβαθμισω τον ενισχυτή μου επειδή ο καθόλα άριστος παλιός ONKYO δεν υποστηρίζει να νέα φορμα HD και δεν έχει ούτε HDMI (είναι ενας 575 ONKYO με πάνω από 11 χρόνια αξιόπιστης και ποιοτικής λειτουργίας).
Το μόνο κακό είναι πως θέλω απαραίτητα 2 εξόδους HDMI γιατί είναι στα σχέδια και η αγορά προβολέα στο μέλλον και οι 6 είσοδοι HDMI, ώστε να απαλλάξω την τηλεόραση και την αισθητική μου από τα πολλά καλώδια που ανεβαινουν από τις συσκευές στις 4 εισόδους HDMI που διαθέτει η TV μου (Panasonic 50G30).
Η πρώτη μου επιλογή είναι ο ONKYO 616 που υπάρχει σε γερμανικά site σε απίστευτα καλή τιμή για αυτα που προσφέρει και για την ποιότητά του.... μετά ο ΥΑΜΑΗΑ RX-V773 στα 562 ευρώ από Ελλάδα ή ο RX-A820 στα 710 ευρώ (αξίζει τα παραπάνω άραγε?).... και τέλος ο DENON 2313 που από γερμανία και αυτός είδα τιμή 679 χωρίς μεταφορικά.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να λειτουργεί σαν HDMI passthrough STANDBY χωρίς προβλήματα!!!
Ψάχνοντας λοιπόν για τον ONKYO βρήκα πως παρόλο που είναι φανταστικό μηχάνημα για τα λεφτά του εχει παρουσιάσει πρόβλημα με αυτην την λειτουργία σε παρα πολλούς χρήστες.
Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν παραθέτατε τις απόψεις σας ή τις εμπειρίες σας ή τις γνώσεις σας σχετικά με αυτά τα μοντέλα που ανέφερα και φυσικά αν ξέρετε και μαγαζιά για καλύτερες τιμές ή άλλα μοντέλα αντίστοιχα
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλό θα ήταν για όλους να ξέρουν το χώρο σου, τα ηχεία σου, τις πηγές σου, το μπάτζετ σου και τα ακούσματά σου.
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Καλό θα ήταν για όλους να ξέρουν το χώρο σου, τα ηχεία σου, τις πηγές σου, το μπάτζετ σου και τα ακούσματά σου.
Αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο διότι με βάση αυτά που ζητάω τα μηχανήματα είναι παρεμφερή να αναφέρω ότι ο χώρος είναι μικρό σαλονάκι 3χ5 περίπου πηγές ( blu-ray, PS3, PC, media player WD, Novabox 831) ηχεία Ροιστερ HT-2000 μπάτζετ μεχρι 600 και από ακούσματα ταινίες και ξένη μουσική δυνατή.

ΚΡΟΜΠΟΤIS ευχαριστώ για τον χρόνο σου... σχετικά με τα μηχανήματα που έβαλα στο 1ο πόστ?
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Κανείς δεν έχει κάποιο από τα μηχανήματα πιο πάνω? ή έστω κάποιο παρόμοιο ή να έχει διαβάσει κάτι παραπάνω?
Θα ήθελα πολύ την γνώμη εμπειρότερων μελών :blush:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Αν σου πω πως κι εμένα μου περνάει φευγαλέα από το μυαλό αναβάθμισης και έχω κι εγώ στα υπόψην τον 820 και τον 2313... Τον yamaha τον ψιλοφοβάμαι ενώ μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά λόγω μικρότερης ισχύος. ο denon μου φαίνεται η πιό τίμια επιλογή, τον onkyo ούτε θέλω να τον ακούσω λόγω σχεδίασης αλλά και λόγω υπερβολικά μεγαλύτερων τιμών στην Ελλάδα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη ενώ ακόμα ένα δυνατό χαρτί είναι ο πανεμορφος marantz 6007 που είναι και αρκετά δυνατός αλλά αρπάζει σε τιμή. Βέβαια σε μένα ο ενισχυτής θα έχει τελείως διαφορετικά καθήκοντα αφού θα έχει να χειριστεί τρία ηχεία αντί για πέντε αλλά τα τρία αυτά είναι αρκετά βαριά κομμάτια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο διότι με βάση αυτά που ζητάω τα μηχανήματα είναι παρεμφερή να αναφέρω ότι ο χώρος είναι μικρό σαλονάκι 3χ5 περίπου πηγές ( blu-ray, PS3, PC, media player WD, Novabox 831) ηχεία Ροιστερ HT-2000 μπάτζετ μεχρι 600 και από ακούσματα ταινίες και ξένη μουσική δυνατή.

ΚΡΟΜΠΟΤIS ευχαριστώ για τον χρόνο σου... σχετικά με τα μηχανήματα που έβαλα στο 1ο πόστ?

Θα σου πρότεινα Denon, όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από γνώμες δύο φίλων χρηστών που έχουν μείνει ευχαριστημένοι συν ότι αν δεις τα χαρακτηριστικά τους είναι πιο πλήρεις, παρόλο που εγώ είμαι φανατικός Yamahaκιας, ο επόμενός μου ενισχυτής θα είναι Denon.
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Το HDMI passthrough standby δουλεύει απροβλημάτιστα σε yamaha και denon? Με μια αναζήτηση διαβαζα διαφορα.... όσοι έχουν τετοιους ενισχυτές αντιμετώπισαν κάποιο θέμα?
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
στα λεφτα του ο Υ-773 πιστευω πως παιζει μονοτερμα...
ο D-2313 παιζει στην ιδια κατηγορια τιμης με τον Υ-820.

προσωπικα,τεινω στον Υ-773 και λογω τιμης αφου μου ερχεται με αντικαταβολη μονο 540ε απο το apothema.gr
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Το HDMI passthrough standby δουλεύει απροβλημάτιστα σε yamaha και denon? Με μια αναζήτηση διαβαζα διαφορα.... όσοι έχουν τετοιους ενισχυτές αντιμετώπισαν κάποιο θέμα?
Καλησπέρα. Μπορώ να σου πω με σιγουριά, έχοντας τον ΥAMAHA RX-V 771, πως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιου είδους πρόβλημα. Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός, αλλά πράγματι δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Θα σου πρότεινα Denon, όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από γνώμες δύο φίλων χρηστών που έχουν μείνει ευχαριστημένοι συν ότι αν δεις τα χαρακτηριστικά τους είναι πιο πλήρεις, παρόλο που εγώ είμαι φανατικός Yamahaκιας, ο επόμενός μου ενισχυτής θα είναι Denon.

Ο ενας ειμαι εγω!!!!
+1 για Denon απο μένα!!!!
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
Το HDMI passthrough standby δουλεύει απροβλημάτιστα σε yamaha και denon? Με μια αναζήτηση διαβαζα διαφορα.... όσοι έχουν τετοιους ενισχυτές αντιμετώπισαν κάποιο θέμα?

Με τον Denon δουλεύει και ταιριάζει απίστευτα στην tv που έχουμε και την ίδια. 50g30
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει ελληνικά μαγαζιά οπού υπάρχει ο Yamaha 773 σε πραγματικά χαμηλή τιμή? :ears:
Έχω βρεί σε Γερμανικά μαγαζιά τον ΟNKYO 717 σε τιμές σκάνδαλο (480 εώς 580 ευρώ)!!! και πραγματικά με τρώει...
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
apothema.gr
γραφεσαι σαν μελος,ανεξοδα και κατα την ολοκληρωση της παραγγελιας στο αφηνει στα 540ε
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αν ισχύει αυτή η τιμή πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση... με την προϋπόθεση ότι θα προσεχθεί ο συνδυασμός με τα ηχεία ώστε να οδηγηθούν καλά.
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
@garfield : Ευχαριστώ θα το κοιτάξω αν αποφασίσω για τον yamaha γιατι είναι όντως άπαιχτη τιμή!

@Dalanik : Για ποιόν ενισχυτή μιλάς? Πάντως το σετ ηχείων που έχω είναι το roister HT-2000 που δεν το λές και δύσκολο φορτίο(το αντίθετο θα έλεγα)... ειδικά για εναν από τους παραπάνω ενισχυτές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....τελικά ενώ πίστευα οτι θα εχω ευκολη επιλογή όσο το ψαχνεις τόσο βρισκεις περισσότερους και μπλέκεσαι ;)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για τον 773 λέω...
2 ΗDMI out, multi chanel in, pre outs, μεταλικό σασί, αξιοπιστία, όχι σκληρός ηχητικά... και τα κέρατά του τα τράγια έχει τέλος πάντων... γενικώς.

Ενισχυτής που μπορεί να σε πάει πολλά χρόνια χωρίς να σου λείπουν οι εξελίξεις της τεχνολογίας.

Τα roister που έχεις δεν αποτελούν πρόβλημα για τον Yamaha, μην το φοβάσαι.

Eναλλακτικά μπορείς να δεις και κάτι αντίστοιχο σε Μarantz (αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο, ίσως ο SR6006? αλλά πιο πάνω σε τιμή)
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia
Re: Απάντηση: Ώρα για νέο AV ενισχυτή!

Eναλλακτικά μπορείς να δεις και κάτι αντίστοιχο σε Μarantz (αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο, ίσως ο SR6006? αλλά πιο πάνω σε τιμή)

Ο πρώτος με pre-out της Marantz είναι ο 5007
Καλή επιλογή...

Πάντως ο yamaha στην τιμή που λέτε είναι killer.
 

g.kap

New member
16 February 2012
98
Τι προτείνετε, Denon AVR3313 ή Marantz SR7007; Επίσης θα συνδεθεί σε μία Samsung UE40ES7000. Χρήση 80% για μουσική & 20% για ταινίες.
 

Γιώργος Κ.

Established Member
19 June 2006
138
Μάλλον προς Yamaha τείνω λόγω ελληνικής αντιπροσωπείας.... αν 1 στο εκατομύριο παρω μηχανημα απ'εξω και παρουσιασει κατι δεν θα αντεξω την ταλαιπωρια για να παει εξω κτλ
Άλλωστε για αυτα που προσφέρει ο yamaha και σε τετοια τιμή είναι δυσκολο να τα βρεις σε άλλη μαρκα εδω στο Ελλάντα!