Ένα Dac από ελληνικά χέρια.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

23 December 2007
1,681
Αρχές καλοκαιριού μου μπήκε η ιδέα να κατασκευάσω ένα Dac. Αρχικά σκέφτηκα, όπως πολλοί άλλωστε, να πάρω κάποιο κινέζικο κιτ και να το ξεκινήσω.
Με αυτό τον τρόπο όμως δεν θα μάθαινα και πολλά πράγματα. Έτσι και κατόπιν κάποιων συζητήσεων με παιδιά του φόρουμ, αποφάσισα να ξεκινήσω κάτι από την αρχή. Τότε ήταν που είχε ξεκινήσει και ο Βασίλης Τ κάποια δουλειά από το μηδέν σχετικά με δέκτη και μετατροπέα. Περίμενα λίγο καιρό ώστε να προχωρήσει, ενώ άρχιζα να μελετώ το αναλογικό στάδιο που θα ακολουθούσε.

Σε λίγο ο Βασίλης είχε τελειώσει την δουλειά του και οι πρώτες πλακέτες ήταν έτοιμες για δοκιμή. Παράλληλα κάτι είχα σκαρώσει και γω σχετικά με αναλογικό στάδιο.
Η πρώτη συνάντηση ψηφιακών και αναλογικών έγινε και οι πρώτες ακροάσεις ήταν πολύ ενθαρρυντικές, ώστε να παρθεί η απόφαση του παντρέματος.
Από τότε ακολούθησαν πολλές σκέψεις και διάφορες σχεδιαστικές προσεγγίσεις ώστε να αποφασιστεί η τελική εφαρμογή.
Θα ακολουθήσει αναλυτική παρουσίαση των κομματιών όπως αυτά κατασκευάσθηκαν και αναλυτικά σχέδια των πλακετών αυτών που σχεδιάσθηκαν -κατασκευάστηκαν από εμένα, καθώς και πολλές φωτογραφίες.
Για αρχή πάρτε μια εικόνα της κατασκευής όπως είναι αυτή την στιγμή τελειωμένη.
Συνεχίζεται.
 

Attachments

  • P1010138.jpg
    P1010138.jpg
    126.6 KB · Views: 1,207
  • P1010143.jpg
    P1010143.jpg
    124.3 KB · Views: 1,277

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
ωραίο φαίνεται.
Βλέπω μουξεράκια, rcore στα ψηφιακά, 1865, λαμπίτσες αναλογικό (αν και λίγο πολύπλοκο), πολλές τροφοδοσίες...
για δίνε μας λίγα στοιχεία...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Ανθρώπους με τέτοιες δεξιότητες, εγώ τους θαυμάζω. :SFGSFGSF:
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
βλεπω και κατι salas εκει αν δεν κανω λαθος. Μπραβο παιδια, χορταστικη κατασκευη.
 
23 December 2007
1,681
Έχει τα πάντα. Όπως είπα θα ακολουθήσει αναλυτική παρουσίαση κάθε τμήματος….Λίγη υπομονή.

Υγ. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
ευγε τι αλλο να πεις και αν παιζει και σουπερ τοτε τα λογια ειναι λιγα αυτα να βλεπουν οσοι λενε οτι δεν μπορουμε να φτιαξουμε τιποτα απο την αρχη

μπραβο και παλι
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Ένα Dac από ελληνικά χέρια.

μαστρο Στέλιο ... :worshippy:

γιορτές έρχονται, θα υπάρχει σχετική λάσκα ....
πότε θα ακροαστούμε ?
Δημήτρη μου είσαι ευπρόσδεκτος. Άλλωστε σου χρωστάω και μια πρόσκληση από παλιά.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Με το Στέλιο είχαμε γνωριστεί πριν καιρό, τότε που ετοιμάζαμε τη μετάφραση στις οδηγίες του τροφοδοτικού του Salas.

Ήξερα από καιρό ότι ετοίμαζε dac, μετά από μήνυμα του Στέλιου ότι έχει τελειώσει...είχα σήμερα συνάντηση μαζί του, να δω αλλά και να ακούσω το νέο πόνημά του.

Εάν μου λέγατε, σταμάτα την πολυλογία και πες μας με δύο φράσεις το τι είδες, θα έλεγα, κομψοτέχνημα κατασκευής και άριστη ηλεκτρονική υλοποίηση.

Ο Στέλιος θα δώσει και άλλες φώτο, όπως και οδηγίες της κατασκευής του, τουλάχιστον στα σημεία της δικής του σχεδίασης.

Οι φώτο αδικούν την κατασκευή, για αρκετά λεπτά χάζευα το πως είχε υλοποιήσει το κουτί, την επιλογή των υλικών το πάντρεμα τους, το ανοξείδωτο καπάκι με τις τρύπες, την πρόσοψη από πολυκαρμπονικό. Δεν μιλάμε για έτοιμες υλοποιήσεις εισαγωγής, μιλάμε για υλικά που δουλεύτηκαν ένα προς ένα από πρόσοψη, σασί, καπάκι, επιλογείς...

Άνθρωπος με μεράκι και προσοχή στις λεπτομέρειες, δεν αφήνει να του ξεφύγει τίποτα!

Μετά χάζευα τον τρόπο που υλοποίησε, ηλεκτρονικά τις αναζητήσεις του, άναμμα με διακόπτη αφής, ρελέ εξόδου, χρονοκαθυστέρηση στον επιλογέα εξόδου στη θέση των λυχνιών (για ζέσταμα στις λυχνίες) και τόσα που θα αναλυθούν αργότερα.

Η υλοποίηση του παντρεύει δύο εξόδους, η πρώτη μέσω τελεστικών και η δεύτερη μέσω υβριδικής υλοποιίησης με λάμπες.

Για να μπορέσει να πετύχει την άψογη τροφοδοσία όλων αυτών των μερών, ψηφιακών-αναλογικών και περιφερειακών, έβαλε ένα πλήθος μετασχηματιστών (νομίζω τέσσερις μέτρησα) με τις ανάλογες τροφοδοσίες τους προσεγμένες είτε με Salas είτε με άλλα καλούδια...τίγκα το πράγμα!

Τι άκουσα; Παίζει άριστα είτε έτσι είτε αλλιώς.
Προσωπικά με κέρδισε η υβριδική έξοδος της λάμπας, έδινε λίγο μεγαλύτερη σκηνική εικόνα. Αλλά και η έξοδος των τελεστικών από τις ωραιότερες υλοποιήσεις που έχω ακούσει (εδώ θα κάνουμε αρκετή κουβέντα όταν μας το παρουσιάσει ο Στέλιος).
Η έξοδος των τελεστικών απλή υλοποίηση, η υβριδική έξοδος της λάμπας αρκετά σύνθετη με ιδιάζουσα διπλή τροφοδοσία.

Περιμένω και εγώ τα βήματα παρουσίασης του Στέλιου, έχω πολλές ερωτήσεις.

Μακράν από τα καλύτερα diy που έχω δει μέσα σε αυτό το φόρουμ.

Εύγε Στέλιο, εύγε για την έμπνευση, εύγε για το μεράκι σου!
 
Last edited:

dade

Established Member
19 July 2011
199
Το να πάρεις ένα dac και να αλάξεις πυκνωτές και αντιστάσεις δεν λέει τίποτε. Το να το σχεδιάσεις από την αρχή όμως είναι άλλο πράγμα.
Συγχαρητήρια και απο μένα