προβλημα με lcd Samsung

b16b

New member
19 December 2009
74
Καλησπερα παιδια.Εχω μια 40αρα lcd Samsung 5ετιας Le40b δεν θυμαμαι καλα μοντελο γιατι ειμαι εκτος σπιτιου,θα σας ενημερωσω στο επομενο ποστ.

Το προβλημα ξεκινησε σημερα.Ενω ανοιγει κανονικα μετα απο 2 λεπτα μαυριζει η οθονη και ακουγεται μονο ο ηχος.Τι προβλημα μπορει να ειναι??
 

b16b

New member
19 December 2009
74
To μοντελο της Samsung ειναι LE40M86BDX...
καμια ιδεα κανεις για το προβλημα??
 

b16b

New member
19 December 2009
74
Σημερα αφου την αφησα πολλες ωρες εκτος ρευματος μου παιζει εως τωρα κανονικα...
Μηπως ειναι απλα στα τελευταια της...και εαν πιο μερος της τηλεορασης φταει??
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ή ο οπίσθιος φωτισμός ή το ίδιο το πάνελ, ετοιμάζονται να παραδώσουν το πνεύμα μάλλον...
 

b16b

New member
19 December 2009
74
Ή ο οπίσθιος φωτισμός ή το ίδιο το πάνελ, ετοιμάζονται να παραδώσουν το πνεύμα μάλλον...

Οποτε πιστευεις οτι δεν ειναι θεμα καποιου πυκνωτη οπως ολοι λενε 'η του inverter?
 

SOSTIS

New member
5 December 2009
62
Απάντηση: Re: προβλημα με lcd Samsung

Οταν έχουμε πρόβλημα στο panel δεν έχουμε σύμπτωμα να λειτουργεί και κατόπιν να σβήνει η οθόνη.
Είναι ιδιαίτερα σπάνια βλάβη και είναι θέμα λάμπας panel.

Το σύμπτωμα που αναφερεται μας οδηγεί στην πλακέτα inverter.
Η συσκευή οταν είναι κρύα λειτουργεί κανονικά.Μετά από λίγο σβήνει η οθόνη και εχουμε μόνο ήχο.
Το χρονικό διάστημα που σβήνει η οθόνη μπορεί να αλλάζει.
Παίζει ρόλο εάν είναι θέμα συγκεκριμμένου εξαρτήματος της πλακέτας inverter
είτε σε επιμέρους κύκλωμα της πλακέτας inverter.

Τρόπος επιβεβαίωσης: Kτυπάμε ελαφρά με τα δάκτυλα την επιφάνεια της οθόνης όπως οταν κτυπάμε
μια πόρτα για να εισέλθουμε. Εαν στο σημείο εμφανίζεται ασπρογάλαζο φως από τις λάμπες οθόνης
ξεκινάμε με αλλαγή/επισκευή πλακέτας inverter.

Για να δούμε λοιπόν....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οποτε πιστευεις οτι δεν ειναι θεμα καποιου πυκνωτη οπως ολοι λενε 'η του inverter?

Ο inverter αποτελεί εξάρτημα του οπίσθιου φωτισμού...

Όταν μαυρίζει η οθόνη, αν το δωμάτιο είναι σκοτεινό εκείνη την ώρα η τηλεόραση φαίνεται σαν να είναι σβηστή ή φωτοβολεί το πάνελ σε μαύρο;

Αν είσαι στην πρώτη περίπτωση (φαίνεται σαν να είναι σβηστή), αν φωτίσεις με έναν ισχυρό φακό το πάνελ από κοντά και παρατηρήσεις προσεκτικά, διακρίνεις να δείχνει εικόνα;
 

b16b

New member
19 December 2009
74
Εδω και δυο μερες δουλευει κανονικα...οποτε αναμενουμε να δουμε...
 

pmet

New member
26 February 2007
33
Καλημέρα

Και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με την ίδια τηλεόραση . Άνοιγμα για λίγο 1 sec και μετά από λίγο θόρυβος ζζζζ σαν βραχυκύκλωμα και μετά σβήσιμο εικόνας και μόνο ήχος .
Άλλες φορές το έκανε ανα διαστήματα , κάποια στιγμή δεν ξανάνοιξε ποτέ .

Έκανα έναν καθαρισμό της πλακέτας , γιατί είχε σκόνες κτλπ , τίποτα. Οπότε μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω τους πυκνωτές του τροφοδοτικού

Συγκεκριμένα άλλαξα 5 πυκνωτές

2 x 1000μF 25V
2 x 2200μF 10V
1 x 1000μF 10V

Και ευτυχώς …επανήλθε !!! Δεν περίμενα ότι θα φτιάξη να πω την αλήθεια . Παίζει εδώ και μια εβδομάδα μια χαρά .

Μάκης
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Εχω μια LE40B530, και ξαφνικα σημερα αρχισε να τρεμοπαιζει ο φωτισμος της οθονης περιοδικα, δηλαδη μεγαλωνει η ενταση του αρχιζει να εναλασεται γρηγορα φωτεινο, σκουρο, φωτεινο σκουρο (σαν στρομπο) και μετα επανερχεται στο κανονικο.
Η εικονα ειναι κανονικη και μολις απο τις ρυθμισεις βαζω τον οπισθιο φωτισμο στο 0, αυτο σταματαει (προς το παρον δηλαδη).
Καποτε ενας τεχνικος μου ειχε πει οτι αν την ωρα που ανοιγω την τηλεοραση δω το λαμπακι της αναμονης να αναβοσβηνει πολλες φορες πριν η τηλεοραση ανοιξει, αυτο ειναι βλαβη.
Εμενα εδω και 3 χρονια το λαμπακι αυτο αναβοσβηνει 4 ή 5 φορες πριν αναψει η τηλεοραση. Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο, απλα το αναφερω.
Να σημειωσω οτι μεσα στο σπιτι σημερα η υγρασια λογω της αποτομης ανοδου της θερμοκρασιας ηταν "στο Θεο", σε σημειο που ιδρωναν οι τοιχοι.

Επισης επεσα πανω σε ενα βιντεο που καποιος διορθωνει παρομοιο προβλημα, κοβοντας ενα τζαμπερακι στην πλακετα του τροφοδοτικου. Δεν ξερω αν μπορει να ισχυει κατι τετοιο καθως δεν λεει τι κανει αυτο το τζαμπερ.


Καμμια ιδεα καποιος