Αξιόπιστο Πρόγραμμα Απομακρυσμένου Ελέγχου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
..πληρη ελεγχο-τυπου team viewer-χωρις ομως να χρειαζεται καθε φορα κωδικο προσβασης.
δηλαδη..
φευγω απο το μαγαζι,αφηνω ανοιχτο το pc
και ανοιγοντας τον υπολογιστη στο σπιτι μου,με καποιον τροπο,να μπαινω κατευθειαν και να εχω πληρη ελεγχο,
του pc της δουλειας,
απο το pc στο σπιτι.
πως..?
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Νομίζω το team viewer μπορεί να σου αποθηκεύσει τον κωδικό στον υπολογιστή στο σπίτι και να μπαίνεις κατευθείαν. Την ύπαρξη κωδικού για ποιο λόγο δεν την θέλεις? Είναι για δική σου ασφάλεια και μόνο αλλιώς χωρίς κωδικό ο υπολογιστής της δουλειάς θα είναι εκτεθειμένος (αν και υποθέτω αυτό θα το γνωρίζεις).

Δοκίμασε και το free logmein μήπως σε βολεύει καλύτερα ή το vnc. Για το τελευταίο τσέκαρε εδώ: http://www.realvnc.com/products/vnc/features/#system-authentication
τους διάφορους τρόπους authentication που έχει μήπως σε βολεύει κάτι (οι διάφοροι τρόποι είναι στο επι πληρωμή όμως).
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Το Teamviewer αργά η γρήγορα θα κλειδώσει αν δε το αγορασεις. Το logmein θυμάμαι ότι ήταν αρκετα φθηνότερο.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Το Teamviewer αργά η γρήγορα θα κλειδώσει αν δε το αγορασεις. Το logmein θυμάμαι ότι ήταν αρκετα φθηνότερο.
Δεν μου είχε κλειδώσει για περίπου δύο χρόνια. Αλλά προφανώς έχεις περιορισμένες δυνατότητες. Όπως και το vnc παραμένει δωρεάν. Σου ζήτησε χρήματα στο άσχετο και το λες αυτό?
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Ναι. Το πιο σπάστικο που κάνει, ειναι ότι σε αφήνει να δουλεψεις για 5 λεπτά και μετά πρέπει να περιμένεις αλλά πέντε λεπτά για να ξαναδουλεψεις
 

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

αν μιλας για το teamviewer ειναι πρωτη φορα που το ακουω αυτο που σου κανει , εγω οπως ειπε και αλλος φιλος κοντα στα 2 χρονια δεν εχω κανενα προβλημε με το free
 
Last edited:

Stelioskrete

AVClub Enthusiast
4 March 2010
841
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

ναι σιγουρα εχει ρυθμιση για να μην βαζεις συνεχεια το κωδικο...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

ναι σιγουρα εχει ρυθμιση για να μην βαζεις συνεχεια το κωδικο...

Νομίζω το team viewer μπορεί να σου αποθηκεύσει τον κωδικό στον υπολογιστή στο σπίτι και να μπαίνεις κατευθείαν. Την ύπαρξη κωδικού για ποιο λόγο δεν την θέλεις? Είναι για δική σου ασφάλεια και μόνο αλλιώς χωρίς κωδικό ο υπολογιστής της δουλειάς θα είναι εκτεθειμένος (αν και υποθέτω αυτό θα το γνωρίζεις).

Δοκίμασε και το free logmein μήπως σε βολεύει καλύτερα ή το vnc. Για το τελευταίο τσέκαρε εδώ: http://www.realvnc.com/products/vnc/features/#system-authentication
τους διάφορους τρόπους authentication που έχει μήπως σε βολεύει κάτι (οι διάφοροι τρόποι είναι στο επι πληρωμή όμως).

αυτο θελω να αποφυγω παιδια...
ανοιγω teamviewer στο μαγαζι
παω σπιτι και κανω συνδεση.
δεν θα με πεταξει μετα απο λιγο εξω?
γιατι καθε φορα που ανοιγει,βγαζει και διαφορετικο pass.
τι ρυθμιση θελει?
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

αυτο θελω να αποφυγω παιδια...
ανοιγω teamviewer στο μαγαζι
παω σπιτι και κανω συνδεση.
δεν θα με πεταξει μετα απο λιγο εξω?
γιατι καθε φορα που ανοιγει,βγαζει και διαφορετικο pass.
τι ρυθμιση θελει?
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις ρυθμίσεις (είμαι εκτός γραφείου. Μόνιμα...) αλλά έχεις κάνει κάποια ρύθμιση για "ανανέωση" κωδικού ή κάτι τέτοιο. Από την στιγμή που το έχεις να τρέχει μόνιμα στο μαγαζί ο κωδικός ΔΕΝ θα έπρεπε να αλλάζει και απλά θα έπρεπε στο σπίτι να ανοίξεις τον υπολογιστή και να συνδεθείς με τον υπάρχοντα κωδικό. Για 2 χρόνια δεν είχα αλλάξει κωδικό. Έτρεχε στην δουλειά και απλά στο σπίτι έκανα σύνδεση. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις ασφαλείας στον υπολογιστή στην δουλειά. Κάτι έχεις βάλει να αλλάζει κωδικό.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις ρυθμίσεις (είμαι εκτός γραφείου. Μόνιμα...) αλλά έχεις κάνει κάποια ρύθμιση για "ανανέωση" κωδικού ή κάτι τέτοιο. Από την στιγμή που το έχεις να τρέχει μόνιμα στο μαγαζί ο κωδικός ΔΕΝ θα έπρεπε να αλλάζει και απλά θα έπρεπε στο σπίτι να ανοίξεις τον υπολογιστή και να συνδεθείς με τον υπάρχοντα κωδικό. Για 2 χρόνια δεν είχα αλλάξει κωδικό. Έτρεχε στην δουλειά και απλά στο σπίτι έκανα σύνδεση. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις ασφαλείας στον υπολογιστή στην δουλειά. Κάτι έχεις βάλει να αλλάζει κωδικό.


αλλαζει pin,καθε φορα που το κλεινω/ανοιγω.
id δεν αλλαζει.
αρα-εαν ειναι στανταρ ανοιχτο,στην χειροτερη περιπτωση να κλεισει και να χρειαστει να ξανακανω login με το ιδιο Pin(?)
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

αλλαζει pin,καθε φορα που το κλεινω/ανοιγω.
id δεν αλλαζει.
αρα-εαν ειναι στανταρ ανοιχτο,στην χειροτερη περιπτωση να κλεισει και να χρειαστει να ξανακανω login με το ιδιο Pin(?)
Κάτι έχεις αλλάξει εσύ και αλλάζει κωδικό κάθε φορά που ανοίγει. Κανονικά id και κωδικό δεν αλλάζει (τουλάχιστον σε μένα για 2 χρόνια δεν άλλαξε. Αλλά δεν του είχα πειράξει και κάτι συγκεκριμένο στις ρυθμίσεις). Μάλλον κάποια στιγμή κάτι του πείραξες στις ρυθμίσεις και αλλάζει κάθε φορά που το ανοίγεις. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις και θα το βρεις αν δεν το έχει πρόχειρο κάποιος συνφορουμίστας να στο πει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Κάτι έχεις αλλάξει εσύ και αλλάζει κωδικό κάθε φορά που ανοίγει. Κανονικά id και κωδικό δεν αλλάζει (τουλάχιστον σε μένα για 2 χρόνια δεν άλλαξε. Αλλά δεν του είχα πειράξει και κάτι συγκεκριμένο στις ρυθμίσεις). Μάλλον κάποια στιγμή κάτι του πείραξες στις ρυθμίσεις και αλλάζει κάθε φορά που το ανοίγεις. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις και θα το βρεις αν δεν το έχει πρόχειρο κάποιος συνφορουμίστας να στο πει.

εισαι σιγουρος οτι κραταει το password?
κλεισε και ξανανοιξε το teamviewer.
δεν σου αλλαζει καθε φορα το password?
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

εισαι σιγουρος οτι κραταει το password?
κλεισε και ξανανοιξε το teamviewer.
δεν σου αλλαζει καθε φορα το password?
Είμαι βέβαιος. 2 χρόνια δεν το άλλαξε. Δεν ξέρω όμως αν έχουν αλλάξει κάτι στις τελευταίες εκδόσεις γιατί δεν αναβάθμιζα. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις. Κάπου πρέπει να έχει επιλογή.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Είμαι βέβαιος. 2 χρόνια δεν το άλλαξε. Δεν ξέρω όμως αν έχουν αλλάξει κάτι στις τελευταίες εκδόσεις γιατί δεν αναβάθμιζα. Τσέκαρε τις ρυθμίσεις. Κάπου πρέπει να έχει επιλογή.

στο μαγαζι,στο σπιτι και οσων χρειαστηκε να τους βοηθησω μεσω teamviewer,αλλαζει παντα password.
ειναι και θεμα ασφαλειας αλλωστε,ωστε να μην μπορεις να ξαναμπεις σε καποιον τοσο ευκολα.
εκδοσεις 6,7,8.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

στο μαγαζι,στο σπιτι και οσων χρειαστηκε να τους βοηθησω μεσω teamviewer,αλλαζει παντα password.
ειναι και θεμα ασφαλειας αλλωστε,ωστε να μην μπορεις να ξαναμπεις σε καποιον τοσο ευκολα.
εκδοσεις 6,7,8.
Δεν θυμάμαι έκδοση αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν άλλαζε. Αν δεν βρεις κάτι στις ρυθμίσεις δοκίμασε και τα άλλα δύο που σου έγραψα στην αρχή. Αν και εγώ δεν τα είχα κάνει και δεν μου άλλαζε πάρα ταύτα τσέκαρε και τα επόμενα για δημιουργία μόνιμου κωδικού:


http://www.tech-recipes.com/rx/3333...ustom-password-for-easier-remote-controlling/

http://www.pcgeekblog.com/2010/12/set-permanent-teamviewer-password.html
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Δεν θυμάμαι έκδοση αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν άλλαζε. Αν δεν βρεις κάτι στις ρυθμίσεις δοκίμασε και τα άλλα δύο που σου έγραψα στην αρχή. Αν και εγώ δεν τα είχα κάνει και δεν μου άλλαζε πάρα ταύτα τσέκαρε και τα επόμενα για δημιουργία μόνιμου κωδικού:


http://www.tech-recipes.com/rx/3333...ustom-password-for-easier-remote-controlling/

http://www.pcgeekblog.com/2010/12/set-permanent-teamviewer-password.html

ok-θα το τεσταρω αυριο.
thx
 

dpol

New member
14 July 2012
47
Αθήνα
Στο εικονίδιο του Teamviewer κάνεις δεξί κλίκ και Επιλογές,
Για Προσωρημένους
και στο πεδίο:
Τυχαίος κωδικός μετά από κάθε συνεδρία επιλέγεις: Διατήρηση τρέχωντος.

Καθάρισες. ;)
 
Last edited:

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Ωρε παιδια κλεφτοπουλα, ολοκληρο wizard εχει, setup unattended access στο connection. Μη μου πειτε οτι ειστε ακομα στη version 3....
Κανουμε και κανενα Update, τρυπες κυκλοφορουν, διαφορων ειδων, μη μας βρει κανενα κακο.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
..πληρη ελεγχο-τυπου team viewer-χωρις ομως να χρειαζεται καθε φορα κωδικο προσβασης.
δηλαδη..
φευγω απο το μαγαζι,αφηνω ανοιχτο το pc
και ανοιγοντας τον υπολογιστη στο σπιτι μου,με καποιον τροπο,να μπαινω κατευθειαν και να εχω πληρη ελεγχο,
του pc της δουλειας,
απο το pc στο σπιτι.
πως..?

Με tightVNC γίνεται εύκολα. Απλά επιλέγεις "Save connection info as..."
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Τα προγραμματα τυπου vnc προυπουθετουν και port forward και no-ip account η static, το teamviewer οχι. Αν το ζητουμενο ειναι η ευκολια χρησης, δεν υπαρχει συγκριση..