ZYXEL NSA-210 και LG 37LM611s δεν παίζουν οι υπότιτλοι....

african

Established Member
5 December 2007
195
Ηλιούπολη
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλα..

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο προβλημα που αντιμετωπίζω στην συνεργασία της LG 37LM611s και του Zyxel NSA-210.

Πηρα το παραπάνω NAS απο e-shop με τη προσφορά που είχε στα 59 ευρώ με τον 500άρι σκληρό, με σκοπό να έχω τις ταινίες που κατεβάζω άμεσα διαθέσιμες στο δίκτυο. Παρόλο που η ταινίες και οι υπότιτλοι ειναι στον ίδιο κατάλογο και με την ίδια ονομασία, η LG που είναι και αυτή στο δίκτυο μέσω DLNA δεν μου αναπαράγει τους ελληνικούς υπότιτλους. Φυσικά όταν αναπαράγω την ταινία απευθείας απο την USB θύρα της LG δεν υπάρχει κανένα προβλημα.
Οι συσκευές φοράνε και οι δύο τα τελευταία firmware.

Δεν ξέρω πιά απο τις δυο συσκευές είναι υπεύθυνη για το πρόβλημα αν και νομίζω πως φταίει η LG.
Αν έχετε κάποια αποψη για το πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα θα σας ημουν υπόχρεος
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Χρόνια σου πολλά!

Η LG επικοινωνεί με το τοπικό δίκτυο μέσω του πρωτοκόλλου DLNA και μέσω αυτού δεν αναγνωρίζει εξωτερικούς υπότιτλους.
Εχω ZYXEL NSA310 & LG LW5500 με την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕ λύνεται.

Μόνη λύση ίσως, (δεν το έχω δοκιμάσει) να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στην ταινία, αλλά αντί αυτού προτίμησε ένα ξεχωριστό media player. Θα γλυτώσεις κόπο και χρόνο.

Αντίθετα οι πρόσφατες τηλεοράσεις της Samsung "βλέπουν" κανονικά υπότιτλους μέσω DLNA και αποκωδικοποιούν ήχο DTS.
 

dpani

Senior Member
24 July 2008
608
Αθήνα
Re: Απάντηση: ZYXEL NSA-210 και LG 37LM611s δεν παίζουν οι υπότιτλοι....

Δεν διορθώνεται ούτε με firmware update?