Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Musick_boy

New member
12 October 2008
7
Καλησπέρα σε όλους και καλα Χριστουγεννα!

Εχω το εξεις προβλημα/τα και δεν μπορω να βρω λυση, και θα ηθελα τις γνωσεις σας.

Εχω εναν ενυσχιτη Cambridge audio 840 v2.

Οταν συνδέω το λαπτοπ με τον ενυσχητη εχω παρα πολυ θορυβο και ειναι σχεδων αδυνατο να ακουσεις μουσικη η να δεις ταινια. Δοκιμασα δυο διαφορετικα λαπτοπ και εχω ακριβως τοο ιδιο προβλημα. Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι το ρευμα, αλλα το περιεργο ειναι οτι οταν βγαζω το λαπτοπ απο την μπριζα δεν ακουγεται σχεδον τιποτα απο τον υπολιγιστη (φανταστητε κατι σαν να παιζει μουσικη απο κινητο πολυ χαμηλα). Επισεις οταν συνδεω το mp3 μου (creative zen) επισεις ακουγετε σαν να ακους απο τρανζιστορακι. Θα δοκιμασω ενα dac αυτες τις μερες να δω αν θα υπαρξει διαφορα.

Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιώργος.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Καλησπέρα σε όλους και καλα Χριστουγεννα!

Εχω το εξεις προβλημα/τα και δεν μπορω να βρω λυση, και θα ηθελα τις γνωσεις σας.

Εχω εναν ενυσχιτη Cambridge audio 840 v2.

Οταν συνδέω το λαπτοπ με τον ενυσχητη εχω παρα πολυ θορυβο και ειναι σχεδων αδυνατο να ακουσεις μουσικη η να δεις ταινια. Δοκιμασα δυο διαφορετικα λαπτοπ και εχω ακριβως τοο ιδιο προβλημα. Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι το ρευμα, αλλα το περιεργο ειναι οτι οταν βγαζω το λαπτοπ απο την μπριζα δεν ακουγεται σχεδον τιποτα απο τον υπολιγιστη (φανταστητε κατι σαν να παιζει μουσικη απο κινητο πολυ χαμηλα). Επισεις οταν συνδεω το mp3 μου (creative zen) επισεις ακουγετε σαν να ακους απο τρανζιστορακι. Θα δοκιμασω ενα dac αυτες τις μερες να δω αν θα υπαρξει διαφορα.

Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιώργος.

Καλησπερα κ χρονια πολλα!Προσωπικα απο οσο μπορω να θυμηθω δεν μου εχει τυχει ποτε.Το μονο προβλημα ειναι αμα κανω να κουνησω την πλευρα του καλωδιου που ειναι συνδεδεμενη στην εξοδο των ακουστικων του υπολογιστη.Μια ερωτηση που ισως να ειναι αστοχη.Το καλωδιο rca που χρησιμοποιεις ειναι καλης ποιοτητας κ τι μηκος εχει?Εχεις χρησιμοποιησει αλλο καλωδιο να δεις διαφορα?
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Ισως παιζει καποιο θεμα κ με την γειωση αφου το προβλημα εξαφανιζετε οταν το λαπτοπ δεν ειναι στην πριζα.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Δεν επιτρέπεται να απομονώνεται η γείωση της πρίζας του τροφοδοτικού με μονωτική ταινία ή με κάποιο άλλο παρέμβασμα.
Δεν πρέπει να δίδονται τέτοιου είδους συμβουλές και μάλιστα δημοσίως.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Δεν επιτρέπεται να απομονώνεται η γείωση της πρίζας του τροφοδοτικού με μονωτική ταινία ή με κάποιο άλλο παρέμβασμα.
Δεν πρέπει να δίδονται τέτοιου είδους συμβουλές και μάλιστα δημοσίως.

+10000
Αυσρηρώς και δια ροπάλου θά'λεγα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Καλησπέρα σε όλους και καλα Χριστουγεννα!

Εχω το εξεις προβλημα/τα και δεν μπορω να βρω λυση, και θα ηθελα τις γνωσεις σας.

Εχω εναν ενυσχιτη Cambridge audio 840 v2.

Οταν συνδέω το λαπτοπ με τον ενυσχητη εχω παρα πολυ θορυβο και ειναι σχεδων αδυνατο να ακουσεις μουσικη η να δεις ταινια. Δοκιμασα δυο διαφορετικα λαπτοπ και εχω ακριβως τοο ιδιο προβλημα. Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι το ρευμα, αλλα το περιεργο ειναι οτι οταν βγαζω το λαπτοπ απο την μπριζα δεν ακουγεται σχεδον τιποτα απο τον υπολιγιστη (φανταστητε κατι σαν να παιζει μουσικη απο κινητο πολυ χαμηλα). Επισεις οταν συνδεω το mp3 μου (creative zen) επισεις ακουγετε σαν να ακους απο τρανζιστορακι. Θα δοκιμασω ενα dac αυτες τις μερες να δω αν θα υπαρξει διαφορα.

Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με εμενα?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γιώργος.

δεν μας είπες πως συνδέεται το λαπτοπ με τον ενισχυτή
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Δεν επιτρέπεται να απομονώνεται η γείωση της πρίζας του τροφοδοτικού με μονωτική ταινία ή με κάποιο άλλο παρέμβασμα.
Δεν πρέπει να δίδονται τέτοιου είδους συμβουλές και μάλιστα δημοσίως.
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκιο. Πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση η λύση αυτή που αφορά τα τροφοδοτικά των laptop και μόνο έχει λειτουργήσει αποτελεσματικά κατά κάποιο τρόπο ως ground lift για κάποιους χρήστες που είχαν πρόβλημα θορύβου κατά τη σύνδεση του υπολογιστή τους (συνήθως αναλογικά από την on-board κάρτα ήχου) με το στερεοφωνικό.

Η λύση αυτή -με δική τους ευθύνη- έχει λειτουργήσει και βεβαίως την αναφέρουν. Προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοιου είδους πρόβλημα. Είχες ποτέ παρόμοιο;
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,436
Πειραιας
Ποτε και κανενας δεν εχει αναφερει προβλημα, με αυτη τη λυση που δινει ο Μιχαλης ( Sonus).
Εξαλλου υπαρχουν πολλα λαπτοπ που ΔΕΝ εχουν σουκο πριζες.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Ποτε και κανενας δεν εχει αναφερει προβλημα, με αυτη τη λυση που δινει ο Μιχαλης ( Sonus).
Εξαλλου υπαρχουν πολλα λαπτοπ που ΔΕΝ εχουν σουκο πριζες.

σχεδον κανενα δεν εχει σουκο.
το ground lift εξυπηρετει ακριβως αυτο και υπαρχει σε ολα τα επαγγελματικα μηχανηματα που σεβονται τον εαυτο τους
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ποτε και κανενας δεν εχει αναφερει προβλημα, με αυτη τη λυση που δινει ο Μιχαλης ( Sonus).
Εξαλλου υπαρχουν πολλα λαπτοπ που ΔΕΝ εχουν σουκο πριζες.
Ώπα συνονόματε, διόλου δεν διεκδικώ την πατρότητα της ιδέας! :grandpa:
Απλός πράκτωρ αναμετάδοσης... :wink1:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,436
Πειραιας
Ναι Μιχαλη σωστα,εσυ απλα υπεδειξες!

Δημητρη κανενα απο τα λαπτοπ που εχουν διπολικες απλες πριζες, δεν βγαζει βομβο.
Της κορης μου το dell ειχε τροφοδοτικο με σουκο και θορυβουσε......χαλασε το κλαπατσιμπανο,πηρα ενα με απλη πριζα και μουγκαθηκε.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Ποτε και κανενας δεν εχει αναφερει προβλημα, με αυτη τη λυση που δινει ο Μιχαλης ( Sonus).
Εξαλλου υπαρχουν πολλα λαπτοπ που ΔΕΝ εχουν σουκο πριζες.

Αν ποτέ αναφερθεί πρόβλημα, τουλάχιστον θα ξέρουμε ποιος πρότεινε και ποιοι συμφώνησαν στο να αφαιρείται ουσιαστικά η γείωση από τo καλώδιο της ηλεκτρικής τροφοδοσίας.

Ωστόσο ο Μιχάλης (Sonus Naturalis) φρόντισε και το "έσωσε" μόλις χθες, λέγοντας ότι το κάνουν -με δική τους ευθύνη-.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Ναι Μιχαλη σωστα,εσυ απλα υπεδειξες!

Δημητρη κανενα απο τα λαπτοπ που εχουν διπολικες απλες πριζες, δεν βγαζει βομβο.
Της κορης μου το dell ειχε τροφοδοτικο με σουκο και θορυβουσε......χαλασε το κλαπατσιμπανο,πηρα ενα με απλη πριζα και μουγκαθηκε.

Το δικό μου το Dell γειώνεται μέσω της τροφοδοσίας του και είναι εντελώς αθόρυβο.
Τα προβλήματα βορύβων που συχνά αναφέρονται από τους χρήστες οφείλονται σε βρόχους γείωσης από κακές καλωδιώσεις και συνδεσμολογίες.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Το δικό μου το Dell γειώνεται μέσω της τροφοδοσίας του και είναι εντελώς αθόρυβο.
Τα προβλήματα βορύβων που συχνά αναφέρονται από τους χρήστες οφείλονται σε βρόχους γείωσης από κακές καλωδιώσεις και συνδεσμολογίες.

+1
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Προβλήματα θορυβου λαπτοπ και mp3.

Ο πιο απλος τροπος ειναι να χρησιμοποιειται διαφορετικη πριζα (σε διαφορετικη ασφαλεια στον πινακα δηλαδη) και δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Υποεννοείς ότι θα εξαλειφθούν οι θόρυβοι μ'αυτόν τον τρόπο;