Ripper Street [Amazon]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 3 50.0%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 1 16.7%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 2 33.3%

  • Total voters
    6

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα

Ripper-Street.jpg


Imdb | Wikipedia | BBC America | Facebook | Twitter | YouTube





Οι δρόμοι του East End του Λονδίνου είναι ξανά γεμάτοι με αίμα, μόλις έξι μήνες μετά τις δολοφονίες του Τζακ του
Αντεροβγάλτη. Έχει επιστρέψει ο δολοφόνος ή ένας μιμητής του σπέρνει τον τρόμο δολοφονώντας φτωχές γυναίκες
με πανομοιότυπο τρόπο; Τις αστυνομικές υποθέσεις στο Γουάιτσαπελ του ανατολικού Λονδίνου αναλαμβάνει ο
Έντμουντ Ρέιντ, τον οποίο υποδύεται ο Μάθιου Μακφέιντεν. Για να λύσει το μυστήριο, συνεργάζεται με τον
ντετέκτιβ Μπένετ Ντρέικ και τον πρώην χειρουργό του Αμερικανικού Στρατού, Χόμερ Τζάκσον.






 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Ripper Street

Λίγο υποτονικό μου φάνηκε το πρώτο επεισόδιο, σαν να προσπαθούσε να βρει το δρόμο του.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street


RIPPER STREET Sneak Peek Exclusive


Long Susan & Jackson's Secrets - RIPPER STREET First Look..

> Wikipedia
> Facebook

Καθώς κοίταγα το κανάλι του BBC στο Youtube πρόσεξα και αυτή την σειρά, την οποία δεν έχω δει καθόλου.
Μιάς και είναι εποχής, και μου άρεσε και το From Hell την σημειώνω να της ρίξω μιά ματιά!

Βαθμολογία στο Imdb τώρα 8.0 φαίνεται πως ανέβηκε στην πορεία!
Την συνέχισε κανείς ? :cool:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Ναι, τώρα διάβασα ότι την σταματήσανε επειδή έπεσε η τηλεθέαση στην 2η σεζόν..
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ripper_Street_episodes

Αν και η 1η σεζόν είχε σχεδόν σταθερή τηλεθέαση 6-7 mil. και η 2η άρχισε τα ίδια.. στην συνέχεια έπεσε..
Είμαι περίεργος.. πως την συνεχίσανε και δεν άρεσε, και γιατί δεν αλλάξανε κάτι! :p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Λοιπόν είδα 1 και 2 της 1ης!
Καλή φαίνεται να είναι η σειρά τουλάχιστον στην αρχή της.. θα κρίνω καλύτερα στην συνέχεια..
Θέλει λίγο για να μπεις στο κλίμα της.

Η παραγωγή και η αναπαράσταση της εποχής είναι ωραία, μου άρεσε..
Μου άρεσε που παρουσιάζει κάποια νέα "τεχνολογικά επιτεύγματα" της εποχής που έρχεται.
Το στυλ της σειράς μου θύμησε τις ταινίες Sherlock με τον Robert Downey Jr. ,εξάλλου διαδραματίζονται την ίδια εποχή!

Τελικά ωραία είναι να υπάρχει ποικιλία σε αυτά που βλέπεις!
Από την "Rome" στο Λονδίνου του 1890! :cool:
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street




Είδα 3 και 4 και ήταν καλά και αυτά, μου αρέσει η σειρά ως τώρα!
Λύνει αστυνομικές υποθέσεις με το στυλ της εποχής!
Οι ιστορίες είναι καλές.

Όντως έχει στοιχεία Sherlock Holmes.. όσοι τους άρεσαν οι ταινίες ρίξτε της μία ματιά! ;)
Καλή στο ρόλο της η MyAnna Buring !

Και 2 σεζόν να δούμε.. καλά είναι! :cool:

 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Το πιο όμορφο επεισόδιο μέχρι τώρα ήταν το 1x05 που μόλις είδα! :D
Σε αυτό βοήθησε και η συμμετοχή του Iain Glen!!

Υπέροχη κινηματογράφηση και πολύ όμορφοι διάλογοι!

" ... Αs with previous episodes, Ep. 5 "The Weight of One Man’s Heart" was filled with beautiful cinematography and dialogue whilst being served by fantastic acting from the cast.
The editing of Drake’s flash back segments deserve praise, in a scene (ala Tom Hank’s shell shock in the latter stages of Saving Private Ryan) that obscures diegetic sound by exaggerating the silences and placing emphasis on the striking giggles of a woman, the eery accordion being played and the cries of the birds being sold on the street, all accompanied by a high pitch ringing sound and a haunting blueish tint to the shot.
One example of the fantastic dialogue was a humourous statement by the bird salesman who likes Drakes name to the term for a male duck and tells the Sergeant that he and the birds the man sells are “practically cousins.”

The interplay between Jerome Flynn and Iain Glen was fantastic and believable in terms of their old friendship, it is a shame the two are not require to interact in Game of Thrones.
Jerome Flynn does come into his own in this episode, he is a fantastic actor as is the enchanting yet intimidating figure of Glen’s Faulkner, a mentor type who reminded me of Liam Neeson’s Ra’s al Ghul in Batman Begins.
Another character that I really like in the series is PC Hobbss, the young policeman who is given a lot of footwork but provides vital information to the lead characters; this week he was tasked with finding out the potential target of the thieves with only Sergeant Artherton’s strong Turkish coffee to aide him. ..."


http://whatculture.com/tv/tv-review-ripper-street-episode-1-5-the-weight-of-one-mans-heart.php
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Οι 2 σεζόν των 8 επεισοδίων τελείωσαν κανονικά..
Όπως έχω δει ως τώρα η σειρά βασίζεται σε αυτοτελείς ιστορίες των 1 ή 2 επεισοδίων, και κατά δεύτερον με ιστορίες που έχουν να κάνουν με την ζωή και το παρελθόν των ηρώων.
Και αυτές συνήθως ολοκληρώνονται με το κάθε επεισόδιο.

Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια πολύ σημαντική ιστορία που θέλει επεισόδια για να αναπτυχθεί..

Επίσης διάβασα ότι ο παραγωγός συζητάει μήπως συνεχίσει κάπως την σειρά..

" Then on 11 December 2013, Daily Variety reported negotiations between Tiger Aspect, the show's producer, and LOVEFiLM to fund future episodes, similar to Netflix's funding of episodes of Arrested Development."

"There is talk that the BBC is looking into bringing a third series of Ripper Street and if they do, I really hope that Joseph Mawle returns. His Jedediah Shine has been a joy to watch from his first appearance and despite not being the most dimensional of villains, his antagonistic chemistry with Matthew Macfadyen and Damien Molony made for brilliant scenes."
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Τελείωσα την 1η σεζόν, η οποία μπορώ να πω ότι είχε μία σταθερή "ποιότητα", πράγμα που μαρτυρά και η σταθερή τηλεθέαση που είχε αυτή!
Επίσης έδωσε αρκετές απαντήσεις στις προσωπικές ιστορίες μέχρι το τέλος της.

Η συνταγή της 1η σεζόν ήταν αρκετά καλή, ιδίως με τους γνωστούς Guest Stars ανά επεισόδιο!

Στεναχωρήθηκα πάντως που είχαμε μία απώλεια..

Θα δω και την 2η σεζόν, γιατί είμαι περίεργος να δω πως συνέχισε η σειρά! :cool:
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street



Λοιπόν ξεκίνησα την 2η και είδα 1 και 2!
Έχουμε 2 νέα πρόσωπα κοντά στους "Ηρωες" της σειράς, ενώ ξεκινάνε και κάποιες νέες προσωπικές ιστορίες!

Στους κακούς της σειράς τώρα εντύπωση μου έκανε η εμφάνιση του Joseph Mawle στον ρόλο του διεφθαρμένου επιθεωρητή. (photo 1)
Η εμφάνιση του και το στυλ του μου θύμησε αμέσως τον Daniel Day-Lewis στο Gangs of New York! (photo 2)

Οι αυτοτελείς ιστορίες μπορώ να πω ότι και πάλι ήταν καλές!
Η κινηματογράφηση επίσης πολύ καλή με κάποια πολύ ωραία και ειδικά πλάνα.. (CloseUps, κτλ..)

Ψήφισα πολύ καλή την σειρά! :cool:

Αναμένω να δω και την συνέχεια!
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Είδα 3 και 4 της 2ης..
Μέχρι τώρα πιστεύω ότι η σειρά πάει πολύ καλά.. μου αρέσει αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπεσε η τηλεθέαση! :cool:

Και μου αρέσει γιατί σε κάθε επεισόδιο καταπιάνετε και με κάτι ξεχωριστό..
Στα τελευταία π.χ είχαμε..
- Κινέζοι μετανάστες στο Λονδίνο..
- Την διαμάχη Άγγλων - Ιρλαδών..
- Την αρχή της παρουσίας των γυναικών στα κοινά..
- Την ανακάλυψη νέων φαρμακευτικών και μη ουσιών..
- Την επανάσταση της χρήσης του ηλεκτρισμού και την διαμάχη μεταξύ των υποστηρικτών για DC ή AC ηλεκτρισμό! :p

Πλάκα έχει επίσης η διαμάχη και ο ανταγωνισμός μεταξύ των εφημερίδων της εποχής και της αστυνομίας! :laugh:
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Ομοίως δυνατά ήταν και τα επεισόδια 5 και 6! :cool:
Η σειρά καταπιάνετε με θέματα που είναι επίκαιρα ακόμη και σήμερα!

Θρησκευτικές διαμάχες, οικονομικές κρίσεις με μετοχές κτλ και εκβιασμοί σε κάθε επίπεδο της κοινωνίας!
Η επανάσταση του τηλέγραφου και η διάδοση των ειδήσεων μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης!

Ξέχασα να αναφέρω και το θέμα του μετρό του Λονδίνου!
Με διαμάχες για το που θα γίνουν οι γραμμές και οι σταθμοί! :p

Το μετρό του Λονδίνου ξεκίνησε την λειτουργία του το 1863 και έγινε ηλεκτροκίνητο το 1890!
δηλαδή ακριβώς την εποχή που διαδραματίζεται η σειρά..

Σίγουρα την πρόσεξε αρκετά την σειρά το BBC!
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Epic season 2 finale!!

Τους βγάζω το καπέλο!
Και αυτό γιατί δέσανε αριστοτεχνικά τις προσωπικές με τις αστυνομικές ιστορίες για ένα καθηλωτικό finale της 2ης σεζόν σε 2 επεισόδια.
Σε κάποια πράγματα ήρθε η λύτρωση.. κάποια άλλα τα αφήσανε σε ένα μέσο σημείο..

Πιστεύω ότι κακώς την σταματήσανε την σειρά.. θα μπορούσε να έχει και άλλη σεζόν.
Η τηλεθέαση στο finale πήγε στα 4.6 mill. νομίζω δεν είναι άσχημα..

Εύχομαι να βρει ο παραγωγός μία λύση και να δώσει και άλλη σεζόν! ;)
Η σειρά μπορεί να συνεχιστεί..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ripper Street

Amazon, BBC to Revive 'Ripper Street'

The e-tailer's U.K. online video service will get the third season of the crime drama, which the BBC had previously cancelled, before it airs on the public broadcaster.
Amazon Prime Instant Video on Wednesday unveiled a deal with the BBC to revive crime drama Ripper Street.

The e-tailer acquired U.K subscription streaming rights to the show, which stars Matthew Macfadyen and is set in the age of Jack the Ripper. The BBC had previously canceled Ripper Street amid weak ratings.

The show had a very vocal fan base though, which helped bring it back. Ripper Street topped a U.K. poll as the best show of 2013.
Amazon will show the third season on Amazon Prime Instant Video for members, before its airing on BBC One, the pubcaster’s flagship channel, a few months later.
Amazon Prime Instant Video will also be the only subscription service in the U.K. where members can view the first two seasons of the show. All eight episodes of Season 1 are available to stream on the service in the U.K. now.


http://www.hollywoodreporter.com/news/amazon-bbc-revive-ripper-street-683687

Super τα νέα! ;)
Όπως τα έγραφα πιστεύω ότι η 2η σεζόν ήταν αντάξια της 1ης!!

Η 1η σεζόν έκανε νούμερα ότι κάνει τώρα και το "The Musketeers!"

Όσοι δεν την έχετε δει σας λέω να την δείτε!
 
Last edited: