SmoothVideo Project (SVP) / Frame Interpolation (FI)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
...ή αλλιώς μαθήματα Ρωσικών

From_Russia_With_Love_Logo.jpg


Quick Start Guide

Eίναι πολύ απλό να περάσετε το SVP.
Aπλά στήνετε τον MPC-HC με τα φίλτρα που θέλετε
και στο τέλος περνάτε το "ffdshow raw video filter".

Απαραίτητο λογισμικό για την αναπαραγωγή:
- MPC-HC Nightly Builds: Ο καλύτερος DSplayer με ενσωματωμένα τα LAV Filters. (= όλα τα απαραίτητα φίλτρα Source/splitter, video & audio decoder.)
Όσοι έχουν nvidia μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον Cuvid, ενώ όσοι έχουν ΑΤi/AMD την DXVA2(copy-back).
- madVR v0.86.11: Video Renderer. Τον χρησιμοποιείτε προαιρετικά. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τον EVR-CP


Δείτε τις βασικές ρυθμίσεις στο sticky thread του mpc-hc και είστε κομπλέ.

Όσον αφορά το SVP χρειάζεστε τα παρακάτω προγράμματα:
- Avisynth_258.exe
- ffdShow rev.4513 x86
- Microsoft Visual C++ 2008 SP1 MFC Security Update
- SVP 3.1.5 Lite

Για να δουλέψει το SVP απλά περνάμε και το "ffdshow raw video filter" στην καρτέλα με τα
"external filters" και το δηλώνουμαι ως "preferred.




Ρυθμίσεις στο SVP

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το SVP είναι η διαχείριση πόρων.
Θα σας πρότεινα να περάσετε το απλό (simple) profile έτσι
ώστε το πρόγραμμα αυτόματα να διαλέξει τις καταλληλότερες ρυθμίσεις
αναλόγως το hardware του υπολογιστή σας.
Το αν και τι πρέπει να πειράξουμε όμως είναι λίγο συζητήσιμο.
Θεωρώ πως ποιο συγκεκριμένες ρυθμίσεις (αναλόγως το setup και τις προτιμήσεις)
καλύτερα να τις ψάξει καθένας μόνος του.
Πάμε τώρα στις πολύ βασικές ρυθμίσεις:


Aλλάζοντας τα Video Profiles του SVP.

Πατάμε δεξί κλικ στο tray icon (εικονίδιo γραμμής εργασιών) του svp
και μετά πάμε στο Video Profiles.
Πατάμε άλλη μία reset to defaults και εμφανίζει ένα νέο εικονίδιο με κάποιες προτεινόμενες
ρυθμίσεις αναλόγως το hardware του υπολογιστή.




Εκεί εμφανίζει 5 επίπεδα : CPU Performance level
και 2 επιλογές rendering mode: c.CPU και g.GPU
Αναλόγως το σύστημα επιλέγει το κατάλληλο Profile.
πχ 1c,1g,2c,3g,4c,4g,5c,5g με αυτοματοποιημένες όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.


Για να επιβεβαιώσουμε ότι βοηθάει και η κάρτα γραφικών κατά την
αναπαραγωγή πατάμε ξανά δεξί κλικ στο tray icon του svp και κοιτάμε
αν το GPU-acceleration (OpenCL) είναι τικαρισμένο.

 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Tελευταία έκδοση: 3.1.5 (15/07/2013)

Code:
SVP 3.1.5 is released.

Not a big difference with 3.1.4 but a lot of issues were fixed 

+ Minor quality improvement - SVP switches to 13th SVP-shader on "bad" frames depending on scene quality detection parameters;
+ Added applications blacklist (see BlackListApps in "Hidden settings");
+ Added hotkeys for switching 3D stereo modes;
= Fixed incorrect active screen detection in XBMC;
= Fixed GPU processing slowdown for some non-standard frame sizes on AMD cards;
= Lots of small bugs fixed;
= "SVP Lite" package renamed to "SVP Core";
= Updated components: MPC-HC 1.6.8.7417, ffdShow rev.4515, Haali Media Splitter 1.13.138.14, ReClock 1.8.8.0, madVR 0.86.8, LAV Filters 0.58.1

http://www.svp-team.com/wiki/Download



Players που υποστηρίζουν το SVP:


Daum PotPlayer
GOM Player
KMPlayer
MPC-HC
ProgDVB
WMP 32-bit
Zoom Player


Media centers που υποστηρίζουν SVP:


JRiver Media Center
Media Portal
WMC 32-bit
XBMC DSPlayer version


Players/media centers που δεν υποστηρίζουν SVP:


PowerDVD
TMT
VLC
WMC 64-bit (χρειάζεται εξωτερικό player)
XBMC (Oμοίως)
 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Για τους περισσότερους το θέμα είναι χιλιοειπωμένο.
Mιας και πλέον είναι η πιο σύγχρονη και πιο διαδεδομένη μέθοδος frame interpolation
θεώρησα σωστό να έχουμε ένα αποκλειστικό νήμα για το SVP, έτσι ώστε να μην μπλέκουμε
τους *παραδοσιακούς* και πιο αρχάριους χρήστες στα νήματα των players.
Kάτι πιο συγκεκριμένο δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε, μιας και το συγκεκριμένο θέμα
το έχουμε λύσει.
Για όσους δεν ξέρουν το svp έιναι ενα interface για γρήγορες real-time παρεμβάσεις
σε ένα script frame interpolation.
Χρησιμοποιεί τις βιβλιοθήκες SVPflow του Avisynth οι οποίες είναι συνέχεια των MVtools2
που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Χ. στον αντίστοιχο οδηγό:
Οδηγός αναπαραγωγής αρχείων με χρήση Frame Interpolation.
 
Last edited:

greg.chalk

New member
19 April 2012
18
Portioli, να σε ευχαριστήσω για την πολύ καλή δουλειά που κάνεις με όλους αυτούς τους οδηγούς, οι οποίοι είναι και επεξηγηματικοί και κατανοητοί. Μας έχεις βοηθήσει πάρα πολύ. Μπράβο και πάλι.:a0210:
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Μηπως θα μπορουσες , αν και οταν εχεις χρονο , να φτιαξεις ενα mini oδηγο , μαζεμενο για αρχαριους ? Με screenshots , απλα βηματακια ,κανα σκριπτακι , τιποτα ψιλα γραμματα (πχ καπου ανεφερες το interframe ).Υπαρχει βεβαια και ο αλλος πολυ καλος οδηγος , αλλα ειναι αρκετες σελιδουλες με διαφορες σφηνες , και οι αναβαμισεις , διορθωσεις στο software ποτε δεν σταματαν :p
Ξερεις , μας εχει κακομαθει τωρα, και οχι μονο εσυ.:p
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,492
Αθήνα
Μ´αυτά τα artifacts που χορεύουν γύρω απ´τα περιγράμματα σε σχετικά γρήγορη κίνηση τι θα κάνουμε; Υπάρχει τρόπος να τα περιορίσουμε;
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Με αφορμή την αναβάθμιση του htpc και την νέα οθόνη 2.35:1 έξω ξαναμπεί στην πρίζα Εκ πρώτης όψεως φαίνεται καλή περίπτωση ο Α10 5800Κ με A85 chipset (200 ευρώ περίπου) αλλά με γαργαλάνε και τα 270 ευρώ του FX8230 με A990. Για i7 πολλά τα φράγκα και οι επιδόσεις σε svp αντίστοιχες με τους fx. Να δώ πως θα χωρέσει το τροφοδοτικό στο κουτί Μάλλον δεν.......θα χωρέσει

Μ´αυτά τα artifacts που χορεύουν γύρω απ´τα περιγράμματα σε σχετικά γρήγορη κίνηση τι θα κάνουμε; Υπάρχει τρόπος να τα περιορίσουμε;

Μπάμπη αν θυμάμαι είχες ένα πρόβλημα με τη μνήμη και έπαιζες με χαμηλές ρυθμίσεις simple και τον i7 στο 17%. Μάλλον είναι από εκεί. Αν ανεβάσεις ρυθμίσεις στο svp θα μειωθούν αρκετά. Να εξαφανιστούν τα τεχνουργήματα αδύνατον αν και η έκδοση 3.χχ ειναι πολύ βελτιωμένη στον τομέα αυτό. Έχω 6 μήνες να ασχοληθώ γιατί ο τετραπύρηνος δεν χρησιμοποιείται πλέον για ταινίες.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: SmoothVideo Project (SVP) / Frame Interpolation (FI)

Με αφορμή την αναβάθμιση του htpc και την νέα οθόνη 2.35:1 έξω ξαναμπεί στην πρίζα Εκ πρώτης όψεως φαίνεται καλή περίπτωση ο Α10 5800Κ με A85 chipset (200 ευρώ περίπου) αλλά με γαργαλάνε και τα 270 ευρώ του FX8230 με A990.

Βρε...καλώς τα τα παιδιά τα δικά μας!!!:flipout:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Με την ευκαιρία του νέου εξαιρετικού νήματος του Αλέξανδρου να παραθέσω έναν πίνακα από το site του svp που είναι χρήσιμος για μέλη που έχουν ήδη htpc και θέλουν να δούν αν μπορούν να τρέξουν svp ή για μέλη που σκέφτονται να αναβαθμίσουν το htpc τους με σκοπό να μπορεί να τρέξει svp.

https://spreadsheets.google.com/spr...h2WGZtZnBjWkE&hl=en_US&authkey=CPLQ7-AI#gid=0

Ο συγκεκριμένος πίνακας προκύπτει από την εκτέλεση της εφαρμογής svpmark.

http://www.svp-team.com/wiki/SVPmark

Από το συγκεκριμένο online spreadsheet μπορείτε να επιλέξετε τον επεξεργαστή / κάρτα γραφικών που έχετε ή σκέφτεστε να αγοράσετε και να δείτε τις επιδόσεις του με διάφορες ρυθμίσεις του svp και σε διάφορα format εικόνας (sd - hd (720) - FHD (1080)) πάντα όμως με 16:9 φορμάτ. Ειδικά σε FHD / 2.35:1 ταινίες οι επιδόσεις που διαβάζετε (fps) θα αυξηθούν λόγω επεξεργασίας λιγότερων pixels.

Προσοχή στην μελέτη του πίνακα να κοιτάτε επεξεργαστές με stock ρολόγια και όχι overclocked γιατί μπορείτε να οδηγηθείτε σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Επίσης τα frames που παρουσιάζονται αφορούν χρήση του επεξεργαστή στο 100%. Σε κάθε περίπτωση θέλουμε να έχουμε >60fps οπότε μπορούμε να δούμε σε τι ρυθμίσεις μπορούμε να παίξουμε ανάλογα με την ανάλυση video που έχουμε. Γενικά μια επίδοση κοντά στο 60 (πχ 61) σημαίνει ότι ο επεξεργαστής μας θα παίζει κοντά στο 100% μια επίδοση 75fps σημαίνει ότι θα παίζει πιο κάτω κ.ο.κ. Οι ρυθμίσεις που παρουσιάζονται στον πίνακα (simple, high κλπ) αντιστοιχούν σε ρυθμίσεις του svp αλλά μέχρι πριν 6 μήνες στο φόρουμ τους δεν είχα βρεί αντιστοιχία για την έκδοση 3.χχ. Στις παλαιότερες εκδόσεις είχα βρεί.

Από τη μελέτη του πίνακα έχω καταλήξει στο ότι το svp ακούει κυρίως τον επεξεργαστή και θέλει πολλούς πυρήνες. Οι amd fx αν και σε overall χρήση είναι κατώτεροι των i5 / i7, στο svp λόγω πυρήνων έχουν αντίστοιχες επιδόσεις με τους i7 με πολύ χαμηλότερο κόστος και καλύτερη entry level μητρική από αντίστοιχη 1155 της intel.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Noμιζα οτι τουτο το καινουργιο svp θα ειχε επιλογη για 30 fps.
Τωρα το εγκατεστησα και βλεπω οτι δεν εχει επιλογη για 30 καρε.
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Παρακαλω οι οπαδοι της απολυτητας πιστοτητας στην εικονα που ηθελε ο σκηνοθετης - ο οποιος κατα πασα πιθανοτητα με 300-320 νεες ταινιες το χρονο, μονο στις ΗΠΑ, ειναι καποιος βλαξ που κανει πειραματα για λογους εντυπωσιασμου - να εγκαταλειψουν ασκαρδαμυκτί το thread και καλου κακκου να κανουν κι ενα ευχελαιο :)

Για τους υπολοιπους, που μας αρεσει η τυπου "τολμη και γοητεια" εικονα, εχω να καταθεσω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το προγραμμα τοσο σε ευκρινεια οσο και σε κινηση. Το μονο οριο που εχει ειναι η επεξεργαστικη ισχυ του εκαστοτε htpc.

Το στησιμο του ειναι πολυ γρηγορο, σχετικα ευκολο και με την βοηθεια των ειδημονων εδω μεσα θα λειτουργησει αψογα. Ευχαριστω μια ακομη φορα τα παιδια που πραγματικα σκιστηκαν οταν χρειαστηκα βοηθεια. Τελος το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι μπορεις πολυ ευκολα να το ρυθμισεις να αποδιδει μια εικονα που αρεσει σε σενα και μπαινει και βγαινει με το πατημα ενος πληκτρου.

Οντας ενα βημα πισω απο τον vas_papavas, δηλαδη προετοιμαζω γενναια αναβαθμιση πισιου, δεν μπορω ακομη να σχολιασω το αποτελεσμα των πολυ προσφατων αναβαθμισεων. Ελπιζω να τα καταφερω το συντομοτερο. Και θα επανελθω.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eμενα δυστυχως δεν το σηκωνει το μηχανημα. :computer:

Πιθανολογω οτι αφου δεν μπορω να περασω το τεστ στο high-highest, τα τεχνουργηματα (αν εχει να κανει με αυτα) θα ειναι σχεδον τα ιδια με το κλασσικο script μου.

Test summary
-----------------------
Date: 2013-01-15T16:06:16
CPU: Intel Core i7 920 @3800 MHz [8 threads]
GPU: AMD/ATI Radeon HD 4800 [ver.N/A]
Mode: FHD + CPU [12 threads]

Overall scores
-----------------------
Synthetic CPU: MC2009
Real-life: FC1697

Details: synthetic
-----------------------
CPU: compose (single-threaded): 516
CPU: compose (multi-threaded): 2318
CPU: search (single-threaded): 417
CPU: search (multi-threaded): 1774

Details: real-life /FHD
-----------------------
decode video: 16.13x (387.2 fps)
48 fps - vectors search: 1.12x (53.8 fps)
60 fps - frame composition: 1.36x (81.9 fps)
48 fps - [SVP] fastest: 6.15x (295.0 fps)
48 fps - [SVP] simple 1: 2.91x (139.4 fps)
60 fps - [SVP] good: 1.32x (79.5 fps)
60 fps - [SVP] high: 0.86x (51.6 fps)
60 fps - [SVP] highest: 0.48x (29.0 fps)

72 fps - [SVP] simple 2: 2.43x (175.2 fps)
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,492
Αθήνα
Μπάμπη αν θυμάμαι είχες ένα πρόβλημα με τη μνήμη και έπαιζες με χαμηλές ρυθμίσεις simple και τον i7 στο 17%. Μάλλον είναι από εκεί.

Το μονο οριο που εχει ειναι η επεξεργαστικη ισχυ του εκαστοτε htpc.

Πάνο, μακάρι να ήταν μόνο η επεξεργαστική ισχύς. Όπως λέει κι ο Βασίλης παραπάνω, εγώ έχω πρόβλημα με τη μνήμη. Κι απ´ότι διάβασα δεν είμαι ο μοναδικός.
Όσοι έχουν Win7 - 32bit φουλάρει η μνήμη και κρασάρει το σύστημα. Υπάρχει ένα patch αν θυμάμαι καλά που διορθώνει; το πρόβλημα αλλά σ´εμένα δεν δούλεψε.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: SmoothVideo Project (SVP) / Frame Interpolation (FI)

Μηπως θα μπορουσες , αν και οταν εχεις χρονο , να φτιαξεις ενα mini oδηγο , μαζεμενο για αρχαριους ?p


Eννοείται κάποια στιγμή θα το φτιάξω καλύτερα.
To έφτιαξα λίγο βιαστικά απλά γιατί ήταν κρίμα τόσο καιρό να μην έχει δικό του νήμα.
 

domigr

New member
31 January 2013
62
καλημερα παιδια!θα ηθελα να ρωτησω το εξης σαν νεος που ειμαι με το svp!!η cpu μου ειναι η amd fx 6100 και η gpu μου ειναι η amd 7770(1gb) hd...το μονο που θελω ειναι να εχω τον pot player με svp δεν θελω ουτε madvr ουτε lav ουτε τιποτα..το θεμα ειναι οτι περασα αυτα που χρειαζοντουσαν για τον svp(ffdshow,avsync,svp) και δεν πειραξα τιποτα στον pot απλως του εβαλα το ffdshow raw filter που χρειαζεται για τον svp...το profile του svp το εχω αφησει auto selected που ειναι το 3g αν και ειδα οτι η cpu μου ανηκει στο 4ο profile...το θεμα μου ειναι οτι εβαλα να παιξω ενα mkv 1080p blueray x264 και ο cpu δουλευει απο 46-60...ειναι λογικο??
 

domigr

New member
31 January 2013
62
μου φαινεται πολυ αλλα δεν ξερω να σου πω και την αληθεια :p θα βοηθουσε αν ελεγα τα score μου στο svpmark??
 
Last edited: