Οθόνη-Πανί για Benq W 1070

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Γεια σας και παλι σε αυτο το μαγικο κοσμο του φωτεινου πανογνωστη εικονας και ηχου!
Οπως βλεπετε και στον τιτλο του νηματος,η αναζητηση μου ειναι μια οθονη,μηχανικη,οχι τιποτα το ιδιαιτερο σαν κατασκευη(εδω μπαινει το οικονομικο)που ομως να τηρει τις παρακατω προυποθεσεις,αφου το σπιτι εχει καποιες κατασκευαστικες ιδιομορφιες(οσοι ειχαν δει threads μου και στον ηχο θα καταλαβουν!):
-Το υψος του τοιχου που θα τοποθετηθει το πανι ειναι 330cm.Εκει υπαρχει δοκαρι που ξεκιναει απο το ταβανι και κατεβαινει 45cm.Θα το τοποθετησω απο την πισω μερια του δοκαριου,ωστε να μη φαινεται οταν ειναι ανεβασμενο,αλλα για τουψος αυτο μαλλον θελω να εχει αρκετο περιθωριο ψηλα,υποθετω..
-Ο προτζεκτορας που θα τοποθετηθει σε αποσταση περιπου 300cm,θα τοποθετηθει(παλι εξαιτιας δοκαριου)σε υψος(παντα απο το πατωμα),ο φακος του δηλαδη περιπου στα 229cm.
Ειναι κατ'αρχας εφικτη η τοποθετηση του συγκεκριμενου προβολεα?
Να συμπληρωσω οτι χωρις το zoom αυτη η αποσταση,χωρις zoom μου δινει περιπου 90in επιφανεια προβολης,μια χαρα,για τα 270cm που θα απεχει το επιπεδο των ματιων μου απο τον προβολεα.
Ευχαριστω προκαταβολικα..
 
19 June 2006
35,671
Αν κάτσει ο φακός στα 2.30 μέτρα, τότε το πάνω μέρος του πανιού σου μπορεί να είναι από 2.15 μέχρι 2.30 μέτρα. Επομένως, ψάχνεις για πανί με μαύρο περιθώριο περί τους 70-80 πόντους αν η οθόνη βιδωθεί πίσω από το δοκάρι στα 3 μέτρα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν οθόνες με τόσο μαύρο περιθώριο (οι περισσότερες που έχω δει φθάνουν μέχρι τους 60 πόντους). Αν όχι, υπάρχει και άλλος τρόπος αν έχεις λίγο χώρο στο πλάτος. Πας σε μία 100άρα οθόνη και βάφεις με μαύρο σπρέι τους 10-15 πόντους που χρειάζεσαι.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Γιαννη ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου,δε θα το σκεφτομουν ποτε το βαψιμο,αν και οχω διαβασει αρκετα posts δικα σου και αλλων για DIY.
Απο πλατος εχω χωρο νομιζω αφου(αν καταλαβα καλα μιλας για τη μεγαλη διασταση του πανιου),αφου ειναι γυρω στα 250cm.
Οσο για το μαυρο περιθωριο των 60cm που αναφερεσαι,ειναι κατι που το βρισκεις ευκολα η ξεφευγει το κοστολογιο?
Αν τυχον θυμασαι που το ειδες,θα μου εκανες μεγαλη εξυπηρετηση και μαλλον με παιρνει και για 100αρα..
 
19 June 2006
35,671
Μισό αδερφέ!! Δεν μίλησα για βαψίματα με μπογιές!! Λέω, επειδή λόγω τοποθέτησης σου λείπουν μόνο 10-15 πόντοι ώστε να κάτσουν όλα καλά, να έβαφες με σπρέι μόνο αυτό το μικρό περιθώριο πάνω στην οθόνη ώστε να κατέβει λίγο το ενεργό σου κάδρο και να είσαι οκ.

Θα κοιτάξω και θα αναφέρω...-bye-
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Χαχα αυτο εννοουσα κ γω(ανεφερα το diy επειδη εχει μεσα μπογιες κ μαεστριαπου εγω δεν...)
Γιαννη τσεκαρε αυτο που σου ζητησα( κ να το ξεχασεις δεν τρεχει τιποτα,θα σου το θυμησω με p.m)!!
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Και τελικα οσον αφορα το περιφημο gain της οθονης,τι προτεινετε για αυτον τον τοσο φωτεινο προβολεα?Να ειναι λευκο το πανι ή γκρι ιδου η απορια!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Οθόνη-Πανί για Benq W 1070

Και τελικα οσον αφορα το περιφημο gain της οθονης,τι προτεινετε για αυτον τον τοσο φωτεινο προβολεα?Να ειναι λευκο το πανι ή γκρι ιδου η απορια!

Το απόγευμα (βραδάκι) θα γράψω μερικά πραγματάκια ώστε να ξεκαθαρίσει το τοπίο...-bye-
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Γιαννη ευχαριστω πολυ για την απαντηση και περιμενουμε το βραδακι το post σου γιατι οπως καταλαβαινεις εχουμε θολωσει πολλοι!
Και σιγουρα εγω φοβαμαι τη φωτεινοτητα του,απο αποσταση προβολεα-πανιου στα 3μ και σε 90-96 inches..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Οπως επισης αν καποιος/καποιοι,εχουν μεινει ευχαριστημενοι απο παραγγελιες απο τη visivo.de,ας αναφερουν την εμπειρια τους,οσον αφορα τα πανια-μηχανισμο-εξυπηρετηση,γιατι απο ψαξιμο στο forum,οι πληροφοριες ειναι λιγο συγκεχημενες...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Νικο ευχαριστω για το ενδιαφερον.γυρω στα 270 η πρωτη,περιπου 340 η δευτερη..με τα εξοδα αποστολης μεσα..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Τωρα στελνω απο κινητο(η γυναικα κατελαβε την tv).Δεν ξερω αν τα links βγαζει τις ιδιες,ειναι ιδιες οσον αφορα τις διαστασεις(εχουν 76cm περιθωριο απο πανω μαυρο που με ενδιαφερει),η μια(η φτηνη)εχει gain 1.0 ενω η αλλη 0.8
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Οχι δα κ να σε συσχωρεσω ετσι ευκολα!Ο μονος τροπος(αφου ενδιαφερεσαι κ συ),να τσεκαρεις αυτα τα πανια κ κανενα αλλο κ να ενημερωσεις του πιο απειρους κ νεους -:)
 
Αγαπητε οσο απειρος και νεος εισαι εσυ στη βιντεοπροβολη,αλλο τοσο ειμαι και εγω!Η μονη ελπιδα ειναι να επεμβει ο γκουρου Χατζηγεωργιου!!Παντως ψαχνω και εγω,για οικονομικη γυρω στις 100 ιντζες..Χειροκινητη η ηλεκτρικη δε με πολυκαιει...
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Προτιμω την ηλεκτρικη για να ειμαι ειλικρινης,σε αυτα τα μεγεθη τιμων.Αντε καποιος,ας καλεσει αυτον τον μεγα γκουρου!!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Οθόνη-Πανί για Benq W 1070


Πριν σου πω ''μεγειά'', ρίξε και μια ματιά (ή μάλλον ρώτησε...) τις τιμές της Screenline με ίδια χαρακτηριστικά (92άρα, ηλεκτρική, γκρι, κέρδος 0.8).

www.screenline.it


@Νίκο, αυτές από το ebay φαίνονται πολύ καλή περίπτωση στα χρήματά τους, όμως είναι no name και δεν γνωρίζω την ποιότητα, τα υλικά ή την αντοχή τους στον χρόνο. Η τιμή πάντως είναι σούπερ...θα μου πεις, οι επώνυμες που έχουν διαφορά 1,5 κατοστάρικο υπάρχει περίπτωση να έχουν ειδικές επιστρώσεις, η άριστα υλικά και μηχανισμό κατασκευής?

Δεν νομίζω...


Τα γκουρού κ.λ.π., παιδιά, μακρυά από μένα. Ούτε γκουρού, ούτε ειδικός, ούτε χρυσομάτης!!! Απλά χομπίστας...τέλος!!-bye-
 
Last edited: