Accessories: Headphone Stands

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Είπα να ανοίξω ένα θεματάκι σχετικά με ένα αξεσουάρ που πιστεύω είναι χρήσιμο, πρακτικό αλλά ίσως και να προσθέτει και ελαφρώς στην μακροζωία των ακουστικών μας... τα Stands για ακουστικά.

Θα σας παραθέσω κάποια που έχω βρεί κατά καιρούς και μου έκαναν το "κλικ" τόσο από αισθητικής όσο και από οικονομικής απόψεως.
Η σειρά θα είναι τυχαία. Feel free να προσθέσετε και τα δικά σας ευρύματα ή απωθημένα... :ernaehrung004:


Klutz Design: http://www.klutzdesign.com


CanCans-burgundy-kopiera.jpg


CanCans-colours-big-family-shot-kopiera.jpg



Σε διάφορους χρωματιστούς συνδυασμούς, σε 2 τιμές:
A-Stock (όπως ονομάζει η εταιρεία): 500
B-Stock (όπως αναφέρει η εταιρεία "B-Stock will have a few specks of dust or tiny bubbles in the lacquer."): 285






CA Electronics: http://www.ca-electronics.com/portfolio_entries/ca-headphone-stands/



89 από http://audiosoul.gr/






Omega Headphone Stands: http://www.musicdirect.com/p-1095-omega-headphone-stand.aspx
ASVSOMEGA.jpg

135








Brainwavz

1. Model: Zirconia

zir4_small.jpg



2. Model: Peridot

peridot_5.jpg



3. Model: Headana

hhs_4.jpg



4. Model: Traditional

ths_2_1.jpg




1. Zirconia: 20 --> http://www.mp4nation.net/headphones...dphone-stand-suitable-for-all-headphone-sizes2. Peridot: 30 --> http://www.mp4nation.net/headphones...phone-sizes-free-fedex-to-select-destinations
3. Headana: 14 --> http://www.mp4nation.net/headphones...na-headphone-stand-for-small-light-headphones
4. Traditional: 22 --> http://www.mp4nation.net/headphones...aped-headphone-stand-black-rubberized-plastic
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αν μαζευτούμε (και συμφωνήσουμε σε κάποιο κοινό σχέδιο) αρκετοί, θα με ενδιέφερε ένα group/power buy... :ernaehrung004:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Φοβερος. Πολυ χρησιμο topic. Ως κατοχος του X stand να σας πω οτι κανει για Κινεζικα κεφαλακια και ακουστικα σε κλιμακα. Οταν το ειχα αγορασα δεν ειχαν το προειδοποιητικο 110cm :p . Σαφως και δεν κανει για κανενα τυπο ακουστικων.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εμένα με ψήνει αυτό, κυρίως για την δυνατότητα "φόρτωσης" 2 ζευγαριών...

KGr_Hq_F_p_ME8_Wu_Psg_Y4_BPWb_So1c2g_60_57.jpg
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Μπράβο για την κίνηση φίλε Gojakla πολύ ενδιαφέρον topic και με τιμές και με links κομπλέ!!:) Έχει κάποια πολύ όμορφα μοντέλα.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ομολογουμένος ναι... ειδικά σε σχέση με κάποια που είναι κοσμήματα...
Με 2 ζευγάρια όμως που έχω, άλλοι και περισσότερα, πρακτικότητα καμς φερστ... :2thumb22sup:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αντώνη (Gojakla),
Κατ' αρχήν μπράβο για την έρευνα και το πολύ ενδιαφέρον νήμα που άνοιξες!
Κατά δεύτερον, όχι ευχαριστώ, μου φαίνονται όλα πολύ ακριβά.
Πολύ όμορφα μεν, ακριβά δε!

Υπάρχουν και μερικά σε "λογικές" τιμές, πολλά όμως ξεπερνούν σε κόστος τα καλά ακουστικά των περισσοτέρων. Και στο σημείο αυτό αρχίζω να κλωτσάω, μουλαρώνω! Οι εταιρείες και οι διάφοροι κατασκευαστές έχουν αντιληφθεί πως υπάρχει μία τάση ανάμεσα στους μουσικόφιλους να ακούνε μέσω ακουστικών. Και η αγορά των ακουστικών βρίσκεται σε άνοδο. Σπεύδουν λοιπόν να μας προσφέρουν τα αξεσσουάρ σε τιμές Hi-End, δηλαδή ως συνήθως εξωφρενικές. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση από την μεριά των αγοραστών, που λογικά θα έπρεπε να είναι συνειδητοποιημένοι, ίσως να τους κοπεί ο βήχας. Αλλιώς θα επαναληφθεί άλλη μία φορά η αρνητική πλευρά του Hi-End.

Από τα αξεσσουάρ που παρουσιάζεις παραπάνω μου άρεσαν τα τελευταία, τα ξύλινα, που είναι και σε λογικές κάπως τιμές. Όμως γιατί να μην αναθέσουμε σ' ένα μερακλή δικό μας ξυλουργό, να μας φτιάξει μερικά; Αντί για power buy, να κάνουμε μία power παραγγελία!

Για να μη λες όμως πως είμαι μόνο γκρινιάρης θα κάνω κι' εγώ μερικές προτάσεις:

K&M 49302 HEADPHONE HOLDER για 19" Racks. Τιμή Thomann 10,60 Ευρώ.

K&M 16080 Headphone Holder Για στήριξη σε κοινό stand μικροφώνων, για 2 ζεύγη ακουστικών. Στο ίδιο stand μπορούν να τοποθετηθούν περισσότερα Holders. Τιμή Thomann 9,90 Ευρώ.

K&M 6085 Headphone Holder with Table Clamp Επιτραπέζιο με σφιγκτήρα (clamp), για 2 ζεύγη ακουστικών. Τιμή Thomann 22,90 Ευρώ.

K&M 16310 Headphone wall holder Επιτοίχιο για 2 ζεύγη ακουστικών.

Και επειδή το νήμα είναι πραγματικά χρήσιμο θα γίνει sticky...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Αντώνη (Gojakla),
Κατ' αρχήν μπράβο για την έρευνα και το πολύ ενδιαφέρον νήμα που άνοιξες!
Κατά δεύτερον, όχι ευχαριστώ, μου φαίνονται όλα πολύ ακριβά.
Πολύ όμορφα μεν, ακριβά δε!

Υπάρχουν και μερικά σε "λογικές" τιμές, πολλά όμως ξεπερνούν σε κόστος τα καλά ακουστικά των περισσοτέρων. Και στο σημείο αυτό αρχίζω να κλωτσάω, μουλαρώνω! Οι εταιρείες και οι διάφοροι κατασκευαστές έχουν αντιληφθεί πως υπάρχει μία τάση ανάμεσα στους μουσικόφιλους να ακούνε μέσω ακουστικών. Και η αγορά των ακουστικών βρίσκεται σε άνοδο. Σπεύδουν λοιπόν να μας προσφέρουν τα αξεσσουάρ σε τιμές Hi-End, δηλαδή ως συνήθως εξωφρενικές. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση από την μεριά των αγοραστών, που λογικά θα έπρεπε να είναι συνειδητοποιημένοι, ίσως να τους κοπεί ο βήχας. Αλλιώς θα επαναληφθεί άλλη μία φορά η αρνητική πλευρά του Hi-End.

Από τα αξεσσουάρ που παρουσιάζεις παραπάνω μου άρεσαν τα τελευταία, τα ξύλινα, που είναι και σε λογικές κάπως τιμές. Όμως γιατί να μην αναθέσουμε σ' ένα μερακλή δικό μας ξυλουργό, να μας φτιάξει μερικά; Αντί για power buy, να κάνουμε μία power παραγγελία!

Για να μη λες όμως πως είμαι μόνο γκρινιάρης θα κάνω κι' εγώ μερικές προτάσεις:

K&M 49302 HEADPHONE HOLDER για 19" Racks. Τιμή Thomann 10,60 Ευρώ.

K&M 16080 Headphone Holder Για στήριξη σε κοινό stand μικροφώνων, για 2 ζεύγη ακουστικών. Στο ίδιο stand μπορούν να τοποθετηθούν περισσότερα Holders. Τιμή Thomann 9,90 Ευρώ.

K&M 6085 Headphone Holder with Table Clamp Επιτραπέζιο με σφιγκτήρα (clamp), για 2 ζεύγη ακουστικών. Τιμή Thomann 22,90 Ευρώ.

K&M 16310 Headphone wall holder Επιτοίχιο για 2 ζεύγη ακουστικών.

Και επειδή το νήμα είναι πραγματικά χρήσιμο θα γίνει sticky...


πωπω παραπονιάρης ! μα, αρκετά από τα στηρίγματα που αρχικά παρουσιάσθηκαν είναι σε λογικές τιμές, κάτω των 30 ευρώ... πάντως, και σε μένα γεννήθηκε η ιδέα να ανατεθεί σε κάποιον ξυλουργό η κατασκευή ... ή μπορούμε ότι δεν είναι κουρμπαριστό να τα φτιάξουμε πανεύκολα και μόνοι μας ... σε σχέση με τα του τόμανν περισσότερο προτιμώ την ξύλινη γωνία του ΙΚΕΑ των 3 ευρώ που χρησιμοποιώ, αν είδες το νήμα μου για τα 650 ...
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εάν βρεθεί κατάλληλη πρέσα / υποδομή / τεχνίτης
Είμαι μέσα για μια κατασκευή τύπου Ωμέγα.



Κορυφαίο Thread!!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αντώνη (Gojakla),
Κατ' αρχήν μπράβο για την έρευνα και το πολύ ενδιαφέρον νήμα που άνοιξες!
Κατά δεύτερον, όχι ευχαριστώ, μου φαίνονται όλα πολύ ακριβά.
Πολύ όμορφα μεν, ακριβά δε!

Υπάρχουν και μερικά σε "λογικές" τιμές, πολλά όμως ξεπερνούν σε κόστος τα καλά ακουστικά των περισσοτέρων. Και στο σημείο αυτό αρχίζω να κλωτσάω, μουλαρώνω! Οι εταιρείες και οι διάφοροι κατασκευαστές έχουν αντιληφθεί πως υπάρχει μία τάση ανάμεσα στους μουσικόφιλους να ακούνε μέσω ακουστικών. Και η αγορά των ακουστικών βρίσκεται σε άνοδο. Σπεύδουν λοιπόν να μας προσφέρουν τα αξεσσουάρ σε τιμές Hi-End, δηλαδή ως συνήθως εξωφρενικές. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση από την μεριά των αγοραστών, που λογικά θα έπρεπε να είναι συνειδητοποιημένοι, ίσως να τους κοπεί ο βήχας. Αλλιώς θα επαναληφθεί άλλη μία φορά η αρνητική πλευρά του Hi-End.


Καλημέρα Μιχαλιό....

Κοίτα να δείς... η αρχική σκέψη ήταν να γίνει ένας σύντομος αλλά περιεκτικός οδηγός αγοράς stand ακουστικών... ως εκ τούτου δεν θα μπορούσα να παραλείψω όλες τις υλοποιήσεις, από τις "πανακρίβου" μέχρι τις οικονομικές.
Και νομίζω πως το thread καλύπτει όλες τις ανάγκες αλλά και τις... λόξες! :jester:

Εγώ στα παραπάνω που έγραψες --> ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
Σιγά μην δώσω 150ρες ή 300ρες σε 2-3 κομμάτια του όποιου υλικού για να ακουμπάν τα ακουστικά μου. Ανεξαρτήτως κόστους των ακουστικών μου.

Από την άλλη όμως, υπάρχει κόσμος που αρέσκεται σε τέτοιες αγορές.
Αρέσκεται στο lifestyle ή στην όποια εξεζητημένη ποιότητα κατασκευής ή design. Έχουμε λοιπόν πράμα και γι' αυτούς.
Και δεν τους κατακρίνω. Είναι μια άποψη, είναι ένας τρόπος οφ λιβινγκ.


Από τα αξεσσουάρ που παρουσιάζεις παραπάνω μου άρεσαν τα τελευταία, τα ξύλινα, που είναι και σε λογικές κάπως τιμές. Όμως γιατί να μην αναθέσουμε σ' ένα μερακλή δικό μας ξυλουργό, να μας φτιάξει μερικά; Αντί για power buy, να κάνουμε μία power παραγγελία!

Καμία αντίρρηση. Αλλά εφικτό μόνο σε power buy αρκετών μελών, καθότι πιστεύω πως αν είμαστε μόνο 2-3, το κόστος θα είναι αρκετά μεγαλύτερο από των έτοιμων κατασκευών.
Αν κάποιος έχει γνωστό, φίλο ή ότι άλλο, ξυλουργό ας κάνει έναν κόπο να ρωτήσει/μάθει...


Για να μη λες όμως πως είμαι μόνο γκρινιάρης θα κάνω κι' εγώ μερικές προτάσεις...


Δεν το σώζεις! :flipout: :flipout: :flipout: :flipout:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Αρκετες απο αυτες τις βασεις ειναι πιστευω πολυ ομορφες.Απλες κατασκευες αλλα με ωραιο,λιτο και μοντερνο σχεδιασμο.

Τις εχω δει καιρο τωρα σε ξενες ιστοσελιδες κτλ,και καποια στιγμη μου περασε απο το μυαλο να παρω μια,ισως το κανω καποια στιγμη.

Το μονο ισως που θα ηθελα να προσθεσω,ειναι η βαση που θα επιλεξει καποιος να εχει μια καλη σταθεροτητα για να μη πεσει καμια ωρα μαζι με τιποτα ακριβα ακουστικα πανω της :D , οπως επισης να επιλεχθει και βασει το τι ακουστικα θα βαλετε πανω,γιατι μπορει να επηρεασει λιγο τα μαξιλαρακια αυτιων ή τη στεκα,που και αυτη εχει μαξιλαρακια ή κατι μαλακο καποιες φορες,ή μπορει και να τριφτει το υλικο της.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
images


πολύ αποτελεσματικό

εκτός αν έχουν δική τους θήκη, αν και ειλικρινά βαριέμαι το ανοιξε κλείσε.
 

Attachments

  • P1010787s.jpg
    P1010787s.jpg
    35.4 KB · Views: 379
  • P1010785s.jpg
    P1010785s.jpg
    59 KB · Views: 407

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Accessories: Headphone Stands

images


πολύ αποτελεσματικό

εκτός αν έχουν δική τους θήκη, αν και ειλικρινά βαριέμαι το ανοιξε κλείσε.

Βάγβαγε!!! :BDGBGDB55: