Ποιότητα εικόνας στο πακέτο της Cosmote

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Καλησπέρα παιδιά.Εχω βάλει ote tv εδώ και ένα μήνα και παρακολουθούσα σε μια 32άρα 10ετίας στην οποία καν δεν ξεχώριζα τα HD κανάλια.
Σήμερα παρέλαβα μια 46 καινούργια και με το που την σύνδεσα απογοητεύτηκα από την εικόνα.Τα HD κανάλια ενώ είναι σχετικά καλά παρουσιάζουν είδωλα στην εικόνα
και κάνουν κάποια πίξελ.Τα sd απαράδεκτα και όλα με θολούρα.Αυτό που παρατήρησα είναι όταν μπαίνω στην λίστα καναλιών το μαύρο πλαίσιο είναι όλο πίξελ και άσπρα στίγματα.
Δοκίμασα ένα σωρό ρυθμίσεις στην tv αλλά τίποτα ακόμα και οι υπότιτλοι έχουν κάτι σαν είδωλο.Να σημειώσω ότι δοκίμασα με σκληρό δίσκο να δω διαφορά σε ταινία HD και
η διαφορά ήταν τεράστια.Η εικόνα ήταν πεντακάθαρη και καμία σχέση με τα hd του οτέ.Τι να φταίει ρε παιδιά?Σκέφτηκα να πάρω τον ΟΤΕ αλλά θέλω πρώτα μία γνώμη από σας.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

46αρα απο 46αρα διαφαιρει... ποιο ειναι το μοντελο της τηλεορασης σου? Ο δεκτης εχει συνδεθει με HDMI στην τηλεοραση? Μηπως εχεις ενεργοποιηση ή απενεργοποιηση καποια λειτουργια στην τηλεοραση με αποτελεσμα να σου κανει αυτα τα πιξελ?
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Η ταινία HD από σκληρό, έπαιζε 'εσωτερικά'. Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και με άλλες πηγές αν έχεις, με το ίδιο HDMI καλώδιο, στην ίδια HDMI θύρα. Έτσι μπορείς να επικεντρωθείς σε πιθανό πρόβλημα στον αποκωδικοποιητή. Επίσης, ελπίζω στόχευση και ένταση σήματος να είναι καλά. Στον KAON η ρύθμιση που είναι, 720p ή 1080i; Δοκίμασε και στα 2 αυτά.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Δηλαδή με σύνδεση hdmi έχεις αυτά τα προβλήματα?
Αδύνατο μου φαίνεται...
 

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Ναι παιδιά με hdmi είναι συνδεμένο.Η τηλεόραση είναι samsung 46ue6100

edit:Δοκίμασα και άλλο καλώδιο hdmi και άλλες θύρες από την tv.
Στα 720p παίζει ακόμα χειρότερα
 
Last edited:

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι τα είδωλα που λέει ο φίλος.. Τα άλλα προβληματάκια (πιξελ, θολούρα στα sd) λίγο-πολύ υπάρχουν. Και είναι και κάποιες περιπτώσεις σε ταινίες που η κίνηση κάνει κάτι σαν σκάλωμα πολύ ενοχλητικό. Ίσως έχει να κάνει και με την τηλεόραση αυτό, δεν ξέρω.
Τα πιξελάκια στο μαύρο φόντο του μενού της λίστας καναλιών, πάντως, "σβήνουν" αν μειώσεις την φωτεινότητα και δεν έχεις τίγκα το κοντράστ.
Και είναι τελείως, μα τελείως, αναμενόμενο μια hd ταινία (είτε rip από bluray , είτε δισκάκι bluray) να έχει σκάλες ανώτερη εικόνα από αυτή του δέκτη (είτε οτε είτε νόβα)
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

και σε μένα το κάνει αυτό
 
Last edited by a moderator:

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Το HD στο οτε τουλάχιστον βλέπετε.
Αυτά που είναι απαράδεκτα είναι τα SD.
Θα ξαναδοκιμασω ρυθμίσεις στην TV και θα επανέρθω.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων στην τηλεόραση σου.
Πως είναι δηλωμένη η θύρα hdmi όπου έχεις σύνδεσει τον kaon πχ.
Εγω στην pioneer 5090h είχα σπασίματα στην εικόνα...διαπίστωσα οτι είχα την θύρα δηλωμένη ως pc input. Όταν την γύρισα σε video όλα οκ.
Πάντως απο θέμα εικόνας τα hd ειδικά είναι κρύσταλλο. Τα sd είναι αρκετά καλα, ανάλογα την μετάδοση μερικές φορές.
 

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Re: Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Αυτό που λες το είδα και εγώ και το έβαλα δορυφορικό στο hdmi αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Θα δοκιμάσω να το αλλάξω σε video όταν πάω σπίτι αλλά δεν ξέρω αν έχει τέτοια επιλογή
 

mitsikelis

Established Member
20 June 2010
128
Re: Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Μήπως κάθεσαι αρκετά κοντά; Για 46άρα πρέπει να είσαι πάνω από 3 μέτρα μακριά για να μην βλέπεις (πολλά) πίξελ στα sd.
 

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Η απόσταση είναι κοντά στα 3μιση μέτρα αλλά δεν είναι μόνο τα πιξελ.
Κάνει μια θολουρα το λεγόμενο blur αλλά σε μεγάλο βαθμό
 

flexy

New member
2 January 2011
35
Thessaloniki
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου οτι όντως τα sd κανάλια είναι σαν ξεπλυμένα-θολά(o δέκτης είναι συνδεμέμος σε samsung c8000 46" μέσο hdmi).Τώρα όσο για τα hd υπάρχει σπάσιμο-pixelιασμα ορισμένες φορές και σε απότομες κινήσεις.Πιστεύω οτι αυτο απλα έχει να κανει με το bandwidth που πληρώνει ο Οτε για το αντίστοιχο κανάλι...
 

skunk93

Senior Member
15 January 2007
406
ταυρος
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου οτι όντως τα sd κανάλια είναι σαν ξεπλυμένα-θολά(o δέκτης είναι συνδεμέμος σε samsung c8000 46" μέσο hdmi).Τώρα όσο για τα hd υπάρχει σπάσιμο-pixelιασμα ορισμένες φορές και σε απότομες κινήσεις.Πιστεύω οτι αυτο απλα έχει να κανει με το bandwidth που πληρώνει ο Οτε για το αντίστοιχο κανάλι...

και εγω το ιδιο θεμα εχω με τα hd με pioneer
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Πάντως, πρέπει να το δούνε εκεί στον ΟΤΕ αυτό το θέμα. Το πρόβλημα με τα "σκαλωματάκια" στην κίνηση παρουσιάζεται κυρίως στα κινηματογραφικά κανάλια και όχι σε όλες τις ταινίες (για αυτό και πιστεύω πως δεν πρόκειται για θέμα ρυθμίσεων της Tv ή του Hdmi). Στα αθλητικά η εικόνα είναι εξαιρετική σχεδόν πάντα (μιλάω για τα hd).
 

apkor

Established Member
2 January 2012
243
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

μήπως είναι θέμα λήψης; Πιάτο, στόχευση, LNB, καλώδιο....
Με την παλιά τηλεόραση η "κακή" η λήψη δεν ενοχλούσε ενώ τώρα η διαφορά φαίνεται....

Λέω... μήπως;
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Επίσης κανάλι με κανάλι διαφέρει έχω να προσθέσω εγώ. Άλλο το SD του ΑΝΤ1 και της ΕΤ1 και άλλο του MEGA και του SKAI.

Ομοίως: Ενώ Travel, History, Eurosport kai Ote Sports είναι συνήθως πολύ καλά (ειδικά οι ισπανικές μεταδόσεις), σε Οτε Σινεμα HD και Village HD έχει πεντακάθαρο "κόκκο" η εικόνα και όχι λόγω κακής ρυθμισης.

Αλλά σε γενικές γραμμές, επειδή μιλάμε πάντα για τηλεόραση (έστω δορυφορική) και όχι κάποια πηγή κορυφαίας ποιότητας, προσωπικά βρίσκω την απεικόνιση κατά μέσο όρο αρκετά αποδεκτή.
 

Johnny_B

New member
21 January 2013
29
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Είπε ένας φίλος παραπάνω αν κατεβάσεις το φωτισμό δεν θα φαίνονται τα άσπρα πίξελ στο πλαίσιο της λίστας καναλιών.Το δοκίμασα και ισχύει
αλλά έφτασα την φωτεινότητα στο 38 και στην εικόνα δεν ήταν τόσο καλό.Ξαναέβαλα τη παλιά HD ready τηλεόραση και είδα ότι παίζει άψογα.
Έχω την εντύπωση ότι με τις HD ready παίζει καλύτερα ο ΟΤΕ εκτός αν παίζουν ρόλο και οι ίντσες που όσο μεγαλύτερη είναι τόσο άσχημα θα
φαίνονται κάποιες λεπτομέρειες όπως τα pixel και το blur
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Η απόσταση είναι κοντά στα 3μιση μέτρα αλλά δεν είναι μόνο τα πιξελ.
Κάνει μια θολουρα το λεγόμενο blur αλλά σε μεγάλο βαθμό

Ενεργοποίησε το LED motion plus (Επιπρ. Κίνηση LED) και το Motion Plus να είναι στην ρύθμιση ''Καθαρή εικόνα''.
 

vasilismf

New member
29 March 2009
81
Re: Απάντηση: Ποιότητα εικόνας στο πακέτο του ΟΤΕ

Είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων στην τηλεόραση σου.
Πως είναι δηλωμένη η θύρα hdmi όπου έχεις σύνδεσει τον kaon πχ.
Εγω στην pioneer 5090h είχα σπασίματα στην εικόνα...διαπίστωσα οτι είχα την θύρα δηλωμένη ως pc input. Όταν την γύρισα σε video όλα οκ.
Πάντως απο θέμα εικόνας τα hd ειδικά είναι κρύσταλλο. Τα sd είναι αρκετά καλα, ανάλογα την μετάδοση μερικές φορές.

δεν λες και κρύσταλλο τα Ote cinema 1 hd και το Village hd! σε κάθε σκηνή δράσης δεν βλέπεις τι γίνεται από τα Pixels
 
  • Like
Reactions: Mountain