Προβλήματα εξοπλισμού και αντιμετώπιση τους από αντιπροσωπείες και καταστήματα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Edit: Οκτώβριος 2017 - Εδώ μπορούμε να γράφουμε για προβλήματα του εξοπλισμού μας, καθώς και για την αντιμετώπισή τους από την αντιπροσωπία ή/και τα μαγαζιά (αν τους αφορά). Αν κάποιος έχει ανοίξει κάτι σχετικό στο παρελθόν και θέλει να μεταφερθεί εδώ ας ενημερώσει τους διαχειριστές.


Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Εμένα δυστυχώς η νέα χρονιά δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο, μια και η πρώτη κίνηση της χρονιάς ήταν πιάνοντας τη φωτογραφική μηχανή (D300) να μου μείνει η βάση του φακού (Nikon 17-55) μόνο πάνω στη μηχανή. Όλη η βάση είχε β€œξεκολλήσει” και μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να τη βγάλω από τη μηχανή. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με αντιπροσωπίες, επισκευές και τα σχετικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, καταρχήν αν ο φακός επιδιορθώνεται, και αν υπάρχει καμιά εκτίμηση για το κόστος που θα μπορούσε να ανέλθει η επισκευή.

Ένα δεύτερο αρνητικό μέσα στα υπόλοιπα είναι ότι το συμβάν με βρίσκει στο εξωτερικό (Μπρατισλάβα) οπότε δεν υπάρχει μεγάλη άνεση κινήσεων. Αύριο θα επισκεφτώ την εδώ αντιπροσωπία χωρίς να γνωρίζω το επίπεδο των υπηρεσιών τους...
 
Last edited by a moderator:

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Καλή χρονιά :)

Μη γράφεις με άσπρα γιατί δε φαίνονται στο άσπρο theme.

Όσο γι' αυτό που λες, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να έφυγε η βάση από το φακό!! Και ειδικά σε ένα φακό σαν τον 17-55.. Όσο για την εδώ αντιπροσωπεία, καλό κουράγιο. Εγώ είχα τραγική εξυπηρέτηση από αυτούς, ελπίζω να είσαι πιο τυχερός.
 

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Όσο γι' αυτό που λες, πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να έφυγε η βάση από το φακό!! Και ειδικά σε ένα φακό σαν τον 17-55..
Και εγώ ακόμα προσπάθω να συνέλθω από το σοκ. Δεν ξέρω αν οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας έπεξαν κάποιο ρόλο που όμως σε καμία περοπτωση δεν μπορουν να χαρακτηριστούν ακραίες. Θα δω τι θα μου πουν και εδώ στη Σλοβάκικη αντιπροσωπία αν και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

To να φύγει η βάση είναι ότι πιο παράξενο έχω ακούσει. Η βάση βιδώνεται με 3-4 βίδες. Αν η μηχανή δεχτεί ισχυρό χτύπημα, μπορεί κάποιες βίδες να σπάσουν και αν δεν το πάρεις είδηση να έχει μείνει μόνο μία που φυσικά πολύ εύκολα μπορεί να σπάσει αφού δέχεται δυνάμεις κάθετες στον άξονά της. Αλλη περίπτωση να ήταν χαλαρές και να έχουν πέσει. Πάντως δεν είσαι καθόλου σαφής στην περιγραφή. Τι θα πει "έφυγε η βάση"; Τίποτα δεν περιγράφεις. Εσπασαν οι βίδες; Βγήκε η βάση μαζί με κάποια εντόσθια; Κόπηκαν τα καλώδια (ή ribbon cable). Γιατί θες να αλλάξεις βάση και όχι να επανατοποθετήσεις την υπάρχουσα; Γιατί δεν μας δίνεις κάποια φωτογραφία; Χωρίς αυτά, τι άλλο μπορούμε να σου πούμε απο το "καλή τύχη". Αν την βλέπαμε και την καταλαβαίναμε τη ζημιά, ίσως κάποια ιδέα μας να σου ήταν χρήσιμη.
 

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

To να φύγει η βάση είναι ότι πιο παράξενο έχω ακούσει. Η βάση βιδώνεται με 3-4 βίδες. Αν η μηχανή δεχτεί ισχυρό χτύπημα, μπορεί κάποιες βίδες να σπάσουν και αν δεν το πάρεις είδηση να έχει μείνει μόνο μία που φυσικά πολύ εύκολα μπορεί να σπάσει αφού δέχεται δυνάμεις κάθετες στον άξονά της. Αλλη περίπτωση να ήταν χαλαρές και να έχουν πέσει. Πάντως δεν είσαι καθόλου σαφής στην περιγραφή. Τι θα πει "έφυγε η βάση"; Τίποτα δεν περιγράφεις. Εσπασαν οι βίδες; Βγήκε η βάση μαζί με κάποια εντόσθια; Κόπηκαν τα καλώδια (ή ribbon cable). Γιατί θες να αλλάξεις βάση και όχι να επανατοποθετήσεις την υπάρχουσα; Γιατί δεν μας δίνεις κάποια φωτογραφία; Χωρίς αυτά, τι άλλο μπορούμε να σου πούμε απο το "καλή τύχη". Αν την βλέπαμε και την καταλαβαίναμε τη ζημιά, ίσως κάποια ιδέα μας να σου ήταν χρήσιμη.

Όσον αφορά την περιγραφή έχεις δίκιο αλλά απλά το περιέγραψα όπως συνέβη. Όντως στο εσωτερικό υπήρχαν τα εξαρτήματα τα οποία ξεκόλλησαν, 1 φαρδιά ταινία υπολείμματα της οποίας φαίνονται στη φωτογραφία που επισυνάπτω, καθώς και μια μεταλλική "ράβδος" η οποία έσπασε. Οι βίδες ήταν 4 οι οποίες δεν είχαν σπάσει. Από αυτές κατάφερα να βιδώσω τη μία ώστε τουλάχιστον να τον μεταφέρω στην Ελλάδα.


6624118275_e1806a8ba7.jpg
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Πως τα 'καταφερες'?
Παντως αν και δεν βοηθαει πολυ η εικονα μαλλον ξεβιδωσαν οι βιδες περιμετρικα.
Ο φακος ηταν καινουριος?(δηλ δεν τον πηρες μετ/νο?)
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

E, αφού τον έφερες ή θα τον φέρεις Ελλάδα, το σέρβις έχει τον λόγο. Να εύχεσαι μόνο, τα ανταλλακτικά να είναι απο αυτά που υπάρχουν, γιατί λόγω των καταστροφών κάποια ανταλλακτικά είναι σε έλλειψη και υπάρχουν καθυστερήσεις.
 

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Πως τα 'καταφερες'?
Ακόμα προσπαθώ να το εξηγήσω αλλά δεν...

Παντως αν και δεν βοηθαει πολυ η εικονα μαλλον ξεβιδωσαν οι βιδες περιμετρικα.
Ο φακος ηταν καινουριος?(δηλ δεν τον πηρες μετ/νο?)

Τη φωτογραφία την έβαλα μόνο για να φανεί το υπόλοιπο της ταινίας που κόπηκε.
Όσο για το φακό έχει αγοραστεί καινούριος πριν από 4 χρόνια.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Eιλικρινά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί!
Εκτός εάν ισχύει αυτό που λέει ο Λεωνίδας, δηλ. μεταχειρισμένος/πειραγμένος φακός....

Nikon - Δαμκαλίδης:
Ζεφύρου 44,
175 64 Παλαιό Φάληρο
Αθήνα
T: 210-9410888
F: 210-9427058

ή

Άρης Καραμπάς (Εξουσιοδοτημένο service Nikon)
Θεμιστοκλέους 1 ΑΘΗΝΑ
Τ.Κ. :10677
Τηλέφωνο :210 3820789
 

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Re: Απάντηση: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Με την επιστροφή μου θα τον στείλω στην αντιπροσωπεία και ο θεός βοηθός.
Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα αλλά και το κόστος σε περίπτωση που υπάρξει κάτι ανάλογο στο μέλλον αν και νομίζω δύσκολα να υπάρξει ανάλογη περίπτωση...
 

dante32

Senior Member
3 October 2007
323
LASITHI - CRETE
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Τελικά σαν μια τελευταία ενημέρωση για το φακό και την αποκατάσταση της ζημιάς, σήμερα επέστρεψε από την αντιπροσωπεία με το κόστος της επισκευής στα 120 ευρώ (περίμενα αρκετά παραπάνω).
Όσον αφορά για την εξυπηρέτηση από το service έχω να πω τα καλύτερα, μέσα σε 5 μέρες ο φακός ήταν πίσω.
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Re: Ερώτηση για αλλαγή βάσης στον Nikon 17-55/2.8

Πολύ καλά. Σου είπαν καμιά ιδέα γιατί το έπαθες αυτό;
 
14 July 2006
254
Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Καλημέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
βρωμιά στον αισθητήρα, που εμφανίζεται σε διαφράγματα πάνω απο 16 και σε φωτεινά (φυσικά) σημεία, πχ ουρανός, με την μορφή κουκίδων (καμια 20αριά) στο μέγεθός κεφαλιού καρφίτσας (ίσως και μικρότερα).

Η μηχανή είναι canon 5d markII.

Η ερωτήσεις μου είναι:

1. Ποιο κατάστημα - τεχνικό θα προτείνατε για πιθανή επισκευή (εκτός αντιπροσωπείας βέβαια). (Καλύτερα με PM)

2. Αξίζει να μπώ στην διαδικασία, μιας που τα αφαιρώ σχετικά έυκολα - αλλά παίρνει χρόνο - στο Photoshop και επίσης όταν η προηγούμενη 5D (απλή) μου εμφάνισε το ίδιο θέμα και την πήγα σε γνωστο επισκευαστή και έμπορο της canon μπήκα σε μια ατέρμωνη διαδικασία μπρός-πίσω γιατι εξαφάνιζε την αρχική βρωμιά αλλα εμφάνιζε νέα σε άλλα σημεία! (και αυτό πρέπει να κράτησε κανα μήνα με 3-4 επισκέψεις χωρίς ουσιαστικά το πρόβλημα να διορθωθεί)


ευχαριστώ
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Γιατί με PM δεν έχουμε κάτι να κρύψουμε...

ΤΣΑΚΝΑΡΙΔΗΣ CANON SERVICE

Τηλ: 2103640777

Βενιζέλου Ελευθερίου 42 (Πανεπιστημίου) Αθήνα.
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Re: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Νίκο, παλιά τον καθαρισμό τον χρέωναν απο τσάμπα μέχρι 10 . Μετά όταν είδαν πόσο μπελαλίδικος είναι και πόσο ακριβά τα έχουν τα pads καθαρισμού, ανέβασαν την τιμή στα 25 .

Αν ο θάλαμος της μηχανής είναι γεμάτος σκόνη, ακόμα και καλά να καθαριστεί ο σένσορας, η σκόνη που παραμένει στον θάλαμο θα ξαναλερώσει σύντομα τον αισθητήρα. ΔΕν είναι εύκολο να καθαριστεί καλά ο θάλαμος. Το ίδιο συμβαίνει και με τον φακό που αναπνέει όταν εστιάζει και όταν ζουμάρει, τραβάει σκόνη μέσα και την τρομπάρει στον θάλαμο της μηχανής. Γι αυτό ένας καλός καθαρισμός κοστίζει.

Εγώ πάντως προτιμώ να καθαρίζω μόνος μου τον αισθητήρα, συχνά με σκέτο φυσερό, σπάνια με υγρά pads.
 
14 July 2006
254
Re: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Φιλε Diol, τελικά οι χρεώσεις τους είναι αρκετά παραπάνω. Τηλεφώνησα στον Τσακναρίδη και το παλικάρι είπε 40 ευρώ + ΦΠΑ, δηλαδή ένα 50άρι.
Το θέμα δεν είναι το πενηντάρικο αλλά το αν θα γίνει δουλειά. Την περασμένη φορά πηγαινοερχόμουνα μπρος πίσω. Δεν ξέρω βέβαια πως θα μπορούσα να τσεκάρω αν έχει καθαριστεί σωστά την ώρα που την παραλαμβάνω, μιας που απο την οθόνη (έστω και με μεγέθυνσης δεν είναι εμφανή τα σημάδια), και άντε να τους πείς τράβα φωτογραφία και κατέβασε την στον υπολογιστή.....

Απο την άλλη με το φυσσερό προσπάθησα και εγώ αλλά χωρίς αποτέλεσμα (τα περισσότερα έμειναν). Πανάκια δεν ακουμπάω μήπως κάνω μεγαλύτερη ζημιά.

Ν.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,481
Εκεί ψηλά.....
Re: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Ποτε αγορασες την μηχανη ? Ειναι σε εγγυηση ακομα ??

Ρωτησες τον Τσακναριδη αν σου δινει εγγυηση εργασιας για αυτο που θα σου κανει ?
 
14 July 2006
254
Re: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Δεν είναι σε εγγύηση πλέον. Εχεις δίκιο θα τον ρωτήσω αλλα λέω ξανά δεν είναι το θέμα μην δεν δεχτεί να μου την καθαρίσει πάλι, αλλα το να μην τρέχω στο κέντρο 2 και 3 φορές.
 

nios

Senior Member
3 April 2011
412
Καστορια
Re: Πρόβλημα σκόνης σε αισθητήρα 5D MKII

Δεν είναι σε εγγύηση πλέον. Εχεις δίκιο θα τον ρωτήσω αλλα λέω ξανά δεν είναι το θέμα μην δεν δεχτεί να μου την καθαρίσει πάλι, αλλα το να μην τρέχω στο κέντρο 2 και 3 φορές.

Εγω χρησιμοποιω την ηλεκτρικη σκουπα,στη χαμηλη ταχυτητα,μην φοβασε δεν παθαινει τιποτα ο αισθητηρας.