Εκτέλεση προς αποφυγή...

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Το 2007 είναι έτος που σημαδεύει την 50η επέτειο από τη Συνθήκη της Ρώμης που υπογράφτηκε το 1957 και ορίζει το ξεκίνημα της Ευρωπαικής Οικονομικής Κοινότητας (Ε.Ο.Κ.). Στον εορτασμό περιλαμβάνονται διάφορες εκδηλώσεις μεταξύ των οποίων και η εκτέλεση της 9ης Συμφωνίας του Beethoven (που είναι επισήμως ο ύμνος της Ε.Ε.) από την Luxembourg Philharmonic Orchestra υπό την διεύθυνση του Emmanuel Krivine την οποία χθες μετέδωσε η ΕΤ1 γύρω στις 12 το βράδυ.
Κατ' εμέ ήταν η πλέον αδιάφορη και κακή εκφραστικά εκτέλεση που έχω ακούσει. Το θέμα φυσικά δεν είναι η τεχνική αρτιότητα της ορχήστρας, η οποία σε αυτά τα επίπεδα σπανίως μπορεί να αμφισβητηθεί, αλλά τα εκφραστικά μέσα που προσφέρει ο μαέστρος.
Βασικότερο μειονέκτημα λοιπόν ήταν η χρήση του ρυθμού και η ερμηνεία του allegro. Ο ρυθμός ήταν τόσο γρήγορος που σε έκανε να μην μπορείς να συγκεντρωθείς στις φράσεις αφού πριν νιώσεις την μία, έφτανε η άλλη και αυτό συνεχιζόταν με καταιγιστικό ρυθμό. Το πρώτο (και αργότερα το δεύτερο) μέρος είχαν μεταβληθεί σε χαζοχαρούμενα (όχι χαρούμενα) χορευτικά κομματάκια θυμίζοντας αντί της Οδής στη Χαρά, Οδή στην ελαφρότητα.
Το δεύτερο σημαντικό ατόπημα ήταν η απίστευτη αντίθεση μεταξύ των forte και piano τα οποία νόμιζες ότι δεν είχαν ενδιάμεση κατάσταση και στα οποία η ορχήστρα μεταπηδούσε όχι προοδευτικά αλλά δίνοντάς σου χαστούκια. Ή τέρμα το γκάζι ή τέρμα το φρένο...
Καθώς o Beethoven στην 9η παίζει ακριβώς με τα δυο αυτά χαρακτηρηστικά, τον ρυθμό και τις εναλλαγές των εντάσεων, για να αποδώσει τα συναισθήματα οι απαιτήσεις μια ορχήστρας επάνω σε αυτά είναι τεράστιες και η γραμμή που χωρίζει την επιτυχημένη ερμηνεία από την αποτυχημένη είναι πάρα πολύ λεπτή , ο Krivine διάλεξε έναν δρόμο επικίνδυνο ο οποίος πιστεύω τον οδήγησε σε αδιέξοδο. Προτίμησε να ξεχωρίσει από τις "κλασσικές" ερμηνείες με τρόπο που δεν του βγήκε και μετέτρεψε το μεγαλύτερο (ίσως) έργο της κλασσικής μουσικής σε βαρετό και κουραστικό μαρτύριο.
Διαλέγω τις αθάνατες ερμηνείες των Klemperer (Philarmonia Orchestra) και Karajan (Berliner Phil.) και σας εύχομαι καλή Πρωτομαγιά ακούγοντας την πρώτη για να ισίωσει το αυτάκι μου...:ears:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Kαλή Πρωτομαγιά Γιάννη.:ernaehrung004:
Υπάρχει και μιά live με Klemperer και την Concertgebowe ,τού 1956 που είναι επίσης εκπληκτική.
Υ.Γ
Κάποια στιγμή,ίσως θα πρέπει να μιλήσουμε για τίς εκτελέσεις τής 9ης που είναι πάμπολλες.Θάχε ενδιαφέρον,φανταζομαι για 5-10 απ´εμάς.;)
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Re: Απάντηση: Εκτέλεση προς αποφυγή...

Κάποια στιγμή,ίσως θα πρέπει να μιλήσουμε για τίς εκτελέσεις τής 9ης που είναι πάμπολλες.

Εγώ απορώ πώς και δεν έχει ήδη γίνει κάποιο αφιέρωμα για ένα τέτοιο κομβικό έργο.:chinscratch:

Θάχε ενδιαφέρον,φανταζομαι για 5-10 απ´εμάς.;)
Ε όχι και 5-10 αγαπητέ δόκτωρ!!! :speechless-smiley-0

Θά'χε ενδιαφέρον και μόνο από στατιστικής άποψης να καταμετρηθούν αυτοί που θα ενδιαφέρονταν για ένα αφιέρωμα σε εκτελέσεις της 9ης.

Να προστεθώ λοιπόν ως 11ος στους 5-10 υποθετικούς αποδέκτες αυτού του αφιερώματος (όποτε - και αν- γίνει).
Άλλος παιδιά;
Για να δώσουμε στον γιατρό μιαν απάντηση...:smile:
 
17 June 2006
14,350
Αντιγράφω από τους Γάλλους τις καλύτερες εγγραφές του Furtwangler πάνω σε Σύμφωνίες του Beethoven:

Συμφωνία νο. 1 – με τη Φιλαρμονική της Βιέννης (24 & 28/11/1952) EMI
Συμφωνία νο. 2 – με τη Φιλαρμονική της Βιέννης (3/10/1948) EMI
Συμφωνία νο. 3 Ηρωική - με τη Φιλαρμονική της Βιέννης (26&27/11/1952) EMI
Συμφωνία νο. 4 – με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου (22&23/6/1943) Music & Arts
Συμφωνία νο. 5 – με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου (23/5/1954) Tahra
Συμφωνία νο. 6 Ποιμενική – με τη Φιλαρμονική της Βιέννης (24&25/11/1952) EMI
Συμφωνίες νο. 7 & 8 – με τη Φιλαρμονική του Βερολίνου (14/4/1953) DG
Συμφωνία νο. 9 – με τη Φιλαρμονική της Βιένης και σολίστες της Ακαδημίας Τραγουδιού της
Βιέννης (31/5/1953) DG

Δεν ξέρω ποιές απο αυτές βγήκαν, ενδεχομένως, από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, γιατί η Naxos έχει ξεκινήσει ένα μαζικό πρόγραμμα επανεκδόσεων Furtwanglerμε αναστηλωμένο -όσο γίνεται- ήχο.
 
17 June 2006
14,350
Εξαρτάται αν κανείς θεωρεί την 9η κάτι ζωντανό: αν θέλει εκτελέσεις/μαυσωλεία σκαλισμένα στην πέτρα ή ...βολεύεται και με λιγότερα.;)
Είμαι σαφώς με τη δεύτερη εκδοχή.
Ο Antal Dorati πχ είναι σπουδαίος παραγνωρισμένος Μπετοβενιστής.
Εγώ αγαπώ και τον ρεφορμισμό του John Eliot Gardiner που τον βρίσκω πολύ ανανεωτικό και ζωηφόρο.
Αλλά εγώ, έχω αδυναμία στους αναθεωρητές...γενικώς ;) :rolleyes: :D :p
 
Last edited:
Το πρόβλημα με την 9η, είναι πως ο καθένας τη θεωρεί δικιά του. Αριστεροί - δεξιοί, οπισθοδρομικοί - ριζοσπαστικοί, αναθεωρητές κι ορθόδοξοι. Για να ξεφύγει κανείς λοιπόν από την κοινοτοπία, πρέπει να προσέξει τι θα πει, κι ακόμη χειρότερα, τι θα διευθύνει. ;)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Αγαπητέ μου Skakinen,έχεις δίκιο.Μερικά έργα είναι σαν τίς σταθερές σχέσεις.Τίς θεωρούμε αυτονόητες και ξεχνάμε να τίς καλλιεργήσουμε.
Πάντως έτσι και αλλοιώς είναι μειωμένο το ενδιαφέρον για τα μεγάλα έργα.
Θέμα γούστου φυσικά,αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Για την 9η υπάρχουν χιλιαδες πράγματα(μερικά και στα όρια τού μύθου) που έχουν γραφεί και όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει.
H δική μου συμβολή είναι να παρουσιάσω τίς δέκα καλύτερες εκτελέσεις,κατά την γνώμη μου,που υπάρχουν στην δισκοθηκη μου.Tίς αναφέρω κατά χρονολογική σειρά.Οι σολίστ αναφέρονται κατά σειράν :Soprano,Contralto,Tenor.Bass.

1)Furtwangler,Chor und Orchester der Bayreuther Festspiele,Live 1951
Schwarzkopf,Hongen,Hopf,Edelmann.EMI Classics
2)Toscanini,NBC Symphony Orchestra.Farrell,Merriman,Peerce,Scott.Διεύθυνση Χορωδίας.Robert Shaw.RCA Victor ,Gold Seal 1952
3)Klemperer,Concertgebouw Orchestra,Amsterdam Toonkunst Choir.
Brouwenstein,Hermes,Haeflinger,Wilbrink.Live 1956.Music And Arts
4)Klemperer,Philarmonia Orchestra,Philarmonia Chorus(Chorus Master:Wilhelm Pitz).
Nordmo-Lovberg,Ludwig,Kmennt,Hotter.Live,Royal Festival Hall 1957.Testament.
5)Klemperer.Emi 1958,Studio.Ακριβώς οι ίδιοι συντελεστές με την 4.
6)Fricsay Ferenc,Berliner Philarmoniker.
Seefried,Forrester,Haefliger,Fischer-Dieskau.D.Grammophone,1958.
7)Walter Bruno.Columbia Symphony Orchestra.
Cundari,Rankin,Da Costa,Wilderman.Sony 1959.
8)Herbert Von Karajan,Berliner Philarmoniker.Wiener Singverein.
Tomowa-Sintow,Baltsa,Schreier,Van Dam.D.Grammophone 1977
9)Nikolaus Harnoncourt,The Chamber Orchestra of Europe,Arnold Schoenberg Chor.
Margiono,Remment,Schasching,Holl.TELDEC,1991
10)Giuseppe Sinopoli,Staatkapelle Dresden,Live(αφιερωμένη στα 150 χρόνια απο την ημέρα της ιστορικής εκτέλεσης τής 9ης απο τον Wagner το 1847)1996.
Kringelborn,Palmer,Moser,Titus.
Θέση ίσως κατέχει και ο Gunder Wand στην δεκάδα.
Ο Toscanini είναι πολύ γρήγορος για τα γούστα μου,ο Furtwangler πολυ ιδιοσυγκρασιακός(ομως πρέπει να υπάρχει η ερμηνεία του απο το Μπαϊρόϊτ στην δισκοθήκη,γιατί ήταν πολύ μεγάλος και είχε μια διαφορετική μουσική ευφυϊα που μπορεί να μην την κατανοώ πλήρως),ο Walter σταθερός ,αλλά χωρίς εξάρσεις.
Ο Κarajan στην έκδοση τού 1977 ίσως ερμηνεύει το καλύτερο Adagio Molto e Cantabile,πού έχω ακούσει.Παρόμοιο Αdagio ερμηνεύει και ο Harnoncourt.
O Fricsay παρουσιάζει μιά μνημειώδη 9η και είναι λυπηρό που χάθηκε ενωρίς αυτός ο μεγάλος Διευθυντής Ορχήστρας.
Ο Sinopoli με εξέπληξε ειλικρινά γιατί μάς προσφέρει μιά απο τίς καλύτερες ζωντανές ηχογραφήσεις τής 9ης.
Τέλος ,ο μεγάλος Οtto.Aπο τίς 3 εκτελέσεις που κατέχω ,δεν ξέρω ποιά να πρωτοδιαλέξω.Τετοια δομή,,ένταση και μεγαλείο μαζί δεν βρίσκονται εύκολα.
Στίς δύο απο τίς 3 υπάρχει και η μαγική Philarmonia Chorus,που τραγουδά το φινάλε ανεπανάληπτα.
Για μένα η καλύτερη Ενάτη είναι η ζωντανή ηχογράφηση τού Klemperer τού 1957 απο την Testament.Σου μεταδίδει τον παλμό ,την μαγεία και το μήνυμα τής μουσικής αυτής με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ,κατά την γνώμη μου.
Στίς δύο άλλες θέσεις βρίσκoνται ο Fricsay και ο Karajan.
Aπο τίς πιό σύγχρονες ξεχωρίζει ο Sinopoli.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Εκτέλεση προς αποφυγή...

Εξαρτάται αν κανείς θεωρεί την 9η κάτι ζωντανό: αν θέλει εκτελέσεις/μαυσωλεία σκαλισμένα στην πέτρα ή ...βολεύεται και με λιγότερα.;)
Είμαι σαφώς με τη δεύτερη εκδοχή.
Ο Antal Dorati πχ είναι σπουδαίος παραγνωρισμένος Μπετοβενιστής.
Εγώ αγαπώ και τον ρεφορμισμό του John Eliot Gardiner που τον βρίσκω πολύ ανανεωτικό και ζωηφόρο.
Αλλά εγώ, έχω αδυναμία στους αναθεωρητές...γενικώς ;) :rolleyes: :D :p

Προσωπικά τούς Αγγλους εγώ δέν...............Και επίσης έχω απογοητευτεί εντελώς απο τούς αναθεωρητές ,μιά και έχουν αποδειχτεί οι χειρότεροι αντιδραστικοί.-bye- -bye- -bye-
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Εκτέλεση προς αποφυγή...

Προσωπικά τούς Αγγλους εγώ δέν...............Και επίσης έχω απογοητευτεί εντελώς απο τούς αναθεωρητές ,μιά και έχουν αποδειχτεί οι χειρότεροι αντιδραστικοί.-bye- -bye- -bye-

Καλά εσύ κάτσε με την ορθοδοξία :BDGBGDB55:
Οσο για τους Αγγλους τώρα, τι να πώ εγώ. Μιλάνε οι δισκογραφικές εταιρίες τους, οι ορχήστρες, οι χορωδίες τους, η γενικότερη παιδεία τους στο σύνολό της.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Για την Ενάτη μιλάμε πάντως.Οσο για τον Gardiner ,αγαπημένο τού ´αντικειμενικού ´Penguin ,που θάβει διαρκώς κάθε τί το μή Βρεττανικό(δεν συζητάμε ότι στέλνει τον Glenn Gould στα Τάρταρα)δεν φτάνει για να δέσει ούτε τα κορδόνια τών Γερμανών.:flipout: :flipout:
Oσο για την παιδεία τού μέσου Αγγλου είναι προφανής και απο τίς φυλλάδες που διαβάζει.-bye- -bye- -bye-
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Εκτέλεση προς αποφυγή...

Οσο για τον Gardiner ,αγαπημένο τού ´αντικειμενικού ´Penguin ,που θάβει διαρκώς κάθε τί το μή Βρεττανικό(δεν συζητάμε ότι στέλνει τον Glenn Gould στα Τάρταρα)δεν φτάνει για να δέσει ούτε τα κορδόνια τών Γερμανών.:flipout: :flipout:
Oσο για την παιδεία τού μέσου Αγγλου είναι προφανής και απο τίς φυλλάδες που διαβάζει.-bye- -bye- -bye-

αυτό -ο ενδεχόμενος σωβινισμός- δεν μειώνει στο ελάχιστο την αξία του Gardiner.
ο Gould είναι αμφιλεγόμενος όπως κάθε μεγάλος καλλιτέχνης - σ αλλους αρέσει, σ άλλους όχι. Ο Penguin Guide υπήρξε σπουδαίο βοήθημα για όλους εμάς τα τελευταία 15-20 χρόνια και είναι τουλάχιστον άδικο να τον απαξιώνουμε τόσο εύκολα.

ο Αγγλος διαβάζει φυλλάδες αλλά οι ...απόγονοι του Αναξίμανδρου βλέπουν πολύ τηλεόραση. Και κάνουν κρεμαστάρια :D
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ωραία λοιπόν.Σε έναν άνθρωπο που ρωτά για εκτελέσεις τής 9ης ή θέλει να ´προχωρήσει´τα ακούσματά του στην συγκεκριμένη Συμφωνία,τού προτείνουμε τον Gardiner προβάλλοντας τον ´αναθεωρητισμό´μας.Μοιάζει υπερβολικό σύντροφε.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τώρα μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Δηλαδή προτείνεις Gardiner σαν την καλύτερη εκτέλεση τής 9ης??Πάλι καλά που δεν προτείνεις Roger Norrington:speechless-smiley-0
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Εκτέλεση προς αποφυγή...

Δηλαδή προτείνεις Gardiner σαν την καλύτερη εκτέλεση τής 9ης??

όχι. τον παρέθεσα σαν μιά εκτέλεση τολμηρή και πέρα απ τα συνηθισμένα που, εμένα προσωπικά, μου άρεζε πολύ και στην οποία επιστρέφω συχνά. Τίποτα παραπάνω απ αυτό - που, μεταξύ μας, δεν το θεωρώ και λίγο ;)

δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη και δεν ξέρω Τι νόημα έχει αυτό. Αν θέλεις τη γνώμη μου, προσωπικά θεωρώ σαν την καλύτερη, την εκτέλεση του Paul Kletzki με τους Τσέχους, στη Supraphon: μ αυτή γνώρισα για πρώτη φορά το έργο, πέρασε από πάνω μου σαν μπουλντόζα και είμαι σκλάβος του από τότε.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εκτέλεση προς αποφυγή...

δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη και δεν ξέρω Τι νόημα έχει αυτό. .

Σίγουρα δεν έχει νόημα ,γιατί είναι υποκειμενική γνώμη και άρα δεν έχει σημασία .
Η μόνη σημασία που έχει είναι το τί εκφράζει κάποιον προσωπικά και μόνον προσωπικά.
Αλλά εάν δεν υπήρχε αυτή η υποκειμενικότης δεν θάχε νόημα και η ύπαρξη οπουδήποτε μουσικού φόρουμ.
Αλλα και πάλι, ακόμα και η 9η αφορά ελάχιστους.Γενικώς ,δεν βαριέσαι σύντροφε.Μιλάμε οι δυό μας εδώ για ένα θέμα που θα μπορούσαμε να το συζητάμε τηλεφωνικά ή πινοντας καφέ όπως τόσο συχνά κάνουμε.Και προσπαθούμε να διαφωνήσουμε για να διατηρήσουμε την συζήτηση.
Υ.Γ
Τελικά έχει μεγαλύτερη αξία το καλύτερο pop song τής τριακονταετίας.;) Ποιά ενάτη τώρα..................