OpenPLi images και νέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ότι νεώτερο για το project OpenPLi θα το βλέπουμε και εδώ γιατί υπάρχουν πολλά μέλη που δεν ψάχνουν αλλού .....

Ξεκινάω αναδημοσιεύοντας από το digitaltvinfo.gr ένα θέμα που άνοιξε ο φίλος Malakoudi..

Το θέμα
Ελληνικοί υπότιτλοι σε enigma2

Αναδημοσιεύω από τη στήλη Linux του τρέχοντος τεύχους, για να λύσουμε όποιες απορίες υπάρχουν.

Οι εξωτερικοί υπότιτλοι σε πολυμεσικά αρχεία στο enigma2 ήταν μέχρι πρόσφατα μπελάς, αφού έπρεπε να τους μετατρέπουμε σε UTF-8 και αυτό δε λειτουργούσε πάντα σωστά. Στις παρουσιάσεις δεκτών με enigma2 πάντα αναφέραμε πως εξωτερικοί υπότιτλοι υποστηρίζονται αλλά μόνο σε UTF-8. Ο φίλος του περιοδικού Αθανάσιος Οικονόμου, γνωστότερος ως athoik, ανακάλυψε μία κρυμμένη δυνατότητα του gstreamer, της βιβλιοθήκης δηλαδή που το enigma2 χρησιμοποιεί για την αναπαραγωγή πολυμέσων.

Την ανακάλυψή του δημοσίευσε στο φόρουμ του OpenPLI. Ποιο συγκεκριμένα, το gstreamer δύναται να υποστηρίξει άλλες κωδικοσελίδες χαρακτήρων μέσω της μεταβλητής περιβάλλοντος (environment variable) GST_SUBTITLE_ENCODING.
Για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη δυνατότητα θα πρέπει να επέμβουμε στο αρχείο εκκίνησης του enigma2, το /usr/bin/enigma2.sh και να προσθέσουμε την γραμμή:
Κωδικός:

export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7”

αμέσως μετά την πρώτη γραμμή του αρχείου εκκίνησης. Επιπλέον θα πρέπει να εγκαταστήσουμε και το πακέτο υποστήριξης της ελληνικής κωδικοσελίδας, δίνοντας την εντολή:
Κωδικός:

opkg install eglibc-gconv-iso8859-7

Με αυτό τον τρόπο έχουμε την υποστήριξη ελληνικών υπότιτλων σε αρχεία που δεν είναι UTF-8, ενώ η υποστήριξη UTF-8 δεν επηρεάζεται και συνεχίζει να λειτουργεί. Στο φόρουμ του OpenPLI υπάρχει μία συζήτηση για την ενσωμάτωση αυτής της δυνατότητας κατ' ευθείαν στις ρυθμίσεις επιλογής γλώσσας, ώστε να μη χρειάζεται η επέμβαση σε αρχεία με το χέρι.

Ο παραπάνω οδηγός δοκιμάστηκε στο OpenPLI αλλά λειτουργεί σε όλα τα images που έχουν στη διανομή τους το αρχείο υποστήριξης ελληνικής κωδικοσελίδας.
 

thmls

Established Member
29 April 2010
257
23.9E/38.0N
εχω δωσει την εντολη opkg install eglibc-gconv-iso8859-7

το export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7” το εχω τοποθέτηση σωστα στο enigma 2 sh
γιατι δεν τους βλεπει σωστα τους υποτιτλους


enigma2.sh


#!/bin/sh

prefix=/usr
exec_prefix=/usr
datarootdir=${prefix}/share

export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7”

if [ -x /usr/bin/showiframe ]; then
if [ -f /etc/enigma2/backdrop.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /etc/enigma2/backdrop.mvi
elif [ -f /etc/enigma2/bootlogo.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /etc/enigma2/bootlogo.mvi
elif [ -f /usr/share/bootlogo.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /usr/share/bootlogo.mvi
fi
fi

# hook to execute scripts always before enigma2 start
if [ -x /usr/bin/enigma2_pre_start.sh ]; then
/usr/bin/enigma2_pre_start.sh
fi

if [ -d /home/root ]; then
cd /home/root
fi

LIBS=/usr/lib/libopen.so.0.0.0

#check for receiver specific passthrough helper lib
if [ -e /usr/lib/libpassthrough.so ]; then
LIBS="$LIBS /usr/lib/libpassthrough.so"
fi

sync
LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2

# enigma2 exit codes:
#
# 1 - halt
# 2 - reboot
# 3 - restart enigma
#
# >128 signal

ret=$?
case $ret in
1)
/sbin/halt
;;
2)
/sbin/reboot
;;
3)
rm -fR /home/root/.gstreamer-0.10
;;
4)
/sbin/rmmod lcd
/usr/sbin/fpupgrade --upgrade 2>&1 | tee /home/root/fpupgrade.log
sleep 1;
/sbin/rmmod fp
/sbin/modprobe fp
/sbin/reboot
;;
42)
# bind the console (when available)
[ -f /sys/class/vtconsole/vtcon1/bind ] && echo 1 > /sys/class/vtconsole/vtcon1/bind
opkg upgrade 2>&1 | tee /home/root/ipkgupgrade.log
/sbin/reboot
;;
*)
;;
esac
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
εχω δωσει την εντολη opkg install eglibc-gconv-iso8859-7 έγινε η εγκατάσταση?

το export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7” το εχω τοποθέτηση σωστα στο enigma 2 sh
γιατι δεν τους βλεπει σωστα τους υποτιτλους


enigma2.sh


#!/bin/sh
export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7”
prefix=/usr
exec_prefix=/usr
datarootdir=${prefix}/share


if [ -x /usr/bin/showiframe ]; then
if [ -f /etc/enigma2/backdrop.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /etc/enigma2/backdrop.mvi
elif [ -f /etc/enigma2/bootlogo.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /etc/enigma2/bootlogo.mvi
elif [ -f /usr/share/bootlogo.mvi ]; then
/usr/bin/showiframe /usr/share/bootlogo.mvi
fi
fi

# hook to execute scripts always before enigma2 start
if [ -x /usr/bin/enigma2_pre_start.sh ]; then
/usr/bin/enigma2_pre_start.sh
fi

if [ -d /home/root ]; then
cd /home/root
fi

LIBS=/usr/lib/libopen.so.0.0.0

#check for receiver specific passthrough helper lib
if [ -e /usr/lib/libpassthrough.so ]; then
LIBS="$LIBS /usr/lib/libpassthrough.so"
fi

sync
LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2

# enigma2 exit codes:
#
# 1 - halt
# 2 - reboot
# 3 - restart enigma
#
# >128 signal

ret=$?
case $ret in
1)
/sbin/halt
;;
2)
/sbin/reboot
;;
3)
rm -fR /home/root/.gstreamer-0.10
;;
4)
/sbin/rmmod lcd
/usr/sbin/fpupgrade --upgrade 2>&1 | tee /home/root/fpupgrade.log
sleep 1;
/sbin/rmmod fp
/sbin/modprobe fp
/sbin/reboot
;;
42)
# bind the console (when available)
[ -f /sys/class/vtconsole/vtcon1/bind ] && echo 1 > /sys/class/vtconsole/vtcon1/bind
opkg upgrade 2>&1 | tee /home/root/ipkgupgrade.log
/sbin/reboot
;;
*)
;;
esac

..

Το θέμα
Ελληνικοί υπότιτλοι σε enigma2...


...Ο παραπάνω οδηγός δοκιμάστηκε στο OpenPLI αλλά λειτουργεί σε όλα τα images που έχουν στη διανομή τους το αρχείο υποστήριξης ελληνικής κωδικοσελίδας.

σε open aaf που δοκίμασα δουλεύει
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: OpenPLi images και νέα

εχω δωσει την εντολη opkg install eglibc-gconv-iso8859-7

το export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7” το εχω τοποθέτηση σωστα στο enigma 2 sh
γιατι δεν τους βλεπει σωστα τους υποτιτλους

Τι έβγαλε η εντολή opkg install ...;
Τι δέκτης είναι; Τι image;
 

mv_best

Senior Member
11 September 2010
534
Παίδες χάνονται αυτές οι ρυθμίσεις μετά από software update από το δέκτη?και αν ναι πως γίνεται να μην επηρεάζονται,αν γίνεται?ευχαριστώ
 

thmls

Established Member
29 April 2010
257
23.9E/38.0N
Τι έβγαλε η εντολή opkg install ...;
Τι δέκτης είναι; Τι image;


Η εντολη εβγαλε

root@azboxhd:~# opkg install eglibc-gconU-iso8859-7 Installing eglibc-gconv-iso8859-7 (2.13-r20) to root Configuring eglibc-gconv-iso8859-7

Azbox. Openrsi 3.0
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η εντολη εβγαλε

root@azboxhd:~# opkg install eglibc-gconU-iso8859-7 Installing eglibc-gconv-iso8859-7 (2.13-r20) to root Configuring eglibc-gconv-iso8859-7

Azbox. Openrsi 3.0

Μάλλον στον Azbox είναι διαφορετικά ρυθμισμένο το gstreamer. Θα πρέπει να ρωτήσεις στην ομάδα ανάπτυξης των Azbox. Σε Broadcom δέκτες δουλεύει κανονικά.
 

alexca

Established Member
Απάντηση: Re: OpenPLi images και νέα

Παιδιά, σε Vu+Solo2 έβαλα τη γραμμή : export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7” στη 2η σειρά του enigma2.sh με τον totalcommander κάνωντας edit το αρχείο με wordpad και τώρα ο Δέκτης δεν ανοίγει . Κολα στο ...booting. Προσπάθησα να επαναφέρω το enigma2.sh (σβήνοντας τη γραμμή που πρόσθεσα) αλλα πάλι τίποτε.
Τι μπορεί να φταίει?
Άλλαξαν οι ιδιότητες του enigma2.sh?
Μήπως φταίει οτι ο δεκτης ήταν ανοιχτός σε avalon/universe?

Δεν πρόλαβα να κάνω εγκατάσταση τη γραμματοσειρά : opkg install eglibc-gconv-iso8859-7.

BlackHole 1.7.9 by kalemis.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Code:
#!/bin/sh
export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7”
prefix=/usr
exec_prefix=/usr
datarootdir=${prefix}/share

# update NTP time if NTP Time Enabled
if [ "$(grep config.misc.SyncTimeUsing /etc/enigma2/settings)" == "config.misc.SyncTimeUsing=1" ]; then
    /usr/bin/ntpdate -s -u pool.ntp.org &
fi

if [ -x /usr/bin/showiframe ]; then
    if [ -f /etc/enigma2/backdrop.mvi ]; then
        /usr/bin/showiframe /etc/enigma2/backdrop.mvi
    elif [ -f /usr/share/backdrop.mvi ]; then
        /usr/bin/showiframe /usr/share/backdrop.mvi
    fi
fi

# hook to execute scripts always before enigma2 start
if [ -x /usr/bin/enigma2_pre_start.sh ]; then
    /usr/bin/enigma2_pre_start.sh
fi

if [ -d /home/root ]; then
    cd /home/root
fi

#check for sundtek tuner helper lib
if [ -e /opt/lib/libmediaclient.so ]; then
    LIBS="/opt/lib/libmediaclient.so /usr/lib/libopen.so.0.0.0"
else
    LIBS="/usr/lib/libopen.so.0.0.0"
fi

#check for specific pagecache helper lib
if [ -e /usr/lib/libpagecache.so ]; then
    LIBS="$LIBS /usr/lib/libpagecache.so"
fi

#check for receiver specific passthrough helper lib
if [ -e /usr/lib/libpassthrough.so ]; then
    LIBS="$LIBS /usr/lib/libpassthrough.so"
fi

if [ ! -e /etc/enigma2/settings ]; then
    touch /etc/enigma2/settings
fi

sync
if [ "$(grep config.crash.enabledebug /etc/enigma2/settings)" == "config.crash.enabledebug=true" ]; then
    if [ "$(grep config.crash.debug_path= /etc/enigma2/settings | sed 's/config.crash.debug_path=//g')" != "" -a -d "$(grep config.crash.debug_path= /etc/enigma2/settings | sed 's/config.crash.debug_path=//g')" ]; then
        LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2 &> $(grep config.crash.debug_path= /etc/enigma2/settings | sed 's/config.crash.debug_path=//g')Enigma2-$(date +%d-%m-%Y_%H-%M-%S).log
    else
        LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2 &> /home/root/logs/Enigma2-$(date +%d-%m-%Y_%H-%M-%S).log
    fi
else
    LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2
fi

# enigma2 exit codes:
#
# 1 - halt
# 2 - reboot
# 3 - restart enigma
#
# >128 signal

ret=$?
case $ret in
    1)
        /sbin/halt
        ;;
    2)
        /sbin/reboot
        ;;
    3)
        rm -fR /home/root/.gstreamer-0.10
        ;;
    4)
        /sbin/rmmod lcd
        /usr/sbin/fpupgrade --upgrade 2>&1 | tee /home/root/fpupgrade.log
        sleep 1;
        /sbin/rmmod fp
        /sbin/modprobe fp
        /sbin/reboot
        ;;
    42)
        python /usr/lib/enigma2/python/upgrade.pyo
        ;;
    *)
        ;;
esac

έτσι το έχω σε open aaf και δουλεύει, πρώτα έτρεξα το opkg install eglibc-gconv-iso8859-7
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Και ενώ στα άλλα images οι άλλες ομάδες ασχολούνται με το να φτιάξουν κανένα skin ή κανένα picon, στο OpenPLI γίνεται σοβαρή προσπάθεια στο να βελτιωθεί το κάκιστο timeshift του enigma2. Ένα timeshift που ποτέ κανείς δε τόλμησε να το αγγίξει, αφού η αρχική υλοποίηση από τους developers της DMM ήταν και είναι για τα μπάζα. Μία ομάδα κάνει σοβαρή ανάπτυξη στο enigma2, και αυτή είναι η OpenPLI.

Αν έχετε άποψη για το πως θέλετε να είναι το timeshift αναφέρετέ την στο σχετικό νήμα στο OpenPLI forum (στα Αγγλικά) ή εδώ και θα τα μεταφέρω εγώ.
Προσωπική μου άποψη, να ενσωματωθεί η δυνατότητα του Permanent Timeshift στο ίδιο το enigma2, και μάλιστα να προεκταθεί ώστε να μη γίνεται clear ο timeshift buffer σν αλλάξεις κανάλι.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Συμφωνώ απολύτως, το timeshift θα πρέπει να είναι permanent και αυτόματο ώστε κάθε στιγμή να έχεις τη δυνατότητα να σώσεις ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα, όπως γίνεται στους Arion & Vantage (προφανώς και σε άλλους δέκτες, αλλά αυτούς είχα δουλέψει).
 

lx911

Established Member
27 April 2009
123
Re: Απάντηση: Re: OpenPLi images και νέα

Παιδιά, σε Vu+Solo2 έβαλα τη γραμμή : export GST_SUBTITLE_ENCODING=”ISO-8859-7” στη 2η σειρά του enigma2.sh με τον totalcommander κάνωντας edit το αρχείο με wordpad και τώρα ο Δέκτης δεν ανοίγει . Κολα στο ...booting. Προσπάθησα να επαναφέρω το enigma2.sh (σβήνοντας τη γραμμή που πρόσθεσα) αλλα πάλι τίποτε.
Τι μπορεί να φταίει?
Άλλαξαν οι ιδιότητες του enigma2.sh?
Μήπως φταίει οτι ο δεκτης ήταν ανοιχτός σε avalon/universe?

Δεν πρόλαβα να κάνω εγκατάσταση τη γραμματοσειρά : opkg install eglibc-gconv-iso8859-7.

BlackHole 1.7.9 by kalemis.

Μια απο τα ιδια...
εγω εχω openpli και με το που αλλαξα το αρχειο enigma2.sh μετα δεν ανοιγε.
Το enigma2.sh μεσω ftp δεν το αντικαθιστάτε και το επεξεργάζεστε με notepad???
 

lx911

Established Member
27 April 2009
123
Και ενώ στα άλλα images οι άλλες ομάδες ασχολούνται με το να φτιάξουν κανένα skin ή κανένα picon, στο OpenPLI γίνεται σοβαρή προσπάθεια στο να βελτιωθεί το κάκιστο timeshift του enigma2. Ένα timeshift που ποτέ κανείς δε τόλμησε να το αγγίξει, αφού η αρχική υλοποίηση από τους developers της DMM ήταν και είναι για τα μπάζα. Μία ομάδα κάνει σοβαρή ανάπτυξη στο enigma2, και αυτή είναι η OpenPLI.

Αν έχετε άποψη για το πως θέλετε να είναι το timeshift αναφέρετέ την στο σχετικό νήμα στο OpenPLI forum (στα Αγγλικά) ή εδώ και θα τα μεταφέρω εγώ.
Προσωπική μου άποψη, να ενσωματωθεί η δυνατότητα του Permanent Timeshift στο ίδιο το enigma2, και μάλιστα να προεκταθεί ώστε να μη γίνεται clear ο timeshift buffer σν αλλάξεις κανάλι.

Αρχικά να πω ότι είμαι μεγάλος οπαδός της ομάδας openpli και είναι το νούμερο 1 image που εγκαθιστώ σε διάφορους δέκτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Αγορασα προσφατα VU+ Solo 2 και με το που τον πηρα εβαλα openpli. Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι έχουν παρει το kernel_cfe_auto απο blackhole. Αυτο φαινεται την ωρα που bootαρει ο δεκτης στην αρχη επειδη δεν εχουν βαλει την δικια τους εικόνα. Κατι αλλο το οποιο δεν το περιμενα ειναι οτι δεν υπαρχει εικονα στο web interface για το Remote Control ωστε να μπορεις να ελενχεις το μηχανακη απο το pc σου. Το προβλημα ειναι 2 εικονες και δεν μπορουν να τις φτιάξουν. Του RC μετα απο ψαξιμο την βρηκα και την εβαλα μονος. Δεν ξερω τι αλλα κενα μπορει να εχει σαν image. Τωρα σχετικα με το timeshift δεν ξερω κατα ποσο πρακτικο ειναι για τον χρηστη. Τουλαχιστον εγω δεν το χρησιμοποιώ σχεδον ποτε.
Φιλικα παντα.
 

thmls

Established Member
29 April 2010
257
23.9E/38.0N
εχω τον azbox εγκαταστωντας τα δυο αυτα ipk σε openrsi 3.0 openpli και σε open azbox MOD μεσα απο το tspanel
εχω στον media cender υποτιτλους χωρις μετατροπη σε UTF-8
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Αρχικά να πω ότι είμαι μεγάλος οπαδός της ομάδας openpli και είναι το νούμερο 1 image που εγκαθιστώ σε διάφορους δέκτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Αγορασα προσφατα VU+ Solo 2 και με το που τον πηρα εβαλα openpli. Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι έχουν παρει το kernel_cfe_auto απο blackhole. Αυτο φαινεται την ωρα που bootαρει ο δεκτης στην αρχη επειδη δεν εχουν βαλει την δικια τους εικόνα. Κατι αλλο το οποιο δεν το περιμενα ειναι οτι δεν υπαρχει εικονα στο web interface για το Remote Control ωστε να μπορεις να ελενχεις το μηχανακη απο το pc σου. Το προβλημα ειναι 2 εικονες και δεν μπορουν να τις φτιάξουν. Του RC μετα απο ψαξιμο την βρηκα και την εβαλα μονος. Δεν ξερω τι αλλα κενα μπορει να εχει σαν image. Τωρα σχετικα με το timeshift δεν ξερω κατα ποσο πρακτικο ειναι για τον χρηστη. Τουλαχιστον εγω δεν το χρησιμοποιώ σχεδον ποτε.
Φιλικα παντα.

Φυσικά και δεν έχει πάρει τον kernel του Blackhole το OpenPLI. Αυτό που αναφέρεσαι είναι το bootlogo του cfe, το οποίο το Blackhole αλλάζει ενώ το OpenPLI όχι.

Δυστυχώς το OpenPLI έχει αρκετά θέματα με τον Solo2, λόγω της άρνησης των core developers να ενσωματώσουν στο enigma2 κάποια ugly hacks. Από την άλλη βέβαια είναι το μοναδικό image όπου γίνεται πραγματικό development στο enigma2. Το OpenPLI 4 ετοιμάζει gstreamer 1.x με πολλές βελτιώσεις στην αναπαραγωγή πολυμεσικών αρχείων.
 

jojordan

Established Member
19 February 2012
164
Και γω έχω την εντύπωση ότι σε ερώτηση κάποιου για openpli 4.0, η απάντηση ήταν μάλλον ειρωνική. Αλλά για να το λέει ο Πάνος που είναι μέλος της ομάδας κάτι παραπάνω θα ξέρει.Σίγουρα κάποτε θα βγει, στο 3.0 θα μείνουν ??
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Το openpli4 είχε εμφανιστεί σαν ξεχωριστό head του openpli-oe-core, πριν λίγες βδομάδες. Μετά τον χαμό που επακολούθησε, μετονομάστηκε σε "upstream". Είναι η επόμενη έκδοση, όπως και αν τελικά ονομαστεί.
 

lx911

Established Member
27 April 2009
123
Φυσικά και δεν έχει πάρει τον kernel του Blackhole το OpenPLI. Αυτό που αναφέρεσαι είναι το bootlogo του cfe, το οποίο το Blackhole αλλάζει ενώ το OpenPLI όχι.

Δυστυχώς το OpenPLI έχει αρκετά θέματα με τον Solo2, λόγω της άρνησης των core developers να ενσωματώσουν στο enigma2 κάποια ugly hacks. Από την άλλη βέβαια είναι το μοναδικό image όπου γίνεται πραγματικό development στο enigma2. Το OpenPLI 4 ετοιμάζει gstreamer 1.x με πολλές βελτιώσεις στην αναπαραγωγή πολυμεσικών αρχείων.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ενω flashαρω openpli φαινεται το logo του bh.
Υπαρχει τρόπος να το αλλάξω; βρηκα τον folder boot που εχει μεσα αρχεια mvi αλλα αυτα ειναι αρχεια σαν video ή κατι τετοιο.
Αν αλλαξω αυτα αλλάζει και το bootlogo;