Υλοποίηση preamplifier PGA23xx

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Καλησπέρα,

η πρόσφατη ανάγκη μου για έναν πολυκάναλο προενισχυτή με διάφορα καλούδια με οδήγησε στο PGA23xx series της BurrBrown.
Μιας και προσωπικά καμία από τις κινέζικες λύσεις δεν μου γεμίζει το μάτι, είπα να το ψάξω και να κάνω κάτι πιο custom.
Mετά από ψάξιμο έπεσα σε αυτό το thread στο οποίο και άλλοι είχατε δηλώσει ενδιαφέρον.

Μέσω ανταλλαγής pm με τον κ.Δημήτρη Δημητρακούδη έχουμε καταλήξει (?? τπτ δεν είναι γραμμένο σε πέτρα??) στα παρακάτω specs:

1) Modular (δλδ ξεχωριστή πλακέτα για PGA/MCU/LCD/Rotary Encoder/PSU/Relay κτλπ)
Μας δίνει απίστευτη ευελιξία και ο καθένας μπορεί να το φέρει ακριβώς στα μέτρα του και να το επεκτείνει όπως θέλει στο μέλλον (ακόμα και να αλλάξει τα PGA και κάτι τελείως καινούργιο άλλο).
Παράδειγμα θα μας επιτρέψει, παίζοντας με τις πλακέτες, να έχουμε δικάναλο/πολυκάναλο balanced/unbalanced (yes και για το πολυκάναλο) αλλάζοντας μόνο τις "πλεξούδες" καλωδίων συν ότι μπορούμε να βάλουμε ότι τροφοδοτικά/LCD κτλπ θέλουμε (SALAS anyone?).
2) Προαιρετικοί opamps στην είσοδο. Διπλοι και μονοί θα ήταν καλό να υποστηρίζονται με κάποιο τρόπο μαζί αλλά να μπορούν να γίνονται και bypass.
3) Πρόγραμμα για το Arduino/PIC που να υποστηρίζει τα παραπάνω.


Αυτό μάλλον θα ξεφύγει λίγο στο κόστος (100-150 δικάναλος με SALAS χωρίς κουτί) σε σχέση με τον κινέζο αλλά νομίζω ότι σαν υλοποίηση θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερο (θα έχει σίγουρα καλύτερο τηλεκοντρόλ xD).
Υπάρχει κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Παλαιότερα, μετά από πρόταση του Δ.Δ το είχαμε αφήσει για εξέλιξη.

Προσωπικά δεν θα πω όχι, γιατί το έχω ερωτευτεί το κύκλωμα.
Δεν ξέρω ο Δημήτρης τι έχει κατά νου, αλλά μία οθόνη τύπου VFD νομίζω θα είναι κουτί, αλλά δεν έχω ιδέα περί υλοποίησής της και προγραμματισμού της.
Μπορώ όμως να βοηθήσω στο σχεδιασμό των τροφοδοτικών Salas και της πλακέτας με το PGA, δηλ. να φτιάξω το κύκλωμα στο Eagle και να το εξελίξουμε παρέα.

Γενικά οι έλληνες δεν είμαστε και πολύ της συλλογικής προσπάθειας, αλλά εδώ δεν θα πω όχι και θα το χαρώ ιδιαίτερα εάν και άλλα μέλη, μπουν στην ομάδα του σχεδιασμού και της εξέλιξης.
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Μην σε νοιάζει ο προγραμματισμός, μπορώ να βοηθήσω εκεί μιας και κάτι ψηλά το κατέχω.
Τώρα το αν θα είναι VFD/LCD 2χ20 2χ16 4χ20 κτλπ, αν είναι έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου (πλήρως modular δλδ), δεν θα παίζει κανένα πρόβλημα. Εγώ πχ γουστάρω 7-segment.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ας περιμένουμε και τα άλλα εκλεκτά μέλη, και το πως και το γιατί θα τα βρούμε στην πορεία...
 
Το καλό είναι ότι το όλο project μπορεί να είναι 100% modular χωρίς να γίνουν συμβιβασμοί στην ποιότητα ήχου. Μπορούν να γίνουν εκδόσεις με διάφορα είδη οθονών αν αποφασίσουμε να βάλουμε τον μικροελεγκτή μόνο του σε ξεχωριστή custom πλακέτα (κάτι που είναι καλή ιδέα γενικότερα)..

Παίζουν κυριολεκτικά τα πάντα από οθόνες.. ρίξτε μια ματιά εδώ: http://adafruit.com/category/63

Από απλές LCD μέχρι VFD μέχρι TFT μέχρι OLED.. Δεν θα είναι δύσκολο να γίνουν οι απαραίτητες μετατροπές στον κώδικα για οποιαδήποτε οθόνη θέλουμε να υποστηρίξουμε.

Όσο αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι της "σημαντικής" πλακέτας, δηλαδή αυτής με το PGA, όπως λέγαμε, καλό θα ήταν να είναι όσο το δυνατό γίνεται πιο ευέλικτη αρκεί να μη φτάσουμε στο σημείο να θυσιάζουμε ποιότητα ήχου στον βωμό της ευελιξίας. Ποιο ακριβώς είναι αυτό το σημείο είναι κάπως δύσκολο να αποφασιστεί, αλλά θα το φέρουμε βόλτα..

Για παράδειγμα θα θεωρούσα καλή ιδέα να μπει ένα στάδιο προενίσχυσης με τελεστικό πριν το PGA καθότι αυτό έχει κάπως χαμηλή αντίσταση εισόδου (10Κ) οπότε ένας τελεστικός μπροστά με πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου θα έκανε καλό. Τώρα, το κατά πόσο θα είναι μονός ή διπλός είναι αντικείμενο προς συζήτηση.. Ενδιαφέρον θα είχε η πιθανότητα υποστήριξης και των δυο τύπων, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει (χωρίς να μιλάμε για άλλο PCB). Σαφώς και καλό θα ήταν να μπορεί να γίνει bypass το στάδιο αυτό (στη φάση της κατασκευής) ώστε αν κάποιος έχει πηγή με εξακριβωμένα "δυνατή" οδήγηση να μην χρειάζεται να βάλει άλλον έναν τελεστικό στην πορεία του σήματος.

Ένας Salas θεωρώ ότι είναι must, αν τα καταφέρουμε και παίξει κάτι πιο "σύγχρονο" από το "εύκολο" & δοκιμασμένο 1.1 ακόμα καλύτερα. Αν μιλάμε για custom PCB θεωρώ ότι θα μπορούσε να γίνει με κάποια ασφάλεια. Διαφορετικά ένα δοκιμασμένο BoM για το 1.1 BiB επίσης θα κάνει μια χαρά δουλειά.

Επίσης θα ήθελα να σχεδιάσουμε και έναν κορυφαίας ποιότητας επιλογέα εισόδων. Η συζήτηση μπορεί να είναι σε στυλ βέλτιστου layout, επιλογής relays, κτλ. Ο έλεγχος είναι παιχνιδάκι με το arduino και μπορούν να προγραμματιστούν διάφορα "καλούδια", π.χ. διαφορετικά gain offsets ανά είσοδο ώστε να μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα Α-Β tests (με τέλεια ισοσταθμισμένες στάθμες). Αυτά είναι πράγματα που σκέφτομαι εδώ και (πολύ) καιρό παράλληλα με τα άλλα projects που τρέχω και που ξέρω ότι αν δεν με "σπρώξουν" θα φτάσω γκριζομάλλης πριν υλοποιήσω.. :p

Γενικά το βλέπω σαν ένα πολύ ενδιαφέρον project, με σύγχρονα και state of the art εξαρτήματα, το οποίο ξεφεύγει από τη λογική "λάμπα + pot" ή "τελεστικός + pot". Σίγουρα θα έχει πολύ ενδιαφέρον και σαν εκπαιδευτική διαδικασία.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δημήτρη οι ιδέες σου, ακούγονται ωραίες και πιστεύω και ως ένα βαθμό υλοποιήσιμες εάν έχουμε βοήθεια και από άλλα μέλη, κάτι το οποίο σε ξενόγλωσσες κοινότητες γίνεται αλλά δυστυχώς όχι στη χώρα μας, δεν παράγουμε με λίγα λόγια αλλά προτιμάμε τις ήδη έτοιμες λύσεις.

Για το τελεστικό στην είσοδο θα βοηθήσει τις δύστροπες πηγές (κυρίως αυτές με έξοδο λάμπας, αν και υλοποιήσεις υβριδικές με λάμπα+ημιαγωγό δεν υποφέρουν), αλλά μάλλον θα βάλει "ταφόπλακα" στο χαρακτήρα του pga.
Να εξηγήσω τι εννοώ.
Νομίζω σχεδόν όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει το pga, αναφέρονται στην απουσία παρέμβασης στη σκηνική εικόνα, δεν συμπιέζει με λίγα λόγια, αλλά την αφήνει ανεπηρέαστη κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχω δει σε όποιον τελεστικό έχω ακούσει.
Θυμάμαι που πριν το δοκιμάσω, έγραφα ότι φοβάμαι ότι θα έχω "παρέμβαση" στη σκηνική εικόνα που δίνει απλόχερα μία παθητική έξοδος ενός dac-chip, μετά τη δοκιμή έμεινα με το στόμα ανοιχτό, καμία παρέμβαση.

Ίσως θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε δύο πλακέτες μία με τελεστικό για έξοδο λάμπας και μία ως έχει για όλες τις άλλες υλοποιήσεις που έτσι και αλλιώς είναι χαμηλά.

Για τα τροφοδοτικά Salas χρειαζόμαστε δύο με το καλημέρα, εφόσον το pga θέλει ±5V (τουλάχιστον το 2311). Δεν χρειάζεται άλλη έκδοση εκτός από τη 1.1, ο ίδιος ο Νίκος μας είχε πει ότι δεν είναι θέμα "σύγχρονης" έκδοσης αλλά ποια ταιριάζει καλύτερα. Η έκδοση 1.1 είναι η πιο βατή και η πιο εύκολη σε ρύθμιση (και σε θέματα ταλάντωσης) από τις λοιπές. ¨Αλλωστε την έχουμε δοκιμάσει σε αυτό το κύκλωμα και ξέρουμε τα τερτίπια της.
Για αυτό πρότεινα ότι μπορώ να σταθώ στο θέμα της σχεδίασης της πλακέτας τροφοδοσίας (αναφέρομαι πάνω στην έκδοση 1.1).

¨Ηδη όπως είναι τώρα (εννοώ το κύκλωμα του Κινέζου/ων) με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα σε συγκρίσεις Α/Β/Γ παρόλο που δεν έχει αυτόματη εξισορρόπηση στάθμης, πόσο μάλλον εάν μπορέσουμε να το υλοποιήσουμε κατά αυτόν τον τρόπο.

Είναι νομίζω η ευκαιρία μας στη DIY, να υλοποιήσουμε κάτι συλλογικά, κάτι που θα το χαρούμε ιδιαίτερα και θα δώσει και έναυσμα μιας διαφορετικής φιλοσοφίας προσέγγισης και του ίδιας της DIY κατηγορίας.
 
Re: Απάντηση: Υλοποίηση preamplifier PGA23xx

Δημήτρη οι ιδέες σου, ακούγονται ωραίες και πιστεύω και ως ένα βαθμό υλοποιήσιμες εάν έχουμε βοήθεια και από άλλα μέλη, κάτι το οποίο σε ξενόγλωσσες κοινότητες γίνεται αλλά δυστυχώς όχι στη χώρα μας, δεν παράγουμε με λίγα λόγια αλλά προτιμάμε τις ήδη έτοιμες λύσεις.

Ε, καιρός είναι κάποια στιγμή να αρχίσουμε. Διαβάζω όλο και περισσότερο diyaudio.com και η διαφορά με τα δικά μας είναι χαοτική. Βέβαια είναι άλλη και η κλίμακα, αλλά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.. Πρέπει επιτέλους να αλλάξουμε νοοτροπία.

Για το τελεστικό στην είσοδο θα βοηθήσει τις δύστροπες πηγές (κυρίως αυτές με έξοδο λάμπας, αν και υλοποιήσεις υβριδικές με λάμπα+ημιαγωγό δεν υποφέρουν), αλλά μάλλον θα βάλει "ταφόπλακα" στο χαρακτήρα του pga.
Να εξηγήσω τι εννοώ.
Νομίζω σχεδόν όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει το pga, αναφέρονται στην απουσία παρέμβασης στη σκηνική εικόνα, δεν συμπιέζει με λίγα λόγια, αλλά την αφήνει ανεπηρέαστη κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχω δει σε όποιον τελεστικό έχω ακούσει.
Θυμάμαι που πριν το δοκιμάσω, έγραφα ότι φοβάμαι ότι θα έχω "παρέμβαση" στη σκηνική εικόνα που δίνει απλόχερα μία παθητική έξοδος ενός dac-chip, μετά τη δοκιμή έμεινα με το στόμα ανοιχτό, καμία παρέμβαση.

Ίσως θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε δύο πλακέτες μία με τελεστικό για έξοδο λάμπας και μία ως έχει για όλες τις άλλες υλοποιήσεις που έτσι και αλλιώς είναι χαμηλά.

Όντως.. ή απλά μια πλακέτα με χώρο για ένα επιπλέον στάδιο με τελεστικό αλλά με πρόβλεψη για εύκολο bypass. Βλέποντας και κάνοντας.. Αναλόγως και της "ζήτησης" φυσικά. :smile:

Για τα τροφοδοτικά Salas χρειαζόμαστε δύο με το καλημέρα, εφόσον το pga θέλει ±5V (τουλάχιστον το 2311). Δεν χρειάζεται άλλη έκδοση εκτός από τη 1.1, ο ίδιος ο Νίκος μας είχε πει ότι δεν είναι θέμα "σύγχρονης" έκδοσης αλλά ποια ταιριάζει καλύτερα. Η έκδοση 1.1 είναι η πιο βατή και η πιο εύκολη σε ρύθμιση (και σε θέματα ταλάντωσης) από τις λοιπές. ¨Αλλωστε την έχουμε δοκιμάσει σε αυτό το κύκλωμα και ξέρουμε τα τερτίπια της.
Για αυτό πρότεινα ότι μπορώ να σταθώ στο θέμα της σχεδίασης της πλακέτας τροφοδοσίας (αναφέρομαι πάνω στην έκδοση 1.1).

OK, no prob. Βλέπεις δηλαδή να σχεδιάζουμε και πλακέτα για το Salas ή να χρησιμοποιούμε έτοιμες; Θα φανταζόμουν ότι μια νέα σχεδίαση θα βοηθούσε περισσότερο στο να κρατήσουμε τις όλες διαστάσεις μαζεμένες..

¨Ηδη όπως είναι τώρα (εννοώ το κύκλωμα του Κινέζου/ων) με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα σε συγκρίσεις Α/Β/Γ παρόλο που δεν έχει αυτόματη εξισορρόπηση στάθμης, πόσο μάλλον εάν μπορέσουμε να το υλοποιήσουμε κατά αυτόν τον τρόπο.

Δεν βλέπω γιατί να μην μπορούμε να το υλοποιήσουμε έτσι.. It's only software. :smile:

Είναι νομίζω η ευκαιρία μας στη DIY, να υλοποιήσουμε κάτι συλλογικά, κάτι που θα το χαρούμε ιδιαίτερα και θα δώσει και έναυσμα μιας διαφορετικής φιλοσοφίας προσέγγισης και του ίδιας της DIY κατηγορίας.

Μακάρι.. για να δούμε τι ενδιαφέρον θα εκδηλωθεί. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι πρακτικά εγγυημένο, όσο αφορά την ποιότητα ήχου. Είναι δοκιμασμένη η λύση με το PGA2311 + Salas, οπότε θα ικανοποιηθεί σίγουρα όποιος θέλει να κάνει εξαιρετικό προενισχυτικό στάδιο με ευκολίες και καλούδια (οθόνη, τηλεχειρισμό, κτλ).

Εννοείται ότι θα γίνουν και όλες οι απαραίτητες μετρήσεις για του λόγου το αληθές και η τεκμηρίωση όπως και ο κώδικας θα είναι όλα ελεύθερα διαθέσιμα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Για τις πλακέτες Salas 1.1, σίγουρα υπάρχει η έτοιμη και αξιόπιστη λύση αλλά έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να περιμένεις όποτε ανοίγει GB και να περιμένεις να τελειώσει η διαδικασία.
Στο νου μου έχω μία ίδιας διάστασης πλακέτα, αλλά μονή και όχι διπλή όπως της Back in Black, για πιο εύκολη υλοποίηση.

Για να δούμε τι προσέλευση θα έχει το κάλεσμα.
 
Οπότε, για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά.

Ας δούμε για αρχή τα σημαντικότερα εξαρτήματα, δηλαδή το εξής ένα: το Texas Instruments PGA2311

Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο που κάνει volume control με αναλογικό τρόπο (δεν περιέχει δηλαδή ADC & DAC) αλλά ελεγχόμενο ψηφιακά.
Μιλάμε για ενεργά στάδια με τελεστικούς, με αποτέλεσμα να υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου της έντασης ανά 0,5db στο range -95.5dB έως +31.5dB. Οπότε έχουμε και αρκετό κέρδος, αν μας χρειάζεται. Είναι θέμα software πως θα το διαχειριστούμε (π.χ. μπορούμε να ορίσουμε λειτουργία από -95.5dB έως 0dB αν το θέλουμε). Η μέγιστη έξοδός του είναι 7,5V p-p δηλαδή περίπου 2,6V RMS, νούμερο αξιοπρεπέστατο, ειδικά σε συνδυασμό με την σχετικά χαμηλή αντίσταση εξόδου του (600Ω). Το THD είναι επίσης εντελώς αποδεκτό, ήτοι 0,0004% (U-grade) ή 0,0002% (A-grade), αναλόγως του part number του εξαρτήματος. Η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή, οπότε θεωρώ ότι όλοι θα πάμε για τα A-grade. Εγώ ήδη έχω μερικά στοκ..

Κυκλοφορούν σε εκδόσεις DIP & SOL.. προσωπικά αυτή την εποχή είμαι fan των SMD, αλλά καλύτερα να σχεδιάσουμε κάτι εύκολο στην υλοποίηση, οπότε καλύτερα DIP.

Σύμφωνα με το datasheet, ιδανικό είναι το στάδιο που το οδηγεί να έχει αντίσταση εξόδου 600Ω και κάτω, αλλά ανεκτές είναι αντιστάσεις εξόδου έως τα 2Κ. Οπότε αν βάλουμε τελεστικό στην είσοδο, πρέπει να στοχεύσουμε για αρκετά χαμηλή αντίσταση εξόδου.

Όσο αφορά το γνωστό δίλημμα "πλακέτα μονής ή διπλής όψης" πρέπει να το σκεφτούμε. Η διπλή όψη έχει σαφή πλεονεκτήματα (μόνο και μόνο το ground plane να πούμε είναι αρκετό..) αλλά κατασκευάζεται σχετικά δύσκολα σε DIY επίπεδο. Θα πρέπει δηλαδή να απευθυνθούμε σε εργοστάσιο για την κατασκευή, πράγμα ανεκτό αν μαζέψουμε κάποια σοβαρή ποσότητα πλακετών (σίγουρα πάνω από 10).

Στο κομμάτι του ελέγχου, μπορούμε να ενσωματώσουμε ένα mini Arduino πάνω στην ίδια πλακέτα με ένα header για σύνδεση με οθόνη κτλ. Το footprint δεν είναι μεγάλο και το κόστος είναι αστείο, ειδικά σε σχέση με ένα έτοιμο Arduino. Πρακτικά μιλάμε για ένα Atmel 328, έναν κρύσταλλο στα 16MHz και 3-4 πυκνωτές. Αυτό είναι όλο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν και να δούμε τι προσέλευση θα έχουμε.

Από χθες έχω ξεκινήσει τη δουλειά για τις πλακέτες Salas, μονής όψεως για εύκολη κατασκευή diy.

Δημήτρη, θα πρέπει να ψάξω στο αρχείο μου για το εάν έχω κρατήσει σημειώσεις από τις μετρήσεις του κυκλώματος (με Salas) σχετικά με την ενίσχυση από τα 0dB στα 31.5dB, κάτι είχα δει που πρέπει να το δούμε πριν ξεκινήσουμε...

Προτιμώ τα dip socket παρά τα smd. Ο λόγος διπλός, εύκολα το αλλάζεις εάν κάτι πάει στραβά (τουλάχιστον για εκείνα τα μέλη χωρίς ειδικό εξοπλισμό ή χωρίς εμπειρία επί των smd) αλλά και εξαιτίας των Salas τροφοδοτικών.
Εννοώ ότι κάποιος που δεν είναι εξοικειωμένος με το κύκλωμα του τροφοδοτικού, σίγουρα θα κάνει κάποια λάθη ή κάποιες βιασύνες. Εύκολα μπορεί να μετρήσει το τι έξοδο του έβγαλε το τροφοδοτικό, χωρίς να έχει κουμπωμένο το pga επάνω, μετά με ασφάλεια το βάζει και ρυθμίζει με ακρίβεια τις τάσεις του.
Διαφορετικά, εάν βιαστεί, υπάρχει πιθανότητα να κάψει το pga.

Επίσης, μεταξύ Ugrade και Αgrade μη αγχώνεστε, η διαφορά 0,0002% αντί για 0,0004% είναι για γέλια και σε FFT που δοκίμασα και τις δύο εκδόσεις...διαφορά δεν είδα!

Να ρωτήσω ξανά, εντάξει συμφωνούμε να προχωρήσω τα Salas 1.1 για μονή όψη;
Θα φτιάξω δύο πρότυπα, ένα για θετική και ένα για αρνητική, θα τα τυπώσω και θα ελέγξω στην πράξη ότι λειτουργούν και δεν έχουν κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα και μετά το επιτυχή τεστ, θα ανεβάσω το pcb για το καθένα χωριστά.
 
Από εμένα σαφώς ΟΚ για Salas 1.1 σε μονή όψη, αν και ίσως είναι φρόνιμο να δούμε την κατασκευή στο σύνολό της πριν αποφασίσουμε μεταξύ μονής ή διπλής όψης. Μπορεί για παράδειγμα κάποιο άλλο "υποσύστημα" να μας επιβάλει την διπλή όψη, οπότε μιας και θα έχουμε τη δυνατότητα να την αξιοποιήσουμε και στο Salas.

Όλα αυτά εφόσον πούμε ότι πηγαίνουμε σε λογική "όλα σε μια πλακέτα" ή έστω ότι θα παραγγείλουμε όλες τις πλακέτες μαζί (ίσως σε μία μεγάλη που θα σπάει σε κομμάτια).

Επόμενη ερώτηση: έχει νόημα να κάνουμε Salas και για τα +5V του PGA (digital) ή είναι too much? Η λογική λέει ότι δεν έχει νόημα.. Έχεις διαθέσιμα στοιχεία;
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Εγώ μπορώ να βοηθήσω αν θέλετε τόσο στο επίπεδο σχεδιασμού σχηματικού και πλακέτας (π.χ στο σημείο των εισόδων – εξόδων), αλλά και στις μετρήσεις με όριο τα -125 db BW σε εύρος 5 MHz. Σε ορισμένες συχνότητες (με περιορισμένο το εύρος μέτρησης στα 20Hz – 20KHz) μπορώ να κατέβω στα -135 db ίσως και -140db, μια καλή μέρα με λίγο HM θόρυβο στο περιβάλλον.

Τα σημεία στα οποία έχω κάποιες προτάσεις είναι:

- Modular κατασκευή με όλα τα επιμέρους τμήματα σε ξεχωριστές μικρές πλακέτες (π.χ τα τροφοδοτικά ξεχωριστά, οι είσοδοι ξεχωριστές, ο Arduino ξεχωριστός κτλ). Οι μικρές πλακέτες είναι πιο φθηνές και τα εργοστάσια δέχονται παραγγελίες για μικρές ποσότητες. Επίσης μια τέτοια επιλογή προσφέρει μεγάλη ευελιξία για διαφορετικές διαμορφώσεις (π.χ δυνατότητα balanced συνδεσμολογίας) αλλά και ευχέρεια στην επιλογή κουτιού. Όσο αφορά τις συνδέσεις μπορούν αν γίνουν με header καρφωτά, με τη μία πλακέτα επάνω στην άλλη ή με καλωδιοταινίες ή και με διακριτά καλώδια.

- Tο σημείο των εισόδων πρέπει να περιλαμβάνει αρκετές εισόδου και εξόδους ώστε να είναι δυνατή σύνδεση πολλών συσκευών π.χ 3 εισόδους με loop εγγραφής (ή αλλιώς tape) 5 εισόδους line με επιλογή ευαισθησίας, πρόβλεψη για είσοδο riaa κτλ. Ειδικά οι είσοδοι tape αποτελούν μια ευκολία που σταδιακά περιορίζεται τους σύγχρονους προενισχυτές. Σκεφτείτε κάποιο που θέλει να συνδέσει το παλιό του κασετόφωνο, το Hi-Fi βίντεο καθώς επίσης και τις αναλογικές εισόδους – εξόδους ενός HTPC (για να μην αναφέρω ένα μπομπινόφωνο...).

- Oι είσοδοι σίγουρα θέλουν στάδιο απομόνωσης π.χ ένας τελεστικός για κάθε είσοδο. Η μέθοδος αυτή παρότι ακριβότερη, μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε σωστή προσαρμογή αντιστάσεων (τα 10Κohm είναι χαμηλή τιμή ειδικά να σκεφτούμε και τη περίπτωση της παράλληλης οδήγησης μια εξόδου tape). Επίσης μας επιτρέπει να ρυθμίσουμε τη ευαισθησία και τα όρια της παραμόρφωσης από υπερφόρτωση για κάθε είσοδο, πριν αυτή προκύψει και παρά την δυνατότητα ελέγχου του PGA 2311 για ρύθμιση στάθμης ανάλογα με τη πηγή. Άλλωστε το PGA 2311 περιορίζει την είσοδο στα 2,5 Vrms, που νομίζω πως είναι μικρή με βάση τα όσα βλέπω από διάφορες συσκευές π.χ 4 – 5 Vrmas σε cd player έως 0,3mV RMS laptop. Η πρώτη περίπτωση οδηγεί σε κλιπάρισμα ανεξαρτήτως ρυθμίσεως του PGA 2311, ενώ η άλλη χρειάζεται κάποιο gain ώστε να έχουμε το κέρδος εκεί που το PGA 2311 δίνει τις καλύτερες τιμές THD+N.

- Η διπλή όψη με ground plane θα μας δώσει θεωρητικά καλύτερο θόρυβο, και νομίζω πως θα πρέπει να προτιμηθεί ακόμα και αν χρειάζεται η σχεδίαση πλακέτας διπλής όψης.

Τώρα αν σκεφτώ κάτι άλλο το συζητάμε.
Καλό είναι να ορίσουμε καθήκοντα – εργασίες με βάση το τι μπορεί ο καθένας και για αν αποφύγουμε την αλληλοεπικάλυψη.

Αλλιώς θα θυμίζουμε ατό που είχε πει ο Ισιγόνης
<< η καμήλα είναι ένα άλογο φτιαγμένο από επιτροπή>>.
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Νομίζω να μείνουμε με ανεξάρτητες πλακέτες για τα επιμέρους τμήματα όπως είπαμε στην αρχή. Δεν νομίζω να μην συμφωνεί και κανένας.
Και επειδή θα καταλήξουμε σε εταιρία έτσι και αλλιώς, (θα μαζευτούμε αρκετοί) νομίζω κάντε τα διπλής όψης.

Οκ μιας και αρχίσατε από τα τροφοδοτικά ας αρχίσω και εγώ από το arduino μιας και αυτό μου είναι το πιο εύκολο για μένα.
Τα specs τα υπολογίζω ώς:
1) Εξωτερικό τροφοδοτικό
2) 8 digital pins για οθόνη τα οποία θα περιέχουν τα SPI pins του arduino
3) 1 digital pin για το IR photodiode
4) 2 digital/analog για pot είτε αναλογικό είτε ψηφιακό
5) 3 pins software serial για 2x 8bit latch για τα relay ελέχνου εισόδων.
6) 5 pins για έλενχο των PGA (ZCEN, CS, SDI, SCLK, MUTE)

19 pins σύνολο (μάλλον θα παίξουμε με 8Mhz στο arduino για να μας βγούν τα pins)


Έχω κάνει ένα project στο github γιατί στο μέλλον θα χάσουμε την μπάλα για τι είναι τι. Μπορούμε να βάλουμε όλα τα σχέδια, τον κώδικα και το documentation εκεί.
Στείλτε μου το account σας να σας δώσω πρόσβαση. Είναι free.
https://github.com/vfxcode/avclub.gr-pre
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πριν προχωρήσουμε, ας γράψουμε τις σκέψεις μας έτσι ώστε να αποσαφηνίσουμε στο που προσανατολιζόμαστε...

Προσωπικά το σκέφτηκα, καθαρά ως DIY λύση και όχι ως μία λύση που θα σχεδιαστεί και θα δοθεί σε κάποια εταιρία (συνήθως εξωτερικού) για υλοποίηση των πλακετών. Όχι ότι έχω θέμα, αλλά αυτό προυποθέτει συμμετοχή αρκετών μελών που δεν το γνωρίζουμε αλλά ούτε και μπορούμε να το προιδεάσουμε.

Οι εποχές είναι δύσκολες και προσωπικά κρατώ μικρό καλάθι για ευρεία συμμετοχή, σε αυτήν την κοινότητα (εδώ βλέπω στο diyaudiο που είναι παγκόσμιας εμβέλειας και σε ένα gb στα επιμέρους κυμαίνεται από 30-100 συμμετοχές).

Η τροφοδοσία μεταξύ των 2310-2311-2320 δεν μπορεί να είναι ενιαία, εκτός και εάν αποφασίσουμε να δώσουμε 5V στα 2310/2320 στο αναλογικό τους μέρος, κάτι που ακυρώνει τα πλεονεκτήματα τους στη δυνατότητα να δεχθούν υψηλότερο σήμα εισόδου.
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφορετικό στοχεύουν τα 2310/2320 μεταξύ τους.
Άλλωστε για μένα αποτελεί θέμα συζήτησης, στο εάν θα χρησιμοποιηθεί το 2310 ή το 2311.
Το 2311 έχει μεγαλύτερη αποδοχή από τους κατασκευαστές, πιθανόν γιατί στηρίζεται πάνω στο παλαιότερο της CS και έχουν τα σχέδια έτοιμα.
Το 2310 δεν έχει τύχη ευρείας αποδοχής, κάτι που με βάζει και σε σκέψεις για την πιθανή ανεύρεσή του στο μέλλον.

Δεν το έχω πολυψάξει πολύ το θέμα, αλλά για ποιο λόγο η TI έβγαλε δύο τόσο ίδια ολοκληρωμένα. Εάν ο ηχητικός χαρακτήρας τους είναι ο ίδιος, ποιος ο λόγος ύπαρξης του 2311, εφόσον το 2310 έχει και το πλεονέκτημα μεγαλύτερου σήματος εισόδου (από την τάση τροφοδοσίας - 1,25 γύρω στα 14,5V καθαρά). Γράφει επίσης ότι μπορείς και να το τροφοδοτήσεις και με 4,5V δηλ. με την ελάχιστη τάση έχει σχεδόν τις προδιαγραφές του 2311 στη στάθμη εισόδου.

Ίσως θα πρέπει πρώτα να πούμε, πως σκέπτεται ο καθένας το συνολικό σχέδιο και με ποιες δυνατότητες.
Ο Dinos αναφέρθηκε στην υλοποίηση ανεξάρτητων μονάδων που να έχουν δυνατότητα ακόμη και επάλληλης άρθρωσης...θα πω συμφωνώ γιατί εξοικονομεί χώρο η διάταξη αυτή και έχει και το πλεονέκτημα αλλαγής της οποιαδήποτε μονάδας στη στιγμή.
Αναφέρθηκε επίσης και σε ένα ευρύ πεδίο συσκευών εισόδου που θέλει σκέψη.
Στην υλοποίηση ανεξάρτητων μονάδων, συμφώνησε και ο VFXCode.
O Δημήτρης εξέφρασε την πιθανή υλοποίηση σε ενιαία μονάδα (σκεπτόμενος πιθανώς ότι θα ήταν καλύτερα χωροταξικά). Αυτό όμως προυποθέτει ενιαία πλατφόρμα λογισμικού κάτι το οποίο εάν το συζητήσουμε, είμαι σίγουρος ότι ο καθένας μας χρησιμοποιεί διαφορετικό λογισμικό (προσωπικά κουτσοκαταφέρνω το Eagle 5.0).

Κατανοώ την αναγκαιότητα διπλής επίστρωσης στις πλακέτες και τη σημασία της ενιαίας επιφάνειας γειωσης, στα ψηφιακά.
Στο τροφοδοτικό όμως του Salas, στις πρωτότυπες πλακέτες, δεν βλέπω να χρησιμοποιείται ενιαία επιφάνεια γείωσης, απλά για χωροταξικούς λόγους χρησιμοποιείται η διπλή επίστρωση. Και στις μεταφρασμένες οδηγίες που κάναμε, δεν υπήρχε πουθενά μνεία για την αναγκαιότητα της διπλής επίστρωσης, εκτός και εάν μου ξεφεύγει κάτι που δεν το έχω κατανοήσει.
Για λίγο που κοίταξα το κύκλωμα (και το έχω σχεδιάσει ως ένα βαθμό), βγαίνει στις ίδιες διαστάσεις με την "Back in Black" mε μονή επίστρωση.

Να συζητήσουμε επίσης τι τροφοδοσίες χρειαζόμαστε, έτσι ώστε η ομάδα που θα αναλάβει την τροφοδοσία να έχει τα απαραίτητα δεδομένα, για να το δει σφαιρικά (υπόψη ότι μέχρι στιγμής είμαστε 4 συνολικά).

Δημήτρη με ρωτάς για την αναγκαιότητα Salas στο ψηφιακό μέρος του pga.
Δεν έχω τεκμηριωμένη απάντηση, γιατί ποτέ δεν το δοκίμασα στους 3 πιθανούς συνδιασμούς, παρά μόνο στους δύο.
Χωρίς Salas σε ψηφιακό/αναλογικό και Salas και στα δύο.
Στο δεύτερο παρατηρήθηκαν υπαρκτές μετρητικές διαφορές θορύβου και παραμόρφωσης (περισσότερα εδώ)
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Πριν προχωρήσουμε, ας γράψουμε τις σκέψεις μας έτσι ώστε να αποσαφηνίσουμε στο που προσανατολιζόμαστε...

Προσωπικά το σκέφτηκα, καθαρά ως DIY λύση και όχι ως μία λύση που θα σχεδιαστεί και θα δοθεί σε κάποια εταιρία (συνήθως εξωτερικού) για υλοποίηση των πλακετών. Όχι ότι έχω θέμα, αλλά αυτό προυποθέτει συμμετοχή αρκετών μελών που δεν το γνωρίζουμε αλλά ούτε και μπορούμε να το προιδεάσουμε.

Οι εποχές είναι δύσκολες και προσωπικά κρατώ μικρό καλάθι για ευρεία συμμετοχή, σε αυτήν την κοινότητα (εδώ βλέπω στο diyaudiο που είναι παγκόσμιας εμβέλειας και σε ένα gb στα επιμέρους κυμαίνεται από 30-100 συμμετοχές).

Η τροφοδοσία μεταξύ των 2310-2311-2320 δεν μπορεί να είναι ενιαία, εκτός και εάν αποφασίσουμε να δώσουμε 5V στα 2310/2320 στο αναλογικό τους μέρος, κάτι που ακυρώνει τα πλεονεκτήματα τους στη δυνατότητα να δεχθούν υψηλότερο σήμα εισόδου.
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφορετικό στοχεύουν τα 2310/2320 μεταξύ τους.
Άλλωστε για μένα αποτελεί θέμα συζήτησης, στο εάν θα χρησιμοποιηθεί το 2310 ή το 2311.
Το 2311 έχει μεγαλύτερη αποδοχή από τους κατασκευαστές, πιθανόν γιατί στηρίζεται πάνω στο παλαιότερο της CS και έχουν τα σχέδια έτοιμα.
Το 2310 δεν έχει τύχη ευρείας αποδοχής, κάτι που με βάζει και σε σκέψεις για την πιθανή ανεύρεσή του στο μέλλον.

Δεν το έχω πολυψάξει πολύ το θέμα, αλλά για ποιο λόγο η TI έβγαλε δύο τόσο ίδια ολοκληρωμένα. Εάν ο ηχητικός χαρακτήρας τους είναι ο ίδιος, ποιος ο λόγος ύπαρξης του 2311, εφόσον το 2310 έχει και το πλεονέκτημα μεγαλύτερου σήματος εισόδου (από την τάση τροφοδοσίας - 1,25 γύρω στα 14,5V καθαρά). Γράφει επίσης ότι μπορείς και να το τροφοδοτήσεις και με 4,5V δηλ. με την ελάχιστη τάση έχει σχεδόν τις προδιαγραφές του 2311 στη στάθμη εισόδου.

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω το PGA2320 φτιάχτηκε για fab το οποίο έχει η TI. Σύμφωνα με αυτά που γράφει το Datasheet βγάζει μικρότερη παραμόρφωση από το 2310.
Αν πάμε πλήρως modular είναι εύκολο να μαζέψουμε νούμερα σε πλακέτες και επειδή θα είναι μικρές θα είναι και σχετικά φτηνές.
Πχ εγώ το θέλω για πολυκάναλο με ενισχυτή για ακουστικά οπότε θα χρειαστώ 4-5 PGA :p.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα και εγώ να συμμετάσχω στην ομάδα. Αυτόν τον καιρό φτειάχνω έναν επιλογέα εισόδων με arduino και lcd οθόνη 20Χ4. Η πρόβλεψη ειναι να έχει 12 εισόδους και έως 4 εξόδους. Ήδη έχω προχωρήσει (σχεδόν τελειώσει) το λογισμικό με rotary encoder και σκοπεύω να συνεχίσω με remote control. Επίσης μπορώ να βοηθήσω με τα χημικά αν είναι κατασκευαστούν diy πλακέτες.
Βασικά ενδιαφέρομαι για δικάναλο σύστημα.
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Τον επιλογέα εισόδων πως τον έχεις φτιάξει? Με relay να υποθέσω?