Φτιάχνοντας το δικό μου Fusion Drive (iMac 27, mid2010)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Διαβάζοντας από εδώ κι από κει, και μην μπορώντας να κάτσω στ’ αυγά μου εφαρμόζοντας το σοφό: “if it works, don’t fix it”, είπα να βάλω έναν ssd στον imac μου και να φτιάξω ένα Fusion drive. To μηχάνημα αυτό είναι το κύριο στην δουλειά μου, και είπα να ρισκάρω να αυξήσω λίγο τις επιδόσεις του αν και δεν έχω άμεση ανάγκη.


Οι αναφορές στο ίντερνετ αρκετές, και πολλά τα παραδείγματα. Όλα με επιτυχή κατάληξη. Οπότε πήρα θάρρος και άρχισα να μαζεύω τα απαιτούμενα.


Ο imac μου είναι 27ρης mid2010 με τον i7 επεξεργαστή και 12 gb RAM. Είχε ήδη έναν hdd του 1Τ μέσα και ως γνωστόν χωράει ακόμη ένα drive 2,5’. Μετά από λίγο ψάξιμο πήρα έναν ocz vertex 4 στα 128 gb. Δεν χρειάζομαι παραπάνω χωρητικότητα αφού σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω σε συνεργασία με τον HDD που έχει μέσα και αφού τα δεδομένα μου όλα δεν ξεπεράνε τα 120 gigabytes.


Το eshop τον είχε στα 114,90 αλλά μετά τον ανέβασε στα 125. Ευτυχώς τον πρόλαβα στην χαμηλή τιμή. Έχει 550MB/sec ταχύτητα ανάγνωσης και 420MB/sec ταχύτητα εγγραφής. Που φυσικά δεν πρόκειται να τα πιάσει ο δικός μου υπολογιστής, αφού είναι με SATA II interfaces και όχι SATA III για να εκμεταλλευτεί πλήρως την ταχύτητα του δίσκου. Παρ’ όλα αυτά είναι άριστη επιλογή στα λεφτά του. Αντίστοιχο μοντέλο έχει και η Plextor (PLEXTOR PX-128M5P) αλλά με λίγο μικρότερη ταχύτητα εγγραφής στα 330 MB/sec. Να πω, επίσης, οτι για να είμαι σίγουρος, έβαλα τον ssd σ’ ένα mac pro που έχω -κάτι που είναι εξαιρετικά εύκολο, στα καλώδια του δεύτερου optical drive αν δεν έχεις- και μπουτάρισα με στικάκι που είχε το λειτουργικό που δίνει η ocz για την αναβάθμιση του firmware. Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα όμως, αφού ο δίσκος είχε ήδη το τελευταίο firmware επάνω.


Αυτό που ήταν λίγο πιο δύσκολο να βρω, είναι ένα καλώδιο τροφοδοσίας σπλίτερ τύπου Y, με αρσενικό SATA σε 2 θηλικά SATA. Τελικά βρήκα από ebay ένα, από UK στα 3 περίπου euros, αλλά με 6 μεταφορικά. Προσοχή χρειάζεται και στο SATA καλώδιο των δεδομένων. Δεν πρέπει να είναι μεγάλο γιατί ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος και αν τσακίσει μπορεί να μην δουλεύει σωστά. Στο ίντερνετ λένε για 12 ίντσες μήκος αν θυμάμαι καλά.


Από εργαλεία, δεν χρειάζονται και πολλά πράγματα. Ένα Torx 10ράκι και ένα λεπτό σταυροκατσάβιδο (philips 0), βεντούζες για το τζάμι της οθόνης και προαιρετικά αλλά εξαιρετικά χρήσιμη μια λαβίδα για να πιάνεις τις βίδες όταν λύνεις την οθόνη. Επίσης χρειάζεται περίπου 6 cm ταινία διπλής όψης κατά προτίμηση χοντρή για να κολλήσουμε τον ssd στο σασί. Υπάρχει και ειδικό πλαστικό κιτ της aplle αλλά ακριβό για τα δεδομένα οτι την δουλειά σου την κάνεις καλύτερα σχεδόν με 0 κόστος.


Εννοείται οτι πριν αρχίσω οτιδήποτε, είχα πλήρες backup στο time machine και δεν ρίσκαρα να χάσω τα δεδομένα μου.


Από τους πολλούς οδηγούς στο internet κατέληξα σε δύο. Έναν για την τοποθέτηση που μου φάνηκε καλύτερος:
http://www.youtube.com/watch?v=F8Li_bPDAow και έναν για τη δημιουργία του Fusion: http://www.macworld.com/article/2014011/how-to-make-your-own-fusion-drive.html . Υπάρχει και video γι’ αυτό αν δεν σας βολεύει, ελάχιστα διαφορετικό: http://www.youtube.com/watch?v=d0M6pv9qAH4 .


Η διαδικασία (της εγκατάστασης του ssd) περιγράφεται και είναι advance. Σχετικά δύσκολη. Παρ’ ότι είχα εμπειρία από το 1989 με pc’s και συναρμολογίσεις και παρελθόν ακόμη σαν τεχνικός σ’ εταιρία, τα πράγματα στον imac είναι αρκετά στριμωγμένα, ευαίσθητα και θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Το πιο σημαντικό όμως είναι να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία. Και το λέω αυτό, διότι στην αρχή αφού έβγαλα το προστατευτικό τζάμι της οθόνης όχι με βεντούζες αλλά με τα νύχια :) , προσπαθούσα να ξεβιδώσω τα torx του LCD με κατσαβίδι που είχα πάρει set από Lidl με αποσπώμενες μύτες. Παρ’ ότι ήταν καλό και ποιοτικό, δεν ήταν αρκετά λεπτό για να χωρέσει μέσα στις εσοχές, με αποτέλεσμα να τραυματίσω λίγο εσωτερικά το αλουμινένιο σασί. Είχα όμως τόση ... αγωνία να το φτιάξω που δεν περίμενα από Δευτέρα απόγευμα να ξημερώσει την άλλη μέρα για να πάρω το κατάλληλο κατσαβίδι.


Αφού βγάλουμε και το LCD, ξεβιδώνουμε κάποιες 8 βιδες από το Logic Board (motherboard) βγάζουμε κάποια καλώδια αισθητήρων, μνήμες κτλ για να το τραβήξουμε και να βάλουμε το δίσκο και τα καλώδιά του. Εδώ είναι και το πιο δύσκολο κομάτι γιατί είναι ζόρικα τα πράγματα. Επίσης πρέπει να τοποθετήσουμε τα καλώδια με τάξη γιατί είναι εύκολο να μην κλείνει μετά σωστά το μηχάνημα.


Αφού τα τέλειωσα όλα αυτά, άρχισα ξανά το μοντάρισμα. Καθ´ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας είχα δίπλα μου το macbook pro με το video οδηγιών και το συμβουλευόμουν κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Συνολική διάρκεια: πάνω από ώρα.


Και ήρθε η ώρα της κρίσης: Πατάω το κουμπί .... και ... τίποτα !!!! Αρίζει και με λούζει κρύος ιδρώτας!!! το κρατάω παρατεταμένα, μετά πάλι κτλ, ώσπου τελικά άνοιξε! Ευτυχώς λέω, την γλύτωσα... αμ, δε!


Μπουτάρισα από ένα στικάκι που είχα το 10.8. Λάθος βέβαια, γιατί για το fusion χρειάζεται τουλάχιστον 10.8.2. Παρ’ όλα αυτά τις εντολές τις είχε και μου έφτιαξε το λογικό drive. Όταν όμως πήγα να κάνω restore από time machine η διαδικασία σταματούσε κάθε τόσο και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Μετά από αρκετές προσπάθειες, το άφησα για την άλλη μέρα. Νόμιζα οτι όλα ήταν καλά και οτι απλώς δεν μπορούσε να κάνει το restore. Λάθος!


Μετά από πολλές προσπάθειες, πολλές δυσκολίες στο boot και δοκιμάζοντας διάφορα με καινούριο στικάκι έχοντας 10.8.2, άρχισα να καταλαβαίνω οτι μάλλον ήταν πρόβλημα hardware. Κι εκεί ήταν που με έπιασε η απελπισία. Διότι πως το ξανανοίγεις αυτό το πράγμα; Και που βρίσκεις τι φταίει; Κι αν έκανα καμια βλακεία και χάλασα τίποτα; Αν με στατικό ηλεκτρισμό έκαψα τίποτα στο logic board? Μόνο και μόνο η τιμή του σαν ανταλλακτικό (1500$) φτάνει να σε “στείλει”. Σαν μόνη λύση πλέον έβλεπα να το στείλω στο service και να εύχομαι να είναι κάτι απλό. Βέβαια δεν είναι απλή διαδικασία, ο imac έχει μεγάλο όγκο και βάρος, και με courier είναι απλά ασύμφορο να το στείλεις Αθήνα. Με μεταφορική θα πάρει πολλές μέρες και πρόκειται για το μηχάνημα της δουλειάς μου...


Πήρα λοιπόν τηλέφωνο τον φίλο Νίκο στο service της Document και του είπα, οτι έκανα μάλλον βλακεία και δεν την γλυτώνω την μεταφορά. Αυτός με την ψύχραιμη ματιά του τρίτου και με την πολύτιμη πείρα του με έκανε να το δω πιο χαλαρά το θέμα: Μου είπε να διαλύσω το fusion drive (δείτε εδώ πως γίνεται:
http://www.macworld.com/article/2015664/how-to-split-up-a-fusion-drive.html ) και να ελέγξω αν κάθε δίσκος ξεχωριστά δουλεύει σωστά. Κάτι που κι εγώ το είχα στο μυαλό μου, αλλά δεν ήθελα καν να σκέφτομαι οτι θα πρέπει να ξανανοίξω το μηχάνημα.


Κι όμως, το πήρα απόφαση. Αφού το άνοιξα μία, θα το ξανανοίξω ξανά για να δώ τι φταίει. Έτσι κι έκανα έχοντας την ελπίδα οτι φταίει τουλάχιστον ο ssd. Και οτι βγάζοντάς τον θα δουλεύει όπως πριν. Βέβαια πριν, είχα δει οτι κανένας δίσκος δεν δούλευε σωστά ακόμη και χωρίς το Fusion. Δεν μπορούσα πχ ούτε το λειτουργικό να εγκαταστήσω σε κανέναν απ’ αυτούς.


Ξεκίνησα πάλι την διαδικασία λοιπόν, αυτή τη φορά όμως πήρα και το σωστό λεπτό κατσαβιδάκι Torx 10. Τα θυμόμουν απ’ έξω τα βήματα αλλά καλού κακού είχα και τα video (στο iphone αυτή τη φορά γιατί στο mac book pro έκανα restore τον user από το time machine σε περίπτωση που δεν πάει τίποτα καλά). Αυτή τη φορά μου πήρε λιγότερο από ώρα. Αποσύνδεσα τα καλώδια του ssd αλλά τον άφησα μέσα αφού τον είχα ήδη κολλήσει. Και ξανασυναρμολόγησα τον imac. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Δούλεψε μια χαρά και μάλιστα εγκατέστησα ένα παλιότερο mac osX 10.6 στον hdd από το DVD για να βεβαιωθώ.


Άρα έφταιγε κάτι στον ssd και μια ματιά στο τσαλακωμένο data καλώδιό του μαρτυρούσε το τι. Ή ήταν προβληματικό από την αρχή, ή με το τσαλάκωμα και την πίεση άρχισε τα προβλήματα. Πάντως ήταν φανερά ταλαιπωρημένο κι έδειχνε οτι μάλλον είχα βρει το πρόβλημα.


Την επόμενη μέρα, αποφάσισα για τρίτη φορά να ανοίξω το μηχάνημα και να συνδέσω τον ssd. Αυτή τη φορά το έκανα ακόμη πιο γρήγορα. Βρήκα μικρότερο καλώδιο και πρόσεξα πολύ να μην τσακίζεται πουθενά. Τον έκλεισα πάλι και η διαδικασία δεν πήρε παραπάνω από 40 λεπτά. Και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Ο υπολογιστής άνοιξε με την μία, μπουτάρισα από στικάκι, εκγατέστησα και το 10.8.2 στον ssd για δοκιμή κι έκανα και μεταφορές από τον έναν στον άλλο δίσκο.


Ουφ!


Σειρά είχε η δημιουργία του Fusion. Εύκολα και γρήγορα με τους οδηγούς. Όμως προσοχή: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το disk util του 10.8.2 για οτιδήποτε με το Fusion Drive μετά τη δημιουργία του γιατί δεν δουλεύει σωστά. Το αναφέρουν αρκετοί στο internet. Ελπίζουμε με το 10.8.3 να είναι όλα εντάξει.


Ένα πράγμα που δεν δουλεύει επίσης στο Fusion είναι το άμεσο restore από το time machine. Πρέπει να εγκαταστήσετε το λειτουργικό πρώτα και μετά να κάνετε επαναφορά των ρυθμίσεων κι αρχείων σας. Φαίνεται να είναι γενικό το πρόβλημα αφού το είχαν κι άλλοι:
http://jackofallit.wordpress.com/2012/11/21/my-diy-fusion-drive/


Μετά απ’ αυτά, έκανα εγκατάσταση του λειτουργικού στο καινούριο μου πλέον Fusion Drive και μόλις πριν λίγο τελείωσε και η επαναφορά των αρχείων και ρυθμίσεων από το time machine. Στο μεταξύ βρήκα τον χρόνο να σας γράψω τον πόνο μου :) Σε λίγες μέρες θα σας πω κι εντυπώσεις από τη λειτουργία του και τις επιδόσεις. Αν και απ´ότι λέει κι ο τύπος στο link πιο πάνω, δεν φαίνεται να υπάρχουν διαφορετικές εντυπώσεις από τη χρήση μόνο του ssd γιατί αυτός χρησιμοποιείται κυρίως.


Οπότε αν κάποιος θέλει να το κάνει, ας προχωρήσει με την δέουσα προσοχή πάντα. Σε λίγες μέρες θα φτιάξουμε και του φίλου Σάκη το Mac Mini έτσι, όταν έρθουν τα απαραίτητα εξαρτήματα, οπότε θα σας ενημερώσουμε κι από εκείνη την προσπάθεια. Φαίνεται ελπίζω οτι σαφώς θα είναι πιο εύκολη περίπτωση από του iMac.
 
Last edited:

Carculas

Established Member
22 May 2011
171
Τέλος καλό όλα καλά.αχ αυτά τα μηχανήματα μας παιδευουν αλλα τι να κάνουμε,αυτό ειναι το χόμπι μας. Περιμένω και εγω το flex cable για τον Mac mini μου.ερχεται σιγουλια-σιγουλια απο Κίνα.μολις το πάρω στα χέρια μου αρχίζει η επιχείρηση fusion drive σε Mac mini.θα ενημερώσω για τις τυχόν κακοτοπιες.
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Τελικά και στο Mac mini απ ότι λένε δεν είναι και πολύ εύκολο. Διάβασε προσεκτικά τον τύπο αυτόν:
http://jackofallit.wordpress.com/2012/11/21/my-diy-fusion-drive/

Και ειδικά εκεί που λέει:
The instructions from Other World Computing (included in my kit) were excellent, except for one minor point. Step 1 on the Assembly process says to replace the two Torx T6 screws to attach the drive housing to the chassis. Try as I might, the screw on the right side was too long. After trying for several minutes, I sat back and reviewed the dis-assembly instructions. It was then that I realized that you must reinstall the power supply before attaching the right side screw, since it should go through a tab that sticks out from the power supply. The instructions I was following start the process of installing the power supply in step 2, finishing the power supply install in step 6. OWC should really fix that.

Οι οδηγοί της owc είναι οι καλύτεροι απ όσους βρήκα εγω.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Είναι ένας υβριδικός σκληρός δίσκος στον οποίο η Apple χρησιμοποιεί έναν SSD 128GB μαζί με έναν HDD 1TB, και έτσι συνδυάζει την ταχύτητα των SSD με την μεγάλη χωρητικότητα ενός απλού Hard Disk Drive.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Aν είχες διαβάσει πιο πάνω θα έβλεπες ότι ο φίλος axrst το έκανε μόνος του, απλά έχει την δυσκολία του.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Το fusion drive δεν είναι hardware είναι software . Σε επιπεδο λειτουργικού .
Με το raid μπορείς να έχεις περισσότερους δίσκους αλλα ίδιας χωρητικότητα και ίδιας ταχύτητας

Με το fusion έχεις δυο δίσκους ssd +hdd πχ 128 gb + 1 tb και το λειτουργικό τρέχει στον ssd και οι εφαρμογές
Και απο κει και πέρα αποφασίζει μόνο του τι θα γράψει που . Αλλα εσύ βλεπεις ένα δίσκο όχι δυο.

Φυσικα δεν έχω ακούσει να υπαρχει αντίστοιχο για πισί και η αππλε το υποστηρίζει επίσημα μόνο σε οποίο μακ παραγγελθεί με. Fusion εξ αρχής
 

cinevagos

Senior Member
12 February 2009
582
Eλευσίνα
Ξέρει κανείς αν πωλείται ξεχωριστά το fusion drive 2T ή και 1T από την apple ή αν κάνει το apple store εδώ στην Ελλάδα καμία αναβάθμιση?
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Μπορεις να βάλεις τον οδηγό με τον οποίο "εχτισες" το Fusion Drive?
Εννοω απο θέμα software. Το δικό μου imac ήρθε με μαμίσιο 256GB SSD και 1TB HDD. Τότε (το 2012) ήρθε με Lion. Απο την αρχή έβλεπα 2 ξεχωριστούς δίσκους. Θα ήθελα λοιπόν να δοκιμάσω αυτό το Fusion. Αν και για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι αξίζει τον κόπο.
Στον SSD έχω το λειτουργικό, τις εφαρμογές και όλα τα documents και στον HDD έχω όλα τα libraries (iTunes, iPhoto κλπ). Μεχρι τώρα ο SDD είναι μισογεμάτος και το μηχάνημα πετάει.
 

kougis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,090
Ηράκλειο
Μπορεις να βάλεις τον οδηγό με τον οποίο "εχτισες" το Fusion Drive?
Εννοω απο θέμα software. Το δικό μου imac ήρθε με μαμίσιο 256GB SSD και 1TB HDD. Τότε (το 2012) ήρθε με Lion. Απο την αρχή έβλεπα 2 ξεχωριστούς δίσκους. Θα ήθελα λοιπόν να δοκιμάσω αυτό το Fusion. Αν και για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι αξίζει τον κόπο.
Στον SSD έχω το λειτουργικό, τις εφαρμογές και όλα τα documents και στον HDD έχω όλα τα libraries (iTunes, iPhoto κλπ). Μεχρι τώρα ο SDD είναι μισογεμάτος και το μηχάνημα πετάει.

Πως βάζεις iPhoto κλπ σε άλλο δίσκο;