HD modulator (διαμορφωτής)

Γεια χαρα σε ολους
Εχω το εξης θεμα..Εχω κανει εγκατασταση του Οτε tv σε ενα τριοροφο σπιτι..Η εγκατασταση βρισκεται στον επανω οροφο και μεσω καποιου παλιου μονοφωνικου modulator, εχω εικονα σε ολο το σπιτι..Το θεμα ειναι οτι η εικονα ειναι αθλια σε σχεση με την εικονα που εχω εκει που ειναι ο δεκτης του οτε..Ειναι κριμα να αχριστευεται καινουργια hdtv...
Τι λυση εχουμε για αυτο το θεμα? Υπαρχει hd modulator? Ειναι αστρονομικες οι τιμες του η σε φυσιολογικα επιπεδα ?
Ευχαριστω
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
HD modulator ετσι οπως το θετεις δεν υπαρχει. Ουτως η αλλως το σημα που παιρνουν οι modulators ειναι το απλο composite οποτε τι hd να βγαλουν. Υπαρχουν ομως dvb-t modulators που παιρνουν το σημα και το βγαζουν σε ενα ψηφιακο mux, σαν να κατεβαζεις αλλο ενα καναλι ψηφιακης τηλεορασης (αν ολες σου οι τηλεορασεις εχουν ψηφιακο δεκτη ενσωματομενο). Το θεμα ειναι οτι ξεκινανε απο 200 ευρω και πανω και παλι δεχονται composite-rca input (μπορει και s-video για λιγο καλυτερη ποιοτητα αλλα δεν ξερω αν εχει s-video εξοδο ο δεκτης του ΟΤΕ) οποτε παλι δεν θα εχεις αυτο που θελεις, απλα θα εχεις sd ψηφιακο σημα.
http://www.hellasdigital.gr/tecatel-dim2---dvb-t-1x.html

Υπαρχουν βεβαια και dvb-t modulators με hdmi input αλλα θα πρεπει να δωσεις εναμιση βασικο μισθο να το αποκτησεις.
Μεχρι τοτε κανε την δουλεια σου με 50-70 ευρω με ενα καλο ποιοτικο στερεοφωνικο modulator
http://www.lemco.gr/diamorfwtes-thleorashs/stereo-modulator-gr/stereo-modulator-mod3st-gr.html

Επεξεργασία:
Υπαρχει βεβαια και αλλη ακριβη λυση μεσω δικτυου
Αν ας πουμε εχεις συνολικα 4 τηλεορασεις παιρνεις ενα hdmi splitter 1:4 και τον συνδεεις στον δεκτη, και μετα στην καθε μια εξοδο συνδεεις ενα hdmi cat5e extender, το συνδεεις στο καλωδιο δικτυου και στο τερματισμου του καλωδιου στην τηλεοραση συνδεεις παλι αντιστροφα το hdmi cat5e extender. Οποτε για 4 τηλεορασεις θελεις καλωδιωση στο οικημα, ενα hdmi splitter και 8 hdmi cat5e extenders (προσοχη στην επιλογη μοντελου γιατι εχουν περιορισμο στα μετρα)
Μπορεις βεβαια να παρεις μονο ενα σετακι για μια κεντρικη τηλεοραση και οι αλλοι ας βλεπουν μεσω rf modulator

http://www.amazon.com/Sabrent-Extension-Extender-200-Feet-HDMI-EXTC/dp/B001PT1A7C/ref=pd_sim_e_3
 
Last edited by a moderator:

tsatasos

Senior Member
Όπως λέει και ο fchef μάλλον θα εννοείς DVB-T Modulator. Υπάρχουν όμως και HD DVB-T Modulators, αλλά ανεβαίνει πολύ η τιμή.

Σε οικονομικό SD DVB-T Modulator θα πρότεινα κ εγώ το Tecatel DIM2. Είναι πολύ εύκολο στη ρύθμιση, μικρό στο μέγεθος και δίνει πολύ καλή εικόνα.
Μπορείς να δεις ακόμα το Ikusi MAC Home με επίσης πολύ καλή εικόνα, αλλά σχεδόν διπλάσια τιμή.

Σε HD DVB-T Modulator δες το Fenger FDM-T1HD. Με κόστος όμως ~1700 .
 

gde641

New member
7 February 2012
77
Καλημέρα παιδιά,μόλις αγόρασα τον DVB-T Modulator Tecatel DIM2 και τον συνέδεσα με καλώδιο scart(δορυφορικός δέκτης) σε S-Video και 2 rca(modulator).Είδα σήμα μεσω του ομοαξονικού καλωδίου αλλά είναι ασπρόμαυρο και με λίγα χιόνια.Το καλώδιο αυτό το έβαλα για καλύτερη εικόνα.Το scart στο δορυφορικό μου δέκτη τον έβαλα εκεί που λέει TV.Έχει και μία άλλη θύρα scart που λέει vcr,μήπως πρέπει να το βάλω εκεί???Προφανώς θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις μέσα από το modulator για να έχω καλή έγχρωμη εικόνα χωρίς χιόνια.Μηπώς μπορεί κάποιος να βοηθήσει????Thanks in advance
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Αν καταλαβα καλα το εχεις συνδεσει με ανταπτορα scart σε rca που εχει και εξοδο S-VIDEO ;

Δοκιμασε και το απλο rca και δες.Ο δεκτης δεν εχει εξοδο rca ;

Δες και τος ρυθμισεις του modulator για PAL κ.τ.λ

Αν θες πες μας απο που το πηρες και ποσο.
 

gde641

New member
7 February 2012
77
Re: Απάντηση: HD modulator (διαμορφωτής)

Το πήρα από εδώ: http://www.kbantennes.com/modulateu...c?wsajx=1&idb=14430278&idpnl=pd&idprod=305235, στην καλύτερη τιμή που παίζει αυτή τη στιγμή στην αγορά(252,00 ) και μαζί με τα μεταφορικά πήγε στα 269,00 .Ή παραλαβή του modulator από Γαλλία έγινε σε 5 μέρες!
Λοιπόν, το έχω συνδέσει με scart (δορυφορικός δέκτης) σε S-Video και διπλό rca(κόκκινο, άσπρο για τον ήχο) στο modulator και αυτό για να εκμεταλλευτώ το S-Video του modulator και να έχω την καλύτερη δυνατή εικόνα.Το συνέδεσα και με scart (δορυφορικός δέκτης) σε τριπλό rca στο modulator και η εικόνα είναι μια χαρά(πολύ καλή).Απλά θέλω να εκμεταλλευτώ το S-Video.Η ρύθμιση είναι στο Pal(εκέι πρέπει να είναι).Any ideas???
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Πρεπει να εχει s-video εξοδο ο δεκτης, δεν κερδιζεις τιποτα με αυτο που εκανες.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Πρεπει να εχει s-video εξοδο ο δεκτης, δεν κερδιζεις τιποτα με αυτο που εκανες.
Έτσι ακριβώς. Από την στιγμή που ο δέκτης δεν υποστηρίζει S-Video μέσω του Scart, παίρνεις ΑΜ εικόνα.

Άντε να βγουν και οι κινέζοι στην παραγωγή να δούμε κανένα modulator DVB-T με τιμή στο 50άρικο!
 

gde641

New member
7 February 2012
77
Re: Απάντηση: HD modulator (διαμορφωτής)

TECHNICAL SPECIFICATIONS(tecatel Dim2 dvb-t modulator):
INPUT
Video input
CVBS / S-VHS
Video input level
0,5 – 2 Vpp
Video mode
PAL / NTSC
Audio input
Stereo
Audio input level
0,4 – 2,5 Vpp
Input connectors
Video (RCA o S-VHS) y Audio (RCA L y R)
Input impedance 75 Ω MODULATION
Video resolution
PAL 720 x 576 @ 25 fps / NTSC 720 x 480 @ 30 fps
Video compression
MPEG2 MP@ML
Audio compression
MPEG1 Layer II
PSI/SI generation
PSI: PAT, PMT; SI: SDT, NIT
LCN
Yes
Standard
ETSI EN 300 744 V1.5.1
Carrier
2K
Guard intervals
1/4, 1/8, 1/16, 1/32
Code rate
1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8
Constellations
16 QAM / 64 QAM OUTPUT
Frequency range
47 – 862 MHz
Output level 85 dBμV
Output impedance 75 Ω
Channel bandwidth
7 – 8 MHz
Output level adjustment
15 dB typ.
MER
30 dB typ.
Fine tunning
1 kHz
Connector type
“F” Female GENERAL
Power supply
230 VAC – 12 VDC
Consumption
600 mA @ 12 VDC
Temperature Range
0 ~ +45 ºC
Languages
English, French, Spanish, Portuguese, Italian, German, Polish…
Dimensions / Weight
113 x 92 x 45 mm / 0,31 kg
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: HD modulator (διαμορφωτής)

Έτσι ακριβώς. Από την στιγμή που ο δέκτης δεν υποστηρίζει S-Video μέσω του Scart, παίρνεις ΑΜ εικόνα.

Άντε να βγουν και οι κινέζοι στην παραγωγή να δούμε κανένα modulator DVB-T με τιμή στο 50άρικο!

Κινέζικο είναι το Tecatel. Τόσο είναι οι χαμηλότερες τιμές αγοράς αυτή την στιγμή!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Απάντηση: HD modulator (διαμορφωτής)

Κινέζικο είναι το Tecatel. Τόσο είναι οι χαμηλότερες τιμές αγοράς αυτή την στιγμή!
Εγώ θα περιμένω να δω Κινέζικο χωρίς οδηγίες χρήσης, σε λευκή χάρτινη συσκευασία,
στο μηχάνημα επάνω να είναι όλα στα Κινέζικα (ούτε καν στα Αγγλικά) και με τιμή στο 50ρικο. Αυτό εννοώ κινεζιά.:2thumb22sup:

Ευχαριστω για τις απαντησεις...Καποια αλλα οπος αυτο
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25163 που ειναι και ποιο φτηνο μπορει να μεταφερει την εικονα sd?
Αυτό δεν είναι για ψηφιακή μετάδοση DVB-T. Είναι για αναλογική μετάδοση. Εικόνα SD φυσικά και μεταφέρει.
 
Last edited:

nk13

New member
15 December 2007
3
Kι εγώ αυτόν τον edision hdmi modulator DVB-T κοιτάζω. Μήπως γνωρίζεις αν το σήμα που μοιράζει μπορώ να το κάνω εγγραφή σε usb ενός επίγειου ψηφιακού δέκτη/αποκωδικοποιητή...; και μιλάω για τα συνδρομητικά βέβαια. Αναρωτιέμαι αν γίνεται με όλα, ή μόνο με κάποια γενικού ενδιαφέροντος, και όχι με τα scrambled sport και cinema.
 

DSALCYON

New member
8 February 2015
2
Kι εγώ αυτόν τον edision hdmi modulator DVB-T κοιτάζω. Μήπως γνωρίζεις αν το σήμα που μοιράζει μπορώ να το κάνω εγγραφή σε usb ενός επίγειου ψηφιακού δέκτη/αποκωδικοποιητή...; και μιλάω για τα συνδρομητικά βέβαια. Αναρωτιέμαι αν γίνεται με όλα, ή μόνο με κάποια γενικού ενδιαφέροντος, και όχι με τα scrambled sport και cinema.

Ναι μπορείς να το κάνεις, τουλάχιστον σε pvr sony led tv που το έχω δοκιμάσει γίνετε, άρα και σε όποιον αποκ/τη με pvr.
(το modulator δουλεύει άριστα!)
 

jimbo

New member
19 February 2007
10
Αν θέλω να έχω 2 πηγές HDMI, τι modulator πρέπει να πάρω; Έχετε κάτι να προτείνετε;