Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Classic Shell



Classic Shell is a collection of usability enhancements for Windows. The main features are:
  • Highly customizable start menu with multiple styles and skins
  • Start button for Windows 7 and Windows 8
  • Toolbar and status bar for Windows Explorer
  • Caption and status bar for Internet Explorer


ClassicWindows XpWindows 7
startmenu1.png
startmenu2.png
startmenu3.png

Pokki






Pokki Menu. One click access to the most important stuff on your PC.
Search and access your apps, files, control panel, and power options with Pokki’s Windows 8 Start Menu.
Pin and organize your favorite apps and websites just like you would on your smartphone.




img-slide1_win8.jpg
img-slide2_win8.jpg
img-slide3_win8.jpg


Start8




- Windows 7-style Start menu with Windows 8 enhancements
- Search for Windows 8-style (Modern UI) apps
- Pin desktop and Metro apps
- Boot directly to the Windows 8 desktop
- Windows 8 Start screen accessible from the Start menu


 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Start is back!
StartIsBack returns Windows 8 a real fully featured start menu and start button, behaving exactly like the ones in Windows 7.

screen1.jpg
screen2.jpg
screen3.jpg
screen4.jpg
screen5.jpg
screen6.jpg


Windows Start Menu Vistart 8

Vistart is the ultimate Start menu for windows 8. You are not only able to get the start menu back in windows 8 but you also able to use various start menu skins in windows 8. There are also extra features for the windows 8 start menu available and you can download it for free.


Start-Menu.jpg
 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
StartW8



  • Automatically switch to desktop immediately after signing in
  • Added Windows Start menu in Windows 8 design, but Windows 7 functionality
  • Activate menu with Win key
  • Log off, lock and turn off buttons
  • Traditional search field
  • Favourite applications
  • All user configurable
  • Support for silent installation
  • Multilanguage support (18 languages)
  • Option to ignore the lower left Hot corner

[video=youtube;HSBJvNO1Jao]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HSBJvNO1Jao[/video]

startw8-1.jpg
startw8-3.jpg
startw8-4.jpg
startw8-5.jpg
startw8-8.jpg
startw8-9.jpg
 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
RetroUI



Thinix RetroUI™ Pro is an easy to use software application that makes your Windows 8 based PC work and behave as if it were running Windows 7. It allows you to keep all of the benefits of Windows 8 and use Windows 8 Apps, but brings back the easy, intuitive design of Windows 7. Patent pending Enforce™ technology makes your taskbar visible whenever Apps and the Windows 8 Start screen is active, so users can simply click the taskbar to return to the classic desktop. This eliminates the need for hidden Hotcorners and the resulting confusion most people have when using Windows 8.

Slideshow%20-%20Switch.jpg
Slideshow%20-%20Start%20Screen%20Taskbar.jpg
Slideshow%20-%20Start%20Menu.jpg
Slideshow%20-%20Store%20App%20Window.jpg
Slideshow%20-%20TabletView%20Small%20Full%20Screen.jpg


Obit StartMenu8



tart Menu 8 is specially designed for Windows 8. It offers a perfect solution for users who work with Windows Start Menu all the time and are not accustomed to the new Metro start screen in Windows 8.
This smart tool brings back both the start button and Windows Start Menu, and offers the option to skip Metro start page, allowing users who only work on desktop to boot to Windows 8 desktop directly.
It's the best start menu replacement for Windows8.


startmenu.png
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μπράβο Αλέξανδρε! Δεν αντέχεται αυτό το πράγμα που έφτιαξε η MS. 45 κλικ για να ανοίξω ένα calculator....

Καλό θα ήταν όμως να γράφεις ποια είναι δωρεάν και ποια όχι.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
45 clicks;
το βάζεις στο start και τελείωσες. Με δύο clicks το έχεις.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

45 clicks;
το βάζεις στο start και τελείωσες. Με δύο clicks το έχεις.

Έχει δίκιο, το έβαλα στο ViStart και με δύο κλικ το έχω :p

Σοβαρά τώρα, τα τεράστια εικονίδια του Start δεν με βολεύουν καθόλου. Εγώ θέλω λίστες.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αμαν με τα start menus!!!! απορω τι σας ελλειψε και το θέλετε πισω, η μαλλον θα το ξαναφέρει εν μέρει πίσω η MS. Windowsακιας κάργα ειμαι κι εγώ και δε μου έλειψε ΚΑΘΟΛΟΥ. Απλα οργάνωσα το metro (8.1) στα μέτρα μου! H ταχυτητα για να βρω κάτι ειναι ακαριαια με το να ψαχνω σε αμετρητους φακέλους τους Start! Απορώ...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
όπως καταλαβαινεις αυτα ολα ειναι υποκειμενικά. Εγω τα δοκίμασα, δεν μου εκαναν και γύρισα στα 7.

Τα 10 εχουν start, παραθυρα που ξεχωριζουν μεταξύ τους με shadows αρα λιγοτερη φλαταδούρα και ειναι πιο κοντά σε αυτο που θελω. Ίδωμεν...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

όπως καταλαβαινεις αυτα ολα ειναι υποκειμενικά. Εγω τα δοκίμασα, δεν μου εκαναν και γύρισα στα 7.

Τα 10 εχουν start, παραθυρα που ξεχωριζουν μεταξύ τους με shadows αρα λιγοτερη φλαταδούρα και ειναι πιο κοντά σε αυτο που θελω. Ίδωμεν...


Φυσικα και ειναι υποκειμενικά, δεν επιμένω εξάλλου στα γούστα καθενώς. Αλλα πχ εδω συγχέεις την ευκολια χρησης με το στιλιστικό κομμάτι. Δλδ αν δεν ηταν flat όπως λες, θα ήταν καλύτερα? και γιατι οι αμέτρητοι φάκελοι (που αν είσαι ανήσυχος βαζεις ενα καρο προγράμματα κ ειναι εφιαλτης το startbutton), το κάνουν ποιο όμορφο απο μαζεμένα και ταξινομημένα tiles?
Την αμεσότητα με 2 μονο κλικ να εχεις οποιαδήποτε απο την εφαρμογη που θες γιατι να την αλλαξει κανεις ψάχνοντας στη μακαρονάδα των φακέλλων του σταρτ? και μη πει κανεις για συντομευσεις απο εδω κι απο εκει, γιατι το Metro μια απιστευτη και βολικη ταξινομηση συντομευσεων ηταν.
Τεσπα, δοκιμαζω ηδη τα νεα 10, μου λειπει το metro, το υβριδικο του κατι παει να κανει αλλα οχι, δεν εινα ιτο ιδιο, οι δεκάδες φάκελοι-πονοκέφαλος ειναι εκει.... πισωγυρίσματα :violent-smiley-030:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Εμενα δεν θα μου λείψει καθόλου :). Παντα πάταγα start και πληκτρολογούσα τα πρώτα γράμματα της εφαρμογής που ηθελα να ανοίξω και τις συχνα προσβασιμες τις εχω στο taskbar.

Στα 8 αυτό ηταν απελπισία καθώς το start σε πεταγε στο metro ui (μπλιαχ). Στα 10 το εχουν φτιάξει, οποτε μαλλον μου κανουν!
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Και μόνο οτι μπορώ να έχω ανοιχτή τη λίστα εφαρμογών και ταυτόχρονα να διαβάζω αυτό που έγραψες δείχνει οτι το Start είναι πολύ πιο βολικό. Τι διαφορετικό έχει η μεγάλη λίστα φακέλων του start menu απο τις σελίδες επι σελίδων των Apps ή της Start screen;
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

Εμενα δεν θα μου λείψει καθόλου :). Παντα πάταγα start και πληκτρολογούσα τα πρώτα γράμματα της εφαρμογής που ηθελα να ανοίξω και τις συχνα προσβασιμες τις εχω στο taskbar.

Στα 8 αυτό ηταν απελπισία καθώς το start σε πεταγε στο metro ui (μπλιαχ). Στα 10 το εχουν φτιάξει, οποτε μαλλον μου κανουν!

Ακριβως αυτο εφτιαξαν, μπαινεις στο Metro και ΔΕΝ χρειαζεται να πληκτρολογησεις κατι, με ενα κλικ ειναι μπροστα σου. Το 90% των εφαρμογων που χρησιμοποειος το χτιζεις στο metro, και ενα 10% απο applications που δεν θες αμεσα γιατι δε τα δουλευεις συχνα μπορεις ΠΑΛΙ να πληκτρολογήσεις 3 γραμματα και να τα βρεις, ΑΝ δε τα θες μπροστά σου. Ποιο νοικοκυρεμένα και άμεσα δε γίνεται με τον παλιο τρόπο! Εχουμε φάει ολοι μας τα χρονια μας απο 3.11 windows, μπορουμε να κρινουμε νομιζω!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
εγω εχω φαει τα χρόνια απο απο DOS ,οποτε η πληκτρολόγηση εχει ριζωθει βαθιά μεσα μου... γιαυτό εκρινα οτι ...ΔΕΝ! Εκτος αυτού, οπτικά με χάλαγε το γεγονός οτι άλλαζε οθόνη. Ετρωγα ενα φλασάκι!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

εγω εχω φαει τα χρόνια απο απο DOS ,οποτε η πληκτρολόγηση εχει ριζωθει βαθιά μεσα μου... γιαυτό εκρινα οτι ...ΔΕΝ! Εκτος αυτού, οπτικά με χάλαγε το γεγονός οτι άλλαζε οθόνη. Ετρωγα ενα φλασάκι!

Ποιο DOS, τα πρωτα βηματα εδω ηταν να φορτωνεις προγραμματα με BASIC,,,, axxaxaxaxaax

τεσπα ισως καποιοι να ειμαστε ποιο δεκτικοι στις αλλαγες. Την ειδα με καλο ματι και ασχολήθηκα, τα εφερα στα μετρα μου και απλα μου δουλεψε φανταστικά!

Για ναδουμε που θα καταληξουν τα 10....
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Windows 8 - Εναλλακτικά Start Menus

Ποιο DOS, τα πρωτα βηματα εδω ηταν να φορτωνεις προγραμματα με BASIC,,,, axxaxaxaxaax

τεσπα ισως καποιοι να ειμαστε ποιο δεκτικοι στις αλλαγες. Την ειδα με καλο ματι και ασχολήθηκα, τα εφερα στα μετρα μου και απλα μου δουλεψε φανταστικά!

Για ναδουμε που θα καταληξουν τα 10....

ναι λεω για την PCαδικη ιστορία μου...Προσπαθώ να ξεχάσω τις άπειρες ώρες που έγραφα τα listings του MicroMAD στον amstrad cpc464 με τις απειρες γραμες DATA! :D Ποσο ωραια χρονια ομως... ποσο ωραια!
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Στα πλαίσια της κουβέντας σας, νομίζω πως ταιριάζει η παροιμία (νομίζω αγγλική) "Δεν μπορείς να μάθεις νέα κόλπα σε ένα γέρικο σκύλο"!
Και 'γω από την "εποχή που βγήκαν οι λάσπες" είμαι και το DOS ήταν η πρώτη μου σχέση με λειτουργικό σύστημα. Ακόμη και σήμερα χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο όσο τουλάχιστον χρησιμοποιώ το ποντίκι . Ακόμη και σήμερα που όλοι γύρω μου, οι δεξιόχειρες τουλάχιστον, έχουν το αριστερό χέρι σε αχρηστία και όλα τα κάνουν με το ποντίκι (copy, paste, del, open, close, κ.ο.κ) εγώ επιμένω στην χρήση του CTRL-C, CTRL-V, DEL, CRTL-O, CTRL-F4 κ.ο.κ) Ακόμη και στο autocad που χρησιμοποιώ επαγγελματικά, αντί να επιλέξω κάποιες εντολές με το ποντίκι, πιάνω τον ευατό μου ασυναίσθητα να γράφει στην command line τις απλούστερες των εντολών όπως line, copy, offset, regen, κλπ. και λειτουργώ ταχύτερα!
Απλά είμαστε μαθημένοι αλλιώς και πολλοί από εμάς δύσκολα προσαρμοζόμαστε δυσκολότερα από ότι οι νεώτεροι χρήστες. Η ύπαρξη του start παρόλα αυτά αποτελεί μια πολύ χρήσιμη λειτουργία που αδικαιολόγητα έδιωξαν από τα 8.0! Το μετέωρο βήμα του Metro UI δημιούργησε σύγχυση, ειδικά σε εμάς τους παλιότερους. Εννείται πως έχω περάσει το ενναλακτικό start στα 8.0 μου και το απολαμβάνω γιατί με επανέφερε στο ασφαλές και οικείο περιβάλλον που είχα συνηθίσει. Τα 10 σίγουρα θα είναι μέσα στις προτιμήσεις μου.