[Build Log] HTPC Fusion / Storage

phocaea

New member
16 March 2007
78
Έχοντας στην κατοχή μου το εξαιρετικά τίμιο WD TV Live Hub, για περίπου 1,5 χρόνο, αποφάσισα πως ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα. Στην απόφαση αυτή συνηγόρησε και η ανάγκη για μια "κεντρική αποθήκη" δεδομένων, κυρίως media με την ανάλογη προστασία ενός Raid. Γρήγορα αποκλείστηκε η λύση ενός NAS, λόγω κόστους (πχ περίπου 350 για QNap TS-219P II εκτός τους δίσκους) αλλά και value/money αφού με λίγα περισσότερα θα είχα ένα πλήρες pc.

Το concept περιλαμβάνει σε πρώτη φάση τα εξής:

Κουτί: Fractal Design Node 304 (Mini-ITX)
CPU: A10-5700 (65w),
Ψύκτρα: Arctic Cooling Alpine 64 Pro CPU Cooler, Τελικά: Zalman CNPS5X Performa
RAM: 4-8GB (Vengeance), Τελικά: Corsair Vengeance 8GB 1866MHz
SSD: OCZ Vertex 4, ή Intel 330 Series 128GB, Τελικά: OCZ Vertex 4
Μητρική: ΑΡΧΙΚΑ: Asrock FM2A75M-ITX, Τελικά: MSI FM2-A75IA-E53
PSU: Corsair CX430M
Λειτουργικό: Windows 8 Pro 64bit

Η παραγγελία μπήκε, αλλά χρειάστηκε να ακυρωθεί η μητρική λόγω προβλημάτων που ανακάλυψα για τη συγκεκριμένη (έπιανε φωτιά!), και αλλάχθηκε με (με κέρδος το WIFI και το Bluetooth)

... και το "κτίσιμο" ξεκίνησε

50799266.jpg


(Παρένθεση, λόγω ατυχήματος, η ψύκτρα συνάντησε τον δημιουργό της και προς το παρόν μπήκε η stock)

96882289.jpg


Το σχέδιο ήταν να έχω στην αρχή ένα σύστημα λειτουργικό (στόχος το XBMC) έστω και αν δεν είχα στην αρχή δίσκους για τα media.
Άρα, με τον SSD θα ήμουν ΟΚ, και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω 2 εξωτερικούς δίσκους USB που είχα αγοράσει το 2011 (Western Digital Elements Desktop 2TB) 75 ευρώ τον ένα.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα, δεν τους ανοίγω να δω τι δίσκο έχουν μέσα, το πολύ - πολύ να έχει κανένα SATA II, οπότε δεν θα πάνε χαμένοι. Φανταστείτε την έκπληξή μου όταν βρήκα μέσα τους WD20EARX Green, SATA III! Αμέσως μπήκαν στο κουτί:

99945998.jpg


Επόμενο task, η αντικατάσταση των καλωδίων SATA γιατί αυτά με τις γωνίες δεν βολεύουν (οι δίσκοι το κουτί είναι αντικρυστοί) και η αλλαγή της ψύκτρας με τη Zalman Performa.

Όπερ και εγένετο:

74986543.jpg


39897127.jpg



Το flow στο κουτί είναι φανταστικό. Με δύο ανεμιστήρες μπροστά φέρνει δροσερό αέρα στους δίσκους και στη συνέχεια στην ψύκτρα, η οποία είναι ευθυγραμμισμένη με τον πίσω ανεμιστήρα που βγάζει τελικά τον αέρα. Με τη stock ψύκτρα έβλεπα 38C - 42C με το που άνοιγε, ενώ τώρα μετά από παρακολούθηση ταινίας το BIOS αναφέρει 32C στη CPU. Δεν ξέρω αν είναι τα πραγματικά νούμερα, αλλά λαμβάνοντας υπόψη την διαφορά και μόνο, η Zalman έκανε δουλειά.

(Παρένθεση: το motherboard της asrock, θα είχε τη ψύκτρα κάθετα στο flow του κουτιού λόγω θέσης των κλιπς. Βέβαια θα μπορούσε να γίνει αλλαγή με την εγκατάσταση άλλης βάσης).

(συνεχίζεται ...)
 
Last edited:

phocaea

New member
16 March 2007
78
Σχετικά με το Audio-Visual hardware, έχουμε:

Ενισχυτής AV (10ετίας): Sony STR-DB930
Ηχεία: Harman Kardon HKTS 16 (αγορασμένα κομμάτι-κομμάτι με το κεντρικό ηχείο από τη νεώτερη σειρά HKTS 60 για καλύτερη απόδοση)
Τηλεόραση: Sony KDL-46EX720

Το HTPC στη θέση του:
99692568.jpg
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Από θερμοκρασίες

ακριβώς μετά το boot:
23947785.jpg


μετά από παρακολούθηση ταινίας και λίγο surfing:
32340618.jpg


24p
37571913.jpg
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Σχετικά με την απόδοση του συστήματος, δεν έχει νόημα προς το παρόν να γίνει κάποια νύξη, με το XBMC να τρέχει minimized, έχω 1%-2% στον επεξεργαστή με τους δύο από τους τέσσερις πυρήνες να αναφέρονται parked. Η μνήμη από τα 8GB έχει ελεύθερα τα 5.5GB περίπου.

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή αργότερα τις gaming δυνατότητες.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia
Με γεια φίλε μου!

Πολύ ωραία παρουσίαση ακόμα καλύτερη η επιλογή των μηχανημάτων.

:SFGSFGSF:
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Καλορίζικο και από εμένα!

GPU δεν χρειάζεται??

Δεν εχει δειξει να δυσκολευεται. Υποψη εχει ενσωματωμενη στον επεξεργαστη την Radeon HD 7660D η οποια ειναι ικανη για ολες τις δουλειες ενος htpc. Σε 3D gaming εχει καποιες καλες επιδοσεις. Συνδυαζεται επισης με discrete pci αν χρειαστει σε dual graphics mode.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Πολυ προσεγμενη κατασκευη. Σε σχεση με το WD TV Live Hub πως το βλεπεις;; Σε ρωταω απο οταν πηρα το hub, στην συγκεκριμενη τηλεοραση htpc δεν ξανανοιξε.
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Πολυ προσεγμενη κατασκευη. Σε σχεση με το WD TV Live Hub πως το βλεπεις;; Σε ρωταω απο οταν πηρα το hub, στην συγκεκριμενη τηλεοραση htpc δεν ξανανοιξε.

Εχεις απολυτο δικιο. Καποια στιγμη τα ειχα μαζι στην tv. Η μερα με τη νυχτα με καλυτερο το hub. Κρυσταλλινη εικονα απο 720p matroska (την ιδια ακριβως).

Το htpc καπως θαμπο, καπως ατονο. Σκεφτηκα μηπως εκανα βλακεια με την αγορα. Αλλα.., απενεργοποιωντας καταρχην ολα τα φιλτρα κ την επεξεργασια του xbmc, η εικονα αρχισε να καθαριζει. Επαιξα με τις ρυθμισεις της tv οπου λανθασμενα ειχα θεωρησει οτι πρεπει να ειναι ιδιες με το hub. Ετσι εφτασα το htpc περιπου στο 80% της καθαροτητας του hub. Απο εδω και περα ειναι θεμα ευκολιων και αναπτυξης.

Το player εχει φτασει στο ταβανι του. Μεχρι bluray iso. Το htpc απο την αλλη μπορει να παει σε 3D bluray iso, 3D gaming, να γινει storage pool, και φυσικα αναλογα τα φιλτρα, τους codecs το λογισμικο γενικα, εχει περιθωριο για hd-audio. Επισης ειχα κουραστει με τα firmware του hub. Μια δεν επαιζαν τα flv, μια τα mp4, μια δεν εβλεπε τα share folders. Σπανια περιστατικα, δε λεω, αλλα χαλουσαν την εικονα. Και η αληθεια ειναι οτι το xbmc με εσπρωξε να κανω το βημα.

Επεξεργαστικη ισχυ εχει απλετη ο a10-5700. Βρες μου καλους drivers και φιλτρα και ισως παραδεχτω οτι μπορει να δωσει καλυτερο upscaling απο το hub.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,373
Land of Dystopia
Σχετικά με το Audio-Visual hardware, έχουμε:

Ενισχυτής AV (10ετίας): Sony STR-DB930
Ηχεία: Harman Kardon HKTS 16 (αγορασμένα κομμάτι-κομμάτι με το κεντρικό ηχείο από τη νεώτερη σειρά HKTS 60 για καλύτερη απόδοση)
Τηλεόραση: Sony KDL-46EX720

Το HTPC στη θέση του:
99692568.jpg

Δάκρυσα, είδα το παλιό ενισχυτή μου......................
phocaea, εξαιρετική δουλειά μπράβο!!!!
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Η επομένη αγορά, μετά το μνημόνιο βέβαια, θα είναι ενισχυτής AV :)
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Με ενθουσίασε και άρεσε τόσο πολύ η προσπάθεια του phocaea (αλλά και τα καλά λόγια και εντυπώσεις που μου εξέφρασε μέσω pm) που έφτιαξα και εγώ ένα σχεδόν ίδιο....
Ειδικότερα:
AMD A10 6700 3.70GHZ BOX
CORSAIR CX SERIES MODULAR CX430M ATX POWER SUPPLY - 430W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR PSU
ASROCK FM2A85X-ITX RETAIL
FRACTAL DESIGN NODE 304 BLACK
ZALMAN CNPS5X PERFORMA
GEIL GEL38GB1866C9DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT
Κόστος 460 ευρώ από e-shop με δωρεάν τη συναρμολόγηση...

Επιπλέον δίσκους έβαλα τον 840 EVO 120 GB από την προσφορά του Πλαισίου στα 75 ευρώ και έναν περισευούμενο Hitachi 500GB 2,5...

Εντυπώσεις μόλις εγκαταστήσω λειτουργικό..(μέσα στο ΣΚ)
Εμφανισιακά πάντως το Node ειναι άψογο....
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Ακομα και ο Α10 πάντως δεν συγκρίνεται με τον i5...
Επίσης το δεν μπορείς στα χρίσμα settings ν μην πεις το σύστημα θορυβωδες.
Βέβαια με χαμηλωμα ταχυτήτων ανεμιστηρων κουτιου και επεξεργάστη βελτιώνεται πολυ η κατάσταση αλλα θελει ρυθμίσεις μέσω bios.
 

phocaea

New member
16 March 2007
78
Ακομα και ο Α10 πάντως δεν συγκρίνεται με τον i5...
Επίσης το δεν μπορείς στα χρίσμα settings ν μην πεις το σύστημα θορυβωδες.
Βέβαια με χαμηλωμα ταχυτήτων ανεμιστηρων κουτιου και επεξεργάστη βελτιώνεται πολυ η κατάσταση αλλα θελει ρυθμίσεις μέσω bios.

εννοείται πως θέλει ρυθμίσεις (αυτοματισμούς για την ακρίβεια) του στυλ "αν η θερμοκρασία είναι μέχρι 42 βαθμούς -> στροφές στο 12,5%, αν ανέβει τότε αναλογικά αύξησε τις στροφές"
πρακτικά δεν υπάρχει λογική κάποιος να αφήσει τις στροφές των ανεμιστήρων στο max.

@iceman μην με μπριζώνεις αγόρι μου και κάνω σκέψεις για FM2+ motherboard... άσε να κλείσω χρόνο και να έρθουν οι kaveri :eek:perator:
 
Last edited:

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
@iceman μην με μπριζώνεις αγόρι μου και κάνω σκέψεις για FM2+ motherboard... άσε να κλείσω χρόνο και να έρθουν οι kaveri :eek:perator:

Εσυ που με μπρίζωσες και το έφτιαξα; :twoguns: Και πάλι ευχαριστώ για το feedback
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Μιας και εντωμεταξύ ήρθαν τα nuc σκέφτομαι να πουλήσω το παραπάνω htpc να μην μένει αχρησιμοποίητο...
Αν κάποιος συνφορουμίτης από Αθήνα ενδιαφέρεται ας στείλει ένα pm να το συζητήσουμε...