Αναζήτηση rack

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Καλησπέρα,

Στο κοντινό μέλλον έρχεται μετακόμιση και συγκατοίκηση με το έτερον ήμισυ, οπότε τα γλυκά μου μηχανάκια θα χρειαστούν ένα νέο έπιπλο. Κοιτούσα διάφορα rack, αλλά αυτό που μου έχει τραβήξει την προσοχή είναι αυτό:

http://hifiracks.co.uk/av-racks-&-tv-stands/4/podium-xl

Έχει κανέις εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρία; Από την άλλη, δεν έχει καμία ιδιαίτερη επιστήμη και πέρα από το ότι χρησιμοποιεί μασίφ ξύλο και ακίδες δεν αναφέρει καμία άλλη αντικραδασμική επεξεργασία.

Τα μηχανάκια είναι πικάπ, cd, dac,phono και ολοκληρωμένος, ο οποίος ελπίζω σύντομα να γίνει λαμπάτος. Κατά 90% χρησιμοποιώ το πικάπ.
Ευχαριστώ.
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
το συγκεκριμενο ευκολα το φτιαχνεις και μονος σου ξυλα ΑΑ και ακιδες!
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Το έχω σκεφτεί. Στις διαστάσεις και στο ξύλο που θέλω (καρυδιά) μου φαίνεται αρκετά ακριβό, περίπου 1200 ευρώ, αλλά δεν ξέρω ακόμα στη συγκεκριμένη ποιότητα ξύλου που παίζουν οι τιμές. Θα αρχίσει και αναζήτηση μάστορα μάλλον.

Το πιο σημαντικό όμως, μια τέτοια κατασκευή είναι καλή επιλογή για πικάπ;
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
μαστορας εισαι εσυ φιλε μου ειναι πολυ απλο. τα ξυλα(καρυδια) στις διαστασεις που θες στα κοβουν και το κοστος για 4-5 ραφια δεν ξεπερνα τα 400 ευρώ.
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Προσωπικη αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να δωσεις και 1 περιουσια για 1 ρακ.Εγω πηρα τα μετρα και τις διαστασεις που ηθελα και τις εδωσα σε εναν επιπλοποιο εδω στην περιοχη μου και μου εφτιαξε 1 καλο.Στην αρχη που τον ρωτησα βεβαια για μασιφ,μου ειπε 1 τσιμπημενη τιμη,αλλα επειδη οι εποχες ειναι δυσκολες πηγαμε σε κατι πιο απλο σε ποιοτητα.Την δουλεια μου την κανω,και το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο,με 80 ευρο μαζι με τα μεταφορικα.Δεν βαριεσε...οσο με βγαλει!
 

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
τα 400 ευρώ ειναι για μασιφ ξυλο! και βεβαια γινεται πιο φτηνο. ομως το να το φτιαξεις μονος σου ειναι πολυ ευκολο! κοιτα '' ξυλα στα μετρα σας '' και ακιδες.
 
Last edited by a moderator:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζήτηση rack

τα 400 ευρώ ειναι για μασιφ ξυλο! και βεβαια γινεται πιο φτηνο. ομως το να το φτιαξεις μονος σου ειναι πολυ ευκολο! κοιτα '' ξυλα στα μετρα σας '' και ακιδες.

Αν περάσει σε δεύτερη μοίρα η αισθητική πλευρά,το κόντρα πλακέ,είναι το καταλληλότερο για ρακ!
 
Last edited by a moderator:

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση rack

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η αισθητική δε θέλω να περάσει σε δεύτερη μοίρα. Θα το δω πιο ζεστά το θέμα της παραγγελίας/ιδιοκατασκευής.
 
Last edited by a moderator:

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Επειδή είμαι και εγώ σε μια παρόμοια αναζήτηση μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί προτιμούνται οι ακίδες ? Φαντάζομαι θα έχει να κάνει κάτι με κραδασμούς ειδικά σε σχέση με το πικ απ . Αν έχει κάποιος όρεξη ας το αναλύσει λίγο παραπάνω η ας μου δώσει κάποιο σχετικό λινκ γιατί το search δεν με βόηθησε .Επίσης για πιο λόγο συνίσταται κόντρα πλακέ θαλάσσης και όχι μασίφ ξύλο ? Σόρρυ για το οφ τοπικ .
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση rack

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η αισθητική δε θέλω να περάσει σε δεύτερη μοίρα. Θα το δω πιο ζεστά το θέμα της παραγγελίας/ιδιοκατασκευής.

Καλό είναι να πάρεις μία ιδέα για τα racks της Exelixis. Με τη δυνατότητα να τα διαμορφώσεις ανάλογα με τις δικές σου απαιτήσεις.
Κάποιες ενδεικτικές τιμές θα βρεις εδώ, αλλά εξαρτώνται πολύ από τις ιδιαιτερότητες της παραγγελίας (αριθμός ραφιών, διαστάσεις, είδος ξύλου κλπ). Το σημαντικό είναι πως έχει μεγάλες δυνατότητες στην εξατομίκευση (customizing) της παραγγελίας.

Για το πικ-απ θα χρειαστείς ιδιαίτερη φροντίδα στη στήριξη, καθώς είναι το πιο ευαίσθητο σε κραδασμούς από όλα σου τα μηχανήματα. Για το δικό μου έχω φτιάξει με παραγγελία χωριστό rack μεταλλικό με τρία πόδια και ακίδες και βάση στήριξης από γρανίτη.
 
Last edited by a moderator:

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Το να φτιάξεις ένα ρακ τύπου εξέλιξης ειναι σχετικά απλό και το κόστος θα βγει από 250-300 (ανάλογα το ξύλο και τους ορθοστάτες που θα χρησιμοποιήσεις). Αυτό που είχα φτιάξει εγώ για παράδειγμα δεν είχε φτάσει τα 300 και αν κατάλαβα καλά εσύ κοιτάς και για μικρότερο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εμένα πάντως η ιδιοκατασκευή αυτών:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/100226-Ρακ/page7
πήγε το πολύ 4 κατοστάρικα.
Φαντάσου πόσο θα πάει κάτι πιο απλό αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου κι έχεις όρεξη.
Η δική μου συμβουλή είναι να κοιτάξεις πρώτα πιο ξύλο είναι πιο κατάλληλο για rack κι ακολούθως το 'φέρνεις' μετά όπου θέλεις αισθητικά.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το κόντρα πλακέ θαλάσσης,επαναλαμβάνω,λόγω κατασκευής ,είναι το πιο ενδεδειγμένο!Βάφεται,λουστράρεται,το κάνεις όπως θέλεις

+1
Στο διάβασμα που έριξα κατά την δική μου αναζήτηση είναι ότι καλύτερο μετά βεβαίως των διαφόρων 'σάντουιτς" ξύλων και υλικών.
(Σε αυτούς τους συνδυασμούς,το κάθε ξύλο ή υλικό αναλαμβάνει και το δικό του εύρος ακύρωσης των συντονισμών.)
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Re: Απάντηση: Αναζήτηση rack

Έπηξα με τις δουλειές και έμεινα λίγο πίσω. Με βάζετε σε πειρασμό για DIY κατάσταση αλλά τελικά σε μάστορα θα καταλήξω. Νομίζω σε τέτοιες κατασκευές τα χέρια μου δεν πίανουν όσο του φίλου sokmav. Πραγματικά τρομερή κατασκευή :worshippy:

Θα το δω το κοντρα πλακέ θαλάσσης, ειδικά αν μπορώ να ξεπεράσω κάποια θέματα αισθητικής. H ερώτηση του άσχετου: Οι στρώσεις ξεχωρίζουν πάντα ή ανάλογα με το βάψιμο/βερνίκι φαίνεται σαν ξύλο ή τουλάχιστον σαν κάτι εννιαίο; Είδα κάποιες φωτογραφίες στο google αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αν έχετε κάποιο διαφωτιστικό link στείλτε κάτι.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αναζήτηση rack

Έπηξα με τις δουλειές και έμεινα λίγο πίσω. Με βάζετε σε πειρασμό για DIY κατάσταση αλλά τελικά σε μάστορα θα καταλήξω. Νομίζω σε τέτοιες κατασκευές τα χέρια μου δεν πίανουν όσο του φίλου sokmav. Πραγματικά τρομερή κατασκευή :worshippy:

Θα το δω το κοντρα πλακέ θαλάσσης, ειδικά αν μπορώ να ξεπεράσω κάποια θέματα αισθητικής. H ερώτηση του άσχετου: Οι στρώσεις ξεχωρίζουν πάντα ή ανάλογα με το βάψιμο/βερνίκι φαίνεται σαν ξύλο ή τουλάχιστον σαν κάτι εννιαίο; Είδα κάποιες φωτογραφίες στο google αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αν έχετε κάποιο διαφωτιστικό link στείλτε κάτι.

Mπορείς να το κάνεις να φαίνεται όπως βάλεις με το μυαλό σου.
Κάνε μια επίσκεψη σε ένα μεγάλο χρωματοπωλείο,έστω κι από περιέργεια και θα καταλάβεις.
Υπάρχουν χρώματα που μπορούν να δώσουν την υφή και την όψη του ξύλου ακόμα κι αν περάσεις λαμαρίνα με αυτά.
Πάρε και κατάλαβε..
Αν δε το δώσεις σε τεχνίτη,μπορεί να σου περάσει όποιον καπλαμά επιθυμείς,εκεί πια δεν υπάρχει όριο,μόνο η αισθητική σου.
 

kuros

Established Member
1 November 2009
191
Re: Απάντηση: Αναζήτηση rack

Έπηξα με τις δουλειές και έμεινα λίγο πίσω. Με βάζετε σε πειρασμό για DIY κατάσταση αλλά τελικά σε μάστορα θα καταλήξω. Νομίζω σε τέτοιες κατασκευές τα χέρια μου δεν πίανουν όσο του φίλου sokmav. Πραγματικά τρομερή κατασκευή :worshippy:

Θα το δω το κοντρα πλακέ θαλάσσης, ειδικά αν μπορώ να ξεπεράσω κάποια θέματα αισθητικής. H ερώτηση του άσχετου: Οι στρώσεις ξεχωρίζουν πάντα ή ανάλογα με το βάψιμο/βερνίκι φαίνεται σαν ξύλο ή τουλάχιστον σαν κάτι εννιαίο; Είδα κάποιες φωτογραφίες στο google αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αν έχετε κάποιο διαφωτιστικό link στείλτε κάτι.

Φιλε εχω τη λυση στο προβλημα σου, το τηλ. μου ειναι 6973.724.734. Μπορω και θελω να βοηθησω...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Απάντηση: Αναζήτηση rack

Φιλε εχω τη λυση στο προβλημα σου, το τηλ. μου ειναι 6973.724.734. Μπορω και θελω να βοηθησω...

Φιλε μου απάντησες σε ενα μήνυμα που ειχε αναρτηθεί πριν 15 μήνες..