Phono stage με INA217 & OPA637

21 June 2006
303
Μια που δυσκολεύομαι να κοψω τους βομβους απο το phono stage που κατασκεύασα με FET (Le Pasific), λεω να δοκιμάσω και την κατασκευη του Κώστα Ούστογλου.
ee1.jpgee2.jpgPERPRE.jpg
Θα κατασκευάσω το πρώτο μισο του συγκεκριμένου προ μεχρι τα ρελε.
Αυτα που θελω να ρωτήσω είναι.
-Ειναι προενισχυτής ΜΜ η ΜC; Μπορεί με κάποια τροποποίηση -προσθήκη να χρησιμοποιηθεί και για τα δυο είδη κεφαλών;
-Μηπως καποιος που τον έχει κατασκευάσει εχει τοσχέδιο της πλακέτας για να το τυπώσω;(Εστειλα ΡΜ στον Κώστα αλλα μαλλον δεν το έχει δει)
 
21 June 2006
303
riaa01a.JPG
Αυτη η πλακέτα που αφορά το τμήμα phono, εχει δοκιμαστεί απο κάποιον; (Διαβασα τα ποστ που την ακολουθούν και υπάρχουν κάποιες παρατηρήσεις, ή όχι;)
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Ποιο ειναι το phono stage που κατασκευασες ?... και γιατι δεν μπορεις να κοψεις τους βομβους ? θα μπορουσα καπου να ριξω μια ματια ?

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
21 June 2006
303
IMG_1841.jpg2SK170schema.jpg
Είναι αυτο.Εχω ανοίξει σχετικο νημα στην DIY. (Le Pacific MM Pre)

Ποιο ειναι το phono stage που κατασκευασες ?... και γιατι δεν μπορεις να κοψεις τους βομβους ? θα μπορουσα καπου να ριξω μια ματια ?

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Η αληθεια ειναι οτι το νημα δεν το εχω διαβασει αλλα αν κρινω απο αυτο που βλεπω ειναι κατασκευασμενο με πολυ λαθος τροπο και ειναι περα για περα λογικο και αναμενομενο να βγαζει οχι βομβο αλλα βομβους .

Εαν εισαι Αθηνα μπορω να σε βοηθησω να το μαζεψεις η τσπ να το τελειωσουμε μαζι θα σου διαθεσω και οργανα για μετρησεις κλπ χωρις χρεωση φυσικα.

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
23 December 2007
1,681
Δοκιμασες το κυκλωμα με μπαταριες και ειχες ακομα βομβο;
Το κυκλωμα του Κωστα θα παιξει πιστευω καλυτερα, αλλα θελει αρκετη εμπειρια και νομιζω οτι εχει και μπαλανς εισοδους.
 
Last edited:
21 June 2006
303
Re: Απάντηση: Phono stage με INA217 & OPA637

Στέλιο το δοκίμασα και με μπαταρίες. ο βομβος παραμένει ιδιος.Αρα φταίει η κατασκευή...
Τωρα για το κύκλωμα του Κωστα αν βρω την πλακέτα σε ψηφιακή μορφη, και την υλοποιήσω, μου φαίνεται ευκολο το παρακάτω..
(ΚΟλλήσεις είναι, πιστεύω να το καταφέρω....)
Με τον τρόπο που το έχει ο Κώστας στο σχηματικο νομιζω οτι καταργει το balanced...
 
21 June 2006
303
Η αληθεια ειναι οτι το νημα δεν το εχω διαβασει αλλα αν κρινω απο αυτο που βλεπω ειναι κατασκευασμενο με πολυ λαθος τροπο και ειναι περα για περα λογικο και αναμενομενο να βγαζει οχι βομβο αλλα βομβους .

Εαν εισαι Αθηνα μπορω να σε βοηθησω να το μαζεψεις η τσπ να το τελειωσουμε μαζι θα σου διαθεσω και οργανα για μετρησεις κλπ χωρις χρεωση φυσικα.

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Σακη ευχαριστω για την διάθεσή σου να βοηθήσεις αλλα μενω Βολο.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Όπως λέει κι ο Σάκης υπάρχουν θέματα και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Το συγκεκριμένο FET είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε θόρυβο κυρίως από τα καλώδια εισόδου, συνεπώς με τέτοιο gain και 2 στάδια το πρόβλημα θα είναι τεράστιο.
Πρέπει τα καλώδια εισόδου να είναι μπλενταρισμένα ή συνεστραμμένα, με ελάχιστο μήκος καθώς επίσης θα βοηθήσει μια μικρή αντίσταση σε σειρά με την είσοδο.
Και πάλι αμφίβολο είναι αν θα καταφέρεις να εξαλείψεις τον ακουστό θόρυβο χωρίς ανάδραση... προτείνω να το πας.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Μπραβο βρε Νικο Παντως απο το βλεπω οι αρχες σου παραμενουν σταθερες ..

Το συστρεμενο σε phono stage δεν παιζει ...μονο το μπλενταρισμενο ... τουλαχιστον για την εισοδο για την εξοδο ισως κατι να μπορει να γινει ...Οι αποστασεις στα τρανζιστορικο δεν παιζουν τοσο ρολο οσο στα λαμπατα ( καποια στιγμη πρεπει να δωσεις λιγο περισσοτερο βαρος σε αυτο ) Αβ ηταν ετσι θα κυκλοφορουσαν πικ απ με μονο δεκα ποντους καλωδιο πανω τους ( προφανως και πηγες και ενισχυτες κλπ )

Θεωρω παντως δεδομενο οτι ετσι οπως ειναι δομημενο ειναι πρακτικα απιθανο να παιξει


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Phono stage με INA217 & OPA637

Όπως λέει κι ο Σάκης υπάρχουν θέματα και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Το συγκεκριμένο FET είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε θόρυβο κυρίως από τα καλώδια εισόδου, συνεπώς με τέτοιο gain και 2 στάδια το πρόβλημα θα είναι τεράστιο.
Πρέπει τα καλώδια εισόδου να είναι μπλενταρισμένα ή συνεστραμμένα, με ελάχιστο μήκος καθώς επίσης θα βοηθήσει μια μικρή αντίσταση σε σειρά με την είσοδο.
Και πάλι αμφίβολο είναι αν θα καταφέρεις να εξαλείψεις τον ακουστό θόρυβο χωρίς ανάδραση... προτείνω να το πας.

Νικο το παρομοιας φιλοσοφιας salas riaa που εχω φτιαξει, δεν κανει κιχ και εχει και ενα σταδιο ακομα μπροστα (70db). Κατι εχει κανει λαθος εδω ο φιλος μας.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Βρε σεις δεν τα λέω θεωρητικά, μου έφαγε μια εβδομάδα να το ησυχάσω το jfet αυτό και μιλάω για ένα στάδιο με το μισό gain, διπλή σταθεροποίηση και πολλές χιλιάδες uF.
Σάκη γενικά καλό είναι να έχουμε μικρές αποστάσεις, αλλά γι' αυτό νομίζω επιβάλλεται, τουλάχιστον εγώ δεν το κατάφερα αλλιώς...
Έχει θέμα με θόρυβο που πιάνει στο gate.
Δεν τα λέω μόνο εγω:

http://www.decdun.me.uk/gainclonepre2.html

"For connecting this circuit to the one in the pre-amp, ie the LM317 circuit, use either tightly twisted wires or screened cabled to avoid picking up any noise. This is important!"

"The pot must ideally have very short wires to the preamp board."
 
21 June 2006
303
Τα φοβήθηκε το μάτι μου αυτα τα Φετ.Την τελευταία φορα, πριν σηκώσω τα χέρια ψηλά, το πήγα σε σπίτι φίλου μου να το ακούσουμε στο σύστημά του.
Πριν συνδέσουμε τα RCA του πικαπ, και ενώ ηταν ανοιχτο και συνδεδεμένο με τον προενισχυτή, εκτος απο τον βόμβο, αρχισε να παίζει Καζατζιδη (το Αγριολούλουδο)
προφανως κάνοντας λήψη σαν ραδιόφωνο........ Φυσικά παθαν ολοι πλακα και γω παραιτήθηκα...
Τωρα Στελιο σε πρώτη Ευκαιρία θα του βαλω μια 100Κ (την οποία νομίζω οτι δεν έχει στο σχηματικο) να δούμε, αλλα πολυ φοβάμαι οτι δεν ηταν για τα κυβικά μου τα Φετ.....
 
23 December 2007
1,681
Το σχεδιο ειναι μια χαρα, απλως εκανες καποια λαθακια και απογοητευθηκες. Παλεψε το ακομα. Λοιπον αντισταση απο την εξοδο του πυκνωτη στην γη, μπελταζ στις εισοδους και εξοδους και μπαταρια σε πρωτη φαση.
Θα το καταφερεις.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Αυτά τά φέτ έχουν μεγάλο κέρδος και μεγάλη χωρητικότητα. Άρα μπορούν νά συντονίσουν μέ παρασιτικές αυτεπαγωγές, νά ενισχύσουν αρμονικό θόρυβο από κακή γείωση, νά, νά, νά... Σέ SE κυκλώματα μέ χαμηλή απόρριψη τροφοδοσίας κιόλας μπορούν νά παίξουν πανήσυχα καί έχει γίνει αυτό αλλά θέλει πείρα καί όργανα. Πολλές φορές τά προβλήματα σέ αυτοσχέδια διάταξη είναι απλώς βρόγχοι γείωσης. Ένα παλιότερο παράδειγμα πρωτότυπης κατασκευής μου 61dB μέ τό ίδιο φέτ σέ SE χωρίς βρόγχο ανάδρασης, μέ τή ΔΕΗ κιόλας μέσα στό ίδιο μικρό κουτί. Τό FFT του δείχνει τό βόμβο 50Hz στά -100dB. Άρα γίνεται. Τώρα πιά παίζει κάπου στήν Αυστρία γιά μία Colibri Platinum. Είχε καί ένα XONO εκεί αλλά ζήτησε νά τό δοκιμάσει καί τό κράτησε.
 

Attachments

  • LMC61b.jpg
    LMC61b.jpg
    104.2 KB · Views: 127
  • LMC61.jpg
    LMC61.jpg
    52.6 KB · Views: 126
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Δεν φταινε σε κατι τα φετ, οποιοδηποτε κυκλωμα κατασκευασμενο με αυτη την λογικη ειναι πιθανο οτι και βομβους θα τσιμπαει αλλα και RF θα βαζει μεσα

Πρεπει να φροντισεις να αλλαξεις την καλωδιωση με θωρακισμενα καλωδια τουλαχιστον για την εισοδο
Πρεπει να αλλαξεις την τοπολογια γειωσης που εχεις απο '' All ground "" σε star ground
Πρεπει να φροντισεις μαλλον η γειωση του πλαισιου να ειναι σε διαφορετικο δυναμικο με την γειωση των rca
Πρεπει να φροντισεις ωστε τα βυσματα εισοδου και εξοδου να ειναι σωστα απομονωμενα απο το πλαισιο .

Κανε αυτα και δεν νομιζω να εχεις το παραμικρο προβλημα και εχω και την εντυπωση οτι θα παιξει μαλλον μαγικα αρκει αν "δεσει" με την κεφαλη σου ( πλεονεκτημα των απλα στημενων κυκλωματων )

Οσο για την αντισταση στην εξοδο αναμενεις να εχει καποιο ρολο στον ηχο του αλλα απολυτως κανενα ρολο στα θεματα RF και βομβων ..


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
21 June 2006
303
Τα Θωρακισμένα καλώδια χειροτέρεψαν την κατάσταση. Τα βυσματα εισόδου - εξόδου ειναι απομονωμένα απο το πλαίσιο. Την γειωση των RCA την μετέφερα σε αλλο σημείο και χειροτέρεψε.
Τωρα την τοπολογια γείωσης προσπάθησα να την αντιγράψω απο τυπωμενα κυκλώματα του συγκεκριμένου, που βρηκα στο διαδίκτυο.(Τις γειωσεις τις φερνουν σε μια γραμμη που περνα ανάμεσα στα δυο κανάλια και απο κει στο σασι).
Πριν απ αυτο ειχα δοκιμάσει φερνοντας τις γειώσεις σ ενα σημείο στο κέντρο της πλακέτας και απο εκεί στο σασι. Παλι ειχε βομβο.
Ολα τα παραπάνω τα εχω δοκιμάσει και τα εχω αναφέρει στο σχετικο νημα που άνοιξα στην DIY. (Le Pacific RIAA phono)
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
η κατανοηση του τι ειναι star ground δεν ειναι ευκολη ( χωρις να θελω να σε προσβαλω ) οπως επισης πολλοι δεν μπορουν να κατανοησουν τι ειναι το ground loop και τι ειναι η διαφορικη γειωση οπως την λεω εγω η floating ground οπως αναφερεται σε βιβλιογραφια.

Αυτο που ειναι σημαντικοτερο ειναι οτι σε κυκλωματα με τοσο κερδος δεν μπορει να υπαρξει κανενα λαθος το οποιο θα περασει απαρατηρητο ακομα και ενα πολυ μικρο μπορει να εχει ολεθρια αποτελεσματα.


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος