Βοήθεια και προτάσεις για αγορά Φακών Led

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ανοιξα αυτο το νημα για ολα τα μελη που θελουν να μαθουν κατι παραπανω και να ρωτησουν οτιδηποτε γυρω απο τους Φακους Led.

Για αγορα του πρωτου σας φακου Led υπαρχει παντα το νημα του Kospap

Everything you wanted to know about Led Flashlights but you were afraid to ask :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Οικονομικη προταση για μερακληδες, μονο με 10 ευρω!! :))

Stainless steel Mini (6.1cm!!) CR123A flashlight


TrustFire MINI-01 Cree XM-L T6 3-Mode 280LM LED Flashlight with Keychain

Trustfire-Mini-01-Stainless-Steel-CREE-XM-L-T6-3-Mode-280-Lumen-LED-Keychain-Mini.jpg


http://www.fasttech.com/products/1/...fire-mini-01-cree-xm-l-t6-3-mode-280lm-led-fl
(κουπονι BLF)
 

leonpower

Established Member
15 March 2008
105
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

δεν κρατηθηκα...το χτυπησα απο την fasttech :smash:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Oυτε και γω...
Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη περιπτωση και στην καλυτερη τιμη της αγορας!
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Απάντηση: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Πιστεύω να ποσταρα στο σωστο θέμα.
Ψαχνοντας για φακο βλέπω οτι σε καποιος υπάρχει επιλογή χρωματισμου που αποδίδει το led
π.χ cool white, warm white,neutral white. Tι διαφορά μπορει να εχουν μεταξύ τους στον τελικο φωτισμο,υπαρχουν ουσιαστικές διαφορές?
Ποιο απο την εμπειρια σας αξιζει να επιλέγει για γενική χρήση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το ποστ υπαρχει και εδώ http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-g2-modding-fun!?p=1056771250#post1056771250 αλλά προφανώς ειναι off topic οποτε θα
μπει στον κοπο καποιος mod να το διαγράψει
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Το cool white led (ψυχρο/μπλε) ειναι συνηθως πιο φωτεινο απο ενα αντιστοιχο led neutral η warm white (θερμο/κιτρινωπο). ~10% απ'οτι διαβαζω.

Τωρα για την χρηση καθε χρωματισμου.
Ειναι γεγονος οτι το θερμο φως φωτιζει και απεικονιζει τον στοχο του με τα φυσικα του χρωματα, οπως επισης εχει καλυτερη διεισδυτικοτητα στην ομιχλη. Γιαυτο το προτιμουν πολλοι.
Το ψυχρο φως εχει την ταση να αλλοιωνει τα φυσικα χρωματα καθως και να ανακλαται περισσοτερο απο το θερμο σε ομιχλη η μεγαλη υγρασια μειωνοντας την ορατοτητα.

Προσωπικα προτιμω το ζεστο φως σε ισχυρους φακους τυπου flood. Σε αντιθεση, προτιμω το ψυχρο φως σε ισχυρους φακους στενης δεσμης, throwers.
Eπισης προτιμω το ψυχρο φως στους μικρους φακους διοτι εκει χρειαζομαστε οσο περισσοτερη φωτεινοτητα μπορουμε να εχουμε.

Το neutral white ειναι κατι μεταξυ cool white and warm white. Δεν ειναι ασχημο για οποιοδηποτε φακο κατα τη γνωμη μου.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Το τι είναι καλύτερο,εξαρτάται από το που μένεις,τι περιβάλλον και κλίμα έχει, τι χρήση το θες. Για παράδειγμα, ένας που μένει στα χιόνια/ομίχλες, θέλει θα έλεγα οπωσδήποτε neutral/warm led. Εγώ που μένω παραθαλάσσια και δεν έχει ομίχλες, το cool white είναι καλύτερο μιας και έχει μεγαλύτερη απόδοση. Από την άλλη φυσικά έχει σημασία τι θες και σε άλλους τομείς,όπως να βλέπεις ωραία/ξεκούραστα χρώματα(neutral/warm white), να φαίνεσαι πιο πολύ(το cool white χτυπά πιο πολύ στο μάτι)
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Να ειστε καλά παιδια για τη βοήθεια. Τώρα τα ξεκαθάρισα καπως!

Θα ήθελα μια πρόταση για φακο τον οποίο θα έχω μονιμα πάνω μου και κυρίως στο τσαντακι.
Σκεφτομαι για κάτι μικρο και δυνατο και καλό θα ήταν αφού θα το έχω στο τσαντακι να εχει μια θήκη για να μην
πολυγρατζουνιέται.

Mέχρι $50 καλα ειναι πιστεύω. Αν μπορειτε και καποιο link για αγορά θα βοηθούσε πολύ
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Τι μπαταριες θελεις για τον φακο?
Αν προτιμησεις επαναφορτιζομενες λιθιου αντι ΝιΜΗ, δεν θα μπορεις να βαζεις αλκαλικες απο το περιπτερο αν υπαρξει αναγκη.
Γνωριζεις απο μπαταριες λιθιου? Θελουν λιγο προσοχη.
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Δεν ξέρω πολλά πράγματα απο λιθίου,καθολου θα έλεγα οποτε θα ήθελε κατι να μη δημιουργει προβλημα και λογο της θερμοκρασιας (ζεστης-κρύου)
επειδη θα ειναι συνέχεια πάνω μου και θα εκτειθεται σε αυτην.
Δεν έχω προβλημα να ειναι CR123 (φανταζομαι λιθιου θα ειναι αυτες οι περισσοτερες) ή ΑΑ. Για 18650 αν δεν έχουν προβλημα δε με νοιάζει και πάλι.
Αρα πάμε σε ΑΑ?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Ναι καλυτερα ΑΑ (ΝιΜΗ) απο αρκετες αποψεις. Απλα και σιγουρα πραματα!
Κατσε να φαω και ερχομαι με προτασεις.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Εδω εκανα μια επιλογη 1χΑΑ φακων. Ο καθε φακος εχει κατι μοναδικο γι αυτο μπηκε στη λιστα των προτεινομενων.

8631723850_0440721a45_h.jpg

Απο αριστερα προς τα δεξια:
ThruNite Archer1A, Fenix LD12, Sunwayman VR10, EagleTac D25a, Nitecore Sens, Nitecore EA1, Olight i2, Zebralight SC52, DQG AA

Προσωπικα Σχολια:

Thrunite Archer 1A.
Nεος φακος, με το μεγαλυτερο throw στην κατηγορια του και δευτερη μεγαλυτερη φωτεινοτητα ~170λ. Εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης με πολλα modes. Aντεχει πτωση 10 μετρων! Παιρνει και 1400 (ΑΑ λιθιου).
Ειναι απο τους μεγαλυτερους σε μεγεθος ΑΑ, στα 11 εκατοστα μηκος. Τα αριστα διαβαθμισμενα modes αλλαζουν στριβοντας την κεφαλη και μενει στη μνημη το τελευταιο. Ο φακος εχει momentary on (forward clickie).
Ο φακος στεκεται στην ουρα του (tail stands). Εχει επισης ατσαλινη κορωνα (SS bezel) μπροστα που βοηθα στην αντοχη. Η συσκευασια περιεχει επισης ενα πολυ ομορφο θηκακι. Πολυ καλο προιον της ThruNite.

Fenix LD12:
Φενιξ=Αξιοπιστια. Kατα τα αλλα η φωτεινοτητα του μπορει ειναι γυρω στα 100+ λουμενς αλλα η διαρκεια στο high ξεπερνα το διωρο. Κορυφαια προυποθεση για φακο EDC. Μονο οι Νitecore συγκρινονται σε αυτο.
Τα modes αλλαζουν απο το ποιοτικο και ανθεκτικο κουμπακι στο σωμα. Ο πισω διακοπτης ειναι forward clicky (τον πατας λιγο και αναβει). Εχει μνημη της τελευταιας σκαλας. Γερος φακος, εμπνεει εμπιστοσυνη.
Μειονοκτημα ειναι οτι δεν σκεκεται στην ουρα του. Ερχεται χυμα σε απλη συσκευασια χωρις πολλα πολλα.

Sunwaman V10a
Αυτος ο φακος μπηκε στις επιλογες επειδη εχει μαγνητικο διακοπτη απο 1-140 λουμενς, χωρις διαβαθμιση. Οτι φωτεινοτητα επιθυμεις την εχεις. Ο γενικος διακοπτης ειναι πισω και ειναι forward clicky.
Δεν θυμαμαι να εχει strobe οπως οι δυο προηγουμενοι. Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι εξαιρετικη. Προσωπικα δεν μου αρεσει ο μαγνητικος περιστρεφομενος διακοπτης.
Ερχεται χυμα, ουτε θηκη ουτε τιποτα αλλα εκτος των ΝιΜΗ ΑΑ παιρνει και μπαταριες ΑΑ λιθιου 14500. Η φωτεινοτητα με λιθιου εντυπωσιαζει ειναι η αληθεια.

EagleTac D25A
To φακουδακι μπηκε στη λιστα επειδη ειναι το πιο αριστοκρατικο απ'ολα τα υπολοιπα. Κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, φωτεινοτατος, λεπτος, πολλα modes που θελουν διαβασμα απο το μανουαλ.
Η κυριλε συσκευασια περιεχει ολα τα απαραιτητα, θηκη, κορδονακι, spare parts. Tα modes αλλαζουν στριβοντας την κεφαλη. Ο διακοπτης στην ουρα δεν ειναι forward clicky. Δεν πειραζει, ειναι ΕagleTac!

Nitecore Sens AA
To περιποιημενο αυτο φακουδακι αυτο των 120 λουμενς και της διωρης διαρκειας στο high, δεν εχει ουτε διακοπτες αλλαγης φωτεινοτητας ουτε τιποτα. Ειναι αυτοματο! Ειναι και φτηνο..!
Το κρατας δειχνοντας το ταβανι, στριβεις την κεφαλη για να αναψει και απο κει και περα το φως αυξομειωνεται αυτοματα, αναλογα με το που δειχνεις. Εχει πλακα και δουλευει.
Εχει αρκετες επιλογες αναλογα με ποια κατευθυνση το αναβεις. Αν το αναψεις πχ κρατωντας το με την κεφαλη να δειχνει στο πατωμα αναβει συνεχως στο low. Κλπ, κλπ. Πολυ καλο gadget.

Nitecore EA1
Aν παρατηρησετε, αυτος ο φακος (μαζι με τον Fenix LD10 που δεν ειναι στη φωτο) ειναι και ο πιο χρησιμοποιημενος, μιας και ειναι ο αγαπημενος μου.
Για την ακριβεια, ολη η σειρα Νιtecore Explorer ειναι ενα ποιημα. Απο τον ελαχιστο σε μεγεθος EC1 μεχρι τον πιο προσφατο EA8 με τις 8χΑΑ).
Ο ΕΑ1 (αλλα και ο ΕC1,EA2) εχει τα παντα επανω του. Ολα τα καλουδια που μπορεις να θελεις σε ενα φακο. Μεχρι και κοκκινο λεντακι που εχει τις χρησεις του, οχι μονο σαν firefly mode.
Eιναι απο τους πλεον φωτεινους ΑΑ, το τουρμπο φτανει τα 180 λουμενς (~150 το κοβω εγω) και η παραξενη κατασκευη/σχημα του σε κανει να μη θελεις να το αφησεις απο τα χερια σου!
Η συσκευασια περιεχει ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ, θηκη, κλιπ, κορδονακι κλπ. Ειναι το κορυφαιο φακουδακι gadget που εχει πανω του οτι μπορει να θελησεις σε ενα φακο.

Οlight i2 EOS
Tιμης ενεκεν, επειδη εκτιμω την εταιρεια και ολα τα προιοντα της. Σοβαρος αξιοπιστος ποιοτικος απλος και παραδοσιακος φακος. 3 σκαλες που λειτουργουν και αλλαζουν με στριψιμο κεφαλης.

Ζebralight SC52.
The american dream!
O φωτεινοτερος και 2ος μικροτερος φακος στην πιατσα. 280 λουμενς με μια ΑΑ ΝιΜΗ!!! Και 500 λουμενς (για 1 λεπτο) με μια ΑΑ λιθιου 14500!!!!!
Mπορει το σουλουπι του να με εκνευριζει αφανταστα, αποτελει ομως την επιτομη της τεχνολογιας. Εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης. Εχει καμμια ντουζινα modes που αρνουμαι να τα ανακαλυψω.
Either you love it or you hate it. Eγω το πηρα αναγκαστικα λογω συλλογης...

DQG AA
O μικροτερος AA φακος της αγορας. Σοϊ παει το βασιλειο. Ο DQG AAA ειναι ο μικροτερος ΑΑΑ της πιατσας οπως και ο νεος 1χ18650 που αναμενω σε λιγες μερες.
Aτσαλινος, πραγματικα ανθεκτικος (λογω μεγεθους μου εχει πεσει αρκετες φορες) και αρκετα φωτεινος γυρω στα 120 λουμενς. Ο ιδανικος φακος για τα κλειδια.
3 σκαλες που αλλαζουν στριβοντας την κεφαλη. Ερχεται σε ομορφο κουτακι δωρου. Must have flashlight. Aνακοινωθηκε προσφατα και το νεο, φωτεινοτερο με XP-G2 led.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Το post αυτό έγινε saved με ευλάβεια !! Θησαυρός !! :SFGSFGSF:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Ωραια το'γραψες...saved με ευλαβεια..ακομα γελαω:))

Να'σαι καλα για το σχολιο, σε ευχαριστω!!
 

xouan

Senior Member
28 March 2013
483
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

το LD12 είναι μόνιμα στο τσαντάκι μου. Γ@μω τα φακουδάκια, τώρα το έκαναν και λίγο πιο φωτεινό, από 115 έγινε 125 λούμενς.

Ξέχασες να βάλεις το MC-10, δεν ξέρω αν το βγάζει ακόμη, πολύ βολικό με σπαστικό ηλεκτρονικο διακόπτη όμως, πατίεται πολύ εύκολα και μπορεί να σε αφήσει χωρίς μπαταρία.

Fenix_MC10_3.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Δεν ξεχασα, απλα εκανα μια επιλογη απο τους 1χΑΑ που εχω, για εναν καταλληλο φακο για τσαντακι που ηθελε ο flashlight. Συμφωνω οτι ο LD12 ειναι πολυ καλος για αυτο τον σκοπο.
O παραπανω ΜC10 που εχει σταματησει, εχω τον νεωτερο MC11, ειναι πραγματικο εργαλειο, οπως και ο φακος κεφαλης στο τελος δεξια της φωτο. Ο διακοπτης ειναι μια χαρα στον MC11.

8619732340_207b6a7b48_b.jpg
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Re: Βοηθεια και προτασεις για αγορα Φακων Led

Εχω μεινει αφωνος απο ΤΗΝ ολοκληρωμένη προταση! Πιο αναλυτικος δε γινόταν φίλε μου!:worshippy:
Μονο καλα λογια εχω διαβάσει για το nitecore EA1 ή για το μικρο της Fenix τον LD12. Αυτο που ειμαι μπερδεμένος ακομα ειναι το εξης.
Οι φακοι που δουλευουν ΑΑ υπάρχει περιπτωση να δουλευουν με επεναφορτιζόμενες NiMh και να μη δουλελυουν με απλές αλκαλικές απο το περιπτερο?
Επισης γιατι να αποφύγω τις λιθίου-ποιο ειναι το προβλημα που δημιουργειται τελικά με αυτές?
Διαβασα το γενικο οδηγο για μπαταριες αλλά μαλλον επειδη δε γνωριζω και πολύ δεν τα ξεκαθαρισα...

Το λέω επειδη κοιτάζα και τον Fenix pd32 (ξερω ανεβαινω λιγο σε τιμη) αλλά διστάζω επειδη χρησιμοποιει CR123Α.