House of Cards [Netflix]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 28 62.2%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 13 28.9%
  • Καλή

    Votes: 1 2.2%
  • Μέτρια

    Votes: 2 4.4%
  • Κακή

    Votes: 1 2.2%

  • Total voters
    45
House-of-Cards.jpg
.
Netflix | Imdb




Πολιτικό θρίλερ, παραγωγή του Netflix. Ρούφηξα την πρώτη σεζόν (13 επεισόδια) σε μια αρκετά ζόρικη βδομάδα,
πράγμα που λέει αρκετά για το πόσο μου άρεσε. Εξάλλου το 9.0/10 στο imdb λέει κι αυτό από μόνο του αρκετά.

Πρωταγωνιστεί ο Kevin Spacey, ενώ οι σκηνοθέτες διαφέρουν ανάμεσα στα επεισόδια, συμπεριλαμβάνοντας
ωστόσο αρκετά βαριά χολυγουντιανά ονόματα (πχ David Fincher, Joel Schumacher).

Η σειρά ακολουθεί τον πρωταγωνιστή και congressman Frank Underwood (Kevin Spacey) και τα πολιτικά
παιχνίδια που στήνει στο ταμπλώ της κεντρικής αμερικανικής πολιτικής σκηνής μέχρι να πετύχει τους
απώτερους στόχους του. Όλοι είναι αναλώσιμοι. Όλοι δουλεύουν γι'αυτόν. Μπορεί να κάνει τα πάντα.
Ή μήπως όχι;

Η σειρά βασίζεται σε παλιότερη παραγωγή του BBC. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης, είναι ότι ως
παραγωγή του Netflix, και τα 13 επεισόδια της 1ης σεζόν είναι ήδη διαθέσιμα.





 
Last edited by a moderator:

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: House of Cards (2013)

Η σειρά είναι κορυφαία, από τις καλύτερες τόσο της περιόδου όσο και των τελευταίων ετών.

Το ίδιο και ο Κέβιν Σπέισι, με μια ερμηνεία που ξεφεύγει από τα στανταρντς της τηλεόρασης/τηλεοπτικής σειράς.

Πολύ καλό σενάριο με δουλεμένους διαλόγους και καλό ρυθμό για το είδος της. Αυτό που με εντυπωσίασε προσωπικά είναι η ανάπτυξη χαρακτήρων, με φόντο το βυζαντινό παιχνίδι δύναμης που διαδραματίζεται στους διαδρόμους της Ουάσιγκτον.

Η παραγωγή του Netflix είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο (προφανώς γι'αυτό και μπόρεσαν να κλείσουν τον Σπέισι), απ'ότι λέγεται τους κόστισε και ένα κάρο χρήματα.

Τι διαφορετικό έχει από τις άλλες σειρές; Ότι τα επεισόδια ακολουθούν το ένα το άλλο χωρίς flashbacks, χωρίς τεχνητές κορυφώσεις για να σε κρατήσουν σε αγωνία και να περιμένεις το επόμενο την ερχόμενη εβδομάδα. Πολλές φορές μου έδωσε την εντύπωση ότι παρακολουθούσα μια πολύωρη ταινία, όχι μια σειρά.

Η πρώτη σεζόν έφυγε αέρα, με τη σωστή κορύφωση στο τέλος, αναμένουμε την επόμενη...
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Πολύ δυνατή σειρά με την εγγύηση του Κέβιν Σπέισι.Πνευματώδεις διάλογοι,άριστη παραγωγή και σεναριακά άψογο. Τα πολιτικά παρασκήνια και οι μηχανορραφίες ξετυλίγονται με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο.Έχει μπει στις σειρές πρώτης γραμμής για μένα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: House of Cards (2013)

Πολύ δυνατή σειρά με την εγγύηση του Κέβιν Σπέισι.Πνευματώδεις διάλογοι,άριστη παραγωγή και σεναριακά άψογο. Τα πολιτικά παρασκήνια και οι μηχανορραφίες ξετυλίγονται με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο.Έχει μπει στις σειρές πρώτης γραμμής για μένα.

Μετά την θέαση και των 13ων επεισοδίων δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Μόνο το Boss ήταν ανάλογου διαμετρήματος πολιτική/δραματική σειρά.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,709
πετρουπολη
Απάντηση: House of Cards (2013)

Πολυ καλη σειρα.Παταει πανω στον Μακβεθ και στον Ριχαρδο τον 3ο.Αλλωστε μην ξεχναμε ειναι αγγλικη.
Σκοτεινη,παγωμενη,χωρις ανθρωπια,χωρις ιχνος αισιοδοξιας και εξαιρετικες ερμηνειες.Και επειδη απο τον Σπεισι ετσι κι αλλιως το περιμενουμε,ειναι η Ρομπιν Ραιτ που κλεβει την παρασταση.Μια αθορυβη,"υπογεια" λαιδη Μακβεθ.
Η σκηνοθεσια ειναι εξαιρετικη και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι αν και ο Φιντσερ σκηνοθετησε μονο τα δυο πρωτα επεισοδια,νομιζεις οτι τα εχει γυρισει ολα.
Καθαρα "Φιντσερικο" περιβαλλον μεχρι τη φωτογραφια,η σειρα αυτη ειναι δικια του δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια.

Δεν ξερω ποτε θα βγει ο δευτερος κυκλος αλλα μεχρι τοτε προτεινω,σε οσους αρεσε,να ψαξουν και να ριξουν μια ματια και στην original αγγλικη version.
Πολυ πιο λιτη και συντομη (και οι δυο κυκλοι ειναι 8 επεισοδια συνολικα),πιο συμπυκνωμενη (δεν απλωνεται σε τοσους χαρακτηρες και σε παραλληλες ιστοριες) αλλα πραγματικα αξιζει.
Και ο πρωταγωνιστης ειναι απλα ασυληπτη φυσιογνωμια.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,709
πετρουπολη
Απάντηση: Re: House of Cards (2013)

Μετά την θέαση και των 13ων επεισοδίων δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Μόνο το Boss ήταν ανάλογου διαμετρήματος πολιτική/δραματική σειρά.

Πολυ καλο και το Boss.Αλλα για μενα παραμενει ως καλυτερη πολιτικη σειρα το West Wing του Sorkin.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,808
Παλλήνη
Απάντηση: House of Cards (2013)

Συμφωνώ. Το West Wing παραμένει η κορυφαια σειρα του είδους. Το Boss ηταν καλο, αλλα χειροτερο κατ' εμε απο το House of Cards.
 
Re: Απάντηση: House of Cards (2013)

Η σκηνοθεσια ειναι εξαιρετικη και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι αν και ο Φιντσερ σκηνοθετησε μονο τα δυο πρωτα επεισοδια,νομιζεις οτι τα εχει γυρισει ολα.
Καθαρα "Φιντσερικο" περιβαλλον μεχρι τη φωτογραφια,η σειρα αυτη ειναι δικια του δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια.

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ όταν το έβλεπα. Νομίζω δεν ήταν καθόλου τυχαίο ότι δώθηκαν στον Φίντσερ τα πρώτα επεισόδια. Οι υπόλοιποι απλά συνέχισαν τη γραμμή του.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,612
Απάντηση: House of Cards (2013)

..........................................................................

Δεν ξερω ποτε θα βγει ο δευτερος κυκλος αλλα μεχρι τοτε προτεινω,σε οσους αρεσε,να ψαξουν και να ριξουν μια ματια και στην original αγγλικη version.
Πολυ πιο λιτη και συντομη (και οι δυο κυκλοι ειναι 8 επεισοδια συνολικα),πιο συμπυκνωμενη (δεν απλωνεται σε τοσους χαρακτηρες και σε παραλληλες ιστοριες) αλλα πραγματικα αξιζει.
Και ο πρωταγωνιστης ειναι απλα ασυληπτη φυσιογνωμια.

Την βρηκα με 12 επεισοδια (οχι με 8 που λες) σε τρεις κυκλους - η ιδια ειναι φυσικα.
Απο "γραμματα" ομως;
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,709
πετρουπολη
Απάντηση: House of Cards (2013)

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ όταν το έβλεπα. Νομίζω δεν ήταν καθόλου τυχαίο ότι δώθηκαν στον Φίντσερ τα πρώτα επεισόδια. Οι υπόλοιποι απλά συνέχισαν τη γραμμή του.

Ο Φιντσερ ειναι απο τους δημιουργους της σειρας Ιασωνα.Ειναι και παραγωγος της σειρας.Ο ιδιος επελεξε να γυρισει τα 2 πρωτα για να καθορισει και τη "γραμμη".


Την βρηκα με 12 επεισοδια (οχι με 8 που λες) σε τρεις κυκλους - η ιδια ειναι φυσικα.
Απο "γραμματα" ομως;

Δεν το'ψαξα γιατι γενικα δεν ψαχνω υποτιτλους....
Εχει και αλλα επεισοδια?Γιατι εγω βρηκα δυο κυκλους με οχτω..
 

dim1999

New member
24 June 2012
8
Re: House of Cards (2013)

Έχοντας δει τα πρώτα 4 επεισόδια... δεν τρελάθηκα με την υπόθεση (όντως, το Boss ήταν καλύτερο), αλλά ο Σπέισυ είναι καθηλωτικός.
Πραγματικά αξίζει να το δεις μόνο και μόνο για τον Σπέισι!