Silver HD-200

firewalker

New member
7 March 2013
25
Γεια σας.

Αγόρασα ένα δέκτη που μάλλον έχει κάποιο από τα Mstar soic. Τον αγόρασα νομίζοντας πως παίζει AC3. Με μία ποιο προσεκτική ματιά είδα πως το κουτί έγραφε ACC και όχι AC3 όπως νόμιζα (ήθελα να δω AC3 μάλλον). Υπάρχει κάποιο firmware που θα του επιτρέπει να αναπαράγει ταινίες με AC3 ήχο;




 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Γεια σου και σε εσενα.

Η πλακετα του μοιαζει με αυτη απο αυτον τον δεκτη.
Η δικη σου ειναι νεοτερη σαν κατασκευη ομως και εχει και καποιες μικροδιαφορες.
Διαβασε προσεκτικα το νημα, ισως βρεις λογισμικο που επιτρεπει την εγκατασταση του αλλά και την υπαναχωρηση σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα. Και βεβαια να εχεις αποθηκευσει το λογισμικο του πρωτα.
Κοιταξε και σε αλλα νηματα με δεκτες που εχουν τον 7818
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Απο τις φωτογραφίες φαίνεται να έχει tuner MaxLinear, αρκετά κοινό τσιπ. Αν δεν έχει άλλες παραξενιές και κλειδώματα ο δέκτης (βλέπε PowerPlus HD2000) θα μπορει να πάρει λογισμικό Edision, Lifeview BOXHD ή Ferguson T65. Περισσότερα εδώ.

Όπως πάντα, ισχύουν οι προειδοποιήσεις:
-Οι δοκιμές γίνονται με αποκλειστική ευθύνη του χρήστη
-Δεν κάνουμε δοκιμές χωρίς προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ, συμβατό με το νέο λογισμικό!
 

firewalker

New member
7 March 2013
25
Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις σας!


-Επεξεργασία-
Μάλλον "δεν αξίζει" την φασαρία. Όταν το AC3 είναι μονόδρομος η αλλαγή του ήχου σε μία HD ταινία 6,6 Gbyte mkv με το avidemux σε GNU/Linux πήρε ~10 λεπτά.
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ειναι κι αυτό μια λύση, αν δεν θέλεις να κρατήσεις το AC3 για μελοντική αναβάθμιση ηχοσυστήματος.
 

firewalker

New member
7 March 2013
25
TBH, δεν την "χαλάω" την ταινία. Από τον δίσκο που είναι κατεβασμένη την μετατρέπω στον δίσκο που βάζω στον αποκωδικοποιητή.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Συνήθως το κλείδωμα δεν είναι στο λογισμικό, αλλά στην χρήση έκδοσης του 7818 που δεν υποστηρίζει AC3.

Υπάρχουν στην συσκευασία στοιχεία επικοινωνίας με τον εισαγωγέα;
Θα μπορούσες να ελέγξεις την λίστα προβλημάτων της υπογραφής μου; Όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά, αλλά κυρίως το πρόβλημα των εγγραφών και των ΜΡ4 σε παρακαλώ.

Αν το λογισμικό του δέκτη σου είναι του Δεκεμβρίου του 2012, τότε είναι το νεότερο που γνωρίζω και μπορούμε να κάνουμε ένα αντίγραφο (backup) το οποίο ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλους δέκτες που δεν έτυχαν τόσο νέου λογισμικού.
 

firewalker

New member
7 March 2013
25
Ναι, μίλησα με τον εισαγωγέα για το θέμα των UTF υποτίτλων (πριν μάθω πως είναι γενικό). Μίλησε με τον κατασκευαστή και μου έδωσε και το email του ατόμου που μίλησε. Μου ζήτησαν δείγμα υποτίτλων και ταινίας. Τους έστειλα και είπαν θα το δουν...

Ο εισαγωγέας: http://tinyurl.com/aepotgh

Ο "Κινέζος": http://en.giec.cn/

Τα υπόλοιπα θα τα κοιτάξω.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχει το τηλεκοντρόλ του F&U 2205 που είναι και εκείνος της Giec. Δεν έχουν τον ίδιο επεξεργαστή βέβαια. Αλλά το τηλεκοντρόλ πάντως θεωρείται από τα καλά.
 

firewalker

New member
7 March 2013
25
Προβλήματα που δεν εντόπισα.

*Δεν βρήκα ρύθμιση για διαφάνεια.

Α. Γενικά.
6. Λείπουν οι ρυθμίσεις RAW-HDMI PCM και RAW-HDMI RAW στην ψηφιακή έξοδο ήχου.
7. Έχει πολύ χαμηλή ένταση φωνής όταν συνδεθεί μέσω HDMI (ρύθμιση ψηφιακής εξόδου: PCM).
9. Δεν υπάρχει επιλογή αναλογίας εικόνας (Aspect ratio) 16:9 pillarbox.
10. Δεν έχει επιλογή PMT, για να μη χάνει την σειρά των καναλιών.
12. Αφού δούμε ένα βίντεο ή εγγραφή, το EPG εμφανίζει μόνο την επόμενη εκπομπή των καναλιών.
13. Αν μπούμε στο μενού πολυμέσων και βγούμε αμέσως, το EPG εμφανίζει για 3 ημέρες μετά.

Β. Εγγραφές
2. Δεν εκτελεί τις προγραμματισμένες εγγραφές αν τον κλείσουμε ενώ βλέπουμε κανάλι χωρίς πληροφορίες στο EPG (π.χ. Nickelodeon).
5. Αν κατά τη διάρκεια άμεσης εγγραφής πατήσουμε ΕΧΙΤ και μετά το REC, το μήνυμα εισαγωγής διάρκειας εμφανίζεται αλλά κρύβεται αμέσως.
7. Διαγράφοντας read-only αρχεία εγγραφών, ο δέκτης κολλάει στο μήνυμα «Please wait» και αποκρίνεται μόνο στο πλήκτρο StandBy. Πρέπει να βγει η USB για να ξεκολλήσει.
9. Δεν εμφανίζει ερώτηση συνέχισης της προβολής της εγγραφής από το σημείο που την σταματήσαμε την τελευταία φορά. (Stop για σταμάτημα, όχι Exit).
10. Οι εγγραφές σε NTFS αποτελούνται από πολλά αρχεία η κάθε μία, αντί ενός ενιαίου.
15. Κατά την εγγραφή δεν μπορούμε να κινηθούμε εμπρός-πίσω στην εγγραφή για να τη δούμε.

* Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω αυτό με τον γεμάτο δίσκο.

Γ. Timeshift


Δ. Πολυμέσα
3. Δεν εμφανίζει ερώτηση συνέχισης της προβολής ενός βίντεο από το σημείο που την σταματήσαμε την τελευταία φορά. (Με Stop για διακοπή, όχι Exit).
4. Προβληματική αναπαραγωγή αρχείων ΜΡ3 σε NTFS, κυρίως CBR >160kbps.
10. Δεν υπάρχει η επιλογή λευκών υποτίτλων στις ρυθμίσεις ταινίας αν χρησιμοποιηθεί το δεξί βέλος.
12. Οι υπότιτλοι είναι υπερβολικά μικροί ακόμη και στο μεγάλο μέγεθος.
13. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται χαμηλά και κάποια γράμματα (π.χ. χ,ρ) φαίνονται κομμένα.
17. Το background υποτίτλων καλύπτει ~¼ της οθόνης αντί μόνο το κείμενο.

22. Η τελευταία λέξη της 1ης γραμμής υποτίτλων εμφανίζεται χωρισμένη σε 2 τμήματα. Το 1ο στο τέλος της 1ης γραμμής και το 2ο στην αρχή της 2ης.
Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω εσωτερικούς/εξωτερικούς υπότιτλους. Υπότιτλους όταν σε hub. VobSub.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Αν εχει λογισμικό με όλες αυτές τις διορθώσεις, φαίνεται πολύ καλός δέκτης.
 

firewalker

New member
7 March 2013
25
Κάτι που δεν συμπλήρωσα.

Όταν κλείνεις τον δέκτη η tv παραμένει ανοικτή. Αν η tv είναι κλειστή και ανοίξει ο δέκτης η tv δεν ανοίγει. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εντολή μέσω HDMI για αυτό. Ίσως να φταίει η tv μου όμως. Άλλοι δέκτες το κάνουν;

Επίσης... BackUp του firmware πως κάνω;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Σε δέκτη με Mstar δεν έχω δει HDMI CEC για να ανοιγοκλείνει την τηλεόραση αυτόματα. Το έχω δει μόνο στον Ferguson T650i αλλα αυτός έχει άλλο επεξεργαστή.

Το ίδιο και για το backup του λογισμικού. Υπάρχει τρόπος αλλα αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ελπίζω να λειτουργούν όλα κανονικά μετά το "ξεκοίλιασμα" :p

Αυτό το τηλεκοντρόλ είχε ο πρώτος δέκτης μου, πριν 3 σχεδόν χρόνια. Πολύ καλό και βολικό.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Silver HD-200

Κάτι που δεν συμπλήρωσα.

Όταν κλείνεις τον δέκτη η tv παραμένει ανοικτή. Αν η tv είναι κλειστή και ανοίξει ο δέκτης η tv δεν ανοίγει. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εντολή μέσω HDMI για αυτό. Ίσως να φταίει η tv μου όμως. Άλλοι δέκτες το κάνουν;

Επίσης... BackUp του firmware πως κάνω;

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τον κόπο σου. :smile:
Για το πρόβλημα της τηλεόρασης, έλεγξε ότι είναι ανενεργό το HDMI-CEC της. Αν υπάρχει αναβάθμιση του λογισμικού της, ίσως βοηθούσε. Αν θέλεις ανέφερέ το στον εισαγωγέα. Μακάρι να είναι θετικός κι αυτός και ο Κινέζος στην προσπάθεια επίλυσης των προβλημάτων του λογισμικού του 7818.

Αν στο μέλλον δοκιμάσεις κάποιο βίντεο ΜΡ4 άνω των δύο ωρών και σταματήσει (ή όχι) πριν το τέλος, ενημέρωσέ μας αν θέλεις.

Οι δέκτες με 7818 της Skyworth (Edision mini-triton+HD, Ferguson T65/55/65 mini) έχουν δυνατότητα δημιουργίας αντιγράφου του λογισμικού της συσκευής. Για τους υπόλοιπους υπάρχει ένας ανεπίσημος τρόπος. Θα σου στείλω mail μέσα στην εβδομάδα, καθώς είμαι στο εξωτερικό και δεν έχω τα αρχεία μαζί μου.