[Επίσημο] Samsung Galaxy S4

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
avclub1galaxys4.png



Samsung.com



Στα αποκαλυπτήρια της νέας «ναυαρχίδας» της προχώρησε πριν από λίγες ώρες η Samsung,
ανακοινώνοντας στη Νέα Υόρκη το Galaxy S4.

Όπως είχε γίνει φανερό τις προηγούμενες ημέρες, από τις διαρροές στο ίντερνετ σχετικά με
τα χαρακτηριστικά της συσκευής, κατά την παρουσίαση η κορεατική εταιρεία επικεντρώθηκε
περισσότερο στο λογισμικό που ενσωμάτωνει το smartphone και λιγότερο στο harware.

Λογισμικό που, σύμφωνα με τη Samsung, κάνει το S4 «σύντροφο ζωής» ("life companion"),
όπως είναι το εμπορικό σλόγκαν για το νέο προϊόν. Έτσι, ένα μεγάλο μέρος της παρουσίασης
αφιερώθηκε στη λειτουργία «smart scroll and smart pause», η οποία δίνει τη δυνατότητα στη
συσκευή να αλληλεπιδρά με το βλέμμα του χρήστη. Αξιοποιώντας την μπροστινή κάμερα, το
smartphone μπορεί να καταλαβαίνει πού κοιτά ο κάτοχος του κινητού, ώστε να «παγώνει» την
αναπαραγωγή βίντεο όταν αυτός δεν κοιτά τη συσκευή, ή να μετακινεί το κείμενο ή την
ιστοσελίδα που προβάλλεται στην οθόνη.

Παράλληλα, στο S4 μπορεί να «αντιλαμβάνεται» πότε το δάκτυλο του χρήστη βρίσκεται σε μικρή
απόσταση από τη συσκευή, επιτρέποντας έτσ μία σειρά από λειτουργίες χωρίς να χρειάζεται
κανείς να αγγίξει την οθόνη. Με αυτό τον τρόπο, μπορεί κανείς να δει σε προεπισκόπηση
τα μηνύματά του, τα στοιχεία των επαφών ή το περιεχόμενο ενός βίντεο.

Η συσκευή υποστηρίζει επίσης την αυτόματη μετάφραση κειμένου, ανάμεσα σε εννιά
διαφορετικές γλώσσες, μετατρέποντας επίσης το κείμενο σε ομιλία.

Αν και το smartphone δεν διαφέρει σχεδιαστικά από τον προκάτοχό του Galaxy S3, ωστόσο
είναι ελαφρώς μεγαλύτερο (5 ίντσες), λεπτότερο (7,9 χιλιοστά) και λίγο ελαφρύτερο
(130 γρ). Θα κυκλοφορήσει είτε με οκταπύρηνο επεξεργαστή Exynos 5 στο 1,6 GHz
είτε με τετραπύρηνο στο 1,9 GHz, ανάλογα με την περιοχή. Η οθόνη του έχει
λίγο μεγαλύτερη πυκνότητα pixel (441 ppi) και υποστηρίζει ανάλυση Full HD,
ενώ θα λανσαριστεί με ενσωματωμένο αποθηκευτικό χώρο 16-64 GB.

Το κινητό διαθέτει επίσης υποδοχή για κάρτες microSD και δύο κάμερες, ανάλυσης 13
και 2 Megapixel αντίστοιχα, οι οποίες ενσωματώνουν αρκετές λειτουργίες. Αξιοσημείωτο
είναι ότι μπορεί κανείς να τραβά φωτογραφίες και βίντεο, συμεπριλαμβάνοντας στη λήψη
εικόνα και από τις δύο κάμερες.

Η διάθεση του S4 θα ξεκινήσει από τα τέλη Απριλίου σε 125 χώρες, στις οποίες
θα το προσφέρουν περισσότεροι από 327 πάροχοι κινητής τηλεφωνίας.


(πηγή κειμένου)



avclub4s4.jpg


- - -

- -


Χαρακτηριστικά

GENERAL
2G Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G Network: LTE (market dependent)
SIM: Micro-SIM
Announced: March 2013
Status: Release 2013, Q2

BODY
Dimensions: 136.6 x 69.8 x 7.9 mm
Weight: 130 gr

DISPLAY
Type: Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size: 1080 x 1920 pixels, 4.99 inches (~441 ppi pixel density)
Multitouch: Yes
Protection: Corning Gorilla Glass 3
- TouchWiz UI

SOUND
Alert types: Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker: Yes
3.5mm jack: Yes

MEMORY
Card slot: microSD, up to 64 GB
Internal: 16/32/64 GB storage, 2 GB RAM

DATA
GPRS: Yes
EDGE: Yes
Speed: HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL

WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
Bluetooth: Yes, v4.0 with A2DP, EDR, LE
NFC: Yes
Infrared port: Yes
USB: Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go, USB Host

CAMERA
Primary: 13 Megapixel, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash
Features: Dual Shot, Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization, HDR
Video: Yes, 1080p@30fps
Secondary: Yes, 2 MP, 1080p@30fps

FEATURES
OS: Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
Chipset: Exynos 5 Octa 5410
CPU: Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
GPU: PowerVR SGX 544MP3
Sensors: Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Messaging: SMS (threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Browser: HTML5, Adobe Flash
Radio: TBD
GPS: Yes, with A-GPS support and GLONASS
Java: Yes, via Java MIDP emulator
Colors: White Frost, Black Mist
- S-Voice natural language commands and dictation
- Smart Stay eye tracking
- Dropbox (50 GB storage)
- Active noise cancellation with dedicated mic
- TV-out (via MHL A/V link)
- SNS integration
- MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
- Organizer
- Image/video editor
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa
- Voice memo/dial/commands
- Predictive text input (Swype)

BATTERY
- Li-Ion 2600 mAh battery

(πηγή specs)


Ενημέρωση:

Μέσω «επίσημης» διαρροής μαθαίνουμε την τιμή του Samsung Galaxy S4 στην Αμερική, η οποία μάλιστα «εξαφανίστηκε» σε σύντομο χρονικό διάστημα από το επίσημο site της εταιρίας. Μαθαίνουμε λοιπόν πως η έκδοση των 16GB θα κοστίζει περίπου 579 δολάρια, με την τιμή να υπολογίζεται χωρίς τους όποιους φόρους ανά περιοχή. Μένει λοιπόν να δούμε την επίσημη τιμή, όποια κι αν είναι αυτή.

Το Amazon Γερμανίας κοστολογεί την συσκευή στα 649 ευρώ, ενώ, σύμφωνα με πηγές, θα κοστίζει 699 ευρώ στην Ιταλία. Οι εκδόσεις των 32GB και 64GB αναμένεται να προσθέτουν 50 ευρώ έκαστη στην τελική τιμή.









 
Last edited by a moderator:

soprano

Established Member
8 January 2011
166
Re: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

εκτός του ότι έγινε λεπτότερο, δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό να έγινε από το sg3.
πάντως από τις τελευταίες ναυαρχίδες που έχουν βγει, αυτό που με εντυπωσιάζει ακόμα είναι το xperia z που προσφέρει προστασία από το νερό (έχω χάσει πολλά κινητά έτσι)
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Περίμενα να ειχε κανα πιο ωραίο σουλουπι...

Στα +
- Λειτουργικό έτη μπροστά απο το γερασμένο IOS
- CPU/Specs τούμπανο

Στα -
- πλαστικούρα στρογγυλεμένη σαν το S3, προτιμώ μεταλικό ή γυαλι του Xperia Z ή iPhone5 ή το πανέμορφο HTC ONE.
- δεν μου αρέσουν οι οθόνες της Samsung, δεν παίζουν καλά οταν εχουν κόντρα ήλιο.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Εντάξει, έχει βελτιωθεί στα σημεία, ειδικά οθόνη CPU και αλλα καλά!

Το θέμα είναι ότι αν θέλαμε βελτιώσεις στα σημεία καθόμασταν και με το iphone.

Από το σημείο που κακά τα ψέματα από θέμα hardware ικανοποιούν τις απαιτήσεις μας κατά 99% , το μόνο που μένει είναι το design. Ε φτιάξτε το ρημάδι το design. Και αν βαριέστε τόσα photoshop κυκλοφορούν στο δίκτυο.

Αλλά καλόμαθαν κι αυτοί τώρα....
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Το θέμα είναι ότι αν θέλαμε βελτιώσεις στα σημεία καθόμασταν και με το iphone.

Από το σημείο που κακά τα ψέματα από θέμα hardware ικανοποιούν τις απαιτήσεις μας κατά 99% , το μόνο που μένει είναι το design. Ε φτιάξτε το ρημάδι το design. Και αν βαριέστε τόσα photoshop κυκλοφορούν στο δίκτυο.

Αλλά καλόμαθαν κι αυτοί τώρα....
Δεν διαφωνώ στην ουσία αλλά τι περίπου εννοείς με διαφορετικό σχεδιασμό? Το λέω γιατί σκέφτομαι ότι πλέον με τόσο μεγάλες οθόνες δεν είναι εύκολο να σχεδιάσεις κάτι εντελώς πρωτότυπο. Καμπύλες στις γωνίες, κουμπί (+αφής δεξιά αριστερά), ακουστικό και αισθητήρες και μια οθόνη-αεροδρόμιο ανάμεσα. Πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να διαφοροποιηθεί κάτι. Αλουμίνιο στο one και στο iphone5. Ο ήχος της πτώσης στο πάτωμα (όλα τα κινητά κάποτε πέφτουν) και το μόνιμο βαθούλωμα είναι κάτι που "πονάει" και το ξέρω. Αν πάμε στα υλικά είναι άλλο θέμα. Σε αυτό όμως το κομμάτι οι περισσότεροι φοράνε θήκη. Οπότε μέσα σε μια θήκη βλέπεις μια οθόνη μόνο και μένει η ιδέα. Αλλά από εκεί και έπειτα και το αλουμίνιο ή το τζάμι στην πλάτη δεν το θεωρώ καμιά σπουδαία "πολυτέλεια". Τι να το κάνω αν χαράζεται η ξεβάφει ή σημαδεύεται ή αν σε μια πτώση η πλάτη γίνει θρύψαλα (η πλάτη στα Iphone δεν ήταν ίδιας σκληρότητας με της οθόνης για αυτό και έσπαζε ευκολότερα η πλάτη) ? Τουλάχιστον στο πλαστικό με 20-30 ευρώ αλλάζεις όλο το κινητό εκτός από την οθόνη και το κάνεις καινούριο. Είχα βιώσει την πολυτέλεια του μετάλλου σε Νοκια (αλουμινιο (8850), τιτάνιο(8910), ατσάλι+sapphire(8800 sirocco)). Εκτός από την αρχική αίσθηση στην αφή και στο αυτί όταν ακουμπούσε (κρύωνες κιόλας σε κρύο καιρό) και την "ιδέα" ότι είχες κάποιο ποιοτικό ανθρώπινο κατασκεύασμα στο χέρι σου από ένα σημείο και έπειτα δεν έδινε στην χρήση κάτι. Ίσα ίσα έπαιρνε σημάδια. Στο show off βέβαια αλουμίνια κλπ παίρνουν υψηλό βαθμό και το κοιτούσα στα 20+μου αλλά στα 40μου πια δεν με απασχολεί καθόλου.

Γενικότερα, με το πλαστικό δεν έχω θέμα κανένα. Παίρνεις μία καλή (ακριβή συνήθως) θήκη και έχεις και αφή ωραία και προστασία.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

...βάλτε και τον παράγοντα κόστος στην κουβέντα....

δεν μπορεί ένα προίόν που κοστίζει 700 ευρώ να έχει πλαστική πλάτη για μένα...σόρρυ παίδες....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Μουχαχα έχει και αυτό κουμπί.

Δε ξέρω αν θέλετε αλουμίνιο ή τιτάνιο, και εμένα μου είναι λιγο αδιάφορο

όλα αυτά τα πρότυπα με ‛εύκαμπτη οθόνη’ που τυλίγεται σε καμπύλες μπρος πίσω και στο πλάι κ.ο.κ.
νομίζω θα επέτρεπε να δούμε κάτι φρέσκο ένα νέο επόμενο form-factor.

Το ότι η οθόνη θέλει γύρω-γύρω τις χώρο είναι το πρόβλημα δηλαδή σε όλα τα αντίστοιχα που έχω δει.

Το συγκεκριμένο form factor πούλησε πέρσι και δε βρίσκω το λόγο να μην πουλήσει και φέτος.

Δεν είναι μονο η Samsung και η Apple που δίνουν κάτι *λίγο* περισσότερο φέτος από ότι πέρσι. Όλες οι εταιρίες το ίδιο κάνουν.
Heck είδατε καμία ‛επανάσταση’/ σημαντικό innovation εσείς την τελευταία χρονιά?
Ένα σκαλάκι ανεβήκαμε μόνο.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Πες τα.

Κατά τα άλλα οι εύκαμπτες οθόνες τους μάραναν να πουλάνε μούρη στις εκθέσεις...

Αν είστε μάγκες βγάλτε το ρε στην παραγωγή . Αλλά να 'ναι καλά τα πρόβατα που θα τα (ξανα)σκάσουν....
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

σσσ για innovation, περιμένουμε τα μήλα πρώτα και μετά αντιγράφουμε τον μάγειρα (cook) χαχαχααχ

@Nasos

μπορεί να δίνεις 700 αλλά κάτω από το καπό έχεις cutting edge συσκευή, στην άλλη μεριά δίνεις 700 για φρουφρου και μέτρια σωθικά... τι κοστίζει λοιπόν? το μέσα η το έξω?
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
...βάλτε και τον παράγοντα κόστος στην κουβέντα....

δεν μπορεί ένα προίόν που κοστίζει 700 ευρώ να έχει πλαστική πλάτη για μένα...σόρρυ παίδες....

Χωρίς στοιχεία αλλά με μια εκτίμηση από όσα έχω διαβάσει η πλαστική πλάτη θα κοστίζει ας πούμε 3 ευρώ με το βάψιμο η γυάλινη του ν4 με τα σχέδια 7 ευρώ και η αλουμινένια του ι5 10 ευρώ το πολύ. Όπως έγραψα και πριν το μέσα παίζει για μένα ρόλο. Χωρίς φυσικά να εννοώ ότι το μέσα του s4 είναι διαμάντι. Ας μην ξεχνάμε και την Pentile που φοράει. Τεχνικοί περιορισμοί? Οικονομία? Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Pentile είναι. Άλλωστε 700 θα έχει την day1. To s3 σήμερα κοστίζει 430 περίπου.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Χωρίς στοιχεία αλλά με μια εκτίμηση από όσα έχω διαβάσει η πλαστική πλάτη θα κοστίζει ας πούμε 3 ευρώ με το βάψιμο η γυάλινη του ν4 με τα σχέδια 7 ευρώ και η αλουμινένια του ι5 10 ευρώ το πολύ. Όπως έγραψα και πριν το μέσα παίζει για μένα ρόλο. Χωρίς φυσικά να εννοώ ότι το μέσα του s4 είναι διαμάντι. Ας μην ξεχνάμε και την Pentile που φοράει. Τεχνικοί περιορισμοί? Οικονομία? Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Pentile είναι. Άλλωστε 700 θα έχει την day1. To s3 σήμερα κοστίζει 430 περίπου.

για 430 ευρώ...μέσα!!!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Ε ναι, ΙΜΗΟ το καλό είναι ότι υπάρχουν εξερετικές πιο φθηνές συσκευές.


Παρεμπιπτόντως το S4 το θεωρώ καλύτερο από την ναυαρχίδα της Prada :p
Αξίζει να δείτε το πρωτοσέλιδο του site αν δε το έχετε δεί http://www.pradaphonebylg3.com/
Τελικά τι πουλάνε αυτοί ? loool
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,761
Μεσευρώπη
Re: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Ε ναι, ΙΜΗΟ το καλό είναι ότι υπάρχουν εξερετικές πιο φθηνές συσκευές.


Παρεμπιπτόντως το S4 το θεωρώ καλύτερο από την ναυαρχίδα της Prada :p
Αξίζει να δείτε το πρωτοσέλιδο του site αν δε το έχετε δεί http://www.pradaphonebylg3.com/

Τελικά τι πουλάνε αυτοί ? loool

ίσως αυτήν που το κρατάει, μπορεί να πηγαίνει πακέτο με τη συσκευή.
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Στην λογική αυτή το 5αρι δε θα έπρεπε να ξεπερνά αναλογικά τα 400 ...

Φραγκίσκο.....δεν ξέρω για τετρακόσια...αλλά σίγουρα όχι για 740 ευρώ...πολλές φορές τόχω σκεφτεί...