Ένταση ...

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,962
Νεανικό σχετικά έργο, η αριστουργηματική σονάτα για τσέλο και πιάνο opus 40 του Σοστακόβιτς, είναι μία ακόμη κατάδυση σε αβύσσους που ίσως είναι προορισμός, όταν απεγνωσμένα προσπαθούμε να ξε-αγκιστρώσουμε ένα ένα τα δεσμά από αυτά που δεν ανεχόμεθα πλέον προτιμώντας το τίποτε από το μαρτύριο, ίσως όμως είναι και τιμωρία, για το θάρρος να απαρνηθούμε το μπαγιάτικο φως ...
Έργο σε 4 μέρη, όπου σε πρώτη ανάγνωση ξεχωρίζουν η ανυπόφορη ένταση του 2ου μέρους, [λες και παρακολουθείς τις αισθήσεις σου να μετέχουν σε αγώνα αυτιστικών πρωταθλητών των 100 μέτρων], αλλά και η διαυγής απελπισία του αργού 3ου μέρους, [που τονίζει το αδυσώπητο των εικόνων εξαργύρωσης της μαλθακής συμφιλίωσης με τις υποχρεώσεις μας, με μια παγωμένη βεβαιότητα για την αλληλουχία μη ζωής που θα επακολουθήσει] … όμως ο προσεκτικός ακροατής γρήγορα θα αντιληφθεί το ρεσιτάλ ισορροπίας και αυτοπροστασίας που τα ακραία μέρη οικοδομούν… ακριβώς όπως στις ζωές μας, που συνεχώς τις φέρνουμε στα μέτρα μιας άκομψης κουρελαροειδούς ρουτίνας, έντρομοι μήπως οι δεκάδες εμβολιασμοί δεν εξασφαλίσουν τελικά την ανοσία από την δυστυχία….
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,962
Ένα έργο που δεν πετάς τίποτε, ούτε μία γαμημένη νότα, ένα ακόμη εκκωφαντικό πειστήριο της μεγαλοφυίας αυτού του Ανθρώπου....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,962
Για πιο φρέσκια ηχογράφηση με πιθανή διττή χρήση του εξωφύλλου υπάρχει και η :

0023a702_medium.jpeg
 
Με τις δραματικές εξελίξεις των ημερών, δεν προλαβαίνω να μαζέψω τη σκέψη μου να πω δυο λόγια γι αυτό το πολύ αγαπημένο μου έργο. Επιφυλάσσομαι...

Απλά για να κάνω το φίλο μου το Δημοκηδή να ζηλέψει, να του αναφέρω πως έχω ηχογράφηση του ίδιου του συνθέτη με το Ροστροπόβιτς, από το 1957. :aetsch:
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Στην ελάχιστη δισκογραφία του έργου, εννοείται ότι κυριαρχεί ο Σλάβα με τον -απορώ- τι- δουλειά- είχαν- μεταξύ- τους Μπρίττεν...

Μας έβαλες και αγοράσαμε την σονάτα του Grieg με Ροστροπόβιτς-Ρίχτερ.Tώρα, μετά το post, αγοράσαμε και την σονάτα του Σοστακόβιτς με Ροστροπόβιτς-Ρίχτερ.

Εντυπώσεις μετά την παραλαβή του δίσκου.:ernaehrung004:
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Ένταση ...

Υπέροχη παρουσίαση! Σαν να διαβάζει μέσα μου τους προβληματισμούς της εποχής. Από το γεγονός ότι ένα τέτοιο κείμενο μπορεί να λειτουργήσει σαν όχημα για περισσότερους, δείχνει την ποιητικότητά του. Τι επίτευγμα είναι να μιλάει κανείς ποιητικά για τη μουσική!
Σ' ευχαριστώ, Σπύρο!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,962
Re: Απάντηση: Re: Ένταση ...

Απλά για να κάνω το φίλο μου το Δημοκηδή να ζηλέψει, να του αναφέρω πως έχω ηχογράφηση του ίδιου του συνθέτη με το Ροστροπόβιτς, από το 1957. :aetsch:

Αγαπημένε μου φίλε, στην εποχή μας (καλώς ή κακώς) δεν υφίσταται πλέον η έννοια του ''δεν το έχω'' ... ούτε, λοιπόν, να ζηλέψει μπορεί κανείς ....


Μας έβαλες και αγοράσαμε την σονάτα του Grieg με Ροστροπόβιτς-Ρίχτερ.Tώρα, μετά το post, αγοράσαμε και την σονάτα του Σοστακόβιτς με Ροστροπόβιτς-Ρίχτερ.

Εντυπώσεις μετά την παραλαβή του δίσκου.:ernaehrung004:

Χαίρομαι που με εμπιστεύεσαι ... και χαίρομαι που δεν χάνεις, αφού πρόκειται για διαμάντια ...

Υπέροχη παρουσίαση! Σαν να διαβάζει μέσα μου τους προβληματισμούς της εποχής. Από το γεγονός ότι ένα τέτοιο κείμενο μπορεί να λειτουργήσει σαν όχημα για περισσότερους, δείχνει την ποιητικότητά του. Τι επίτευγμα είναι να μιλάει κανείς ποιητικά για τη μουσική!
Σ' ευχαριστώ, Σπύρο!

Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...