iTunes γρήγορη ερώτηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Είμαι κοντά στο να ολοκληρώσω το πρώτο κύκλο της οργάνωσης της μουσικής μου στο itunes και μάλλον θα έχω αρκετά τραγούδια διπλά. Με την επιλογή find duplicates μπορώ να τα βρώ. Οταν τα βρώ και επιλέξω ποια θα σβήσω και ποιά θα κρατήσω,

Πώς γίνεται το αρχείο να σβήνεται κατ ευθείαν από το iTunes και να μην χρειάζεται εγώ να πάω να το βρώ μέσω του finder? :hmmmm2:

Τί ρύθμηση πρέπει να κάνω και πού? Εχω την τελευταία έκδοση του iTunes 10 σε mac mini 2007...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Φραγκ, όταν επιλέξεις τα προς διαγραφή κομμάτια το iTunes θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να διαγράψεις τις αναφορές τους ή και τα κομμάτια αυτά καθεαυτά.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φραγκ, όταν επιλέξεις τα προς διαγραφή κομμάτια το iTunes θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να διαγράψεις τις αναφορές τους ή και τα κομμάτια αυτά καθεαυτά.

:twoguns: Εμ δεν το βγάζει πατριώτη....και έχω κάνει και reset warnings μήπως και μου το έβγαζε αλλά ΔΕΝ....
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Φραγκ, άσε να το κοιτάξω σπίτι που έχω iTunes 10 και θα σε πληροφορήσω...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Επιπλέον φώτα πατριώτες......:SFGSFGS5:

Θέλω να αλλάξω το Music library destination folder στο iTunes από τον εξωτερικό δίσκο σε αντίστοιχο του NAS. Την μουσική που έχω στον εξωτερικό σκληρό δίσκο θέλω να την περάσω στο NAS. Πώς είναι καλύτερα να γίνει αυτό? Να κάνω copy paste τους φακέλους με τα αρχεία ή να πώ στο iTunes copy new music to media folder/σβήνω όλο το library/και ξανακάνω import όλη του μουσική μου από τον εξωτερικό σκληρό?
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Επιπλέον φώτα πατριώτες......:SFGSFGS5:

Θέλω να αλλάξω το Music library destination folder στο iTunes από τον εξωτερικό δίσκο σε αντίστοιχο του NAS. Την μουσική που έχω στον εξωτερικό σκληρό δίσκο θέλω να την περάσω στο NAS. Πώς είναι καλύτερα να γίνει αυτό? Να κάνω copy paste τους φακέλους με τα αρχεία ή να πώ στο iTunes copy new music to media folder/σβήνω όλο το library/και ξανακάνω import όλη του μουσική μου από τον εξωτερικό σκληρό?
iTunes for Mac: Moving your iTunes Media folder
-bye-
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ερώτηση με Qnap NAS : Οσοι έχετε την μουσική σας εγκατεστημένη στο NAS, έχετε ενεργοποιήσει την λειτουργία iTunes Music server ? Σας βολεύει?

Εγώ για την ώρα έχω δηλώσει ως directory στις ρυθμίσεις του iTunes το φάκελο στο NAS, ακολουθώντας τις οδηγίες παραπάνω. Μήπως η λειτουργία του iTunes server βολεύει περισσότερο?
 

Jonny

Established Member
8 July 2007
135
το μονο πλεονεκτημα χρησης του NAS itunes server που εχω βρει εγω ειναι αν θεσ να σερβιρεις τη μουσικη σου σε συσκευες εκτος mac/pc πχ σε τηλεοραση χωρις να εχεισ ανοιχτο το mac/pc σου.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Eχω ξεκινήσει σιγά σιγά να καθαρίζω την βιβλιοθήκη μου από τα διπλά τριπλά τραγούδια. Το iTunes έχει την επιλογή show duplicates που σου βγάζει όσα τραγούδια έχεςι στην δισκοθήκη σου δύο και περισσότερες φορές. Ερώτηση/Απορία :

Τα διπλά τραγούδια τα σβήνω και κρατώ ένα μόνο. Οταν τελειώσω το ξεσκαρτάρισμα, την επόμενη φορά που θα ανοίξω την λίστα, αυτή δεν θα πρέπει λογικά να είναι άδεια? Ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι η λίστα αυτή δεν αδειάζει, αλλά κρατά τα κομμάτια που είτε τώρα είναι μονά είτε κάποτε ήταν διπλά και τρίδιπλα. Αν επιλέξω την επιλογή delete στα κομμάτια που είναι τώρα μονά, θα τα σβήσει μόνο από την λίστα show duplicates ή θα σβήσει και απο το γενικό library (με αποτέλεσμα αν και έχω τα αρχεία, να μην τα βλέπω όταν επιλέγω το γενικό Music στο iTunes)? Μήπως μου διαφεύγει κάτι? :hmmmm2:
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός macbook μόνο για μουσική. Στο σπίτι υπάρχει ήδη ένα mac mini όπου εκεί υπάρχει περασμένη η μουσική μου βιβλιοθήκη και ότι αλλαγές/προσθήκες κάνω, τις κάνω μέσω αυτού και μόνο.

Η ερρώτησή μου είναι η εξής : Εχοντας αγοράσει το macbook και σετάρει τα directories στο itunes, όταν κάνω αλλαγές/προσθήκες από το mac mini, πώς αυτές θα περνούν στο macbook? Δλδ ποιά βήματα θα πρέπει να κάνω έτσι ώστε και οι δύο υπολογιστές να βλέπουν τα ίδια πράγματα?

Εχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Στην νέα έκδοση 12.2, το πρόγραμμα εννοίοτε μου κρασάρει και πρέπει να το ανοίξω κλείσω κανα δυο φορές μέχρι να πάρει μπρός. Σας συμβαίνει και εσάς αυτό? Υπολογιστής Mac mini early 2015 με 8GB RAM και Yosemite
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα σε μένα.Εχεις την 12.2.1 έκδοση του iTunes υποθέτω.