Περί λογαριασμών, τρόπων πληρωμής τους (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή) κ.τ.λ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Αρκετά χρόνια συνδρομητής στην Nova (και στην Forthnet) από τον Δεκέμβριο είμαι με την προσφορά των 29,90 . Είχα κάνει πάγια εντολή πληρωμής (μέσω του τραπεζιτικού μου λογαριασμού στην Alpha Bank) και πριν είχα λόγω αυτής και μια μικρή έκπτωση στον λογαριασμό. Με την προσφορά των 29,90 το όφελος από την πάγια εντολή έπαψε να ισχύει αλλά η εντολή μέχρι τώρα παρέμεινε.... Κακώς !!

Και το λέω αυτό γιατί ενώ μέχρι τώρα πάντα ο λογαριασμός μου χρεωνόταν γύρω στις 2 ή 3 κάθε μήνα, ξαφνικά χθες χρεώθηκε στις 28/3 αντί όπως περίμενα στις 2/4 !! Σε ερώτηση μου προς την Nova στο γιατί αυτό μου λέγανε για την γνωστή ειδική αργία των Ευρωπαϊκών τραπεζικών συστημάτων στις 29/3 & 1/4 και κάτι άλλα άσχετα περί Πάσχα των Καθολικών (!!). Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι έπρεπε να ενημερώσουν (με sms, e-mail κ.λ) τους πελάτες τους για την πρόθεση τους να τους χρεώσουν νωρίτερα του κανονικού και όχι να βρεθούνε (όπως εγώ) προ απροόπτου....

Από εβδομάδα λοιπόν η πάγια εντολή θα ανακληθεί και ποτέ ξανά...
 
Last edited by a moderator:

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Η πάγια εντολή νομίζω ότι εξυπηρετεί πρωτίστως τον συνδρομητή από την ταλαιπωρία να φροντίζει να πληρώνει κάθε μήνα και εμπρόθεσμα τη συνδρομή του και δευτερευόντως την εταιρεία (αυτή ή άλλη, δεν έχει σημασία) αφού εξασφαλίζει την τακτική πληρωμή της συνδρομής.

Για το λόγο αυτό η Νόβα επιβράβευε τον συνδρομητή με δύο τρόπους είτε με δωρεάν ένα μήνα το χρόνο είτε με έκπτωση 5 .

Αυτό που θεωρώ εκτός λογικής είναι ότι σταματάει αυτό το bonus σε ορισμένα, κατ' αρχάς, πακέτα με πιθανό στόχο να το καταργήσει τελείως
Προσωπικά, όταν δω να το κάνει και στο προνόμιο που έχω, μάλλον θα σημάνει το ξεχείλισμα του ποτηριού, με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Last edited by a moderator:

manos73

New member
20 October 2011
73
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

..πέρυσι για τον δωρεάν μήνα λόγω πληρωμής με πάγια εντολή χρειάστηκε να πάρω τηλέφωνο και να τους το "υπενθυμίσω" ..σε ερώτηση μου στο support γιατί δεν έγινε αυτόματα που απάντησαν πως δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει πλέον (ο δωρεάν μήνας) και εξετάζουν κατά περίπτωση

..φέτος δεν έχω σκοπό να τους ενοχλήσω ξανά ..το συμβόλαιο μου λήγει αυτό το μήνα και από 1/6 θα διακόψω τη συνδρομή μου

@Xmoran

..ο λογαριασμός Forthnet είχε λήξη 27/3 ενώ θα έπρεπε να λήγει τον Απρίλιο ..και επίσης η nova χρέωσε την κάρτα 28/3

πραγματικά απαράδεκτο..

..για τη γνωστή αργία των Ευρωπαϊκών τραπεζών δεν έχω ιδέα

..τι άλλο θα ακούσουμε
 
Last edited by a moderator:

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Αρκετά χρόνια συνδρομητής στην Nova (και στην Forthnet) από τον Δεκέμβριο είμαι με την προσφορά των 29,90 . Είχα κάνει πάγια εντολή πληρωμής (μέσω του τραπεζιτικού μου λογαριασμού στην Alpha Bank) και πριν είχα λόγω αυτής και μια μικρή έκπτωση στον λογαριασμό. Με την προσφορά των 29,90 το όφελος από την πάγια εντολή έπαψε να ισχύει αλλά η εντολή μέχρι τώρα παρέμεινε.... Κακώς !!

Και το λέω αυτό γιατί ενώ μέχρι τώρα πάντα ο λογαριασμός μου χρεωνόταν γύρω στις 2 ή 3 κάθε μήνα, ξαφνικά χθες χρεώθηκε στις 28/3 αντί όπως περίμενα στις 2/4 !! Σε ερώτηση μου προς την Nova στο γιατί αυτό μου λέγανε για την γνωστή ειδική αργία των Ευρωπαϊκών τραπεζικών συστημάτων στις 29/3 & 1/4 και κάτι άλλα άσχετα περί Πάσχα των Καθολικών (!!). Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι έπρεπε να ενημερώσουν (με sms, e-mail κ.λ) τους πελάτες τους για την πρόθεση τους να τους χρεώσουν νωρίτερα του κανονικού και όχι να βρεθούνε (όπως εγώ) προ απροόπτου....

Από εβδομάδα λοιπόν η πάγια εντολή θα ανακληθεί και ποτέ ξανά...

Αυτό που σου είπαν για την αργία ισχύει. Π.χ. ο ΟΑΕΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι λόγω της ίδιας αργίας οι πληρωμές μέχρι 2 Απριλίου θα θεωρηθούν εμπρόθεσμες.
 
Last edited by a moderator:

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Mlkies του εντοπιου τραπεζικου συστηματος! Τι σχεση εχουν οι δικες μας κ@λ@τραπεζες με τις αργιες των ευρωπαιων; Στις δικες μας αργιες το ιδιο συμβαινει και σε αυτους;
 

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Όντως έπρεπε να ενημερώσουν. Όπως γίνεται και στο e-banking που σου βγάζουν ανακοίνωση ότι σε αυτές τις ημερομηνίες δεν θα γίνουν συναλλαγές λόγο Πάσχα καθολικών.
 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Πάντως για 3 play δεν ισχύουν οι εκπτώσεις μέσο παγιας εντολής ούτε ο 13 μήνας δωρεάν. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

....
@Xmoran

..ο λογαριασμός Forthnet είχε λήξη 27/3 ενώ θα έπρεπε να λήγει τον Απρίλιο ..και επίσης η nova χρέωσε την κάρτα 28/3

πραγματικά απαράδεκτο..

..για τη γνωστή αργία των Ευρωπαϊκών τραπεζών δεν έχω ιδέα

..τι άλλο θα ακούσουμε

Από τον Δεκέμβριο που γύρισα την συνδρομή στην γνωστή Χριστουγεννιάτικη προσφορά των 29,90 ποτέ δεν μου έχει έρθει κάποιος λογαριασμός που να αναφέρει ημρομηνία πληρωμής. Απλά η Nova σήκωνε (μέσω της πάγιας εντολής που προυπήρχε) το ποσό από τον τραπεζιτικό μου λογαριασμό κάθε 2 ή 3 του μήνα. Και φυσικά (??) δεν ισχύει πλέον ή έστω μικρή έκπτωση λόγω πάγιας εντολής...

petasis said:
Αυτό που σου είπαν για την αργία ισχύει. Π.χ. ο ΟΑΕΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι λόγω της ίδιας αργίας οι πληρωμές μέχρι 2 Απριλίου θα θεωρηθούν εμπρόθεσμες

Για την ειδική αργία των τραπεζών - που ήταν μόνο για 29/3 και 1/4 - ήμουν ενήμερος από το e-banking της Alpha bank η ανακοίνωση της οποίας λέει επί λέξει
"Λόγω του καθορισμού της Παρασκευής 29 Μαρτίου και της Δευτέρας 1 Απριλίου ως ειδικής αργίας των Ευρωπαϊκών τραπεζικών συστημάτων :
1. Δεν είναι δυνατή η καταχώριση εντολών μεταφοράς και πληρωμών για τις ημερομηνίες αυτές.
2. Από την 29 Μαρτίου έως και την 1 Απριλίου, οι συναλλαγές θα καταχωρούνται με ημερομηνία κινήσεως την 2/4/2013.
Καμιά σχέση με το Πάσχα των καθολικών...

Επαναλαμβάνω πως η απαίτηση μου από την Nova είναι πως έπρεπε σε κάθε περίπτωση να προηγηθεί ενημέρωση για την νωρίτερα του κανονικού χρέωση...
 

terryman

Established Member
12 June 2010
226
Αθήνα
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Είμαι συνδρομητής της Χριστουγεννιάτικης προσφοράς και στον τελευταίο λογαριασμό που μου ήρθε, είχε μέσα φυλάδιο που έλεγε για την πάγια εντολή και αναφέρει τις παρακάτω προσφορές:

Πληρωμή με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής: Δωρεάν ο 13ος μήνας.
Πληρωμή με πάγια εντολή μέσω τραπεζικού λογαριασμού: Μηνιαία έκπτωση έως και 4%

Επίσης Δωρεάν αντικατάσταση εξοπλισμού.

Δεν ξέρω αν ισχύουν τα παραπάνω για όλους, εγώ πάντως ενεργοποίησα την πάγια μέσω πιστωτικής και βλέπουμε.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Η πάγια εντολή με πιστωτική είχα πάντα σαν bonus την εξαίρεση της συνδρομής του 13ου μήνα.
Αυτό πρέπει να ισχύει και στην περίπτωση της Χριστουγεννιάτικης προσφοράς αλλά όσοι την έχουν πάρει και έχουν ενεργοποιήσει την πάγια, θα δουν το αποτέλεσμα στον 13ο μήνα και όχι νωρίτερα.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Επαναλαμβάνω πως η απαίτηση μου από την Nova είναι πως έπρεπε σε κάθε περίπτωση να προηγηθεί ενημέρωση για την νωρίτερα του κανονικού χρέωση...

Μια που μίλησες για την άλφα, εμένα μου μετέφεραν την ημερομηνία πληρωμής πιστωτικής κάρτα 2 μέρες νωρίτερα, χωρίς ενημέρωση. Και μιας ο λογαριασμός δεν έρχεται, το ανακάλυψα τυχαία επειδή πήγα σε κατάστημα και ρώτησα υπόλοιπο/πλήρωσα απλά πιο πριν.

Επεξεργασία:
Βρε παιδιά, το έχω ξαναπεί: εγώ πληρώνω χρόνια με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής, και δεν έχω δει ποτέ αυτή την έκπτωση που λέτε...
 
Last edited by a moderator:

little

Senior Member
30 October 2010
459
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Σχετικά με το ερώτημα για την αργία του Πάσχα των Καθολικών και κατά πόσο αυτή μας επηρεάζει: Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλά πριν τρία χρόνια η Ελλάδα προσέφυγε στον μηχανισμό στήριξης του τραπεζικού της συστήματος. Πρακτικά το τραπεζικό σύστημα ΔΕΝ μπορεί να σταθεί αυτή την στιγμή όρθιο στα δικά του πόδια και εξαρτόμαστε άμεσα από τις ξένες τράπεζες.
Θα δείτε πως σε δύο χρόνια Πάσχα Ορθοδόξων - Πάσχα Καθολικών θα γιορτάζεσαι πάντα την ίδια μέρα ;)

Όσο για τη Nova: έχει ανάγκη κάθε Λεπτό του Ευρώ που μπαίνει στα ταμεία της. Εδώ έχει κόψει την δωρεάν επανασύνδεση με προσφορά. 15 Ευρώ χρεώνουν πια... Θέμα χρόνου να κοπεί μαχαίρι κάθε προνόμιο στο πάγιο.
 

bagtzim

Senior Member
1 March 2013
472
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Πάντως πολύ διαφήμιση παίζει με πάγια εντολη και πιστωτική κάρτα! γιατί άραγε; μήπως υπάρχουν πολλοί απλήρωτοι λογαριασμοί;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Βρε παιδιά, το έχω ξαναπεί: εγώ πληρώνω χρόνια με πάγια εντολή μέσω πιστωτικής, και δεν έχω δει ποτέ αυτή την έκπτωση που λέτε...

Για όσα χρόνια πλήρωνα μέσω πιστωτικής, πάντα ο 13ος μήνας ήταν δωρεάν.....
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Εννοεις, υποθετω, οτι πληρωνες 11 αντι 12 (γιατι...13ος δεν υπαρχει ακομη - εφυγε μαζι με τον 13ο μισθο!)
 
Last edited by a moderator:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Οχι, πλήρωνες 12 μήνες, και ο επόμενος, ο 13ος ή αν θέλεις ο 1ος της επόμενης χρονιάς ήταν δωρεάν. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη η προσφορά.....
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Το πάσχα και οι αργίες των καθολικών απο χρόνια επηρέαζαν την λειτουργία των τραπεζών. Απλά μέχρι τώρα δεν έτυχε να πέσει σε συντάξεις και να το μάθει ο πολύ ο κόσμος. Εμβάσματα, διατραπεζικές συναλλαγές, επιταγες κλπ είχαν ειδικές συνθήκες λειτουργίας.

Μη ξεχνάμε οτι όλες οι Ευρωπαικές τράπεζες ποια έιναι εξαρτώμενες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο απο την Ευρωπαική κεντρική τράπεζα. Οπότε άν εκείνη έχει αργεία...
 

dnik

Senior Member
29 May 2012
320
Thessaloniki
Όχι αγαπητε. Κάνεις λάθος. Δεν ήταν έτσι. Μόνο μια ημέρα ήταν η αργία και μόνο για συναλλαγές προς αυτές τις χώρες. ΠΟΤΕ για ενδοχώριες συναλλαγές. Και ΠΟΤΕ με νομοθετική ρύθμιση....

Να είμαστε σίγουροι για αυτα που λέμε και γράφουμε.
Πάντα φιλικά....
 
Last edited by a moderator:

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Σε τράπεζα δουλεύω. Μέχρι να αυτοματοποιήσουν το σύστημα είδαμε και πάθαμε τα προηγούμενα χρόνια, σε διαδικαστικά θέματα. Ιδιαίτερα για μετακινούμενες εορτές, κάθε χρόνο ισχύει κατι διαφορετικό περι διαδικασιών.

Το πως διαχειρίζεται κάθε κράτος ή φορέας τις αργίες είναι δικό του θέμα. Πχ οι γερμανοί στείλαν τις συντάξεις τους νωρίτερα στην Ελλάδα, την Παρασκευή, όπως κάνουν και την πρωτοχρονιά (και οι συνταξιούχοι δεν το πήραν είδηση).

Αλλά και το κάθε συνταξιοδοτικό ταμείο στην Ελλάδα έδινε είτε πριν είτε μετά απο σαββατοκύριακα ή αργίες τις συντάξεις. Δεν υπήρχε κοινή πολιτική. Μόνο τώρα που μειώθηκαν τα ασφαλιστικά ταμεία φαίνεται στον πολύ κόσμο πως λειτουργούν.
 

Molto

New member
29 January 2013
98
Re: Περί τρόπων πληρωμής λογαριασμού (πιστωτική κάρτα, πάγια εντολή κ.τ.λ.)

Εμένα μου είπαν τηλεφωνικά ότι αν πληρώνεις με πάγια εντολή:
- έχεις δωρεάν αντικατάσταση δέκτη αν σου χαλάσει εκτός εγγύησης (έχουν 2 χρόνια εγγύηση)
- δεν πληρώνεις το τέλος επανασύνδεσης αν γίνει διακοπή της υπηρεσίας (φαντάζομαι εννοούν αν δεν είχες λεφτά στην τράπεζα και δεν πληρώνονταν οι λογαριασμοί και στο κόψανε).

Δεν είμαι σίγουρος αν έχεις και το 13ο μήνα δωρεάν, νόμιζα ότι αυτό ήταν μόνο αν προπληρώσεις ολόκληρο 12μηνο.