επισκευη Nacamichi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harryparos

New member
4 February 2009
54
Καλημερα σε ολους μεχει πιασει η νοσταλγια των παλιων,εχω ενα Nacamichi 480 το οποιο παιζει αψογα αλλα στην εγγραφη παραμορφωνει πολυ,επισης και ενα ΑΚΑΙ μαγνητοφωνο πομπινας-κασσετας-8 track και αυτο στην εγγραφη παραμορφωνει ενω παιζει καλα μοντελο X2000-SD .εαν καποιος γνωριζει καποιο τεχνικο σε λογικες τιμες! ειδικα για το κασσετοφωνο μενδιαφερει...ευχαριστω Χαρης
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
για να παραμορφώνουν και τα δυό στην εγγραφή (μια και είναι της ίδιας εποχής) μήπως το σήμα που τα τροφοδοτείς είτει υψηλής στάθμης και υπερφορτώνεις τις εισόδους τους?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
μηπως το tape out ειναι πολύ δυνατο για τις εισοδους των συσακευων;
δεν εχουν ρυθμιση gain του σηματος εισοδου; δεν μπορει ...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
μηπως το tape out ειναι πολύ δυνατο για τις εισοδους των συσακευων;
δεν εχουν ρυθμιση gain του σηματος εισοδου; δεν μπορει ...
Μολονότι ένα Service στα μηχανήματα μετά από τόσον καιρό επιβάλλεται και μόνο καλό θα τους κάνει, ωστόσο κι' αυτό το θέμα (της υπερφόρτωσης) θα πρέπει επίσης να το ερευνήσεις.
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
παλαια στη ιδια υποδοχη δεν ειχα προβλημα ,αλλα δοκιμασα και σε αλλο ενισχυτη,επισης ενωσα το cd κατευθεια στο κασετοφωνο να γραψει το ιδιο συμβαινει παντα,παντως θα τα παω για επισκευη ειδικα το κασετοφωνο με καιει.ευχαριστω
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
480.jpg

αν βλεπω σωστά κατω απο τα vu meters έχει ρυθμιστικά
τα ρυθμιζεις πριν την εγγραφη ωστε να μην μπαινουν στην κοκκινη περιοχή τα vu meters;;
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μπραβο που αξιοποιεις τετοιες θρυλικες συσκευες. Ευχομαι να το λυσεις ευκολα.

Συγνωμη για το οff topic.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
για να παραμορφώνουν και τα δυό στην εγγραφή (μια και είναι της ίδιας εποχής) μήπως το σήμα που τα τροφοδοτείς είτει υψηλής στάθμης και υπερφορτώνεις τις εισόδους τους?
Κι εγώ αυτό ψυλλιάζομαι. Στο μπομπινόφωνό μου η ευαισθησία της εισόδου είναι 0,2V, οπότε αναγκάστηκα να τροποποιήσω το κύκλωμα για να δουλεύει σε σύγχρονο μηχάνημα.
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
καλημερα σας,επανερχομαι μετα απο καιρο στο Nakamichi 480 τελικα το ειχα παει για επισκευη οπως ειχα γραψει και μετα απο αρκετο καιρο μου ειπαν να το παρω διοτι δεν μπορεσαν να το επισκευασουν,πληρωσα για τον χρονο του τον τεχνικο και τοφερα σπιτι οπου και το αποθηκευσα λιγο απογοητευμενος. Προχθες τυχαια το βρηκα μπροστα μου ψαχνοντας κατι στην αποθηκη μου και ειπα να ασχοληθω λιγο ,εχοντας το service manual το ελυσα το καθαρησα και παλι συναρμολογηση,διαπιστωσα οτι παιζει καλα δοκιμασα να γραψω ο ηχος δεν παραμορφωνει οπως παλια αλλα γραφοντας ειδα οτι δεν σβυνει εντελως την προηγουμενη εγγραφη αλλα ακουγεται,πειραζοντας το αζιμουθιο και heigth adjustment ειδα διαφορες αλλα δεν κατορθωσα να το επαναφερω,απλα διαπστωνω οτι το προβλημα ειναι εκει γιαυτο ρωτω εαν καποιος τεχνικος μπορει να του ριξει μια ματια ,οι λογοι ειναι καθαρα συναισθηματικοι με αυτο το μηχανημα,ευχαριστω Χαρης
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
Το μαγνητοφωνο μου μετα απο περπλανησεις σε δηθεν εμπειρους τεχνικους επισκευαστηκε στην αρχικη του αψογη κατασταση !!! ευχαριστω πολυ αυτον τον πραγματικο αψογο τεχνικο.
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
Re: Απάντηση: επισκευη Nacamichi

καλησπερα,ουδεποτε συκοφαντισα κανενα και δεν θελω να το κανω και τωρα απλα στεναχωριεμαι που μερικοι πιστευουν οτι μας πιανουν κοροιδα ο κυριος που μου το εφτιαξε ονομαζεται Νακος και εχει το σερβις της panasonic στην Καλιθεα απλα ετυχε να του παω ενα βιντεο ενος φιλου μου και τον ρωτησα εαν επισκευαζει το Nakamichi και φυσικα δεχτηκε ειναι δε λατρης των παλαιων μηχανηματων εχει πολλα στη κατοχη του και απλα ξερει την δουλεια του.
 

Manos2007

New member
Re: Απάντηση: επισκευη Nacamichi

Εάν εχεις ενα τηλέφωνο του Κου Νάκου σε παρακαλώ μπορείς να στείλεις ενα pm? Σε ευχαριστώ προκαταβολικά......
Ο σκοπός είναι ιερός!!!:guitarist:
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
να σε αγγαρεψω να μου το στειλεις και μενα μπας κα αξιωσω να το φτιαξαω με το που επιστρεψω στα πατρια μερη μας.....
 

gcos6

New member
17 April 2014
57
Αν είναι αυτός ο κ. Κ. Νάκος, σε ευχαριστώ.
Έχω κι εγώ κάποια μηχανήματα που θα ήθελα να τα επισκευάσω.