Oculus Rift και άλλες VR (Virtual Reality) συσκευές

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Το Oculus Rift το γνωρίζω εδώ και καιρό, είδα όμως σήμερα ένα βίντεο (από τα πολλά) με τις αντιδράσεις των ανθρώπων που το δοκιμάζουν και αποφάσισα ότι αξίζει να το γνωρίσω και σε εσάς:


Το Oculus Rift είναι μια συσκευή για να "βλέπουμε" την εικονική πραγματικότητα πχ. των βιντεοπαιχνιδιών.

Είναι μια οθόνη που φοριέται στο κεφάλι μας και τοποθετείται μπροστά στα μάτια μας, απομονώνει την όρασή μας από την "πραγματικότητα" και μέσω δύο (ένα για το κάθε μάτι) ειδικών φακών, κατευθύνει την όρασή μας σε δύο οθόνες ανάλυσης 640x800 (μία για το κάθε μάτι), με αποτέλεσμα, μέσω ειδικού λογισμικού να βλέπουμε στερεοσκοπική (3D) εικόνα ανάλυσης 1280x800 (16:10). Το εντυπωσιακό βέβαια της υπόθεσης είναι ότι μέσο αισθητήρων γίνεται αντιληπτή από τη συσκευή η κίνηση και κατεύθυνση του κεφαλιού και κατ' επέκταση των ματιών μας και προβάλει την αντίστοιχη εικόνα που αντιστοιχεί στην κατεύθυνση. Με άλλα λόγια βλέπουμε προς την κατεύθυνση που θέλουμε να δούμε στρέφοντας το κεφάλι μας, όπως κάνουμε και στην πραγματικότητα.

Υπάρχουν στο εμπόριο, ήδη, παρόμοιες συσκευές αλλά η πρωτοπορία του Oculus Rift βρίσκεται στο ότι προσφέρει τουλάχιστον διπλάσια γωνία θέασης, στους 90 βαθμούς οριζόντια (110 διαγώνια)!

Το Oculus Rift πωλείται προς το παρών ως "υπό ανάπτυξη" συσκευή και συγκεντρώνει ήδη θετικότατα σχόλια ενώ οι κατασκευαστές του υπόσχονται σύντομα και μια εμπορική έκδοση με ανάλυση που θα φτάνει, τουλάχιστον, τα 1920x1080!

Εγώ ψήνομαι, εσείς?

[video=youtube;DhcOMOWRMnA]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DhcOMOWRMnA[/video]



 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Το έχω σταμπάρει και εγώ εδώ και αρκετό καιρό. Έχω μια επιφύλαξη σε ότι αφορά την παρατεταμένη χρήση. Εγώ προσωπικά κουράζομαι ακόμα και με τη χρήση των 3d γυαλιών της τηλεόρασης μετά από 1 - 2 ώρες.Έχεις διαβάσει τίποτα σχετικά με αυτό?
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Από αυτά που διαβάζω, ο κόσμος μιλάει για μια διαφορετική εμπειρία! Δεν κοιτάς μια 3D οθόνη αλλά "αισθάνεσαι" ότι πράγματι βλέπεις το περιβάλλον σου...
Τα προβλήματα επικεντρώνονται κυρίως στο θέμα του ότι ενώ το βλέμμα γίνεται αντιληπτό φυσιολογικά από τον εγκέφαλο, το θέμα της κίνησης μέσα στον χώρο υστερεί με αποτέλεσμα να "μπερδεύει" και να προκαλεί κάποιες ζαλάδες...
Η κίνηση γίνεται προς το παρόν μέσο χειριστηρίου, αλλά γίνεται προσπάθεια να ενσωματωθεί στο λογισμικό του παιχνιδιού (δεν ξέρω πως) όπως γίνεται ήδη με τις κινήσεις: στέκομαι όρθιος - κάθομαι - κοιτάω πίσω από εμπόδιο.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Όλοι όσοι το δοκίμασαν λένε τα καλύτερα όντως.

Σίγουρα υπάρχει θέμα με τα χειριστήρια. Δηλαδή mouse + keyboard δύσκολα – με ότι αρνητικό μπορεί να σημαίνει αυτό. Με κάποιο gamepad καλύτερα τα πράγματα.

Υπάρχουν και παράπονα για το lag όταν στρίβεις το κεφάλι. Και σίγουρα δεν είναι 1080p ακόμα.

Όπως και να έχει και εγώ ενθουσιασμένος είμαι, και θα ήθελα να το δοκιμάσω, να δώ που έχουν φτάσει τα πράγματα σε σχέση με τα VR του ‛95 … δέκα χρόνια μετά δηλαδή , δεν έχει γίνε ακόμα άλμα, πιθανά να είναι αυτό το άλμα αλλά ως ένα σημείο μόνο.
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Να μου λείπει το βύσινο...είχα δοκιμάσει το 3D της Sony και μόλις είδα το κοτετσόσυρμα, όπως τα έβαλα τα έβγαλα.

Δεν χρειάζεται κανένα περιβάλλον να με πείσει. Επειδή όλα καταλήγουν στις οθόνες δηλαδή στην ανάλυση απ' την στιγμή που θα δεις κοτετσόρυρμα όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Οταν το ανεβάσουν στα 1920 Χ 1080 το ξανασυζητάμε.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Οσο εχεις τη γκουμουτζα να σου καθεται στο μετωπο, δε γινεται δουλεια...

Οταν γινει παναλαφρο ισως να ειναι υπο σκεψη...
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Απ' ότι ξέρω 300$ αλλά είναι Development Kit, είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο με ανάλυση στα 1280x800. Το τελικό προϊόν θα είναι FullHD.

Σύντομα θα έχουμε νέα από την E3.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Ας βγάλουν κάτι του μεγέθους google glass και το ξανασυζητάμε...
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Δείτε από το 34:25 και μετά εντυπώσεις Oculus Rift από την Ε3

 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Aρη η Oculus εξασφαλισε 16.000.000$ χορηγια για το project ετσι ωστε να μπορεσει να το αναπτυξει περισσοτερο.
Το στηριζουν αρκετα και φαινεται οτι βλεπουν σε αυτο το μελλον στην gaming εμπειρια.
Το βρισκω πολυ ενδιαφερον και το παρακολουθω και εγω απο κοντα.

http://www.gamespot.com/news/oculus-rift-secures-16-million-in-funding-6410362
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Δεν το ειχα προσεξει ρε Αρη και το εβαλα ξανα και εγω...-bye-
Απιθανη ομως η γιαγιακα,την εχω ικανη το βραδακι να το φοραει και να ταξιδευει!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Πολυ "κουτι" μοιαζει βρε παιδι μου απο μπροστα. Σαν να σου εκατσε μια sony wega στα μουτρα.
Το βλεπω και με πιανει αυχενικο.!
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Πολυ "κουτι" μοιαζει βρε παιδι μου απο μπροστα. Σαν να σου εκατσε μια sony wega στα μουτρα.
Το βλεπω και με πιανει αυχενικο.!

Πάντως αυτοί που το φόρεσαν λεν ότι δεν αισθάνεσαι ότι το φοράς - πρέπει να είναι πολύ ελαφρύ συν το γεγονός ότι σφραγίζει απόλυτα το φως του περιβάλλοντος με αποτέλεσμα σύντομα να ξεχνάς ότι φοράς κάτι μπροστά από τα μάτια σου.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Oculus Rift (3D συσκευή)

Oντως οσοι το εχουν φορεσει λενε οτι ειναι παναλαφρο.
Τωρα το καλοκαιρι με καυσωνα ετσι και το βαλεις ισως νοιωσεις μια μικρη ενοχληση και να ιδρωνεις λογω ζεστης αλλα αυτο ειναι μια θεωρια..
Αυτο ειναι το πειραματικο προιον που βλεπουμε στα βιντεο γιατι το τελικο που θα κυκλοφορησει στην αγορα θα ειναι καπως οπως στην εικονα.

oculus%20rift.jpg
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Oculus Rift (3D συσκευή)

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα του AVclub! Οι διακοπές τέλειωσαν (φορτίσαμε μπαταρίες?) και προχωράμε ακάθεκτοι για τις χαρές του χειμώνα δηλ. περισσότερο gaming! Sorry για το :eek:fftopic:


Απ' ότι φαίνεται η Sony ζήλεψε τη δημοτικότητα που άρχισε να αποκτά το Oculus Rift και ετοιμάζει κάτι ανταγωνιστικό (κρίνοντας όμως μόνο και μόνο από τη τιμή - δεν θα το έλεγα)

Ονομάζεται HMZ-T2 (υπήρξε και προηγούμενη προσπάθεια με το HMZ-T1) θα χρησιμοποιεί δύο OLED 720p panel (ένα για το κάθε μάτι) και λεπτομέρειες θα μάθουμε μέσα στο 2014.

Περισσότερα εδώ (eurogamer.net)