Σχεδιασμός ενός συστήματος Car Audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τι είναι o σχεδιασμός του συστήματος;

Είναι η διαδικασία που μας κρατά μακριά από δαπανηρά λάθη, έτσι ώστε να μην καταλήξουμε με εξοπλισμό που δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε.

"Ο φίλος μου μόλις αγόρασε ένα 15” υπογούφερ για το αυτοκίνητό του! Πήρα ακριβώς το ίδιο με αυτό που αγόρασε, αλλά αγόρασα και το νέο ενισχυτή με 1000watt που είδα στα περιοδικά. Αγόρασα επίσης μια νέα πηγή, αλλά θέλω να κρατήσω τα εργοστασιακά ηχεία μου, γιατί δεν θέλω να ξοδέψω πάρα πολλά χρήματα".

Όλα ακούγονται μια χαρά μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι οδηγούμε ένα μικρό Mazda mx5 και έχει αρκετό χώρο αποσκευών μόνο για μια σακούλα με 2 πορτοκάλια και φυσικά όχι για το νέο 15” υπογούφερ μας !

Λοιπόν, τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να αποφύγουμε παρόμοιες καταστάσεις ; Να κάνουμε σωστό σχεδιασμό. Θα πρέπει να γνωρίζουμε τέσσερα πράγματα :

  1. Τι θέλουμε να πετύχουμε.
  2. Τι αμάξι έχουμε.
  3. Τι είμαστε διατεθειμένοι να εγκαταλείψουμε για να πάρουμε αυτό που θέλουμε.
  4. Τι είναι αυτό που δεν είμαστε διατεθειμένοι να εγκαταλείψουμε.


Άρα λοιπόν σχεδιάζουμε και απαντάμε στις παραπάνω ερωτήσεις :

  1. Θέλω ένα σύστημα που να ακούγεται καθαρά και να μπορεί ακουστεί σε τρία τετράγωνα !
  2. Έχω ένα Honda Civic Type R με το εργοστασιακό σύστημα.
  3. Χρήματα.
  4. Χωρητικότητα του χώρου αποσκευών για τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ.


Τώρα που ξέρουμε τι θέλουμε, μπορούμε να καταλάβουμε πώς να το πάρουμε.

  1. Αγοράζουμε το καλύτερο σύνολο ηχείων που μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά και μπορούν να οδηγηθούν από έναν ενισχυτή 50 με 100 watt rms. Αγοράζουμε επίσης ένα υπογούφερ, στα μεγέθη που μας βολεύει, πχ 8 ιντσών.
  2. Αφαιρούμε το εργοστασιακό σύστημα ήχου και το αντικαθιστούμε με νέα πηγή της επιλογής μας, φροντίζοντας να έχει τουλάχιστον δύο εξόδους προενίσχυσης, προκειμένου να μπορούμε να οδηγήσουμε τα ηχεία μας και το υπογούφερ από έναν ενισχυτή.
  3. Μια καλή τιμή για ένα σύστημα ηχείων είναι στα 200-300 ευρώ και για την πηγή γύρω στα 200 ευρώ το μέγιστο. Ένας ενισχυτής θα κοστίσει στα 150 ευρώ και πάνω, ενώ ένα μικρό υπογούφερ θα κοστίσει γύρω στα 100 ευρώ και λίγο παραπάνω. Φυσικά θα χρειαστούν άλλα 80-100 ευρώ για σωστή καλωδίωση, καλώδιο ρεύματος από την μπαταρία μπροστά για τον ενισχυτή στον χώρο αποσκευών και καλώδια rca για σύνδεση της πηγής με τον ενισχυτή. Επίσης και καλώδια σύνδεσης των ηχείων από τον ενισχυτή στα ηχεία.
  4. Όσον αφορά το υπογούφερ θα πρέπει να μπορεί να χωρέσει σε ένα κουτί αρκετά μικρό, ώστε να αφήνει χώρο για τα ψώνια μας. Υπάρχουν υπογούφερ ειδικά για μικρούς χώρους.
  5. Τέλος, προτείνουμε να εγκαταστήσετε κάποιο υλικό ηχομόνωσης στο αυτοκίνητό σας για να μην κουδουνίζει το αυτοκίνητο όταν ανεβάζουμε την ένταση στο ποντεσιόμετρο.
  6. Φυσικά όσο ανεβαίνουμε οικονομικά, τόσο καλύτερα κομμάτια θα αγοράσουμε, με καλύτερα χαρακτηριστικά και καλύτερη υλικά κατασκευής.
  7. Να τονίσουμε ότι αν τα χέρια μας δεν "πιάνουν", τότε θα χρειαστεί να απευθυνθούμε σε κάποιον ειδικό εγκαταστάτη, ο οποίος ανάλογα την δυσκολία της εγκατάστασης θα ζητήσει κάτι μεταξύ 50 με 100 ευρώ.


Θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι έχουμε λάβει υπόψιν τυχόν περιορισμούς του αυτοκινήτου μας. Αυτό περιλαμβάνει ρηχό χώρο στις πόρτες του, αν υπάρχουν πίσω πόρτες, τι είδους ηχεία μπορεί να δεχθεί, αν η πηγή πρέπει να είναι ρηχή, 1din ή 2din, κτλ. Εξυπακούεται ότι οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να λυθεί αν έχουμε αρκετό χρήμα! Δεν υπάρχει αρκετός χώρος για μεγάλο υπογούφερ; Τότε αγοράζουμε υπογούφερ μικρότερο αλλά με μεγαλύτερη ισχύ. Αν δεν έχουμε πολλά χρήματα, τότε θα πρέπει να πάρουμε όσο το δυνατόν καλύτερες αποφάσεις για τις αγορές μας. Ίσως έναν ενισχυτή για όλα τα ηχεία και το υπογούφερ, αντί για δύο ξεχωριστούς, ή μια πιο οικονομική πηγή χωρίς να διαθέτει όλα τα χαρακτηριστικά της αγοράς.

Προσοχή όμως : Δεν κόβουμε ποσό από τα μπροστινά ηχεία. Αυτά είναι τα πιο σημαντικά στο σύστημα του αυτοκινήτου μας. Μπορεί να έχουμε αγοράσει μια πολύ καλή πηγή, ή έναν πολύ καλό ενισχυτή, αν τα ηχεία μας είναι μέτρια, τότε μέτριο θα είναι το αποτέλεσμα συνολικά.


Head Unit
Η νέα μας πηγή θα πρέπει να έχει τουλάχιστον δύο εξόδους προενίσχυσης για σύνδεση με τον ενισχυτή.

Αν δεν έχει τότε θα πρέπει να έχουμε αντάπτορες μετατροπής του σήματος εξόδου των ηχείων σε «χαμηλό» σήμα (High-to-low adaptors). Υπάρχουν όμως πολλοί ενισχυτές στην αγορά που προσφέρουν αυτή την δυνατότητα, οπότε ανάλογα τι αγοράσουμε, τότε μπορεί να μην χρειαστεί να αγοράσουμε κάτι επιπλέον.


Επεξεργαστές Ήχου

Crossovers, ισοσταθμιστές και άλλες μονάδες επεξεργασίας σήματος θα πρέπει να έχουν δύο χαρακτηριστικά. Μια τάση εισόδου και μια τάση εξόδου. Θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι το τμήμα εισόδου του επεξεργαστή σήματος μας, μπορεί να διαχειριστεί την τάση εξόδου της πηγής μας. Αν η πηγή μας έχει έξοδο 4 volt, αλλά ο επεξεργαστής σήματος σας μπορεί να δεχτεί μόνο 2 volt, τότε ενδέχεται να αντιμετωπίσουμε προβλήματα υπερφόρτωσης.
 

anox

New member
13 January 2012
2
Καταλαβαίνω ότι έχεις εμπειρία από ήχο αυτοκινήτου κ θα ήθελα να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις κ να μου δώσεις κάποιες συμβουλές