Καταρρέει η Apple

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/300687/katarreei-i-apple

Σε αλλαγή του Διευθύνοντος Συμβούλου (CEO) Tim Cook φαίνεται να προχωρά η Apple μετά την αυξανόμενη πτώση της μετοχής της και τη διαγραφόμενη έλλειψη προοπτικών ανάκαμψης.
Πιο συγκεκριμένα, η μετοχή της εταιρίας που απογειώθηκε στα χέρια του Steve Jobs έχει χάσει σχεδόν τη μισή εμπορική της αξία, καθώς το Σεπτέμβριο του 2012 η μετοχή της έφτανε τα 702$ και τώρα έχει καταρρεύσει στα 390$ ανά μετοχή. Πολλοί αναλυτές μάλιστα, τονίζουν πως δεν προβλέπεται άνοδος των κερδών της το επόμενο διάστημα, εκτός αν βγει στην κυκλοφορία κάποιο προϊόν ανάλογου ενδιαφέροντος με το iphone, κάτι προφανώς απίθανο να συμβεί.
Η πτωτική πορεία της εταιρίας είναι εκπληκτική, γεγονός που αποτυπώνεται στην πτώση και της εμπορικής της αξίας. Το τελευταίο εξάμηνο, η βουτιά φτάνει τα 290 δισ. δολάρια δείγμα της κατηφόρας που έχει πάρει η εταιρία, που συγκρατείται στους δείκτες με τις «ισχυρές» μετοχές της Wall Street, μόνο και μόνο επειδή διαθέτει ακόμα ισχυρή ρευστότητα, από την εποχή της παντοκρατορίας του Jobs.
Το πλέον ανησυχητικό στοιχείο όμως για την Apple, έρχεται από τις προβλέψεις για τους ρυθμούς ανάπτυξης της, οι οποίοι αναμένεται να πέσουν στο 13% έναντι του 43% που καταγράφηκε την προηγούμενη χρονιά και μάλλον αποτελούν την αρχή του τέλους για τον αμερικανικό κολοσσό.
Διαβάστε επίσης:
Το ανήθικο παιχνίδι της Apple


Read more: http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/300687/katarreei-i-apple#ixzz2REXI51OX
 

nickmanak

AVClub Enthusiast
10 January 2013
869
Β. Ελλαδα
δεν προκειται να κλεισει αυτη η εταιρεια ρε παιδια. Ισως πεσουν οι πωλησεις της αρκετα, μετα απο τοση αντιγραφη πλεον, αλλα θα επιβιωσει.
 
Aπ'τη μία λογικό είναι να υπάρχει πτώση, καθώς η προηγούμενη κατάσταση της εταιρίας που κόστιζε όσο το... αμερικανικό ΑΕΠ (δε θυμάμαι ακριβώς τι, αλλά κάτι τέτοιο), μόνο ως φούσκα μπορούσε να εξηγηθεί.

Απ'την άλλη, είναι αναμφισβήτητο ότι από κει που η Apple έπαιζε μόνη της στην κατηγορία των hi-end smartphones/tablets τώρα βρίσκεται να είναι επιεικώς στο μέσο όρο (και κατά τους πιο κακούς ο φτωχός συγγενής).

Εγώ να ξαναγράψω ότι δέχομαι με χαρά τέτοιες ειδήσεις, όχι επειδή έχω κάτι κατά της Apple ή μετοχές της google, αλλά γιατί αυτές είναι συνήθως προπομποί τεχνολογικών καινοτομιών που υπό συνθήκες παχιών αγελάδων θα έμεναν στα αζήτητα λόγω εξασφαλισμένης επιτυχίας χωρίς αυτές. Για να δούμε...
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Πριν κάτι χρόνια όχι πολύ παλιά, κάτι λέγαμε για αλαζονεία......
Κάποιοι βέβαια το βάπτιζαν πρωτοπορία και στρατηγικές κινήσεις....

Η αγορά είναι αμείλικτη πάντως για ΟΛΟΥΣ και για ΟΛΑ. No exceptions allowed.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Μια μετοχή βασισμένη στο lifestyle, το hype και την μόδα. Αυτά τα πράγματα δεν κρατάνε για πάντα, ειναι πρόσκαιρα.

Λογικά θα πέσει σε ένα επίπεδο που η αγορά θα κρίνει την πραγματική αξία της εταιρίας (να ειναι 80$? 100$?) και θα σταθεροποιηθεί εκεί.
 
18 June 2006
7,544
Ακόμα κι αν ημέρες της υπερανάπτυξης αποτελούν παρελθόν, η Apple παραμένει μια εκπληκτικά κερδοφόρος εταιρεία. Και, όπως ο συνάδελφός μου Sam Grobart επισημαίνει, αυτά κάθε άλλο παρά κακά νέα είναι. «Σε κάποιο σημείο της αναπτυξιακής πορείας μιας εταιρείας, η μετοχή της γίνεται πάντα φθηνή (value stock). Η έκδοση μερίσματος, το οποίο η Apple ξεκίνησε τον Οκτώβριο, δεν μεταφράζεται σε αποδοχή ήττας. Είναι ένας τρόπος για να επιστρέψει κάποια από τα κέρδη της στους μετόχους της, το οποίο αποτελεί κεντρικό ζήτημα του γιατί οι άνθρωποι επενδύουν σε μια επιχείρηση ευθύς εξ’ αρχής».

από το Capital.gr

Παίδες...αν δεν κάνω λάθος η Apple έχει περισσότερο ρευστό από την Αμερικάνικη κυβέρνηση....το τονίζω: ρευστό!!! και καταρρέει???....αναφέρομαι στον τίτλο του νήματος...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Αν μη τι άλλο ο τίτλος του νήματος έχει :flipout: !!!



Το σίγουρο είναι ότι έχει κάνει μεγάλη βουτιά προς τα κάτω και αναμενόμενο θα έλεγα. Από εκεί κ πέρα, αμφιβάλλω ότι θα φτάσει να κλείσει η εταιρεία. :BDGBGDB55:
 
18 June 2006
7,544
....δεν γνωρίζω τα παιχνίδια των μετοχών γιατί ελάχιστα έχω ασχοληθεί με το θέμα....εδώ όπως διαβάζω-σε σχετικά λινκ-που "γκούγκλαρα"-χρηματιστηριακοί κολοσσοί προσπαθούν να κάνουν προβλέψεις και δεν μπορούν...και μεις πέρνουμε μια επικεφαλλίδα από το διαδίκτυο και την αναπαράγουμε απλά....

προσωπικά από την ζωή μου-απ´όσα έχω καταλάβει-όταν μια εταιρία έχει μαζέψει σε ρευστό όλα τα δολλάρια που κυκλοφορούν "στο Αμέρικα" δεν είναι δυνατόν να καταρεύσσει..εκτός αν όλοι κάνουν ομαδικό χαρακίρι επειδή βαρέθηκαν τη ζωή τους (από τα πολλά λεφτά ίσως...)...
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
apple_hq.jpg


παρεπιπτώντος... αυτά θα είναι τα καινούργια γραφεία (τα οποία κατασκευάζονται) της-εν λόγω καταρρέουσας- εταιρίας....αξίας $5 billion dollars....
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
εδώ όπως διαβάζω-σε σχετικά λινκ-που "γκούγκλαρα"-χρηματιστηριακοί κολοσσοί προσπαθούν να κάνουν προβλέψεις και δεν μπορούν...και μεις πέρνουμε μια επικεφαλλίδα από το διαδίκτυο και την αναπαράγουμε απλά....
Ο τίτλος δεν ειναι δικός μου αλλα του άρθρογραφου (μάλλον έλληνας δραματουργος του θεάτρου), αν δεν σας ικανοποιει, γράψτε έναν εσείς και προτείνετε τον στον αρθρογράφο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του αρθρου δεν μας ενδιαφέρει ο τρόπος γραφης αλλα τα δεδομένα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Έτσι είναι.. ότι ανεβαίνει κατεβαίνει κάποια στιγμή.. Μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες κλπ.

Τώρα φυσικά και δεν καταρρέει η Apple απλά σταθεροποιείται στην πραγματικότητα, μην ξεχνάμε οτι η τιμή της μετοχής της είχε φτάσει τον ουρανό βάσει προσδοκιών, οι οποίες δεν υπήρχε καμία εγγύηση οτι θα τηρηθούν.

Έτσι είναι ο καπιταλισμός αλοίμονο σε όσους μικροεπενδυτές αγόρασαν την μετοχή ακριβά.
 
18 June 2006
7,544
Ο τίτλος δεν ειναι δικός μου αλλα του άρθρογραφου (μάλλον έλληνας δραματουργος του θεάτρου), αν δεν σας ικανοποιει, γράψτε έναν εσείς και προτείνετε τον στον αρθρογράφο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του αρθρου δεν μας ενδιαφέρει ο τρόπος γραφης αλλα τα δεδομένα.

τα δεδομένα λένε πάρα πολύ απλά-από τα λίγα που καταλαβαίνω-ότι η μετοχή της δέχεται ισχυρές πιέσεις..υποθέτω λόγω κερδοσκοπικών παιχνιδιών...τελεία.

το αν θα γίνουν αλλαγές στην ιεραρχία της είναι θέμα των μετόχων και ΔΣ...δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την βιογραφία του Jobs...αν την έχεις διαβάσει θα δεις ότι αυτή η εταιρία το συνήθιζε να αλλάζει -πολύ συχνά-πρόσωπα στα ανώτατα πόστα....
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Καταρρέει η Apple

Έτσι είναι.. ότι ανεβαίνει κατεβαίνει κάποια στιγμή.. Μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες κλπ.

Τώρα φυσικά και δεν καταρρέει η Apple απλά σταθεροποιείται στην πραγματικότητα, μην ξεχνάμε οτι η τιμή της μετοχής της είχε φτάσει τον ουρανό βάσει προσδοκιών, οι οποίες δεν υπήρχε καμία εγγύηση οτι θα τηρηθούν.

Έτσι είναι ο καπιταλισμός αλοίμονο σε όσους μικροεπενδυτές αγόρασαν την μετοχή ακριβά.

εγώ προσωπικά αν ήθελα ν´αγοράσω μετοχές της..θα περίμενα να κατέβει κι άλλο και μετά θα τις τσίμπαγα....
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Απάντηση: Καταρρέει η Apple

apple_hq.jpg


παρεπιπτώντος... αυτά θα είναι τα καινούργια γραφεία (τα οποία κατασκευάζονται) της-εν λόγω καταρρέουσας- εταιρίας....αξίας $5 billion dollars....
Αυτο το σκιτσάκι το έχω δει εδώ και 2-3 χρόνια. Με τόσα μετρητά ακόμη να ολοκληρωθεί ο κύκλος?? :)

Για την είδηση και υπερβολικός να είναι ο τίτλος σίγουρα πλησιαζει την αλήθεια. Όταν με δύο "επαναστάσεις" (5 με μεγάλωμα οθόνης και μινι ipad) η μετοχή κατέρρευσε αυτό δύο πράγματα σημαίνει. Ο κόσμος βαρέθηκε μέχρι θανάτου (για αυτό και η πτώση της μετοχής η οποία συνήθως περιγράφει τις "προσδοκίες" και το "μέλλον" μιας εταιρίας) και οι ανταγωνιστές εργάζονται σκληρά (όταν στο Κουπερτίνο αλλάζουν πλευρό γιατί πιάστηκαν..).

Το θέμα δεν είναι αν θα κλείσει η Απλ. Που δεν θα γίνει σίγουρα για αρκετά χρόνια από σήμερα. Το θέμα είναι ότι πλέον ο κόσμος απαξιώνει τα προιόντα της. Φυσικά θα δοθεί μία ώθηση με το φθηνό Iphone αλλά αυτά είναι betadine σε ασθενή σε τελικό στάδιο. Η Απλ πλέον θυμίζει μία λαμπερή σταρ που πήρε κιλά, δεν τραβήχτηκε την σωστή στιγμή και πλέον ο κόσμος δεν ασχολείται μαζί της. Καλά ήταν για 5 χρόνια που κράτησε το πανηγύρι αλλά πλέον ο κόσμος χορεύει σε άλλα μέρη.
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
.....φίλτατε αναμένω με ενδιαφέρον να δω αν θα επαληθευτούν οι προβλέψεις σου...νάμαστε καλά και να τα συζητάμε....

προς το παρόν απολαμβάνω τα μηλαράκια μου.... :)

α...και μετοχές δεν έχω σκοπό ν´αγοράσω....
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
τα δεδομένα λένε πάρα πολύ απλά-από τα λίγα που καταλαβαίνω-ότι η μετοχή της δέχεται ισχυρές πιέσεις..υποθέτω λόγω κερδοσκοπικών παιχνιδιών...τελεία.

το αν θα γίνουν αλλαγές στην ιεραρχία της είναι θέμα των μετόχων και ΔΣ...δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την βιογραφία του Jobs...αν την έχεις διαβάσει θα δεις ότι αυτή η εταιρία το συνήθιζε να αλλάζει -πολύ συχνά-πρόσωπα στα ανώτατα πόστα....

Οχι δεν την έχω διαβάσει μιας και υπάρχουν σαφώς πιο ενδιαφέρον πράγματα προς ανάγνωση. Ούτε με ενδιαφέρει η συγκεκριμενη εταιρία αλλα ούτε και οποιαδήποτε άλλη, ανα δημοσιοποιήσει μιας είδησης έκανα τίποτα παραπάνω.

Όχι Tim, δεν θέλω ένα πιο οικονομικό iPhone
http://www.digitallife.gr/i-dont-want-a-cheaper-iphone-31015
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Και αν καταρρεύσει, τότε τι θα υπάρχει για να αντιγράφουν οι κινέζ'? Κάποιος πρέπει να τους παρέχει και το πρωτότυπο για τα προϊόντα τους.