Neat Acoustics Ultimatum XLS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
"The ULTIMATUM XLS loudspeaker is a standmount design which adheres to all the principles that have marked out the ULTIMATUM project and given it such enduring success. The ultra-rigid birch-plywood enclosure, innovative baffle-decoupling technology, 'isobaric' bass loading and use of twin EMIT ribbon-type super-tweeters are employed here to deliver the ULTIMATUM promise of a lifetime of musical enjoyment."

http://www.neat.co.uk/p_pages/xls.php

Κι αν σου κάτσει... :2thumb22sup:

Με εντυπωσίασε ο όγκος και το εκτόπισμα του χαμηλού, οι φυσικές και ξεκούραστες -χωρίς έλλειψη ακρίβειας- μεσαίες κι αυτό το απίστευτο soundstage, που μάλλον οφείλεται στα πάνω ribbon. Πόσο μάλλον όταν όλα αυτά συνυπάρχουν αρμονικά. Γεμίζουν εύκολα 35+ τετραγωνικά (ας είναι καλά το διπλό woofer) ενώ η απουσία έντονου χαρακτήρα σε κάνει να τα ξεχνάς και να ακούς μουσική με τις ώρες. Μεγάλος ήχος παντού, ενώ οι ανάσες, ο αέρας στα πνευστά και οι καταλήξεις των συλλαβών είναι για έρευνα ή σεμινάριο. Δε θυμάμαι την τελευταία φορά που με είχε ενθουσιάσει ηχείο βάσης, πάντως αν κι όχι φθηνό αυτό είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα....
 
Είχαμε μια κουβέντα πριν καναδυό εβδομάδες στον Καφέ του Σαββάτου για τα Neat.

Η εταιρεία είναι σχεδόν άγνωστη στην Ελλάδα παρότι είχε κάνει αίσθηση διεθνώς από τα 90s με το Petite και τα gravitas.

Στα περισσότερα πρόσφατα μοντέλα εφαρμόζουν τεχνική ισοβαρικού θαλάμου που λίγες εταιρίες έχουν τολμήσει (Linn, Totem, W. Benesch)

Πράγματι έχει πολύ ενδιαφέρον ν´ακούσουμε μοντέλα ακόμη και από τις χαμηλότερης τιμής σειρές
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Είχα πρωτοδιαβάσει για τα Neat σε φόρα του εξωτερικού, όπου προτείνονταν επανειλημμένα για τα Naim και τα Densen. Εξ αυτού, υποθέτω ότι είναι σχετικά εύκολα φορτία -και προφανώς κατάλληλα για τον διάφανο και "γρήγορο"/PRAT χαρακτήρα των προαναφερθέντων.

Ισχύει;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τα Ultimatum XLS αποτέλεσαν για μένα τη μεγαλύτερη έκπληξη στην τελευταία έκθεση. Τα καλύτερα ηχεία βάσης που έχω ακούσει ποτέ. Μάλιστα ήμουν ένα βήμα πριν την παραγγελία τους, αλλά έκανα έναν γλυκό συμβιβασμό, επιλέγοντας σε τιμή μεταχειρισμένων τα Penaudio Cenya.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Είχα πρωτοδιαβάσει για τα Neat σε φόρα του εξωτερικού, όπου προτείνονταν επανειλημμένα για τα Naim και τα Densen. Εξ αυτού, υποθέτω ότι είναι σχετικά εύκολα φορτία -και προφανώς κατάλληλα για τον διάφανο και "γρήγορο"/PRAT χαρακτήρα των προαναφερθέντων.

Ισχύει;

Τα συγκεκριμένα δε θα έλεγα ότι είναι πολύ εύκολα, ίσως λόγω των παράλληλων μεγαφώνων πάνω και κάτω κι από ότι μου είπε ο αντιπρόσωπος αδειάζουν αρκετούς ενισχυτές σε δύσκολο πρόγραμμα και στάθμες... Μάλλον λοιπόν θέλουν τα ρεύματά τους. Λογικό.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
και μενα μου ειχαν αρεσει στην τελευταια εκθεση,πολυ ωραιος και ακριβης ηχος δεν ξυσαν πουθενα οσο τα ακουγα και παιζαν πιστα τα παντα.
το μονο που αναρωτιομουν ηταν αν στο σπιτι μου θαχουν το καταληλο χαμηλο λογω του οτι ειναι βασης.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Neat Acoustics Ultimatum XLS

Ηχειο εκπληξη! Δεν εχω ακουσει αλλο ηχειο βασης με τετοιες επιδοσεις και ναι,μπορει να καλυψει με ρεαλιστικες σταθμες χαμηλου ανετοτατα μεσαιους χωρους. Φαινεται πολυ μελετημενη κατασκευη και η ακροαση τους θεωρω πως ειναι επιβεβλημενη στους εν δυναμει αγοραστες της κατηγοριας που κινειται...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
sound gallery

τον ενισχυτή δεν το θυμάμαι αλλά θυμάμαι το dac της m2tech που τον τάιζαν.

Και όντως το σύστημα έπαιζε απίστευτα καλά!
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Eπαιζαν με το ακριβο AMR cd player λαμπατο,και με προ τελικο harmonic ελληνικης κατασκευης solid state
αλλα νομιζω και ας με διορθωση καποιος τωρα που βλεπω το site επαιζαν τα momentum και οχι τα ultimatum
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Εχω ακουσει και τα momentum αλλα και τα ultimatum βασης. Και τα δυο απλα ηταν εξαιρετικα. Με τα Ultimatum βασης ξαφνιαστικα ευχάριστα όταν τα άκουσα. Απίστευτα πλήρης ήχος σε όλο το φάσμα από ένα ηχείο βάσης. Το άκουσα σε σχετικά μεγάλο δωμάτιο στον Νίκο sound gallery με symphony line reference rg10. Ανάλυση και και ακρίβεια απλά κορυφαία για την κατηγορία του. Μεσαία περιοχή για οσκαρ με πληροφορία που πραγματικά εντυπωσιάζει... Το ίδιο και στις υψηλές αλλά και στις χαμηλές. Θα μπορούσα να ζήσω άνετα μαζί του. Βέβαια και ο symphonic έπαιξε τον ρόλο του.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μου κινησατε το ενδιαφέρον... Θα ήθελα να τα ακούσω κάποια στιγμη. Την εταιρία την ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει ποτε...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μου κινησατε το ενδιαφέρον... Θα ήθελα να τα ακούσω κάποια στιγμη. Την εταιρία την ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει ποτε...

Φίλε μου να τα ακούσεις οπωσδήποτε ! ! Πραγματικά είναι εξαιρετικά!
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Στην έκθεση δεν τα άκουσα, αλλά στο Νίκο είχα την ευκαιρία να τα ακουσω για ώρες με κομμάτια κι ενισχυτή που ξέρω καλά. Δεν ήθελα να φύγω...
 

TOLISJAZZ

Established Member
26 December 2010
144
ΡΑΦΗΝΑ
εχωνταs εκουσει παλαιοτερα στην sound galery ενα μικρο δαπεδου τηS neat θα ελεγα οτι περα απο το ζωηρο και γεματο χαμηλο, εχουν και μια πολυ ζωντανη και σπιρτοζα μεσαια περιοχη και καλο δεσιμο με τιs υψηλεs.γενικα ειναι μια ενδιαφερουσα εταιρια που αξιζει προσοχηs.