Τέλος οι "ανύπαντρες κάρτες"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Εχοντας όλοι διαβάσει την άμεση πρόθεση της ΝΟΒΑ να καταργήσει τις ελεύθερες κάρτες , ερχομαι να προτείνω μια λύση που και την εταιρεία θα ικανοποιήσει (αφου θα καταργήσει τελικά τις ελεύθερες κάρτες) αλλα και εμάς όλους τους περίπου 50000 συνδρομητές που έχουμε τώρα ελεύθερη ΚΑΡΤΑ δεν θα μας αφήσει ανικανοποιητους.
Ο λόγος που όλοι εμείς ζητάμε να έχουμε τις ελεύθερες κάρτες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γιατι θελουμε να κάνουμε streaming το προγραμμα της ΝΟΒΑ , αλλα ειναι οτι θελουμε να μεταφέρουμε οταν πηγαίνουμε στο ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.
Με βάση όλα αυτά λοιπν προτείνω : να έχουμε 2 καινούργιους αποκωδικοποιητες ( έναν σε καθε ΣΠΙΤΙ ) με 2 ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, και οταν αλλάζουμε ΣΠΙΤΙ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ, να επιλέγουμε μεσω ιντερνετ και των ηλεκτρονικών υπηρεσιών (´η και μεσω τηλεφωνικού κέντρου για όσους δεν έχουν Ίντερνετ ) ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΕΚΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΣ .
Εχω ήδη στείλει την πρόταση αυτή στη ΝΟΒΑ. Εάν πιστεύετε οτι ειναι μια καλή πρόταση που μπορει και να εφαρμοστεί και να δώσει λύση στο προβλημα, ας την προωθησετε και εσείς στη ΝΟΒΑ.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ "ΑΝΥΠΑΝΤΡΩΝ ΚΑΡΤΩΝ"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Δε νομίζω μόνο η μεταφορά της κάρτας στο εξοχικό,να είναι ο λόγος που πολύς κόσμος είναι "ανύπαντρος".Άλλοι θέλουν το δικό τους δέκτη,άλλοι θέλουν ελεύθερο λογισμικό κλπ.
 

gorath

Senior Member
16 August 2006
563
Alimos, Greece
Απάντηση: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ "ΑΝΥΠΑΝΤΡΩΝ ΚΑΡΤΩΝ"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Εχοντας όλοι διαβάσει την άμεση πρόθεση της ΝΟΒΑ να καταργήσει τις ελεύθερες κάρτες , ερχομαι να προτείνω μια λύση που και την εταιρεία θα ικανοποιήσει (αφου θα καταργήσει τελικά τις ελεύθερες κάρτες) αλλα και εμάς όλους τους περίπου 50000 συνδρομητές που έχουμε τώρα ελεύθερη ΚΑΡΤΑ δεν θα μας αφήσει ανικανοποιητους.
Ο λόγος που όλοι εμείς ζητάμε να έχουμε τις ελεύθερες κάρτες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γιατι θελουμε να κάνουμε streaming το προγραμμα της ΝΟΒΑ , αλλα ειναι οτι θελουμε να μεταφέρουμε οταν πηγαίνουμε στο ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.
Με βάση όλα αυτά λοιπν προτείνω : να έχουμε 2 καινούργιους αποκωδικοποιητες ( έναν σε καθε ΣΠΙΤΙ ) με 2 ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ, και οταν αλλάζουμε ΣΠΙΤΙ , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ, να επιλέγουμε μεσω ιντερνετ και των ηλεκτρονικών υπηρεσιών (´η και μεσω τηλεφωνικού κέντρου για όσους δεν έχουν Ίντερνετ ) ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΕΚΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΣ .
Εχω ήδη στείλει την πρόταση αυτή στη ΝΟΒΑ. Εάν πιστεύετε οτι ειναι μια καλή πρόταση που μπορει και να εφαρμοστεί και να δώσει λύση στο προβλημα, ας την προωθησετε και εσείς στη ΝΟΒΑ.
Καλύτερα να σκέφτεσαι πριν μιλήσεις. Θα αναγκαστώ δηλαδή να παντρευτώ τον παπαροδέκτη που δίνει μόνο και μόνο για να έχω νόβα στο εξοχικό; Έλεος. Την κόβω και ας μην ξαναδώ τηλεόραση ποτέ στη ζωή μου...
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Ισως έκρινα απο τον εαυτό μου και το πως εγω βλέπω το θέμα. Ειναι ευκαιρία να πουν όσοι έχουν ελεύθερη ΚΑΡΤΑ , πως το βλέπουν καθώς και τι θα κάνουν απο 1-1-2014.

Το να λέμε τις απόψεις μας δε νομίζω οτι πρέπει να παίρνουμε έγκριση απο κάποιους που ....μπορούν να σκέφτονται.
 
Last edited by a moderator:

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
Καλύτερα να σκέφτεσαι πριν μιλήσεις. Θα αναγκαστώ δηλαδή να παντρευτώ τον παπαροδέκτη που δίνει μόνο και μόνο για να έχω νόβα στο εξοχικό; Έλεος. Την κόβω και ας μην ξαναδώ τηλεόραση ποτέ στη ζωή μου...

συγνωμη δηλαδη εσυ εχει συνδρομητικη για να λειτουργει ο καλος δεκτης σου η για να βλεπεις τα καναλια του πακετου?
 
Last edited by a moderator:

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ "ΑΝΥΠΑΝΤΡΩΝ ΚΑΡΤΩΝ"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Των καρτών . Κάποιοι νομίζουν ότι θα είναι του κόσμου ...
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
Re: Απάντηση: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ "ΑΝΥΠΑΝΤΡΩΝ ΚΑΡΤΩΝ"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

και που να δειτε οταν ερχεται το τελος των ανυπαντρων ανδρων τι αντιμετωπιζεις
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Βέβαια, το βασικό πρόβλημα είναι η μεταφορά της συνδρομής στο εξοχικό. Άλλωστε όλοι οι συνδρομητές Nova έχουμε και από ένα εξοχικό, μη σου πω και δύο, ένα για το χειμώνα και ένα για το καλοκαίρι.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Βέβαια, το βασικό πρόβλημα είναι η μεταφορά της συνδρομής στο εξοχικό. Άλλωστε όλοι οι συνδρομητές Nova έχουμε και από ένα εξοχικό, μη σου πω και δύο, ένα για το χειμώνα και ένα για το καλοκαίρι.
Αντί να κάνουμε υψηλή φιλοσοφική ανάλυση , εάν εχει κάποιος επι του θέματος να πει κάτι ας το πει, διαφορετικά εάν δεν εχει να πει τίποτα ας μη ΓΡΑΦΕΙ απλα για να προσθέσει posts στο λογαριασμό του.
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Βασικός λόγος για εμένα χρήσης ξεχωριστού δέκτη έως σήμερα, ήταν και είναι η δυνατότητα χρήσης του DiSEqC για λήψη περισσοτέρων δορυφόρων, πράγμα που δεν γίνεται με τους PACE και όχι τόσο το εξοχικό.
 

little

Senior Member
30 October 2010
459
Περίπλοκη λύση! Η πιο απλή και τεχνικά πιο φιλική για τους συνδρομητές είναι η μοντούλα CI+. Βάζεις καρτούλα στην μοντούλα (έκανα και ρήμα), την βάζεις στον δέκτη σου και δεν πλέκεις τα μπούτια σου με τις ανωμαλίες της Nova. Αν θες να δεις ματς με φίλους σε σπίτι φίλης για να μην λερώνεις και τον καναπέ σου ή να απολαύσεις την Nova στο εξοχικό σου, παίρνεις μοντούλα με καρτούλα (είμαι ποιητής τελικά) και απολαμβάνεις.

Αλλά από μία εταιρία που εδώ και 2,5 χρόνια δεν κάνει τίποτα σε επίπεδο τεχνικής αναβάθμισης δεκτών, τι να περιμένεις; Το θαύμα;
Πιο λογικό είναι να βρεις αύριο 5 χιλιάρικα στον δρόμο, παρά να δεις χαΐρι με δαύτους.

Η μοναδική λύση, όταν προχωρήσουν σε αναγκαστική αντικατάσταση, αν όχι μαζική φυγή, τότε η φούλ επίθεση στο τεχνικό τμήμα και γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια για κάθε τεχνική ανωμαλία που εμφανίζει ο 831. Αλλά θα μου πεις, εδώ περιμένεις 20 λεπτά για να βρεις λύση και έχει μόνο μία μειοψηφία τον 831, σκέψου τι έχει να γίνει έτσι και τον έχουν όλοι ... Θα παίρνεις Δευτέρα και θα μιλάς Τετάρτη με τεχνικό ...

Ωχ, παιδιά το είχα ξεχάσει. Λυπάμαι. Φυσικά η Nova αναβαθμίζει τεχνικά του δέκτες της. Ας πούμε παρέχεται εδώ και λίγες μέρες η μοναδική, τρομερή, απίστευτη, το αφεντικό τρελάθηκε, υπηρεσία "Series Linking" ή κοινώς αυτόματη εγγραφή σειρών.
Φυσικά αυτή την υπηρεσία την έχουν όλοι οι δέκτες του εμπορίου με δυνατότητα PVR ή όλοι οι δέκτες με δυνατότητα αυτόματης ενεργοποίησης δέκτη (εννιά στους δέκα μπορούν), αλλά αυτά δεν τα λέμε. Φτάνει που εμείς έχουμε "Series Linking". Προς το παρόν δωρεάν, μετά ζητάνε 1,49 Ευρώ για κάθε σειρά, όπως λέει το διαφημιστικό φυλλάδιο.
Τι ωραίες που 'ναι αυτές οι διαφημίσεις με τα παραμύθια ... κοινώς παραμύθια πουλάνε!
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Πρακτικά η μόνη λύση είναι η μεταφορά του δέκτη στο εξοχικό.

Τα άλλα (μόντουλες , δεύτερή κάρτα κτλ) ανήκουν μόνο στην σφαίρα της φαντασίας.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Πρακτικά η μόνη λύση είναι η μεταφορά του δέκτη στο εξοχικό.

Τα άλλα (μόντουλες , δεύτερή κάρτα κτλ) ανήκουν μόνο στην σφαίρα της φαντασίας.
Εχεις απόλυτο δίκιο , έτσι όπως ειναι σήμερα η κατάσταση, τα πράγματα ειναι όπως τα λες.
Ομως επειδή το ζήτημα ειναι υπαρκτό και τεχνικά δεν ειναι ανέφικτο να βρεθεί κάποιας μορφή λύση, ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ, μήπως και η μέχρι σήμερα εντελώς θεοκουφη ΝΟΒΑ πάρει Χαμπάρι.
Διαφορατικα η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, έστω και σαν προσωρινό μετρό , για μένα τουλάχιστον ειναι μονόδρομος.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

τα εχουμε 1000πει,θα τα πουμε αλλη μια.
δεν υπαρχει περιπτωση να δεις διαφορετικη πολιτικη απο την νοβα,
σχετικα με το οτι κανουν οι περισσοτεροι υπολοιποι παροχοι.
δηλαδη-ενας δεκτης και οποιος θελει στο εξοχικο του,
τον περνει επ`ωμου και τον καρφωνει στο πιατο του.
ειτε μας αρεσει,ειτε οχι,αυτην την πολιτικη ακολουθουν ολοι οι παροχοι με παντρεμενους δεκτες
και σιγουρα δεν θα αποτελεσει εξαιρεση η νοβα.
 

yaZoo

Established Member
31 October 2007
187
Πάτρα
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Απ´ότι γνωρίζω με την SKY Γερμανίας δεν ισχύει.
Παράδειγμα ο καινούργιος UFS924 της Kathrein που με τo κατάλληλο CI παίζει κανονικά το πρόγραμμα.
 

iosif1980

New member
10 May 2012
62
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Απο μεσα Μαιου θα μπορεις να παρεις τον αποκωδικοποιητη σου στο εξοχικο και μαλιστα με δωρεαν δευτερο πιατο και εγκατασταση απο την Νova
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Re: Έρχεται το τέλος των "ανύπαντρων καρτών"! ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

γινε εάν θέλεις λίγο πιο συγκεκριμένος. Για την ακρίβεια η όλη κουβέντα γίνεται ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ χρειάζεται να κουβαλάμε τον αποκωδικοποιητη στο εξοχικό.
 
Status
Not open for further replies.