Micromega MyDac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Είχα έναν λιλιπούτειο επισκέπτη αυτή τη βδομάδα, ευγενική προσφορά του Γιάννη Μιχαηλού απο την Orpeus Αudio

Oι κριτικές που διαβάζω εδώ και κάνα μήνα ήταν ενθουσιώδεις και δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε μια ακρόασή του, μιας και ψάχνομαι για ένα μικρό σε μέγεθος, οικονομικό, καλό dac με ασύγχρονη usb αλλά και spdif που να περνάνε τουλάχιστον 24/96... ε αφού ήταν διαθέσιμο για ακρόαση από την εταιρεία....

Ο επισκέπτης πρόχειρα καθήμενος στο κυρίως σύστημα
MyDac 1.JPG

MyDac 2.JPG

MyDac 3.JPG

MyDac 4.jpg

Συνδέθηκε με δύο τρανσπορτ
1) oppo93 (optical και coaxial)
2) mini PC (optical και usb)

Τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος ήταν o Densen B110 και Chario K Lynx.
Δεν πρόκειται για υπεραναλυτικό σύστημα, ούτε ο χώρος/τοποθέτηση συνηγορούν για ασφαλή συμπεράσματα οπότε ας συνυπολογιστούν αυτά στο τελικό αποτέλεσμα.
Συγκριτικά δοκίμασα δύο ακόμη dacs, κινέζικο wolfson με 8740 και beresford caiman του φίλου papavas. Eπίσης έπαιξε Α-Β με το oppo93 (άλλα με διαφορετικά καλώδια i/c στην έξοδο)

Οι εντυπώσεις
1) σε σύνδεση με optical και coaxial (με transport το oppo93) δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο, καλό μεν για τα λεφτά του, όμως δύσκολα το ξεχώρισα απο το oppo93 σκέτο.
Οι διαφορές αναδείχθηκαν σε υψηλές μόνο εντάσεις (στα όρια του ακραίου για τα γούστα μου) και ανέδειξαν ένα κλικ καλύτερο το mydac κυρίως σε ανάλυση, αέρα στα όργανα... αξιοσημείωτο ήταν ότι ακούστηκε πιο ευχάριστο και ξεκούραστο στο αυτί (δεδομένης της έντασης)
Να σημειωθεί ότι το oppo93 φοράει dac της ίδιας εταιρείας CS4382, ενώ το mydac το CS4351.

2) σε σύνδεση με coaxial (transport το oppo93) και συγκριτικά με το caiman, οι διαφορές ήταν σχετικά εύκολα ανιχνεύσιμες...
Το mydac (στα αυτιά μου) ακούστηκε αισθητά πιο ήσυχο και ξεκούραστο, με καλύτερη ροή και ανάλυση και εμφανώς πιο ξεκούραστο.
Από την άλλη το caiman άπλωσε μεγαλύτερη σκηνή και είχε καλύτερη απόδοση στις χαμηλές συχνότητες (όπου το mιcromega δυσκολεύεται να ελέγξει, όλο και περισσότερο όσο κατεβαίνουμε).
Στα δυναμικά μου φάνηκαν στο ίδιο επίπεδο, αν και το caiman έχει περισσότερο σώμα γενικότερα οπότε δεν σε "ταράζει" όσο το mydac.

3) σε σύνδεση με usb και foobar όλα τα παραπάνω imo έγιναν ακόμα πιο ξεκάθαρα. Το mydac έδειξε στο στοιχείο του. Πολύ καλή usb υλοποίηση, χωρίς τσικ και τσακ, χωρίς θόρυβο, ξεκούραστο, χωρίς ίχνος σκληράδας και εν γένη άριστο στην αποστολή του.

(όσον αφορά τη σύγκριση 2+3, να σημειωθεί ότι το caiman ακουγόταν πιο δυνατά και δεν έγινε ισοστάθμιση στην είσοδο του ενισχυτή)

Οι Γάλλοι νομίζω πως πέτυχαν στο σκοπό τους. Να φτιάξουν ένα μικρού προφιλ dac, με όλες τις ευκολίες άλλα το κυριότερο: με πολύ καλή ανάλυση και ταυτόχρονα πολύ ξεκούραστο στην ακρόαση. Θαρρώ πως θα βάζει κάτω πολλά ακριβότερα dac, γι' αυτούς τους δύο λόγους και μόνο!

μερικά χαρακτηριστικά και σχόλια:
- κουτί απο σκληρό πλαστικό (σε μαύρο ή λευκό)
- universal τροφοδοτικό (εντός του κουτιού παρακαλώ!)
- επιλογέας εισόδου τεσσάρων 4 θέσεων (Standby, USB, Coaxial και optical).
(Η αλήθεια είναι ότι ως εδώ μοιάζει αγιοβασιλιάτικο το μηχανάκι!!! όμως...)
- USB receiver XMOS chip... asynchronous usb (μέχρι 24/192 - διαπιστώθηκε. Χρειάζεται custom driver για win, το οποίο το κατεβάζεις από το site της εταιρείας και τα περνάς στο pc γρήγορα και εύκολα. Για mac είναι plug&play)
- S/PDIF receiver Wolfson WM8804 - coaxial (μέχρι 24/192 - διαπιστώθηκε), toslink (δεν έχω στοιχεία και δεν δοκίμασα ιδιαίτερα... τα 16/44 και 24/96 τα πέρασε εύκολα)
- 2 master clocks (ένα 22.5792 MHz για τα 44.1, 88.2, 176.4 και ένα 24.5760 MHz για τα πολλαπλάσια του 48 (96/192)
- low jitter in SPDIF mode <50ps (είναι όντως πολύ ήσυχο και χωρίς ίχνος σκληράδας...)
- dac chip Cirrus Logic CS4351, buffer της Texas Instruments ΟPA1642 (2V έξοδος, χωρίς gain)

Αυτά τα ολίγα.
Λογικά θα πουλήσει σα ζεστό ψωμάκι το mydac. Σίγουρα φέρνει πιο κοντά το pc στις ακροάσεις μας λόγω ευκολιών, φορητότητας και το βασικότερο... υψηλής ανάλυσης και ξεκούραστου ακούσματος.


 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ριβιού απ' τα λίγα...
Να 'σαι καλά για τον κόπο σου!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Nα 'στε καλά παιδιά.

Review δεν το λες... απλά οι εντυπώσεις μου για να μπορέσει κάποιος να προσανατολιστεί στο τι να περιμένει απο το dac θα έλεγα....
όπως παίρνουμε να δίνουμε πίσω ότι μπορεί ο καθένας :)
 

pankar0

Senior Member
4 February 2011
403
Νεα Φιλαδελφεια
Νικο σ ευχαριστουμε για το χρονο που αφιερωσες...
Πολυ ωραια και αναλυτικη παρουσιαση.!!!
Πολλα μπραβο...φιλε.
Υ.Γ.Περιμενω να ρθεις να γραψουμε και για τα δικα μου...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πάνω και Δημήτρη ευχαριστώ για τα καλά λόγια

Πάνο πες το και έγινε!
Δημήτρη έχω κάτι σπίτι που θες να ακούσεις... ;-)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αν θυμάμαι καλά 330 :a0210:

Μιας και είναι διαθέσιμο σε Αθήνα και Σαλόνικα νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν οι ενδιαφερόμενοι.

Εγώ δεν πήρα απόφαση ακόμα (θέλω να ακούσω 2 ακόμα) αλλά έχει θέσει βασική υποψηφιότητα.
 
27 July 2006
1,925
Re: Απάντηση: Micromega MyDac

Αν θυμάμαι καλά 330 :a0210:

Μιας και είναι διαθέσιμο σε Αθήνα και Σαλόνικα νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσουν οι ενδιαφερόμενοι.

Εγώ δεν πήρα απόφαση ακόμα (θέλω να ακούσω 2 ακόμα) αλλά έχει θέσει βασική υποψηφιότητα.

Εσυ και μονο για αυτο το review θα εχεις ειδικη εκπτωση βρε!!!:grinning-smiley-043
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Εσυ και μονο για αυτο το review θα εχεις ειδικη εκπτωση βρε!!!:grinning-smiley-043

Αφού ξέρεις ότι δε παίζει κάτι τέτοιο.
Για να μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα τη γνώμη μας πρέπει να είμαστε κύριοι ;-)

άλλο που το καταχράστηκα και το έχω ακόμα :flipout:
(σήμερα θα σου έρθω το βραδάκι)

:ernaehrung004:
 
27 July 2006
1,925
Re: Απάντηση: Micromega MyDac

Αφού ξέρεις ότι δε παίζει κάτι τέτοιο.
Για να μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα τη γνώμη μας πρέπει να είμαστε κύριοι ;-)

άλλο που το καταχράστηκα και το έχω ακόμα :flipout:
(σήμερα θα σου έρθω το βραδάκι)

:ernaehrung004:

Εννοειται ρε πλακα σου κανω!!!(Οχι τιποτες αλλο μην μας παρεξηγησουν κιολας).
Χαιρομαι παντως που σου αρεσε. Μεχρι τωρα οπου το εχω δωσει εχει παρει πολυ καλα σχολια παντα με δεδομενη την κατηγορια του.
Σε περιμενω αποψε αδερφε!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Micromega MyDac

Nα 'στε καλά παιδιά.

Review δεν το λες... απλά οι εντυπώσεις μου για να μπορέσει κάποιος να προσανατολιστεί στο τι να περιμένει απο το dac θα έλεγα....
όπως παίρνουμε να δίνουμε πίσω ότι μπορεί ο καθένας :)

Εγώ πάντως με αυτά που διάβασα το λιμπίστηκα!
(Δεδομένου και ότι δούλεψε μαζί με το Densen.)
Ύπαγε οπίσον μου....
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απ'ότι κατάλαβα το έχουν ακούσει πριν απο μένα και άλλα παιδιά του φόρουμ, όταν δουν το νήμα θα γράψουν και θα συγκρίνουμε εντυπώσεις.

Eπίσης όταν το πήρα ήταν στου Γιάννη 3-4 μαντράχαλοι οι οποίοι μόλις είχαν τελειώσει ακρόαση του mydac και για να είμαι ειλικρινής μη γνωρίζοντας θεώρησα υπερβολικές τις εντυπώσεις τους (πλέον τις συμμερίζομαι)

Sok μοιάζει καλός συνδυασμός με τον densen. Η ταχύτητα και ο έλεγχός του σε όλο το φάσμα θα απαλύνει το μοναδικό του μειονέκτημα (imo), μια μικρή ασάφεια στις χαμηλές.
Θα πρέπει βέβαια να συνηγορήσουν και τα ηχεία σε αυτό (τα δικά μου είναι μπαμπάτσικα)

Στο δεύτερο σύστημα στο υπνοδωμάτιο τα zensor1 εκτίμησαν περισσότερο αυτή τη "χαλαρότητα", αλλά ο nad326 δεν κινείται προς την ίδια κατεύθυνση.

Και στις δύο περιπτώσεις πάντως στις εντάσεις που ακούω δεν είναι πρόβλημα (σε κάποιους μάλιστα θα αρέσει περισσότερο)

Αυτό που δεν μπόρεσα να κάνω και θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για πολλούς, είναι να το ακούσω με ενεργά από λαπτοπάκι, nearfield...
(με ψιλοαγχώνει/κουράζει το nearfield και το έχω αποφύγει)
Κάτι μου λέει ότι δρακόμυγες κτλ θα υποφέρουν σε μια τέτοια σύγκριση... μια τέτοια σύγκριση θα είχε πιστεύω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όσους ακούν με αυτό το τρόπο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Sok μοιάζει καλός συνδυασμός με τον densen. Η ταχύτητα και ο έλεγχός του σε όλο το φάσμα θα απαλύνει το μοναδικό του μειονέκτημα (imo), μια μικρή ασάφεια στις χαμηλές.
Θα πρέπει βέβαια να συνηγορήσουν και τα ηχεία σε αυτό (τα δικά μου είναι μπαμπάτσικα)

Το χαμηλό το κάνουμε πλέον ότι θέλουμε,ας είναι καλά ο άλλος Νίκος.
Πολλά υποσχόμενο λοιπόν το μικρό....για να δούμε...
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Ειχα παρει για δοκιμη ενα απο τα πρωτα mydac που ηρθαν στην ελλαδα (ηταν αυτο που εκανε τεστ ο Ηχος πριν 2-3 μηνες) και αφου το δικιμασα 2 μερες το εδωσα πισω στον Ορφεα-Θεσσαλονικης και αγορασα το πρωτο σε μαυρο χρωμα που εφεραν απο την Γαλλια.Συμφωνω και επαυξανω σε ολα τα θετικα που εγραψε ο Νικος.Το δουλευω εδω και δυο μηνες και μονο θετικα σχολια μπορω να κανω,εχω ηδη πει την γνωμη μου πριν απο αρκετο καιρο σε ερωτησεις για dac που ειχαν κανει αλλοι φιλοι.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Εσένα είχα στο μυαλό μου φίλε Γιάννη όταν έλεγα ότι το έχουν ακούσει κι άλλοι. Είχα δει την αναφορά σου -bye-
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
το περιποιείται πάλι ο θηριοδαμαστής Δημήτρη

Buffalo%20Warrior%20374.jpg