Samsung UE F6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koolxs

New member
14 November 2012
29
Ευτυχής κάτοχος μιας 40άρας Samsung F6100 από το περασμένο Σάββατο 27/4/2013.
Η προηγούμενη ήταν μια Philips Matchline CRT 28" (!!!). Πολύ καλή τηλεόραση αλλά είχε έρθει η ώρα να την αποχωριστούμε.

Ανοίγω καινούριο νήμα να συζητήσουμε την συγκεκριμένη τηλεόραση διότι δεν υπάρχει.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, αν και δεν έχω εμπειρία χρήσης μιας τέτοιας μεγάλης LED.
Η τηλεόραση δεν είναι Smart TV και σε σχέση με τις ES6100 έχει σαφώς λιγότερες λειτουργίες.
Δεν έχω εμπειρία ρυθμίσεων ακόμα αλλά να πω χοντρικά τι μου άρεσε και τι όχι από τις πρώτες χρήσεις που της έκανα.
Στο μέλλον θα συμπληρώσουμε το νήμα με επιπλέον χαρακτηριστικά. Παρακαλώ οι mod και οι εμπειρότερη των Sammi να βοηθήσουν.

29/4/2013 + και -.

(+)
1. Στα τηλεοπτικά μου άρεσε σαν ευκρίνεια με out of the box ρυθμίσεις (τηρουμένων των αναλογιών και συγκρινόμενη με άλλες που είδα στημένες στα μαγαζιά)
2. Ο media player που διαθέτει είναι καλός. Δεν ξέρω (ακόμα) πώς να κάνω GoTo.
3. H μανίσια "Κινηματογραφική" ρύθμιση είναι καλούτσικη

(-)
1. Χρώμα δέρματος ΚΟΚΚΙΝΟ στις ρυθμίσεις φυσική και Τυπική. Θέλει ρύθμιση να γίνουν λίγο πιο φυσικά (κυρίως) τα πρόσωπα χωρίς όμως να χάσουν γενικά τα χρώματα τη ζωντάνια τους. -->> ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

Αυτά για την ώρα.
To be continued....



.................................Edit εκ της διαχείρισης.......................................

SAMSUNG UE F6100


463042-500392-800.jpg

Ιστοσελιδα κατασκευαστή

50 --> http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE50F6100AWXXH
46 --> http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE46F6100AWXXH
40 --> http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE40F6100AWXXH
32 --> http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE32F6100AWXXH

Λίστα κατόχων

1. koolxs........................................29/4/2013.................................40
2. tsasok........................................13/5/2013.................................
3. dalanik.......................................26/5/2013.................................40
4. fidel...........................................29/5/2013.................................40
5. kobien........................................9/6/2013..................................46
6. nfsmw_gr....................................8/7/2013..................................
7. spyhatz.......................................31/7/2013................................40
8. leader21......................................17/8/2013...............................40
9. ngxx............................................13/9/2013..............................40
10. ejay...........................................18/9/2013..............................40
11. Stelios Alexandrou........................5/10/2013..............................40
12. YiorgosX.....................................6/10/2013...............................40
13. vagkap.......................................11/10/2013.............................40
14. TorroRosso77...............................19/10/2013.............................40
15. koiliodoulos..................................9/11/2013..............................40
16. gdetgt.........................................26/11/2013.............................46
17. madm13......................................28/11/2013............................50
18. bravestar......................................12/12/2013............................32
19. fuorigioco1981...............................21/12/2013............................40


Εντυπώσεις

http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056855301&viewfull=1#post1056855301

Μετρήσεις

http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056985158&viewfull=1#post1056985158
 
Last edited by a moderator:

paplomatothiki

Senior Member
26 April 2011
404
(-)
1. Χρώμα δέρματος ΚΟΚΚΙΝΟ στις ρυθμίσεις φυσική και Τυπική. Θέλει ρύθμιση να γίνουν λίγο πιο φυσικά (κυρίως) τα πρόσωπα χωρίς όμως να χάσουν γενικά τα χρώματα τη ζωντάνια τους. -->> ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

Αυτά για την ώρα.
To be continued....

Υπάρχει ρύθμιση μόνο για την απόχρωση δέρματος,οπότε δοκίμασε εάν σε ικανοποιήσει. Πάντως είναι τρελό κόλλημα να κάθεσαι να ψάχνεις τις ρυθμίσεις της καινούριας σου τηλεόρασης...:elefant:
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
UE40F6100 : type panel ...40A1AF0S,...T-NVTF6DEUC-1009.1....επεξεργασία Novatek.
 

koolxs

New member
14 November 2012
29
UE40F6100 : type panel ...40A1AF0S,...T-NVTF6DEUC-1009.1....επεξεργασία Novatek.

Ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία. Πρακτικά αυτό τι σημαίνει; ¨Ειναι καλό πάνελ;
Επειδή ήμουν ανάμεσα σε αυτή και την (αποσυρόμενη) 6030 - λόγω τιμής: 444 ευρά - θεωρείς ότι έκανα καλή επιλογή ή είναι το ίδιο όποια και αν έπαιρνα.
Βέβαια τα 100 ευρά διαφορά είναι κάπως, ε;

Υπάρχει ρύθμιση μόνο για την απόχρωση δέρματος,οπότε δοκίμασε εάν σε ικανοποιήσει. Πάντως είναι τρελό κόλλημα να κάθεσαι να ψάχνεις τις ρυθμίσεις της καινούριας σου τηλεόρασης...:elefant:
Να είσαι καλά. Σε ευχαριστώ.
 
Last edited:

koolxs

New member
14 November 2012
29
Ευχαριστώ. Όντως είναι καλή, απλά λίγο έντονος ο τόνος του δέρματος. Και θέλω να βρω μια ρύθμιση που να φαίνονται οι λεπτομέρειες και στα σκούρα σημεία, οπως στην επιλογη "κινηματογραφική εικόνα" , όμως με τα υπόλοιπα χρώματα κανονικά και όχι με την κιτρινο-πράσινη υφή της κινηματογραφικής ρύθμισης.
 

tsasok

New member
13 May 2013
2
Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα. Σας διάβασα όλους με μεγάλη προσοχή καθώς η Samsung που είχα από το 2007, η όμορφη τότε Bordeaux σε μαύρο, με άφησε μόνο και έρημο.. Έτσι λοιπόν αναζητούσα τηλεόραση και ενώ αρχικά σκεφτόμουν να μην διαβάσω και να μην ψαχτώ τελικά δεν τα κατάφερα και άρχισα την αναζήτηση για την καλύτερη, την ομορφότερη, την αποδοτικότερη κτλ κτλ..

Η αλήθεια η μεγάλη είναι ότι όσο το ψάχνεις, ειδικά αν δεν ξέρεις και πολλά, τόσο χειρότερα είναι. Οπότε πήρα την απόφαση και πήγα στα μαγαζιά να δω 2-3 τηλεοράσεις που είχα καταλήξει και να αποφασίσω on the spot ποιά θα μου κρατάει παρέα για τα επόμενα 5-6 χρόνια τουλάχιστον (είμαι σχεσάκιας τι να κάνω...)

Οι επιλογές ήταν οι Samsung 6030, η LG LM3450 και η Samsung F6100. Στο μαγαζί βέβαια κάπως μου μπήκε στο μάτι και η 6400 αλλά ήταν πολλά τα λεφτά Samsung μου για να ενδώσω.
Έτσι για να γράφω εδώ όπως καταλαβαίνεται αγόρασα την 6100 και την χαίρομαι εδώ και μερικές μέρες.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Έτυχε να υπάρχει και το F4 οπότε είδα μπασκετάκι και χόρτασα HD από Nova γιατί της ΕΡΤ μου φάνηκε χειρότερο. Εδώ να πω ότι το sport mode δεν μου άρεσε. Το έβαλα και το έβγαλα καπάκι καθώς παραήταν φωτεινό.

Από ρυθμίσεις τώρα, αυτό που έχω κάνει είναι να πάρω τις ρυθμίσεις τις 6030 που έχει ανεβάσει κάποιος εδώ στο forum και να τις περάσω και στη δική μου και ομολογώ πως είναι πολύ κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Θέλει κάποια tunnings τα οποία δεν έχω βρει ακόμα αλλά οκ είμαι happy.

Επίσης είδα για λίγο 3D από τη Nova την Κυριακή που είχε και έχω να πω πως είναι πάρα πάρα πολύ καλό. Δεν ξέρω αν φταίει που δεν είχα ξαναδεί αλλά μου φάνηκε πολύ καλύτερη η εικόνα από το passive που δοκίμασα στο κατάστημα από LG.

Ακόμη έπαιξα και λίγο PS3 το οποίο επίσης ήταν φανταστικό.

Το μόνο πράγμα που παρατήρησα ακόμη και στο hd της nova, το novacinema, είναι ότι δεν είναι και τόσο hd.. Σε αρκετά σημεία έσπαγε η εικόνα και μου έκανε εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, θα προσπαθήσω σε επόμενο post να δώσω μια φωτογραφία.. Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων;
 

koolxs

New member
14 November 2012
29
@tsasok Γεια σου συνοδοιπόρε.

Κι εγώ την ρύθμιση "Αθλητικά" την απέρριψα αμέσως ως α) Πολύ φωτεινή β) Αφύσικο το πράσινο του γηπέδου γ) ΧΩρίς λεπτομέρεια στα σκοτεινά σημεία

Τα σκοτεινά σημεία είναι χωρίς πολύ λεπτομέρεια και στις ρυθμίσεις "Δυναμική" και "Φυσική". Μόνο στην κινηματογραφική ρύθμιση φάινονται καλά πχ τα μαλλιά.
Η Τυπική ρύθμιση μου φάνηκε καλούτσικη, απλώς λίγο "χωρίς νεύρο" οπότε πήρα αυτή τη ρύθμιση, χαμήλωσα λίγο τον τόνο του δέρματος (διότι ήταν αρκετά κοκκινωπό) και έδωσα λίγο φωτεινότητα και ζωντάνια(=ευκρίνεια).
Τώρα το έχω εκεί και είμαι ευχαριστημένος. Απλά σε κάποιες ταινίες σε 720 ή 1080 πού είναι λόγω αρχείου ζωντανή η εικόνα, βάζω την κινηματογραφική ρύθμιση και είμαι μια χαρά.

Δεν έχω κατλάβει πώς να παίξω με τις ρυθμίσεις Motion. Αν μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει, καλοδεχούμενος.

tsasok μπορείς να μου δώσεις το λινκ των ρυθμίσεων για την 6030 να δοκιμάσω κι εκείνες; Ευχαριστώ.
 

fidel

New member
18 May 2013
7
Καλησπέρα παιδιά!
Πρωτάρης στο forum εδώ και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε.
Επειδή πρόκειται να αγοράσω τηλεόραση το συντομότερο δυνατόν (αυτή που είχα χάλασε) καλοβλέπω την ue40f6100.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει καμία διαφορά από την f6400 εκτός από τα χαρακτηριστικά της smart tv.
Κοινώς θέλω να ξέρω αν έχουν διαφορά στην εικόνα τους.
Η τηλεόραση θα χρησιμοποιείται για ταινίες 1080 3d και απλές και για να βλέπω κανέναν αγώνα ποδοσφαίρου.
Δεν έχω σκοπό να συνδέσω υπολογιστή για gaming κλπ. Μόνο ταινίες (κυρίως από usb) και μπαλίτσα.
Υστερεί σε κάτι σε σχέση με την f6400 για αυτή τη χρήση που την θέλω;
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
 

koolxs

New member
14 November 2012
29
Νομίζω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί και να τις δεις ζωντανά για να συγκρίνεις.
 

fidel

New member
18 May 2013
7
Σε μαγαζιά θα κάνω μια βόλτα αύριο αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να της δω δίπλα δίπλα. Άσε που σε πολλά καταστήματα βάζουν τις τηλεοράσεις να παίζουν κάτι απαράδεκτα βίντεο που τις χαντακώνουν. Είναι και το σετάρισμα που έχει η καθεμία κλπ.
Έλεγα λοιπόν αν ξέρει κάποιος από εδώ αν έχουν διαφορές τα δύο μοντέλα πλην του ότι η μία είναι smart tv και η άλλη όχι.
 

tsasok

New member
13 May 2013
2
Μετά από αρκετές μέρες χρήσης σας γράφω τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ. Οι πρώτες έγιναν με το μάτι και τις έχω για τα τηλεοπτικά κανάλια και οι δεύτερες έγιναν με τα βασικά calibration tests από εδώ και τις έχω για όταν βλέπω ταινίες από το WDTV Live (συνδεμένο με HDMI με την tv).

Τηλεοπτικό σήμα

Λειτ. εικόνας: Κινημ. ταινία
Οπ. φωτισμός: 18
Αντίθεση: 100
Φωτεινότητα: 42
Ευκρίνεια: 45
Χρώμα: 50
Απόχρ(Π/Κ): Π52 - Κ48

Ρυθμίσεις για προχωρημένους
Δυναμ. αντίθεση: Απενερ.
Τόνος μαύρου: Απενερ.
Απόχρωση δέρματος: +2
Μόνο λειτουρ. RGB: Απενερ.
Χρωματική περιοχή: Αυτόματο
Ισορροπία λευκού: Όλα 25
Gamma: -1
Φωτισμός κιν. εικ.: Απενερ. (δεν αλλάζει)

Επιλογές εικόνας
Τόνος χρώματος: Τυπικό
Ψηφ. φίλτρο θορύβου: Απενερ.
Φίλ. θορύβου MPEG: Απενερ.
Μαύρο HDMI: Χαμηλό (δεν αλλάζει)
Λειτουργία ταινίας: Απενερ.
Motion Plus: Απενερ.
Πρόσθ. κίνηση LED: Απενερ.

WDTV Live

Λειτ. εικόνας: Κινημ. ταινία
Οπ. φωτισμός: 10
Αντίθεση: 96
Φωτεινότητα: 44
Ευκρίνεια: 0
Χρώμα: 47
Απόχρ(Π/Κ): Π50 - Κ50

Ρυθμίσεις για προχωρημένους
Δυναμ. αντίθεση: Απενερ.
Τόνος μαύρου: Απενερ.
Απόχρωση δέρματος: 0
Μόνο λειτουρ. RGB: Απενερ.
Χρωματική περιοχή: Αυτόματο
Ισορροπία λευκού: Όλα 25
Gamma: -1
Φωτισμός κιν. εικ.: Απενερ. (δεν αλλάζει)

Επιλογές εικόνας
Τόνος χρώματος: Τυπικό
Ψηφ. φίλτρο θορύβου: Απενερ.
Φίλ. θορύβου MPEG: Απενερ.
Μαύρο HDMI: Χαμηλό (δεν αλλάζει)
Λειτουργία ταινίας: Απενερ. (δεν. αλλάζει)
Motion Plus: Απενερ.
Πρόσθ. κίνηση LED: Απενερ.

καλημέρα koolxs. Αυτό είναι το post που σου έλεγα. Πάντως με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις από το τηλεοπτικό σήμα δεν είμαι ικανοποιημένος. Στο PS3 και σε USB 720 και 1080 ταινίες είναι εκπληκτική.

Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα σχετικά μου λες να την δοκιμάσουμε.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κάτοχος (η μανούλα) της συγκεκριμένης tv εδώ και λίγες ώρες.
Σε τηλεοπτικό προτίμησα να κατεβάσω την αντίθεση στο 80-90 γιατί αλλιώς θα στραβωνόμουνα με τόση φωτεινότητα και καίει και τα χρώματα...
Προσωπικά το άφησα στο 80, με φωτισμό στο 12 και φωτεινότητα 44.
Όλα τα advance απενεργοποιημένα.

Σε hd movie απο τον ενσωματωμένο player προτίμησα αντίθεση 85, οπίσθιο 10 και φωτεινότητα ίδια.
Σε 1080p 24fps ο βήχας ήταν έντονος, αλλά στην επιλογή "ομαλή κίνηση" διορθώνει. Και πάλι όμως δεν είναι και τόσο ομαλή η κίνηση.
δεν κατάφερα να δω ελληνικούς υπότιτλους... κάτι τετράγωνα και παύλες είδα... ίσως με άλλη κωδικοποίηση, θα το κοιτάξω.

Στα χρώματα, γενικά μοιάζει να είναι υπερκορεσμένο/τονισμένο το μπλέ, κάτι που επηρεάζει σοβαρά το κόκκινο στην εικόνα out of the box (μπορντίζει και "σκληραίνει").
Θα δοκιμάσω λίγα πράγματα ακόμη μόλις έχω χρόνο και θα επανέλθω σε αυτό.

Κατα τα άλλα 60W κατανάλωση, μικρό bezel, δεν είναι καθρέφτης και έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε φωτεινό περιβάλλον.
Σε μαύρο πρέπει να είναι κάτω από 0,06-0,07 (με το μάτι) και το λευκό στο θεό...

Στα άσχημα, clouding κλασικά... και γωνίες θέασης για κλάματα...

Για τα λεφτά της (550 ) είναι μια χαρά, με την προυπόθεση βέβαια ότι η χρήση της θα είναι σε φωτεινό περιβάλλον, κέντρο στη τηλέοραση και κυρίως για τηλεοπτικό πρόγραμμα απο τα 2 - 2,5 μέτρα.
(κάτι άλλες πλάσμα τις κάνει σκόνη για την ακρίβεια...:grandpa:)
 
Last edited:

fidel

New member
18 May 2013
7
Κάτοχος κι εγώ από εχθές της f6100 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.
Εξάλλου δεν μπορούμε να περιμένουμε και απίστευτα πράγματα από μία tv των 550e.
Μια ερώτηση έχω να κάνω μόνο...
Έχω κατεβάσει το νέο firmware από την σελίδα της samsung και το έχω βάλει σε έναν δίσκο usb.
Συνδέω λοιπόν τον δίσκο με την τηλεόραση αλλά όταν πάω στην επιλογή "Ενημέρωση λογισμικού" δεν μπορεί να κάνει το update. πατάω την επιλογή ενημέρωση τώρα αλλά λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις αυτήν τη στιγμή.
Τι πρέπει να κάνω;
 

fidel

New member
18 May 2013
7
Τα κατάφερα τελικά.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έκανα extract το αρχείο στον υπολογιστή και εμφάνισε έναν φάκελο με όνομα T-NVTF6DEUC.
Αυτόν τον φάκελο έπρεπε να βάλω "χύμα" στον δίσκο και έπιασε την ενημέρωση.
Να κάνω και μια ακόμα ερώτηση σχετικά με το 3d.
Όταν βάζω μια ταινία 3d από usb και πάω στις ρυθμίσεις και συγκεκριμένα εκεί που ρυθμίζεις το βάθος του 3d, μου λέει ότι η συγκεκριμένη λειτουργία δεν είναι διαθέσιμη.
Κάνω κάτι λάθος ή απλά δεν υποστηρίζεται η λειτουργία ρύθμισης βάθους σε αρχεία mkv;
Ευχαριστώ και πάλι.
 

graphist83

Established Member
16 September 2007
189
Γλυφαδα
To βάθος 3D ενεργοποιείται μονο οταν κάνεις μετατροπη 2d to 3d. Στο κανονικό 3d μπορείς να πειράξεις μονο την προοπτική. Ειτε θετικα προς τα εξω ειτε αρνητικά προς τα πισω.

δεν κατάφερα να δω ελληνικούς υπότιτλους... κάτι τετράγωνα και παύλες είδα... ίσως με άλλη κωδικοποίηση, θα το κοιτάξω.

Πατας το tools κατα την διάρκεια της ταινιας και στις ρυθμίσεις -> υπότιτλοι -> κωδικοποίηση πας απο δυτική σε Ελληνική. Και θα διορθωθεί άμεσα
 
Last edited by a moderator:

fidel

New member
18 May 2013
7
To βάθος 3D ενεργοποιείται μονο οταν κάνεις μετατροπη 2d to 3d. Στο κανονικό 3d μπορείς να πειράξεις μονο την προοπτική. Ειτε θετικα προς τα εξω ειτε αρνητικά προς τα πισω.

Σε ευχαριστώ. Θα πειραματιστώ το απόγευμα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
To βάθος 3D ενεργοποιείται μονο οταν κάνεις μετατροπη 2d to 3d. Στο κανονικό 3d μπορείς να πειράξεις μονο την προοπτική. Ειτε θετικα προς τα εξω ειτε αρνητικά προς τα πισω.



Πατας το tools κατα την διάρκεια της ταινιας και στις ρυθμίσεις -> υπότιτλοι -> κωδικοποίηση πας απο δυτική σε Ελληνική. Και θα διορθωθεί άμεσα

ευχαριστώ και εγώ φίλε. έπαιξαν κανονικά. :2thumb22sup:
Να προσθέσω ότι με την ίδια διαδικασία γίνεται και η επιλογή audio.

Μια χαρά ο player της TV συνολικά. Aν διάβαζε και m2ts θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες της συντριπτικής πλειοψηφίας (όχι ότι τώρα δεν γίνεται η δουλειά βέβαια)
 

kobien

Established Member
7 April 2010
289
Re: Απάντηση: Samsung UE F6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τελικά τι λέει σαν tv? Αξίζει τα 770 ευρώ για 46αρα? Είχα την B650, αλλά τα πιτσιρίκια την κατάστρεψε......

Από κίνηση στις ταινίες και στο ποδόσφαιρο τι λέει?