Προτασεις για νεα τηλεοραση, κυριως για gaming/pc/ταινιες

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Γεια χαρα. Επειδη ειμαι παντελως ασχετος απο τηλεορασεις θελω την βοηθεια σας. Δεν ξερω τιποτα απο τεχνολογιες Plasma/LED/LCD κλπ, μονο οτι τις λενε ετσι λογω αρχιτεκτονικης αλλα απο εκει και περα τιποτα.

Στα χρηματα ας πουμε εως 700 ευρω. Το μεγεθος (ιντσες) οσο μεγαλυτερο γινεται, δεν εχω προβλημα χωρου. Προτιμω βεβαια να δωσω λεφτα π.χ. για μια 42''αρα που λεει ο λογος αν ειναι καλυτερη παρα να παρω με τα ιδια λεφτα 50''αρα και να ειναι υποδεεστερη. Θα με ενδιεφερε αν ειχε και 3D κλπ αλλα αυτα ειναι extra, και να μην εχει δεν με πειραζει.

Με ενδιαφερει η ευκρινια πρωτα, τα χρωματα και ισως και ο ηχος (θα συνδεσω τα logitech 5.1 του υπολογιστη μαλλον). Και Full HD αλλα αυτο εννοειται μαλλον πλεον.
Η τηλεοραση κατα κυριο λογο θα χρησιμοποιεται για οθονη του PC (gaming, browsing, ταινιες, κ.α. + PS3) που θα ειναι συνδεμενενη με ενα μακρυ HDMI.

Η τελευταια μου τηλεοραση ηταν η SONY KDL-40U2000 αλλα δυστηχως οχι πια. Ιδια χρηση εκανα, PC δηλαδη κυριως και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Τηλεοραση γενικα βλεπω παρα πολυ σπανια. Παρε οθονη τοτε θα μου πεις. Οχι θελω TV.
bggrin.gif


Καλο θα ηταν επισης να παρεχεται και ενα "καλο" service/εγγυηση, δηλαδη 0 pixel και παει λεγοντας, αν υπαρχει κατι τετοιο.
Αν καποια αξιζει πραγματικα τα λεφτα της και ξεπερναει για λιγο τα 700 ευρω δεν πειραζει, πειτε την και αυτην.

Κατα προτιμηση SONY.
Και αυτο λογω του οτι ημουν πολυ ευχαριστημενος με την προηγουμενη και αλλες που εχω δει σε φιλους αν και πιο καινουριες, Samsung, Toshiba, Panasonic κλπ δεν μου αρεσε η εικονα και η ευκρινινα τους, βεβαια παιζουν παρα πολλα ρολο εκτος απο την μαρκα, αλλα απλα λεω.

Κατι επισης πολυ σημαντικο!
Επειδη κατι πηρε το ματι μου για καταναλωση και σκοπευω την TV να την εχω αναμενη σχεδον ολη την μερα, καθε μερα, δεν θελω να καταναλωνει παρα πολυ και να μου ερθει μετα κανενα ουρανοκατεβατο ποσο απο την ΔΕΗ! Αυτο ειναι πολυ σημαντικο αυτο για την τελικη επιλογη.

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πριν λίγο καιρό κυκλοφόρησε το νέο Full HD μοντέλο της Sony KDL 40R470A

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά μπορείς να τα διαβάσεις στο www.lcd-compare.com/televiseur-SONKDL40R470-SONY-KDL-40R470A.htm

Επειδή είναι νέο μοντέλο δεν υπάρχουν ακόμα reviews.

Υπάρχει ένα review για τη Sony KDL-32R420A που είναι όμως HD Ready και όχι Full HD απλά για να πάρεις μια ιδέα από τη νέα σειρά R4 της Sony.

http://www.fullhd.gr/reviews/tv-rev/item/15572-sony-kdl-32r420a-f-h-w-review.html
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ευχαριστω για την απαντηση. Ξεχασα να προσθεσω οτι η αποσταση ειναι περιπου 2 μετρα και κατι. Πρεπει να το μετρησω ακριβως.

Επισης ψαχνω απο 40'' και πανω τουλαχιστον.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Θα ηθελα και αλλες προτασεις αν γινεται, μαλλον για LCD/LED τελικα και οχι Plasma.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Προτιμω βεβαια να δωσω λεφτα π.χ. για μια 42''αρα που λεει ο λογος αν ειναι καλυτερη παρα να παρω με τα ιδια λεφτα 50''αρα και να ειναι υποδεεστερη.

Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί η καλύτερη 42αρα είναι χειρότερη από την χειρότερη 50αρα αν μιλάμε για χρήση home cinema.

Κοίτα την Samsung 46EH6030 αν την βρεις κάπου (γιατί είναι μοντέλο του 2012 και είναι υπο κατάργηση) αλλιώς την Toshiba 46TL938.

Αν επιμένεις σε Sony (αν και βρίσκω υπερβολικό αυτό που λες καθώς η U2000 δεν φημιζόταν για την καλή εικόνα της) δες και αυτή...

http://www.skroutz.gr/s/3284856/Sony-KDL-46R470.html
 
Last edited:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,715
Αθηνα
Απάντηση: Re: Προτασεις για νεα τηλεοραση, κυριως για gaming/pc/ταινιες

Θα ηθελα και αλλες προτασεις αν γινεται, μαλλον για LCD/LED τελικα και οχι Plasma.

Mε βαση αυτα που ζητας, σιγουρα led και οχι πλασμα...
Εγω θα κοιταγα και αυτην
http://www.skroutz.gr/s/448757/Sony-KDL-40HX750.html
Απ' οτι βλεπω ειχε πεσει προσφατα κατω απο τα 7 κατοσταρικα.
Αν μαλιστα μπορεις να κανεις υπομονη λιγο καιρο, υποψιαζομαι οτι μπορει να πεσει
ακομα περισσοτερο. Εγω βρηκα περυσι μεσα στο καλοκαιρι το αντιστοιχο περσινο μοντελο
λιγο κατω απο 6 κατοσταρικα αν θυμαμαι καλα, και σαν σχεση αποδοσης τιμης πιστεψε με
ηταν πολυ καλυτερη απο τη συντριπτικη πλειοψηφια εκεινο τον καιρο.
Αν σου αρεσει και η εικονα της Σονυ γενικοτερα πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος,
σε ολα τα επιπεδα. Ειναι απο τα καλα μοντελα τους. Οχι βεβαια το καλυτερο, αλλα
εκει η τιμη θα ξεφευγε πολυ.
Παντως σε σχεση με αλλες μαρκες...εγω ειμαι μαζι σου στην προτιμηση σου.
Να εισαι μονο προετοιμασμενος για το βασικο κατ'εμε μειονεκτημα των led/lcd
που ειναι το clouding.
Ως προς την προτιμηση σου ποιοτητα over μεγεθος, επισης ειμαι μαζι σου.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
40" με τις μαύρες μπάρες στις ταινίες μένει 37" καθαρή διαγώνιος , αν καθίσει κάποιος και στα 2-2.5 μέτρα δεν μπορεί πλέον να διακρίνει την διαφορά του 1080p από το avi.

Αν θέλεις να βλέπεις ποιότητα αναγκαστικά πας και σε μεγαλύτερο μέγεθος.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ευχαριστω Gal'en για την προταση. Αλλα αν γινεται προτεινετε μερικες ακομα για να κλεισω σιγα-σιγα σε μια. Καλυτερα και με link απο skroutz η site γενικα.

40-42'' και ανω.
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Στο ίδιο ερώτημα αν αφαιρέσουμε ίντσες και πάμε στις 32 , και αφαιρέσουμε ποσό και πάμε κάτω από 400 ... τι προτείνετε ?

Θα λειτουργεί σαν monitor και Tv με μπόλικο παιχνίδι και παρακολούθηση αγώνων .
 

sprsk

Senior Member
10 November 2007
673
Την Sony δεν την κοιτάω καν με την ανάλυση που έχει .... ήμαρτον εν έτη 2013 ... :rifle:

Δηλαδή πάλι την 6030 ? ... έχω ήδη μία ... :chinscratch:

100HZ είναι θα είναι ... σίγουρα , αλλά γιατί βάζεις την 6030 μόνη της η F5000 δεν είναι 100hz ?

Αλλά για βοήθα λίγο μεταξύ των 2 samy ... 6030 και F5000 τι διαφορές έχουν και που υπερτερεί η κάθε μία ?

Γ@@@@@ ... στο site τις Samsung δεν τις έχει να τις βάλω σε σύγκριση .
 
Last edited by a moderator:

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Προτεινετε μερικες αν γινεται γιατι πρεπει να κανω αγορα συντομα. Ας μην ειναι και Sony, αρκει να ειναι καλη για την τιμη/αποδοση της. Καλυτερα πανω απο 40''.

Ευχαριστω και παλι.
 

steadyshot

Established Member
16 July 2012
292
Αμα βρεις την sony hx850 σε στοκ πουθενα παρτη. Η καλυτερη all around tv σε λογικη τιμη.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Σύμφωνα με το budget που διαθέτεις οι καλύτερες value for money τηλεοράσεις από τις περσινές σειρές είναι:

Samsung 46EH6030

Samsung 46EH5000

LG 47LS5600

Toshiba 46TL938G