Router Technicolor TD5130 (από το θέμα Nova 3Play)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Nova 3Play

Thompson είναι και αυτό.Αλλαγή ονόματος ας πούμε,όχι από μεριάς forthnet αλλά από την εταιρία που το παράγει.
 

bagtzim

Senior Member
1 March 2013
472
πως κι έτσι εμένα μου είχαν δώσει το μάπα κλασσικό μικρό που γράφει πάνω forthnet!
 
Last edited by a moderator:

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Nova 3Play

Χωρίς να παίρνω όρκο,ξεκίνησαν να το δίνουν από το christmas offer και μετά.,αφού τελείωσε το stock από τα προηγούμενα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Nova 3Play

με την ανανεωση στην forthnet μου εδωσαν αυτο εδω http://www.technicolor.com/en/hi/digital-home/mediaaccess/dsl/wireless/adsl/technicolor-td5130
το εχει παρει κανεις να μου πει πως παει?
εχω το μαμα κλασικο thomson 585v7.
σαν ασυρματο τι λεει?(εμβελεια,ταχυτητα).

πως γινεται το ασυρματο του να αναφερεται ως n και να μην ανεβαινει πανω απο 54mbps.δηλαδη σαν το 585 που δεν ηταν n...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
αντε το laptop να ειναι σε g(που απ`οσο γνωριζω υποστηριζει και n).
το ipadmini που ειναι σιγουρα n.?

speed.jpg





αμ κι`αυτος ηταν και ουσιαστικα ο λογος που ηθελα να αλλαξω το thomson 585.
περιμενα τουλαχιστον να 2πλασιαστει η ταχυτητα.τι παπαρια n ειναι αυτο ρε παιδια?και με παιδεψε τσαμπα γ@μ@τ@..!
 
Last edited by a moderator:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα

Attachments

  • Desativando o Wireless no Modem Technicolor TD-5130 da GVT - YouTube.jpg
    Desativando o Wireless no Modem Technicolor TD-5130 da GVT - YouTube.jpg
    66.3 KB · Views: 346
Last edited by a moderator:

akismei

Established Member
11 November 2007
121
Re: Nova 3Play

Το μοντεμ-ρουτερ διαλεγει παντα τη μικροτερη ταχυτητα που υποστηριζουν οι συσκευες που συνδεονται σε αυτο. Εαν το λαπτοπ σου ειναι μεχρι g τοτε δεν νομιζω να γυρισει σε n ακομα και εαν το ιπαντ σου ειναι n.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Nova 3Play

speed2.jpgspeed3.jpg

κάπου πρέπει να έχει επιλογή στις ρυθμίσεις
http://www.youtube.com/watch?v=ZA13AC4XTgw κοίτα απο το 0:10 και μετά

εβαλα μονο n αλλα εχει κολλησει στο 54mbps...



Το μοντεμ-ρουτερ διαλεγει παντα τη μικροτερη ταχυτητα που υποστηριζουν οι συσκευες που συνδεονται σε αυτο. Εαν το λαπτοπ σου ειναι μεχρι g τοτε δεν νομιζω να γυρισει σε n ακομα και εαν το ιπαντ σου ειναι n.

με κλειστο το laptop(που κατα 99% ειναι n)και ανοιχτα το ipadmini και τον ασυρματο ανταπτορα απο το pc στο δωματιο(που ειναι belkin και 150mpbs)
παλι 54mbps δειχνει..
 

akismei

Established Member
11 November 2007
121
Re: Nova 3Play

Ασε τι δειχνει το μοντεμ και δες τι γραφει για την ασυρματη συνδεση ο υπολογιστης. Εαν κανεις κλικ πανω στην ασυρματη συνδεση θα πρπει να σου βγαλει την ποιοτητα του σηματος , το ονομα του access point και την ταχυτητα που συνδεθηκες. Στην χειροτερη περιπτωση μπες στα properties την ασυρματης συνδεσης και δες τι γραφει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
στα poperties και των 2 ασυρματων καρτων(laptop-pc)δειχνουν 54mbps και φουλ σημα...:shot:
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τι εννοει με καποια features απο το n?Οπως?
το οτι παιδευομαι τσαμπα,ειναι το μονο σιγουρο τελικα..
 
Last edited by a moderator:

nikos_top

New member
27 February 2012
12
Δράμα
γεια σας
για να απαντησω και εγω στο αρχικο ερωτημα του θεματος δεν ειμαι καθολου ευχαριστιμένος απο το technicolor εβαλα μπελα στο κεφαλι μου στην κυριολεξια..χαλασε το παλιο thomson και μου δωσανε αυτο το τοπθετησα στη ιδια θεση με το παλιο (τα καλωδια εβγαλα και εβαλα) και στο σαλονι το σημα επεσε σε σημειο να μην δουλευει το λαπτοπ και αρχισανε το πειραματα αντε καντο λιγο ετσι λιγο απο εδω σηκωσετο απο εκει .....σπασιμο νευρων απο εκει που ήσουν μια χαρα να μπλέξεις ετσι...συμπερασμα ειναι για το δωμάτιο που βρισκεσαι!!! το πήγα στον πατερα μου και πηρα το δικό του thomson
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Υστερα απο χρηση 2 μηνων του ρουτερ που εδινε η νοβα με το 2play (technicolor) ξανα γυρισα στο router (thomson tg585 v7) Ο λογος ηταν οτι το thomson κλειδωνει υψηλοτερα απο το τεχνικολορ και υπαρχουν διαφορες στην ταχυτητα download.

Παλαιοτερα με το τομσον και forthnet κατεβαζα με 2 Mb/sec, με το τεχνικολορ επεσα στα 1.5-1.6 Mb/sec, και τωρα ξανα βαζοντας το τομσον αλλα με το 3play της nova, εφτασα να κατεβαζω με 2.2 Mb/sec.
Δεν ξερω τι και αν αλλαξε κατι στη γραμμη απο τη στιγμη που μπηκα σε "nova mode", αλλα τελικα το τεχνικολορ ριχνει αρκετα την ταχυτητα και συγχρονιζει πολυ χαμηλοτερα.

Να το εχουν υπ'οψιν οσοι εχουν ενα δευτερο ρουτερ να δοκιμασουν αντι του τεχνικολορ.
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
γεγονος..!
τα υπερ του technicolor,ειναι η n wifi μεταδοση(που κλειδωνει στα 150mbps)και το πιο γρηγορο interface του.
στα υπολοιπα ειναι-σαφως-χειροτερο του thomson.
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
πως ενεργοποιυμε το wps σε αυτο το μοντεμ?θελω να το κανω ζυγαρι με ενα extender που πηρα,αλλα με τον τροπο που αναγραφεται στο μανιουαλ δεν τα καταφερα.
παταω συνεχεια το κουμπακι πανω απο 8 δευτερολεπτα και καπακι παταω και του extender.δεν μπορει να κλειδωσει με τιποτε..!
εαν αφησω το κουμπακι του 5130,το wps σβηνει.κανω κατι λαθος?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Με αυτό το technicolor TD5130 της forthnet είχα όλο προβλήματά αφού ημουν συνδρομητής αρκετά χρόνια ,σαφώς και το thomson ήταν καλύτερο,στο v2 τα πράγματα είναι καλύτερα με ασθενές όμως σήμα στο wi-fi.