Πρόταση για ταμπλέτα σχεδίασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Greg61

Senior Member
Σκέφτομαι την αγορά μιάς ταμπλέτας σχεδίασης (σάν αυτήν εδώ) που θα χρησιμοποιηθεί για επεξεργασία φωτογραφίας.

Προδιαγραφές:

- Πλήρης συμβατότητα με Photoshop, Lightroom, GIMP, Zoner Pro, FastStone.
- Wireless USB.
- Αντοχή στο χρόνο.
- Μέγεθος περίπου Α4.

Επιθυμητή τιμή: στην περιοχή των 200 ευρώ.

Κάποιες προτάσεις χρηστών;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μακρια απο τετοιες ταμπλετες !
Δυστυχως , μονο μια εταιρεια υπαρχει ... http://www.wacom.eu/index2.asp?lang=en

Ολα τ αλλα ειναι για να σου σπανε τα νευρα.... σου μιλαω εκ πειρας.
Τις χρησιμοποιως πανω απο 10 χρονια και δεν υπαρχει τιποτε αλλο.

Σε Α4 φυσικα η τιμη ειναι πολυ υψηλη... αλλα υπαρχουν και αγγελιες -bye-
http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/varioushardware/143842-wacom-intuos-3-a4/
 
Last edited:

Greg61

Senior Member
Κατάλαβα Γιάννη και σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Για τέτοιο ποσόν, 300Ε και μεταχειρισμένη, δέν πηγαίνω στα σίγουρα.

Ζήλεψα πάντως που χρησιμοποίησα μιά τέτοια τις προάλλες, σε μαγαζί φίλου φωτογράφου, και ξαναθυμήθηκα σήμερα το θέμα, κάτω απο φόρτο αυξημένης παραγωγής.
Σου λύνει τα χέρια η ταμπλέτα, κακά τα ψέμματα!
Θα τον επισκεφθώ εκ νέου και θα επανέλθω με νεώτερα.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Σκέφτομαι την αγορά μιάς ταμπλέτας σχεδίασης (σάν αυτήν εδώ) που θα χρησιμοποιηθεί για επεξεργασία φωτογραφίας.

Προδιαγραφές:

- Πλήρης συμβατότητα με Photoshop, Lightroom, GIMP, Zoner Pro, FastStone.
- Wireless USB.
- Αντοχή στο χρόνο.
- Μέγεθος περίπου Α4.

Επιθυμητή τιμή: στην περιοχή των 200 ευρώ.

Κάποιες προτάσεις χρηστών;

Οπως σου είπε και ο Γιάννης, μόνο με Wacom μπορείς να κάνεις δουλειά..
Επίσης, δεν είναι ανάγκη να πας σε Α4..Και το αμέσως μικροτερο μοντέλο θα σε βολέψει, και οικονομικά.
Στο e-shop του ευρωπαικού site της Wacom πολλές φορές έχει και προσφορές...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Πολύ καλή περίπτωση!
Έχει κ το e-shop Wacom eu μερικές εκθεσιακές σε σχετικά καλές τιμές.
http://eu.shop.wacom.eu/products/ot...uos-used/intuos5-m-pen-input-only/549?c=70176
Είχα βρει μια Α4 στα 180 κάποια στιγμή.
Σε μικρότερη θα πρότεινα την Α5wide, που σε έκδοση Ι3 είναι μιά χαρά. Πιο μικρές δέν αξίζουν για μένα.
Άν σχεδιάζεις αποκλειστικά κ θές 1:1 mapping για λεπτομέρεια, και υπάρχει χώρος! μπορεις να βρείς απο ebay που στέλνει Ελλάδα την Α3 (12χ19) σε έκδοση 1-3 σε τιμές χώμα. Είχα πάρει πέρυσι την σειρά 1 με usb για ένα multimonitor setup συνδιασμένη με την αθάνατη 12χ12 (serial) του 98'. Οι δυο μαζί δουλέυουν τέλεια, είναι όμως γκουμουτσες κ χωρίς τα κόλπα των τελευταιών σειρών απο expresskeys & radial dials & touch...

Ασύρματες μόνο οι I5 έχουν το μαραφέτι η οι παλαιότερες graphire
http://www.wacom.eu/index2.asp?pid=8012&lang=en
 
Last edited:

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Re: Απάντηση: Πρόταση για ταμπλέτα σχεδίασης

Λίγο off-topic αλλά για να μην "φορτώσω" το φορουμ με έξτρα thread:

πρόσφατα απέκτησα την πρώτη μου ταμπλέτα, μία οικονομική της Wacom.
Έχετε κάποια πρόταση να κάνετε σχετικά με το configuration των πλήκτρων (πενας ή/και ταμπλέτας);
Δλδ από την εμπειρία σας, ποια λειτουργία βολεύει καλύτερα να αναθέσεις σε ποιο κουμπί κτλ.. (για χρήση με photoshop)

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off-topic.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
τί μοντέλο για τα πλήκτρα;
καταρχήν mapping force proportion, για τη πένα το ένα κουμπί δεξί κλίκ κ το άλλο space/pan βολεύει αρκετα για μετακίνηση στο καμβά με ένα χέρι.
Στο left touchstrip: zoom, right touchstrip: Rotate canvas (σε Windoze PC θελει εντολή Alt+F13, Alt+F14 κ keyboard mapping αυτων των πλήκτρων με autohotkey κλπ)

expresskeys.png
touchstrip_right.png
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Re: Απάντηση: Πρόταση για ταμπλέτα σχεδίασης

Καταρχήν, έχω την Wacom Bamboo CTH-470 http://www.expertreviews.co.uk/gallery/reviews/1288405/wacom-bamboo-pen-touch-cth-470/156055

Στην πένα έχει 2 κουμπιά και τα έχει όπως ανέφερες κι εσύ: ένα για δεξί κλικ κι ένα για pan

Στην ταμπλέτα έχει 4 πλήκτρα (το δικο σου μοντέλο έχει 8 αν κατάλαβα καλά) και τα έχει by default ως εξής (είναι τα 4 κατακόρυφα τοποθετημένα αριστερά όπως δείχνει η φωτό):

- το πάνω πάνω: touchpad on/off (για να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς την δυνατότητα να χρησιμοποιείς την ταμπλέτα και με τα δάχτυλα, ως mouse touchpad)
- το πάνω μεσαίο: tablet settings (σου ανοίγει το settings μενου της ταμπλέτας)
- το κάτω μεσαίο: δεξί κλικ
- το κάτω κάτω: αριστερό κλικ

Νομίζω ότι θα με βόλευε να έβαζα zoom in/out σε κάποια από αυτά γιατί στο photoshop με παιδεύει λίγο αυτό. Ενώ π.χ. το brush size το ρυθμίζω εύκολα με τα bracket keys.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
είναι μικρούλα αυτή αλλά μπορέις να κάνεις τα κεντρικά zoom και τα ακρηανά κάτι που θα σε βόλευε (undo, zoom fit etc)
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ το πίσω μέρος του pen αντι για γομα ώς κατι άλλο άν θες, πχ touch mode/pen mode
 

Kyros_G

Established Member
13 January 2013
164
Re: Απάντηση: Πρόταση για ταμπλέτα σχεδίασης

Θα τα δοκιμάσω. Thanks!
 

Greg61

Senior Member
Λοιπόν...
Πήγα και είδα την ταμπλέτα του φίλου φωτογράφου.
Είναι αυτή που έχει κι ο Γιάννης στην αγγελία του.

Συνδεθήκαμε εδώ και είδαμε το νήμα. Σέ όσα γράφουν οι έμπειροι συμφορουμίτες, έχουν δίκιο.
Μένει να αποφασίσω άν και σε ποιό βαθμό χρειάζομαι πράγματι ένα τέτοιο ακριβό εργαλείο, δεδομένου οτι δέν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος και δέν έχω να βγάλω καθημερινή παραγωγή φωτογραφιών, ούτε πιέζομαι απο χρόνους παράδοσης.
Ίδωμεν...

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το νήμα.
 
Last edited:

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Θα ήθελα και Εγώ να ρωτήσω για σχεδίαση οι ταμπλέτες της wacom είναι ότι καλύτερο ? Ποιες σειρές αξίζουν ? Έχει τόση μεγάλη διάφορα τα 1024 από τα 2048 pressure points ? Για σχεδίαση συνδέεται με όλα τα προγράμματα ?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
βασικα, δεν υπαρχουν σοβαρες εναλλακτικες.
Μονο η wacom υπαρχει στο χωρο και υποστηριζει πολυ καλα τις ταμπλετες της.
Πρεπει να μας πεις ομως αν θα τις χρησιμοποιησεις επαγγελματικα η οχι, αν εισαι "καλλιτεχνης" , ζωγραφιζεις δηλ. ή απλα θελεις ρετους και γενικη επεξεργασια.
Η διαφορα στη τιμη ειναι μεγαλη και ειδικα οσο ανεβαινει η ενεργη επιφανεια, ανεβαινει πολυ η τιμη.
Εγω εχω μια wacom intuos A3 , ειναι η πιο ακριβη στη κατηγορια της και η πιο μεγαλη.
Εχω την ιδια στη δουλεια και στο σπιτι και δεν την αλλαζω με καμια αλλη.

Η ευιασθησια στη πιεση αιζει καποιο ρολο, μονο ομως αν κανεις σοβαρο painting και οχι απλη επεξεργασια εικονας κλπ.
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
παίζει και μιά κινέζικη που ούτε λίγο ούτε πολύ παίρνει αρκετά καλές κριτικές στα φόρα και με τιμή κάτω απο 50
http://www.ebay.co.uk/itm/360641712300?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Δεν την έχω δοκιμάσει - μην πάρω και κανένα στο λαιμό μου - αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το ψάξει λίγο παραπάνω
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Αν κάνει αυτά που λέει και με τον τρόπο που τα λέει, μάλλον είναι κελεπούρι - ακόμα κι αν πληρώσεις τελωνείο. Κάποιο link για τα φόρα?
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Η βασική χρήση θα είναι από χρήστη για σχεδίαση σκίτσων σε αρχάριο επίπεδο , οπότε σκεφτόμουν κάτι σε ταμπλέτα και ανάλογο πρόγραμμα (sketchbook)...το σχετο πενακι της wacom είναι κάτι διαφορετικό ?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Πρόταση για ταμπλέτα σχεδίασης

Αν κάνει αυτά που λέει και με τον τρόπο που τα λέει, μάλλον είναι κελεπούρι - ακόμα κι αν πληρώσεις τελωνείο. Κάποιο link για τα φόρα?

Τελωνείο, γιατί?
Για τέτοια ποσά, υπάρχει ατέλεια.

Θαρρώ μέχρι τα 90 ευρώ.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
οχι, ειναι πολυ λιγοτερα , περιπου 50 ευρω.

Το θεμα ειναι αν δουλευει με τα συγκεκριμενα προγραμματα, γιατι διαβασα οτι πχ δε δουλευει με Photoshop CC , mac drivers για το νεο λειτουργικο δεν υπαρχουν κλπ...
Η wacom απο υποστηριξη ειναι σαφως ανωτερη, αλλα ειναι πολυ πιο ακριβη.
Επισης, το πενακι του κινεζικου δουλευει με μπαταρια, ενω της wacom δε χρειαζεται τιποτα.... και αλλες μικρες λεπτομερειες.

Φυσικα, αν το θελει για μικροδουλειες , εξασκηση κλπ, πιθανον να κανει τη δουλεια του, αρκει να εξασφαλισεις οτι θα δουλευει στο λειτουργικο και στο προγραμμα που θες.