Speed Boosters and adapters

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Βγήκε και η δοκιμαστική έκδοσή του για m4/3.

Eνα πρώτο review του Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds σε δοκιμή πάνω στην GH3, σε εκδοση για Leica R φακούς.

Δείχνει να δουλευει αρκετά καλά.

speed-booster-comparison.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Καλή περίπτωση, αλλά έχω μια απορία: αφού στο m4/3 δεν έχει ηλεκτρικές επαφές γιατί να μην πάρουμε το "Κινέζικο" στα μισά και λιγότερα χρήματα?
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Δημήτρη, η συγκεκριμένη εκδοχή είναι Leica-R to m4/3 οπότε τι ηλεκτρικές επαφές να έχει...

Οι εκδοχές απο Canon EF και Nikon F μάλλον θα έχουν ηλ.επαφές.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Σωστό, οπότε σε αυτές τι θα δουλεύει - διάφραγμα?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Στο m4/3 για άλλες μοντουρες εκτος Leica μπορει να έχει επαφες για να δίνει πληροφορίες exif ή για να δουλευει αυτόματα το auto magnify, στον νεο κατοπτρικό για m4/3 χειροκίνητο Τοκινα 300mm/6.3 που δοκιμασα προχθες σε μαγαζι πανω σε G3 δουλευε τοσο η πληροφορία οσο και η μεγενθυνση, κριμα που η G3 δεν εχει σταθεροποιηση (ουτε καν στο EVF).
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Θα βγεί κάποιο και για ΟΜ->m4/3? Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Το μεγάλο ερώτημα είναι τί ποιότητας είναι το γυαλί του κινέζου. Και ο ΜΕΤΑΒΟΝΕΣ κινέζος είναι, αλλά τα υλικά του είναι υψηλής ποιότητας.

Αν το γυαλί δεν είναι καλό, ο αντάπτορας είναι αχρηστος. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα τον έχω στα χέρια μου, κ θα τον τεστάρω αναλυτικα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Το μεγάλο ερώτημα είναι τί ποιότητας είναι το γυαλί του κινέζου. Και ο ΜΕΤΑΒΟΝΕΣ κινέζος είναι, αλλά τα υλικά του είναι υψηλής ποιότητας.

Αν το γυαλί δεν είναι καλό, ο αντάπτορας είναι αχρηστος. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα τον έχω στα χέρια μου, κ θα τον τεστάρω αναλυτικα.

Aπο οτι καταλαβαίνω έχεις παραγγείλει τον αντιστοιχο για ΝΕΧ αλλά δεν κατάλαβα αν παιρνεις τον μαμισιο ή τον κινέζικο, όπως και ναναι περιμένω τις εντυπώσεις σου και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Και οι δύο κινέζικοι είναι, απλά ο metabones είναι ο "original" ας πούμε, ενώ οι άλλοι που έχουν βγεί δεν έχουμε προς το παρόν περισσότερα στοιχεία. Κυκλοφορούν ως roksen, mitacon κ.λ.π. που έχουν φτιάξει κάποιους φακούς 35mm/f0.95 αγνώστου ποιότητας. Ίσως είναι ο Voigtlander με διαφορετική ονομασία...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

O Voigtlander δεν είναι, μάλλον στο σχέδιο του SLR Magic βασίζεται. Κάποια σχόλια που έχω δει, για τον φακό ήταν θετικά. Οπότε έχω κάποιες προσδοκίες οτι ο αντάπτορας θα έχει αξιοπρεπή απόδοση κ δεν θα μετατρέπει τα πάντα σε λάσπη.
ΥΓ. Μιλάω για τον Mitakon Lens Turbo για ΝΕΧ κ στην Πενταξ εκδοχή του. Για τον ΜΕΤΑΒΟΝΕΣ είχα κάνει αίτηση να ενημερωθώ μόλις υπάρξει απόθεμα, αλλά ως τώρα δεν έχω νέα. Οπότε είπα να δοκιμάσω τον Μιτακον!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Όντως είναι θετικά τα σχόλια για τον SLR Magic, οπότε αναμένουμε τις εντυπώσεις σου μόλις παραλάβεις τον Mitacon. Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το μαλλί?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

198 $ κόστισε, δλδ γύρω στα 150 . Είδωμεν πάντως. Τα πρώτα σχόλια που σκάσαν μύτη απο προχθές είναι μικτα. Ακόμα δεν έχω δει 100% κροπ για να κρίνουμε οξύτητα, αλλά σε εύρος κ φωτεινότητα φαίνεται να κάνει αυτό που υπόσχεται...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

στα ακρα μη περιμενεις πολλα…
Θα σου δωσει σιγουρα τα ευρυγωνια πλανα που θες και περισσοτερο φως.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Στο εντωμεταξύ σήμερα παρέλαβα και τον Mitakon Lens Turbo. Δυστηχώς μου στείλαν ελλατωματικό κομμάτι με την έννοια οτι δεν εστιάζει στο άπειρο. Υποψιάζομαι οτι μπλέξαν στην κατασκευή και βάλαν την μοντούρα σε λάθος αντάπτορα, μάλλον σε αυτόν για Νικον (της Κανον θα έπρεπε να εστιάζει πέρα απο το άπειρο).
Τους έστειλα Mail και περιμένω να δώ πως θα αντιδράσουν. Οπότε θα περιμένω πρώτα να δώ πριν κάνω εκτενές review.
Μέχρι τότε απλά μερικά σχόλια.
Γενικά αξίζει. Κάνει αυτά που υπόσχεται. Έκανα μια γρήγορη βόλτα με τον 20αρη ΜΙΡ 20Μ και έβγαλα μερικές φωτογραφίες. Επιτέλους πραγματικό ευρυγώνιο σε ψηφιακό. Τα πρώτα δείγματα δεν δείχνουν κάποια πτώση της οξύτητας στο κέντρο, τα άκρα του ΜΙΡ είναι απο μόνα τους πολύ μαλακά για να βγάλω εκεί συμπεράσματα. Αύριο θα φορέσω τον 135mm Sonnar που θερίζει να δούμε τί συμβαίνει ακριβώς. Θα συγκρίνω και με το κάδρο που παίρνω με την Pentax MX για να δώ πόσα μμ κερδίζεις πραγματικά. Απο φωτεινότητα, πάλι στα γρήγορα, κερδίζεις περίπου στο 1 με 1.5 στοπ.

Μερικά δείγματα


Basilica by AlexTheodin, on Flickr


shining wall by AlexTheodin, on Flickr


amongst friends by AlexTheodin, on Flickr


surrounded by AlexTheodin, on Flickr
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Πολύ ενδιαφέρον, αναμένουμε και τον "καλό" Sonar. Δηλαδή με 150 περίπου, ο Zuiko 50/1,8 (100mm λογω κροπ) που μου κόστισε ~55$ με μεταφορικά και adapter μετατρέπεται σε ~75mm/~1,2... Και βεβαίως ανοίγει η όρεξη για άλλους...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Τελικά θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για το τεστ. Μου απάντησαν το πρωί (άμεσα δλδ, δεν το περίμενα) οτι θα μου τον αντικαταστήσουν και να τους επιστρέψω τον ελατωμματικό. Οπότε τον πακέταρα και τον έστειλα πίσω με εξπρες. Λογικά ο καινούργιος θα μου έρθει σε κανα δυο βδομάδες πάλι, οπότε αναμονή μέχρι τότε.
Απο τον ΜΙΡ δεν έχει νόημα να ανεβάσω άκρα γιατί όπως είπα είναι απο μόνα τους τραγικά (συγκριτικό εδώ), αλλά στο κέντρο που είναι σχετικά οξύς ας δούμε ένα κροπ. Δεν έχω συγκριτικό με και χωρίς αλλά απο την εμπειρία μου με τον ΜΙΡ, δεν περιμένω να είναι καλύτερος χωρίς τον Lens Turbo.


rocky by AlexTheodin, on Flickr

και 100% κροπ απο το κέντρο. Έχει μόνο ένα πολύ ελαφρά unsharp mask κατα την μετατροπή απο raw (0,4 70%)


100% crop by AlexTheodin, on Flickr

Με την ελάχιστη επαφή που είχα μαζί του, πιστεύω οτι είναι μια αξιοπρεπέσταση κατασκευή και οτι τα οπτικά του στοιχεία είναι πολυ ανώτερα του αναμενόμενου. Αργά η γρήγορα θα κυκλοφορήσει και το πρώτο συγκριτικό Speedboster vs Lens Turbo αλλά μέχρι τότε όλα τα δείγματα που έχω δεί είναι θετικά.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Μμμ... να δούμε πότε θα κυκλοφορήσει ο Lens Turbo για m4/3...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Μμμ... να δούμε πότε θα κυκλοφορήσει ο Lens Turbo για m4/3...

Μας βλέπω παλι σε έξοδα, αλλά εμένα με ενδιαφέρουν κυρίως μερικοί καλοί Οlympus ΟΜ που έχω και δεν ξερω αν βγει ανάλογη έκδοση για m4/3.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Metabones Speed Booster για Micro Four Thirds

Ακόμα δεν έχει βγεί όχι. Η Metabones ανακοίνωσε ένα Speedbooster για μ4/3 αλλά δεδομένου οτι ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα και οι δε αντάπτορες που έχουν κυκλοφορήσει έχουν λίστα αναμονής κοντά στο 6μηνο, να υπολογίζεις κανα χρόνο...

Οι κινέζοι με ενημέρωσαν οτι έστειλαν ήδη τον καινούργιο, οπότε απο βδομάδα αν είμαστε τυχεροί θα κάνουμε και το κανονικό συγκριτικό...