Παλια 40αρα Sony LCD, μπανει σε τοιχο?

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Επειδη ειμαι τελειως ασχετος ηθελα να ρωτησω αν γινεται να μπει σε βαση τοιχου αυτη η παλια 40αρα LCD τηλεοραση:

Sony KDL-40U2000

www.sony.gr/support/el/product/KDL-40U2000

Στο site της Sony λεει οτι ειναι 23,5 κιλα μαζι με την βαση. Ξερω οτι οι καινουριες LED/LCD που στερεωνονται βγαινουν παρα πολυ ελαφρυτερες και γι'αυτο ρωταω αν γινεται σε αυτην την παλια. Μην πεσει κατω και σπασει λογω βαρους... Δεν ξερω καν αν γινεται κιολας και τον τροπο, αν δηλαδη εχει τρυπες η κατι απο πισω της για να πιαστει σε βαση τοιχου.

Σας ευχαριστω!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κοίταξε στην πλάτη που είναι οι θέσεις για βίδες και μέτρησε την απόσταση τους οριζόντια και κάθετα με ένα μέτρο , υποθέτω ότι οι αποστάσεις θα είναι 40x40 cm άρα πας σε βάση με VESA 400x400 όπως πχ. αυτή (την έχω δοκιμάσει και είναι αρκετά καλή)...

http://www.skroutz.gr/s/444583/Telco-YD-LCD-84643.html

To βάρος μην σε προβληματίζει , η συγκεκριμένη βάση αντέχει μέχρι 75 kgr.

Αν πάρεις άλλη βάση βρες κάποια που να έχει απόσταση από τον τοίχο 4-5 cm ελάχιστο για να χωράνε πίσω τα καλώδια και όχι βάση slim που είναι για τηλεοράσεις με τις υποδοχές HDMI στο πλάι.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
H βάση αντέχει το βάρος, ο τοίχος όμως; :p

Η τηλεόραση έχει τη δική της βάση, την SU-WL51

Σύμφωνα με αυτό, παίρνει βάσεις VESA 400x200

Και εδώ μερικές εναλλακτικές.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Την αυθεντική βάση της Sony αποκλείεται να την βρεί για ένα μοντέλο του 2006.

Οι βάσεις αναφέρουν το μέγιστο δυνατό , η telco παραπάνω είναι μέχρι 400x400 , άρα κάνει και για 400x200.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το μετρησα και εχεις δικιο, ειναι 40x40. Η τηλεοραση ειναι λιγο παχια και δεν ειναι πισω flat. Συνδεσμολογια, HDMI, κλπ τα εχει ολα πισω της και οχι στο πλαι. Οποτε οπως ειπες λογικα θα πρεπει να εχει τουλαχιστο 4-5cm απο τον τοιχο. Αυτη η Telco YD-LCD-84643 που μου προτεινες ομως ειναι για τελειως flat, σωστα?

Επισης με την ευκαιρια ηθελα να ρωτησω, καθως τελειως ασχετος, αν μπορω να παρω και βαση που να γυρναει (δεξια-αριστερα και ισως και πανω-κατω επισης, δεν ξερω καν αν υπαρχουν). Και τι λετε γι'αυτο, αξιζει για αυτην την TV (λογω βαρους δηλαδη)?

Sorry για το double-post. Τωρα ειδα οτι αυτη Telco σου αφηνει αποσταση 5cm απο τον τοιχο, οποτε ακυρη η πρωτη ερωτηση.
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Βεβαίως και μπορείς να πάρεις να περιστρέφεται απλά θα είναι πιο ακριβή. Την συγκεκριμένη βάση της γνωρίζω από ένα ξάδερφο μου που έχει βάλει 42" πλάσμα μοντέλο 2ετίας που είναι αρκετά "χοντρή" και με τις υποδοχές προς τα πίσω οπότε εκτιμώ ότι εκτός απροόπτου θα σου κάνει και εσένα.