8Κ Super Hi-Vision

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651


Το 4Κ είναι μπανάλ :p

Πάμε για 8Κ

Άλλωστε τι καλύτερο από το τυχερό και στρόγγυλο 8 για τους ανατολίτες φίλους μας?

A number of consumer electronics giants, including Sony Corp., Samsung Electronics, LG and others have invested heavily into development of current stereo-3D tech as well as 4K ultra-high-definition format. However, Japan Broadcasting Corp. (NHK, Nippon Hoso Kyokai), the leading developer of 8K format, claims that true three-dimensional pictures require resolutions simply impossible today. For 2D images, 8K (7320*4320) resolution is maximum needed.
“One of the main reasons we carried out research into 8K TV is due to the characteristics of human perception. Our conclusion is that 8K will be the final two-dimensional television format. The resolution involved is the highest that the human eye can process. Any further developments will be in 3D,” said Kimio Hamasaki, a senior research engineer at NHK science & technology research laboratories in Japan, in an interview with The Hollywood Reporter.
NHK began developing 8K technology also known as Super Hi-Vision (SHV) in 1995. The 8K format has resolution of 7680*4320 pixels – four times the resolution of 4K and 16 times that of current HD – as well as 22.2-channel audio. The equipment for 8K was designed in partnership with Japanese leading manufacturers of electronics, including Fujitsu, JVC, Panasonic and Sharp. The annual R&D budget of NHK is around $77 million, yet it is unclear how much the company has spent on 8K/SHV development. Having spent well-over a billion of dollars on R&D since 1995, NHK has developed plethora of technologies not only for 8K/SHV, but also for other applications.

Unlike many other consumer electronics companies, NHK skipped stereo-3D in its current form. Today, the company is well into development of next-generation video output technology, which will be three-dimensional and will emerge only in a very distant future. As it appears, a true stereoscopic 3D technology requires considerably higher resolution that is possible to display these days.
“The current stereoscopic 3D format just provides a different image to the left and right eye to create a 3D image in the brain. The integral photographic 3D that we are researching creates actual spatial images in front of the screen. Integral 3-D requires a lot of pixels. Super Hi-Vision needs about 33 million pixels, and integral 3D will take 10 to 100 times as many as that,” said Mr. Hamasaki.
With requirement to boost display resolution to at least 330MPixel and all the hassles with standardization and introduction to market, the advanced spatial 3D is at least a decade away.


http://www.xbitlabs.com/news/multim...utions_Says_Developer_of_8K_Video_Format.html

Να δεις πως το έλεγαν το γνωμικό στο Contact …

Why build one when you can have two double the price
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: 8Κ

Δηλαδη,

καθε επταετια θα επανακυκλοφορει η StarWars saga .... σε 4Κ .... 8Κ .... 16Κ .... 24Κ.
Μιλαμε για την κοτα με τα χρυσα αυγα ! H Disney θα γυρισει το Επεισοδιο 7 και μετα ...
θα το αρμεγει μεχρι το τελος του αιωνα !

ΛΑΜΠΡΑ ... :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Good bussiness is where you fabricate it ... :icon15:
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: 8Κ

Παντως, εκανα εναν προχειρο υπολογισμο ...

απο αποσταση 60 εκατοστων, το αρχαιο NEC MultiSync των 19 ιντσων, δειχνει τοσο καθαρα την αναλυση 1280 x 960
που ΔΕΝ επιθυμω τιποτα περισσοτερο (ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ). Το αντιστοιχο για την αποσταση θεασης της 55αρας μου στο σαλονι
θα επρεπε να ειναι 280 εκατοστα αποσταση / 88 ιντσες διαγωνιος οθονης / 3200 x 1800 pixels αναλυση .....

Αρα, προσωπικα ... ακομα και μια αναλυση 4K (3840 x 2160) σε 85αρα HDTV ... ειναι παραπανω απο αυτο που συνηθισα.
(για να μην πω, οτι ... ΔΕΝ εχουν αλλοι αετισια ματια και διακριτικες ικανοτητες ... εγω, οπου να ναι, 50αριζω :p)

Xωρις να θελω να βγω offtopic .... η μονη ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ λυση ειναι τα Virtual reality glasses (με 180 μοιρες στο οριζοντιο
και 90 μοιρες στο κατακορυφο, οπτικο πεδιο ..... !!!!). Η αποσταση του φακου απο το ματι, ΔΕΝ απαιτει θηριωδεις
αναλυσεις ....
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: 8Κ

Σε ενα φορουμ που κρυφολαχταρα με ανειπωτο ΠΟΘΟ τον γιγαντισμο των οθονων σαλονιου
επιτρεψτε μου, ταπεινα, να επιμενω στην αρχικη μου διαπιστωση ....

maxresdefault.jpg
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: 8Κ

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πηγε απατο το νηματακι Του ΤζουΤζουκου !!!
Αν σπαμαρισα ασυστολως ... αυτο τελειωσε ! Δεν γραφω.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: 8Κ

Δηλαδη στα 8Κ, ποσο κοντα πρεπει να ειμαστε σε μια 42" TV?
Σε λιγο θα φοραμε γυαλια-μικροσκοπιο για να μπορουμε να διακρινουμε τις λεπτομερεις στις υψηλες αναλυσεις...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: 8Κ

Δηλαδη στα 8Κ, ποσο κοντα πρεπει να ειμαστε σε μια 42" TV?
Σε λιγο θα φοραμε γυαλια-μικροσκοπιο για να μπορουμε να διακρινουμε τις λεπτομερεις στις υψηλες αναλυσεις...

Στο μισό μέτρο...ίσως και λιγότερο...:Banane0:
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Απάντηση: Re: 8Κ

Το νοημα δεν μπορω να καταλαβω. Το ανθρωπινο ματι απο οσο γνωριζω αντιλαμβανεται μεχρι 300ppi μεχρι την αποσταση μερικων εκατοστων. Δηλαδη στην αποσταση που κραταμε πχ το κινητο μας 30-40 cm δεν υπαρχει περιπτωση να βλεπαμε pixel σε μια οθονη ακομη και με 250ppi. Με μια 42" HD tv εχουμε 52ppi αλλα σε αποσταση 2 μετρων δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να δει pixel σε hd αναλυση. Οι αναλυσεις 4K/8k για εμενα εχουν νοημα σε οθονες 80+ ιντσες και μαλιστα σε αποσταση αρκετων μετρων.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: 8Κ

Sub-pixel layout ..... στο smartphone της Google - Nexus One ... με την super AMOLED screen !!!

2010-09-03-164444.jpg


.... και σε ενα 24αρι TFT monitor υπολογιστη !

2010-06-10-234045.jpg





Τεραστιας σημασιας η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ διαταξης των sub-pixels (saturation - brightness - motion clarity)
και οχι μονο η πυκνοτητα (το στριμωγμα τους) σε μια τετραγωνικη ιντσα.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: 8Κ

Για εμένα πάντως έχει σημασία η ανάλυση.
Pixelcount counts :D
Ειδικά με το ψηφιακό περιεχόμενο των ήμερων μας.

Το 4Κ ΙΜΗΟ θα είναι καλοδεχούμενο σε οθόνες υπολογιστών.
Όχι οι σημερινές φθηνές 4Κ που πηγαίνουν 4Κ μονό στα 24-25-30 καρέ αλλά θα ήθελα τουλάχιστο 60 Hz / 120Hz για χρήση σε PC/workstation.

Ακόμα και σε 30αρες οθόνες PC, σε realtime rasterized 3d engines (games / opengl simulations etc.) χρειαζόμαστε μπόλικο AA. Το ίδιο μαθηματικό πρόβλημα είναι που λέει ο λόγος. Αντί για ΑΑ θα έχουμε πραγματικά pixels, και το ΑΑ θα είναι μόνο για τις ακμές επιφανειών.

Καταλαβαίνω ότι σε ένα μόνιτορ 30” πρέπει να κάθεσαι σε μια Α απόσταση, αλλά δεν είπε κανείς ότι όταν είσαι μέσα στο photoshop και θα κοιτάς τη λεπτομέρεια, και πάλι δε θα πλησιάσεις το κεφάλι κοντά (οσο ζουμ και να κάνεις – πάντα όταν επικεντρώνεσαι κάπου θα σκύψεις μπροστά)

Το άρθρο λέει ότι το 8Κ πιθανά να είναι και το τελευταίο για 2D περιεχόμενο.
Και όντος ακόμα και για 3D με το μισό του κάθε 8Κ καρέ ανά μάτι πιθανά να μη χρειάζεται κάτι περισσότερο.
Αλλά από την άλλη εάν είχαμε πραγματικά έξτρα χωρική πληροφορία – όχι μόνο δυο κάμερες με την απόσταση του ματιού - αλλά περισσότερη πληροφορία, τότε όντος θα χρειαστούμε κάτι διαφορετικό – αλλά εκεί πάμε πολύ μακριά…

Μη ξεχνάτε δε και το πώς εξελίσσονται τα σημερινά πρότυπα κωδικοποίησης. Η υψηλή ανάλυση και οι έξυπνοι αλγόριθμοι πάνε χέρι – χερι. Η επόμενη γενιά κωδικοποιητών δουλεύει καλύτερα όσο μεγαλύτερη ανάλυση δίνουμε. Eχουμε blocks 64x64pixel (h.265) και αργότερα θα έχουμε και μεγαλύτερα. Τα blocks αυτά είναι είδη μεγάλα για 1080p. Και το 32x32 ήταν οριακά μεγάλο για 1080p ΙΜΗΟ.

Κατά την άποψή μου υπάρχει λόγος και για το 4Κ και αργότερα για το 8Κ. Και κάποιοι από αυτούς τους λόγους είναι τεχνολογική συνέπεια. Δεν συζητάμε για μια RAW φωτογραφία από μια φωτογραφική κάμερα. Αλλά για περιεχόμενο που στριμάρεται εκπέμπεται κ.ο.κ. Ένα λαθάκι λόγο βροχής σε δορυφορικό πρόγραμμα θα μπορεί να επηρεάσει το λιγότερο ένα 64χ64 block. Φυσικά υπάρχουν αλγόριθμοι διόρθωσης κ.ο.κ. Αλλά γενικά είναι ένα οργανωμένο push – τράβηγμα όλης της τεχνολογίας.

Η ανάλυση από μόνη της είναι ένα μόνο κομμάτι του πάζλ για την επερχόμενη γενιά. Εγώ προσωπικά δε θα πω οχι, όταν θα φτάσει ένα καλό workstation monitor στην κατάλληλη τιμή.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: 8Κ

To προβλημα ειναι ότι η βιομηχανια μας παει εκεί που τη συμφέρει (κέρδη), δρόμο ο οποίος όμως συμβαδίζει, τελευταία, με την ποιότητα.

Με λίγα λόγια προτιμώ τα 2K μιας Kuro παρά τα 4/8K των αθλιων LCD που θα μονοπωλήσουν ως φαινεται την αγορά (μιας και η Panasonic την κανει από τις Plasma σιγα σιγα).

Θα μου πείτε OLED κλπ....Μακαρι....Αλλα, ελλείψει ανταγωνισμού (Plasma) δεν θα μας κάνουν τη χάρη να μας τις δώσουν νωρις, φοβάμαι....
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: 8Κ

Τάσο, όλα καλά αυτά, αλλά, τα πιξελάκια δεν προωθούνται κυρίως για ειδικές εφαρμογές όπου θα ήταν και χρήσιμα (όπως τα παραδείγματα που ανέφερες). Η όλη ιστορία γίνεται για να πέσουν οι στάμπες στις τηλεοράσεις και οι αδαείς υποψήφιοι αγοραστές να κάνουν ουρές και να τσακώνονται ποιος τα έχει περισσότερα, όπως στις φωτογραφικές μηχανές. Κλασσική περίπτωση μάρκετινγκ και πάμε να τα ξαναρπάξουμε.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: 8Κ

Τάσο, όλα καλά αυτά, αλλά, τα πιξελάκια δεν προωθούνται κυρίως για ειδικές εφαρμογές όπου θα ήταν και χρήσιμα (όπως τα παραδείγματα που ανέφερες). Η όλη ιστορία γίνεται για να πέσουν οι στάμπες στις τηλεοράσεις και οι αδαείς υποψήφιοι αγοραστές να κάνουν ουρές και να τσακώνονται ποιος τα έχει περισσότερα, όπως στις φωτογραφικές μηχανές. Κλασσική περίπτωση μάρκετινγκ και πάμε να τα ξαναρπάξουμε.

Φυσικά τα πάντα είναι marketing, δεν είπα όχι.
Και καλά κάνεις και το θυμίζεις άλλη μια φορά.
Αλλά νομίζω ότι σε αυτό συμφωνουμε όλοι και έχει εξαντληθεί.

Αλλά εγώ στο είπα , θα το πάρω το $Κ Monitor … (shift+4 = $ lol)
sorry δεν είμαι το κατάλληλο κοινό για Plasma ειδικά με τη χρήση που κάνω – άρα θα βολευτώ και με καμία LCD σε καλή ανάλυση :D
και εννοείται ότι στο κινητό με βόλεψε η υψηλή ανάλυση – χωράει ολόκληρη σελίδα να κάνει render.
(θα μου πεις τεχνικό ήταν το πρόβλημα και πάλι – δε διαφωνώ για αυτό λέω ότι καμία φορά η τεχνολογία γεννά από μονή της τα προβλήματα που έρχεται να λύσει)

Δηλαδή εφόσον το περιεχόμενο μετράει (βλπ. Παραπάνω περιεχόμενο και χρήσεις), για εμένα είναι χρήσιμο.
Τόσο στο κινητό όσο και στο monitor… στην TV μπορεί και όχι τόσο πολύ … αλλά that’s just me. Δεν είναι προτεραιότητα μου η TV.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: 8Κ

Εγώ πάντως είμαι έτοιμος από τώρα.... το 'χω το εργαλείο για να παίρνω όλη τη λεπτομέρεια που μπορεί να δώσει το 8Κ


4938200536_623df21221_z.jpg
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: 8Κ

To προβλημα ειναι ότι η βιομηχανια μας παει εκεί που τη συμφέρει (κέρδη), δρόμο ο οποίος όμως ΔΕΝ συμβαδίζει, τελευταία, με την ποιότητα.

Με λίγα λόγια προτιμώ τα 2K μιας Kuro παρά τα 4/8K των αθλιων LCD που θα μονοπωλήσουν ως φαινεται την αγορά (μιας και η Panasonic την κανει από τις Plasma σιγα σιγα).

Θα μου πείτε OLED κλπ....Μακαρι....Αλλα, ελλείψει ανταγωνισμού (Plasma) δεν θα μας κάνουν τη χάρη να μας τις δώσουν νωρις, φοβάμαι....

ξεχασα ενα ''ΔΕΝ''....:p