Αγορά φτηνού Home Cinema από τελείως αρχάριο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Γεια χαρα.

Τις επομενες μερες θα αγορασω την SAMSUNG UE46EH5000. Η τηλεοραση θα χρησιμοποιεται μονο ως οθονη υπολογιστη συνδεδεμενη με HDMI με το PC και καποιες φορες με το PS3.

Σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλυτερα να παω σε ενα φτηνο home cinema, επειδη και τα τα ηχεια του PC (Logitech z506) τα εχουν ψιλοπαιξει. Οταν λεω φτηνο το εννοοω, δηλαδη ως 200 ευρω (5.1 παντα). Απλα απο το να παρω παλι ηχεια για το PC δεν θα ηταν προτιμοτερο αυτο?
Οποτε θα ηθελα προτασεις και εξηγησεις γιατι και απο ηχο ειμαι τελειως ασχετος.

Επηρεαζεται με καποιον τροπο ο ηχος πουθενα επειδη το PC θα ειναι συνεχως συνδεμενο με HDMI στην TV? Μηπως δηλαδη θα βγαινει μονο stereo και οχι surround? Απο ενισχυτες κλπ δεν ξερω επισης τιποτα.
Ακομα, υποστηριζει 100% home cinema η EH5000 και γενικα ολες οι καινουριες τηλεορασεις?

Ευχαριστω!
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Σκεφτομαι για ενα απο αυτα τα 2, τι λετε?

Philips HTS3538
http://www.skroutz.gr/s/1682137/Philips-HTS3538.html

LG DH6420P
http://www.skroutz.gr/s/1643855/LG-DH6420P.html

Τα Philips απο οτι λεει εχουν και DTS ενω τα LG οχι, αλλα δεν ξερω τι παιζει με την συνδεσμολογια και αν θα δουλευει οντως σωστα ο ηχος για την χρηση που το θελω, γι'αυτο σας παρακαλω πειτε μου!!
 
Τώρα είδα οτι εχεις ps και pc,αρα έχεις πηγές,δε σου χρειάζεται blu ray player κτλ.Αυτό εννούσα.Όχι,δε νομίζω να αξίζει τον κόπο και τα χρήματα.Γνώμη μου είναι σιγά σιγά αν μπορείς να στήσεις ένα συστηματάκι.Πχ για αρχή πάρε έναν πολυκάναλο ενισχυτή και δύο ηχεία,σιγά σιγά προσθέτεις και τα υπόλοιπα ηχεία.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Επειδη δεν θα ασχοληθω τοσο και ηθελα ενα ετοιμο συστημα πιστευεις οτι θα ειναι απογοητευτικος ο ηχος αυτων των 2 που ανεφερα? Δεν εχω και τεραστιες απαιτησεις, απλα να παιζει surround.
Εδω με τα ηχεια του PC ακουγα τοσο καιρο. Θα ειναι ακομα χειροτερα και απο τα z506 λες?
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ισως να πρεπει να παω, παντως μεταξυ των 2 ποια νομιζεις οτι ειναι εστω ελαχιστα καλυτερα?
 
Αν Η τηλεόρασή σου υποστηρίζει ARC πάρε το Philips,είναι καλό σε περίπτωση θέασης τηλεοπτικών προγραμμάτων.Τσέκαρε σε κάθε περίπτωση αν έχουν είσοδο hdmi,δεν ξεκαθαρίζεται στα specs,υποπτεύομαι πως δεν έχουν..Αν είναι έτσι,άστο.
 
Στα specs της tv.Πάντως εγώ εν έτει 2013 ολοκληρωμένο συστηματάκι με dvd player δε θα αγόραζα..Τη λύση της ηχόμπαρας τη σκέφτηκες;Κολλάς αργότερα και ενα sub και είσαι πολύ καλύτερα πιστεύω.Αλλά ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του,μη σε πάρω στο λαιμό μου...
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Δεν θα τα εχω και τα 2 συνδεμενα, μια θα εχω το PC μια το PS3. Η αληθεια ειναι οτι δεν με ενδιαφερει καθολου να εχει dvd player, δεν προκειται να το χρησιμοποιησω. Μονο το ηχοσυστημα με νοιαζει. Απλα ψαχνω για μια εναλλακτικη για να μην καταληξω παλι να αγοραζω ηχεια PC και να τα συνδεω στην TV. Χρηματα το πολυ ως 200 ευρω, δεν θελω κατι τιποτα ιδιαιτερο η εξειδικευμενο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
οκ. Αν έχει αξιοπρεπές player δες τότε. Πάρε αυτό που υποστηρίζει τα περισσότερα φορμά video. Έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερες ακουστικές διαφορές δεν πρόκειται να ακούσεις.
´Έτσι θα κλείσεις και τον υπολογιστή. Και θα το αφήσεις να παίζει τα hd φορμά μόνο του (φυσικά πρέπει να γράφει πως τα υποστηρίζει...) 'Αν πετύχεις και κανένα με ξύλινες καμπίνες ακόμα καλύτερα, αλλά αυτό είναι μάλλον δευτερευούσης σημασίας.
 
Last edited:

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Δεν θελω να τα βαζω απο τον player, βασικα δεν με ενδιαφερει καν. Αφου θα εχω το PC συνεχως στην οθονη της τηλεορασης, οτι βλεπω (ταινιες, βιντεο, κλπ) θα τα βαζω απο το PC. Το θεμα ειναι αν θα λειτουργει το ηχοσυστημα με την TV/PC χωρις την χρηση του player (τουλαχιστον οχι για να βλεπω κατι) και κατα ποσο καλα θα δουλευει ο ηχος.
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
Πεταμένα λεφτά ρε φίλε... Δεν τα λυπάσαι τα λεφτά σου?
Αγόρασε ένας φίλος μου κάτι παρόμοια και ήταν πραγματικά αξιοθρήνητα... Με TV/PC εννοείται δε δούλευαν τα ηχεία! Μόνο με το ενσωματωμένο player του!

Κοίταξε κάτι σε μεταχειρισμένο εδώ μέσα.
πχ με μια γρήγορη ματιά βρήκα ενισχυτή με 80euro
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/107695-Sony-STR-DE485E-5-1-100€

Ειμαι σίγουρος θα βρεις και ένα αξιοπρεπές σετάκι μεταχειρισμένων ηχείων να τα συνδυάσεις οικονομικά.
Το ότι είσαι αρχάριος δε σημαίνει ότι πρέπει να ακούς χάλια ήχο...

Μου θυμίζει ο τίτλος σου την ατάκα "υπολογιστή για αρχάριο" που ψαχνει σακαράκα να του σπάει τα νεύρα...
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
και τα δύο που έχει αναφέρει στην αρχή ο φίλος έχουν μια οπτική είσοδο οπότε θα μπορεί να συνδέει (λογικά) το πισί ή το playstation (ένα μόνο κάθε φορά με αλλαγή) και να ακούει. Σίγουρα όμως δεν θα ακούει τα πολυκάναλα hd ma και truehd. Και γενικά δεν ξέρω τι πολυκάναλο μπορεί να υποστηρίξει το μαραφέτι από την οπτική του.
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
και τί να το κάνει το hdma με τέτοια φθηνο ηχεία? Καμία διαφορά δε θα δει. (εκτός ίσως απ' την ένδειξη )
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αν δεν ασχοληθω καθολου με θεμα ενισχυτη home cinema κλπ και παρω απλα 5.1 ηχεια για PC (που θα συνδεσω στην TV) θα εχω σωστο surround 5.1 ηχο για την χρηση που τα θελω (PC στην TV) η θα ακουγεται stereo?